NIP – jak uzyskać i sprawdzić numer identyfikacji podatkowej?

Źródło:
TVN24 Biznes
Polski Ład zmieni nasze podatki. Ekspert wyjaśnia
Polski Ład zmieni nasze podatki. Ekspert wyjaśnia
wideo 2/6
Polski Ład zmieni nasze podatki. Ekspert wyjaśnia

NIP nadawany jest każdemu podatnikowi, który prowadzi działalność gospodarczą. Numer identyfikacji podatkowej składa się z 10 cyfr i jest unikatowy dla każdego podatnika. Wyjaśniamy, do czego potrzebny jest NIP, jak go uzyskać i jak wyszukać NIP innego podmiotu.

NIP to numer identyfikacji podatkowej nadawany przez naczelnika urzędu skarbowego.NIP wymagany jest do identyfikacji podatnika.Każda osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą musi posiadać numer identyfikacji podatkowej.NIP nadawany jest podczas rejestracji działalności gospodarczej na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej podczas składania wniosku CEIDG-1.NIP można sprawdzić przez wyszukiwarkę CEIDG.

Co to jest NIP?

NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej, to unikatowy numer, służący m.in. do kontaktu z urzędem skarbowym. Pomaga zidentyfikować podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. NIP trzeba podawać w deklaracjach i zeznaniach podatkowych. 

Numer identyfikacji podatkowej składa się z 10 cyfr. Trzy pierwsze są kodem urzędu skarbowego nadającego konkretny NIP. Następnych sześć cyfr jest wybieranych losowo, a ostatnia jest cyfrą kontrolną, wybieraną przez algorytm. Kiedyś numer identyfikacji podatkowej pisało się z łącznikami, teraz jest to ciąg 10 cyfr nieoddzielonych łącznikiem.

Kto musi mieć numer identyfikacji podatkowej?

NIP jest obowiązkowy dla:

– osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, – czynnych podatników podatku VAT, – płatników składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, – osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, płacących podatki na podstawie innych ustaw.

Jak uzyskać NIP?

NIP jest nadawany przez naczelnika urzędu skarbowego w ciągu trzech dni od otrzymania zgłoszenia. Żeby otrzymać NIP, wystarczy założyć przez internet działalność gospodarczą. W tym celu składa się na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wniosek CEIDG-1. Można to zrobić przez profil zaufany lub przez niektóre banki. Nadanie numeru identyfikacji podatkowej jest bezpłatne. NIP się nie zmienia, nawet po zlikwidowaniu lub zawieszeniu działalności gospodarczej dana osoba fizyczna nie ma możliwości wystąpienia o nowy NIP, korzysta z tego samego także w przyszłości.

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub prowadzące działalność gospodarczą, która nie jest objęta wpisem do CEIDG, w celu uzyskania numeru identyfikacji podatkowej składają do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania wniosek na formularzu NIP-7.

Osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, aby otrzymać NIP, składają formularz NIP-2 w urzędzie skarbowym właściwym dla podatku dochodowego.

Jak sprawdzić swój NIP?

Poprawność i status NIP przedsiębiorcy i osób fizycznych można sprawdzić przez internet przez usługę Sprawdzanie statusu NIP, udostępnioną przez Ministerstwo Finansów na stronie podatki.gov.pl. Można także uzyskać tę informację w urzędzie skarbowym, który wydał numer identyfikacji podatkowej. Należy dowiedzieć się we właściwym urzędzie skarbowym, czy wniosek o sprawdzenie NIP trzeba złożyć osobiście, czy można wysłać go pocztą lub mailem.

NIP – kiedy się go podaje?

Obowiązek posiadania i podawania NIP w deklaracjach i zeznaniach podatkowych wynika z ustawy o NIP. NIP jest także wymagany w dokumentach dotyczących niepodatkowych należności pobieranych przez organy celne i podatkowe. Prowadzący działalność gospodarczą podatnicy są w tych sytuacjach zobowiązani podawać NIP następującym instytucjom:

– kontroli skarbowej, – administracji rządowej i samorządowej, – płatnikom i inkasentom podatków i niepodatkowych należności, – Najwyższej Izby Kontroli, – bankom.

CEIDG wyszukiwarka NIP i REGON

NIP pozwala na łatwe sprawdzenie danych firmy. Sprawdzenie NIP przydaje się np. podczas wystawiania faktury sprzedaży. W ten sposób można upewnić się, że kontrahent podaje właściwe dane istniejącej firmy.

Żeby sprawdzić NIP firmy, najlepiej skorzystać z rządowej wyszukiwarki na stronie CEIDG. Wystarczy znać nazwę, adres lub REGON sprawdzanej firmy. Informacje, które można uzyskać w ten sposób, to m.in.: 

– nazwa firmy, NIP, REGON, adres, niezastrzeżone dane kontaktowe, – data rozpoczęcia działalności gospodarczej, – status działalności (czy jest aktywna lub zawieszona),  – rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, – dane pełnomocników firmy.

Żeby wyszukać NIP firmy, która jest spółką prawa handlowego albo jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, trzeba posłużyć się wyszukiwarką na stronie KRS. 

Sprawdzenie unijnego kontrahenta, podatnika VAT, możliwe jest w systemie VIES.

NIP – zaświadczenie

Jeśli starasz się o kredyt lub bierzesz udział w przetargu, możesz potrzebować zaświadczenia o NIP. Aby otrzymać takie zaświadczenie, należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o nadaniu NIP. Okres oczekiwania na wydanie zaświadczenia o nadaniu NIP wynosi siedem dni.

Wniosek o zaświadczenie o nadaniu NIP i dowód opłaty skarbowej (21 zł) składa się w:

centrum obsługi podatnika w jednym z określonych 51 urzędów skarbowych (ich listę znajdziesz na stronie gov.pl), – urzędzie skarbowym – jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, firmę jako osoba prawna (np. spółkę z o.o.), jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (np. stowarzyszenie), siedziba twojej działalności mieści się poza granicami polski, ale to tutaj na stałe prowadzisz działalność, – Drugim Urzędzie Skarbowym Warszawa-Śródmieście – jeśli nie masz miejsca zamieszkania ani siedziby i nie prowadzisz na stałe działalności gospodarczej w Polsce, – jednym z wyspecjalizowanych urzędów skarbowych o zasięgu wojewódzkim – jeśli osiągasz przychów netto w wysokości min. 3 mln euro,

Pierwszym Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie - jeśli twój przychód netto przekracza 50 mln euro.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo cenna lekcja dla użytkowników tego oprogramowania, którzy powinni zastanowić się nad pewną heterogenicznością środowisk. Być może nie zawsze warto polegać na jednym rozwiązaniu - mówił na antenie TVN24 Marcin Maj, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa z portalu niebezpiecznik.pl, odnosząc się do globalnej awarii systemów informatycznych na całym świecie.

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

Źródło:
tvn24.pl

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Globalna awaria oprogramowania powinna przypomnieć nam wszystkim, że trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy - napisał w sobotę na platformie X wicepremier, szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odnosząc się do piątkowej awarii systemów Microsoft.

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

Źródło:
PAP

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Co roku liczna grupa Polaków planuje wypoczynek za granicą, decydując się na samodzielną organizację podróży. W takich przypadkach samochód staje się ich preferowanym środkiem transportu. Decydując się na taki krok warto pamiętać o ryzykach związanych z podróżowaniem poza granicami Polski. Należy się upewnić, czy polisa ubezpieczeniowa, jaką posiadamy, obejmuje nie tylko nasz cel podróży, ale również kraje, przez które będziemy przejeżdżać.

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Źródło:
tvn24.pl

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju kilka serii leku na receptę o nazwie Konaten. Powodem decyzji jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją jakościową.

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl