NIP – jak uzyskać i sprawdzić numer identyfikacji podatkowej?

Źródło:
TVN24 Biznes
Polski Ład zmieni nasze podatki. Ekspert wyjaśnia
Polski Ład zmieni nasze podatki. Ekspert wyjaśnia
wideo 2/6
Polski Ład zmieni nasze podatki. Ekspert wyjaśnia

NIP nadawany jest każdemu podatnikowi, który prowadzi działalność gospodarczą. Numer identyfikacji podatkowej składa się z 10 cyfr i jest unikatowy dla każdego podatnika. Wyjaśniamy, do czego potrzebny jest NIP, jak go uzyskać i jak wyszukać NIP innego podmiotu.

NIP to numer identyfikacji podatkowej nadawany przez naczelnika urzędu skarbowego.NIP wymagany jest do identyfikacji podatnika.Każda osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą musi posiadać numer identyfikacji podatkowej.NIP nadawany jest podczas rejestracji działalności gospodarczej na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej podczas składania wniosku CEIDG-1.NIP można sprawdzić przez wyszukiwarkę CEIDG.

Co to jest NIP?

NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej, to unikatowy numer, służący m.in. do kontaktu z urzędem skarbowym. Pomaga zidentyfikować podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. NIP trzeba podawać w deklaracjach i zeznaniach podatkowych. 

Numer identyfikacji podatkowej składa się z 10 cyfr. Trzy pierwsze są kodem urzędu skarbowego nadającego konkretny NIP. Następnych sześć cyfr jest wybieranych losowo, a ostatnia jest cyfrą kontrolną, wybieraną przez algorytm. Kiedyś numer identyfikacji podatkowej pisało się z łącznikami, teraz jest to ciąg 10 cyfr nieoddzielonych łącznikiem.

Kto musi mieć numer identyfikacji podatkowej?

NIP jest obowiązkowy dla:

– osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, – czynnych podatników podatku VAT, – płatników składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, – osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, płacących podatki na podstawie innych ustaw.

Jak uzyskać NIP?

NIP jest nadawany przez naczelnika urzędu skarbowego w ciągu trzech dni od otrzymania zgłoszenia. Żeby otrzymać NIP, wystarczy założyć przez internet działalność gospodarczą. W tym celu składa się na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wniosek CEIDG-1. Można to zrobić przez profil zaufany lub przez niektóre banki. Nadanie numeru identyfikacji podatkowej jest bezpłatne. NIP się nie zmienia, nawet po zlikwidowaniu lub zawieszeniu działalności gospodarczej dana osoba fizyczna nie ma możliwości wystąpienia o nowy NIP, korzysta z tego samego także w przyszłości.

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub prowadzące działalność gospodarczą, która nie jest objęta wpisem do CEIDG, w celu uzyskania numeru identyfikacji podatkowej składają do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania wniosek na formularzu NIP-7.

Osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, aby otrzymać NIP, składają formularz NIP-2 w urzędzie skarbowym właściwym dla podatku dochodowego.

Jak sprawdzić swój NIP?

Poprawność i status NIP przedsiębiorcy i osób fizycznych można sprawdzić przez internet przez usługę Sprawdzanie statusu NIP, udostępnioną przez Ministerstwo Finansów na stronie podatki.gov.pl. Można także uzyskać tę informację w urzędzie skarbowym, który wydał numer identyfikacji podatkowej. Należy dowiedzieć się we właściwym urzędzie skarbowym, czy wniosek o sprawdzenie NIP trzeba złożyć osobiście, czy można wysłać go pocztą lub mailem.

NIP – kiedy się go podaje?

Obowiązek posiadania i podawania NIP w deklaracjach i zeznaniach podatkowych wynika z ustawy o NIP. NIP jest także wymagany w dokumentach dotyczących niepodatkowych należności pobieranych przez organy celne i podatkowe. Prowadzący działalność gospodarczą podatnicy są w tych sytuacjach zobowiązani podawać NIP następującym instytucjom:

– kontroli skarbowej, – administracji rządowej i samorządowej, – płatnikom i inkasentom podatków i niepodatkowych należności, – Najwyższej Izby Kontroli, – bankom.

CEIDG wyszukiwarka NIP i REGON

NIP pozwala na łatwe sprawdzenie danych firmy. Sprawdzenie NIP przydaje się np. podczas wystawiania faktury sprzedaży. W ten sposób można upewnić się, że kontrahent podaje właściwe dane istniejącej firmy.

Żeby sprawdzić NIP firmy, najlepiej skorzystać z rządowej wyszukiwarki na stronie CEIDG. Wystarczy znać nazwę, adres lub REGON sprawdzanej firmy. Informacje, które można uzyskać w ten sposób, to m.in.: 

– nazwa firmy, NIP, REGON, adres, niezastrzeżone dane kontaktowe, – data rozpoczęcia działalności gospodarczej, – status działalności (czy jest aktywna lub zawieszona),  – rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, – dane pełnomocników firmy.

Żeby wyszukać NIP firmy, która jest spółką prawa handlowego albo jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, trzeba posłużyć się wyszukiwarką na stronie KRS. 

Sprawdzenie unijnego kontrahenta, podatnika VAT, możliwe jest w systemie VIES.

NIP – zaświadczenie

Jeśli starasz się o kredyt lub bierzesz udział w przetargu, możesz potrzebować zaświadczenia o NIP. Aby otrzymać takie zaświadczenie, należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o nadaniu NIP. Okres oczekiwania na wydanie zaświadczenia o nadaniu NIP wynosi siedem dni.

Wniosek o zaświadczenie o nadaniu NIP i dowód opłaty skarbowej (21 zł) składa się w:

centrum obsługi podatnika w jednym z określonych 51 urzędów skarbowych (ich listę znajdziesz na stronie gov.pl), – urzędzie skarbowym – jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, firmę jako osoba prawna (np. spółkę z o.o.), jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (np. stowarzyszenie), siedziba twojej działalności mieści się poza granicami polski, ale to tutaj na stałe prowadzisz działalność, – Drugim Urzędzie Skarbowym Warszawa-Śródmieście – jeśli nie masz miejsca zamieszkania ani siedziby i nie prowadzisz na stałe działalności gospodarczej w Polsce, – jednym z wyspecjalizowanych urzędów skarbowych o zasięgu wojewódzkim – jeśli osiągasz przychów netto w wysokości min. 3 mln euro,

Pierwszym Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie - jeśli twój przychód netto przekracza 50 mln euro.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 70 miliardów złotych - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Źródło:
PAP

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

W 2025 roku szykują się podwyżki podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości, środków transportowych czy od psa. Zgodnie z przepisami są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze. Podał go właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Wartość produkcji aut w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła 60 miliardów złotych. Jednak ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w naszym kraju dobiega końca - podano w raporcie AutomotiveSuppliers.

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

Źródło:
PAP

Podatek akcyzowy od alkoholu nie zwiększy się w najbliższym czasie ponad założenia ujęte w tak zwanej mapie drogowej - przekazał minister finansów Andrzej Domański. Zakłada ona podwyżkę o 5 procent w skali roku. Zmiany mają objąć tylko tytoń - wyjaśnił szef resortu finansów.

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Źródło:
PAP

Spółka macierzysta Google'a, Alphabet, prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia start-upu Wiz zajmującego się cyberbezpieczeństwem - podaje "The Wall Street Journal", powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Wartość przejęcia to nawet 23 miliardy dolarów, co byłoby największym przejęciem w historii spółki.

To może być największe przejęcie w historii giganta

To może być największe przejęcie w historii giganta

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił go wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Koszulki z napisem "Walcz o Amerykę", "Kuloodporny" czy "Legendy nigdy nie umierają", a także zdjęciem rannego Donalda Trumpa trafiły do sklepów internetowych już kilka godzin po nieudanym zamachu w Pensylwanii. W sprzedaży są już także "trumpowe" naklejki kubki, a nawet ubranka dla psów.

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Źródło:
PAP

Prokuratura Regionalna w Warszawie poinformowała, że funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby powiązane z aferą Getback. To przedstawiciele większościowego akcjonariusza spółki reprezentujące Abris Capital Partners.

Zarzuty dla dwóch osób w związku z aferą GetBack. "Szkoda majątkowa w wielkich rozmiarach"

Zarzuty dla dwóch osób w związku z aferą GetBack. "Szkoda majątkowa w wielkich rozmiarach"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniosła 2,6 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). "To ostatni taki miesiąc – od lipca inflacja znowu wyskoczy ponad dopuszczalny przedział odchyleń od celu NBP" - komentują eksperci banku PKO BP.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To ostatni taki miesiąc"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To ostatni taki miesiąc"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ponad 77 procent kredytobiorców nie rozumie w pełni treści umowy, którą podpisują z bankiem, a 19,5 procent deklaruje, że rozumie wszystkie zawarte w niej zapisy - wynika z raportu UCE Research.

Niepokojący raport. Chodzi o umowy z bankami

Niepokojący raport. Chodzi o umowy z bankami

Źródło:
PAP

Dopłaty do kredytów hipotecznych w ramach programu "Kredyt na start" stanowiłyby silny czynnik pro-popytowy na rynku nieruchomości, co może doprowadzić do niewspółmiernego do fundamentów wzrostu cen i kosztów materiałów budowlanych w krótkim okresie - oceniło Ministerstwo Finansów w opinii do pierwszej wersji projektu rządowego programu.

Ministerstwo Finansów ocenia program "Kredyt na start"

Ministerstwo Finansów ocenia program "Kredyt na start"

Źródło:
PAP

80 procent Rosjan nie stać na wakacje w kraju - przekazał w poniedziałek rosyjski portal Moscow Times bazując na oficjalnych danych publikowanych przez branżę turystyczną. Ze względu na wzrost cen obywatele decydują się natomiast na weekendowe wycieczki do regionów najbliższych miejscu zamieszkania.

Wakacyjne podróże nie dla Rosjan

Wakacyjne podróże nie dla Rosjan

Źródło:
PAP

W poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Paypal, oferującą szybkie płatności online, karę w wysokości 106 milionów złotych. - Jej klauzule są ogólne, wieloznaczne i niezrozumiałe. Konsument, czytając te postanowienia, nie może przewidzieć, które z jego działań zostać uznane za zabronione - przekazał prezes UOKiK. PayPal podał w oświadczeniu, że analizuje decyzję UOKiK.

Ponad 100 mln zł kary dla operatora szybkich płatności. "Bezprecedensowe naruszenia"

Ponad 100 mln zł kary dla operatora szybkich płatności. "Bezprecedensowe naruszenia"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chińska gospodarka urosła o 4,7 procent w drugim kwartale - wynika z danych tamtejszego urzędu statystycznego. Choć w wielu miejscach na świecie uchodziłoby to za imponujący wynik, to tamtejsi ekonomiści nie kryją rozczarowania. PKB Chin rośnie najwolniej od pierwszego kwartału 2023 roku.

W Chinach gospodarcze rozczarowanie. Ekonomiści mówią o niepokoju

W Chinach gospodarcze rozczarowanie. Ekonomiści mówią o niepokoju

Źródło:
Reuters, PAP

W nowym tygodniu będziemy czekać między innymi na dane o inflacji, przeciętnym wynagrodzeniu oraz produkcji przemysłowej. W czwartek napłyną również informacje o produkcji przemysłowej, a Bank Gospodarstwa Krajowego ruszy ze sprzedażą obligacji. Na rynkach światowych uwagę przykują natomiast wyniki spółek w USA, odczyt sprzedaży detalicznej, a także konwencja prezydencka Republikanów, podczas której zapadnie decyzja czy Donald Trump zostanie kandydatem na prezydenta.

Najnowsze dane o inflacji, wynagrodzenia i wyniki spółek w USA. Tym będzie żyła gospodarka

Najnowsze dane o inflacji, wynagrodzenia i wyniki spółek w USA. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP

W Wenecji zakończył się w niedzielę trwający od kwietnia eksperyment z pobieraniem opłaty w wysokości 5 euro ze wstęp do miasta. Byli z niej zwolnieni turyści, którzy nocowali w tamtejszych hotelach. Pierwsza taka inicjatywa na świecie ma na celu wprowadzenie systemu zarządzania napływem turystów - tłumaczą władze Wenecji.

Koniec turystycznego eksperymentu

Koniec turystycznego eksperymentu

Źródło:
PAP

Przepisy tak zwanej ustawy schronowej zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku - wyjaśnił rzecznik ministra spraw wewnętrznych i administracji Jacek Dobrzyński. To odpowiedź resortu na piątkowy apel organizacji przedsiębiorców, które wnioskowały o co najmniej sześciomiesięczny vacatio legis, zakładając, że zmiany zaczną obowiązywać po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Schrony w blokach od 2026 roku. Rząd kończy prace nad przepisami

Schrony w blokach od 2026 roku. Rząd kończy prace nad przepisami

Źródło:
PAP

Kuwait Petroleum Corporation (KPC) przekazała w niedzielę informację o odkryciu "gigantycznego" złoża ropy naftowej na wschód od wyspy Fajlaka. Spółka szacuje, że złoża wynoszą około 3,2 miliarda baryłek, co odpowiada trzyletniej produkcji całego kraju.

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Źródło:
PAP, Bloomberg

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej posiadanych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl