Dawny klasztor odsłania tajemnice. Trafili na podziemia, które mogą pamiętać czasy króla Władysława Jagiełły  

Źródło:
tvn24.pl
Pokamedulski klasztor w Wigrach. Podczas remontu eremów trafili na podziemia, które być może pamiętają czasy króla Władysława Jagiełły (materiał z 12.05.2023)
Pokamedulski klasztor w Wigrach. Podczas remontu eremów trafili na podziemia, które być może pamiętają czasy króla Władysława Jagiełły (materiał z 12.05.2023)
wideo 2/6
slideshow

Przy okazji kolejnego remontu na terenie pokamedulskiego klasztoru w Wigrach (woj. podlaskie) odkryte zostały piwnice i korytarze. Zlokalizowane są pod pięcioma eremami, czyli pustelniami, w których przed wiekami mieszkali mnisi. Możliwe, że podziemia pamiętają czasy króla Władysława Jagiełły, który, jak mówią źródła, natknął się na pustelnię podczas polowania. Fundacja, która zarządza terenem, zleciła zbadanie piwnic przez archeologów. Chociaż kameduli wprowadzili się tu w 1668 roku, dzieje tutejszego osadnictwa sięgają wiele wieków wstecz.

Generalne remonty w zabytkowym pokamedulskim klasztorze w Wigrach trwają już od 2017 roku. Obecnie prowadzone są w miejscu, gdzie stoją eremy, czyli pustelnie, w których przed wiekami mieszkali mnisi. Wszystkich eremów jest 17. Prace trwają przy pięciu.

- I właśnie podczas tych prac dokonaliśmy niezwykłego odkrycia. Okazało się, że pod budynkami znajdują się piwnice i korytarze, które w przyszłości mogą stać się jeszcze jedną wizytówką tego miejsca – mówi ks. Jacek Nogowski, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej w Wigrach oraz prezes Fundacji Wigry Pro.

Tak wygląda założenie pokamedulskie. Po prawej stronie widzmy 17 eremówFundacja Wigry Pro

Podziemia zostaną przebadanie przez archeologów

Fundacja została powołana przez biskupa ełckiego. Zarządza dawnym klasztorem i zdobywa fundusze na jego utrzymanie.

- Na zabezpieczenie i remont podziemi otrzymaliśmy 1,8 mln zł dotacji z budżetu państwa. Przeprowadzone będą też badania archeologiczne. Wyniki powinniśmy poznać jesienią. Piwnice mają około sześciu metrów głębokości. Na razie nie wiadomo, jakie było ich przeznaczenie – zaznacza ksiądz.

Osiedlili się tu Jaćwingowie

Dawny klasztor położony jest na półwyspie nad jeziorem Wigry. Przed wiekami teren ten nie miał jednak połączenia z lądem.

Czytaj też: Pod Lublinem stanęła latarnia umarłych. Pierwsza w Europie od wieków

- Z uwagi na swoje obronne położenie, wyspę zamieszkiwali Jaćwingowie, którzy w drugiej połowie XIII wieku zostali jednak rozbici przez Krzyżaków. Dużo wcześniej, bo już w IX wieku, pojawiali się tu chrześcijańscy misjonarze. Najpierw św. Wojciech, a później św. Brunon z Kerfurtu – mówi ks. Nogowski.

Król Jan Kazimierz nadał wyspę kamedułom jako wotum wdzięczności

Dodaje, że to właśnie św. Brunon zapoczątkował starania o wprowadzenie na tym terenie administracji kościelnej.

- Przedsięwzięcie udało się zrealizować dopiero w 1667 roku, kiedy to król Jan Kazimierz nadał wyspę Wigry – przybyłemu do Polski w 1603 roku - zakonowi kamedułów. Chciał, aby mnisi uprosili Boga, by ten odwrócił ciągłe klęski, jakimi Polska była nawiedzana. Na czele z potopem szwedzkim. Klasztor miał być zresztą wotum wdzięczności za uratowanie Jasnej Góry przed Szwedami – podkreśla nasz rozmówca.

Pod pięcioma eremami odkryto przejścia i piwnice Fundacja Wigry Pro

Mnisi osiedlili się tu w 1668 roku. Jako że w przywileju królewskim nadającym im ziemię użyte jest sformułowanie "Erem Wyspy Wigierskiej" oznacza to, że na wyspie już wtedy znajdowały się eremy, czyli pustelnie.

Król Władysław Jagiełło trafił na pustelnię

- Źródła mówią, że właśnie na pustelnię - ponad dwa wieki przed przybyciem tu kamedułów - natknął się, podczas prowadzonych tu łowów, król Władysław Jagiełło. Do czasów króla Jana Kazimierza mogła tu powstać większa liczba eremów. Źródła mówią, że na tym terenach osiedlali się różni pustelnicy. Z czasem powstawały zgromadzenia czy nawet zakony na prawach papieskich – opowiada ksiądz.

Przypuszczenia są takie, że odkryte pod eremami piwnice pochodzą jeszcze z czasów Władysława Jagiełły.

- Jeśli zostałoby to na sto procent potwierdzone przez archeologów, mielibyśmy niemałą sensację. Choć eremy, które przetrwały do naszych czasów zostały wzniesione przez kamedułów, to same piwnice mogą pochodzić jeszcze z wcześniejszych wieków. Na pewno były przebudowywane, bo widać przemurowania. Są też ślady po pożarze – zaznacza nasz rozmówca.

Budowali wsie i folwarki. Dochody czerpali chociażby z huty szkła i ze smolarni

Dodaje, że może chodzić o pożar z 1671 roku, który strawił drewniany kościół i zabudowania klasztorne, które kameduli wznieśli zaraz po tym, jak się tu osiedlili.

Na terenie dawnego klasztoru stoi kościół parafialny Fundacja Wigry Pro

- Wtedy też spłonęły pozostałości królewskiego dworu myśliwskiego, o którym źródła mówią, że istniał w 1559 roku. Po pożarze mnisi zajęli się wznoszeniem nowych klasztornych budynków. Tym razem już murowanych. Do 1745 roku powstały m.in. eremy, kaplica kanclerska (nazwa wzięła się od tego, że modlił się w niej bliżej nieokreślony kanclerz – przyp. red.), budynki gospodarcze oraz barokowy kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP, którego to kościoła jestem proboszczem – mówi ks. Nogowski.

Czytaj też: Zakończyła się rewitalizacja najstarszej polskiej piramidy

Kameduli dbali nie tylko o rozbudowę klasztoru, ale też zakładali wsie i folwarki oraz budowali drogi. W 1715 roku założyli miasto Suwałki.

- Czerpali dochody m.in. z licznych barci, huty szkła, smolarni, cegielni czy też ze sprzedaży drewna z okolicznych lasów oraz z pańszczyzny. Pod koniec ich pobytu, w dobrach kamedulskich mieszkało około dziewięć tysięcy osób – zaznacza ksiądz.

Nie używali prześcieradeł, spali pod szorstkimi kocami

Jak czytamy na stronie internetowej parafii, reguła nakazywała zakonnikom przede wszystkim modlitwę i surowy tryb życia. Oprócz tego, że modlili się każdy we własnym zakresie, siedem razy dziennie zbierali się na wspólne modlitwy, a także o godzinie 3.30 w nocy.

Kameduli wprowadzili się tu w XVII wieku Fundacja Wigry Pro

"W pokoju kameduły znajdowały się bardzo skromne sprzęty, bowiem obowiązywała surowa reguła założyciela św. Romualda. Z perspektywy kamedulskiego siennika wypchanego słomą i szorstkiego koca (zabronione było używanie prześcieradła, wełnianych lub pierzastych materaców i poduszek oraz więcej niż dwóch przykryć) najlepiej widać ich bogactwo ducha" – głosi wpis na stronie parafii.

Musieli przenieść się pod Warszawę

Świetności klasztoru zakończyła się zaraz po trzecim rozbiorze Polski.

- W 1796 roku władze pruskie skonfiskowały dobra kamedułów, a w 1799 roku ich siedzibę zajęła nowo utworzona diecezja wigierska. W 1800 roku kameduli opuścili Wigry i przenieśli się na podwarszawskie Bielany. Klasztor, bez swoich gospodarzy, zaczął zaś podupadać. W 1818 roku papież zniósł diecezję wigierską i utworzył diecezję w Sejnach, która w 1821 roku została przeniesiona do Suwałk. Klasztorny kościół, który miał dotąd status katedry, stał się zaś świątynią parafialną. Natomiast zabudowanie poklasztorne zaczęły jeszcze bardziej popadać w ruinę. Eremy niszczały, zawaliła się też wieża zegarowa, rozebrane zostały - bogato zdobione - schody prowadzące do kaplicy kanclerskiej. Część schodów została przeniesiona do budowanego wówczas kościoła pod wezwaniem św. Aleksandra w Suwałkach – opowiada ks. Nogowski.

Klasztor był niszczony podczas I i II wojny światowej

Duże zniszczenia poczyniły też wojska niemieckie podczas I wojny światowej. W 1915 roku w wyniku ostrzału artyleryjskiego poważnemu uszkodzeniu uległ kościół, dom furtiana (zakonnika będącego odźwiernym – przyp. red.) oraz refektarz (jadalnia – przy. red.). W okresie II Rzeczypospolitej, na podstawie projektu architekta Oskara Sosnowskiego, rozpoczęła się odbudowa kościoła.

Ksiądz Jacek Nogowski podpisał umowę, w której strona rządowa przyznała dotację na remont i zabezpieczenie piwnic WUOZ w Białymstoku

- Pierwszą mszę odprawiono tu w 1933 roku. Niestety w 1944 roku, podczas II wojny światowej, świątynia ponownie została zburzona w wyniku ostrzału prowadzonego przez artylerię radziecką. Po wojnie, dzięki ofiarności parafian, kościół został odbudowany. Prace budowlane zakończono w połowie lat 50. Wtedy też ruszyła odbudowa pozostałych obiektów. Prace były możliwe również dzięki dotacjom rządowym. Niemniej do 1973 roku udało się odbudować jedynie niewielką część kompleksu – zaznacza ksiądz.

Funkcjonował tu Dom Pracy Twórczej

Rok 1973 jest ważną datą w dziejach klasztoru, bo właśnie wtedy Kościół wydzierżawił kompleks ministerstwu kultury i sztuki.

Dzisiejszy półwysep był pierwotnie wyspą Fundacja Wigry Pro

– Umowa została zawarta na 50 lat. Jako że rządowe dotacje na odbudowę klasztoru były dość skromne, a do zrobienia było jeszcze sporo, pojawiała się propozycja, że w zamian za umowę dzierżawy ministerstwo zajmie się odbudową dawnego klasztoru. Tak też się stało. Odbudowa ruszyła na dużą skalę. Powstał tu dom pracy twórczej, który był odwiedzany przez licznych artystów. Odbywały się różnego rodzaju spotkania i warsztaty. Kościół natomiast nadal zaś zarządzał świątynią, budynkiem plebanii oraz jednym z eremów – wyjaśnia nasz rozmówca.

Umowa powinna się kończyć w 2023 roku. Została jednak – za zgodą ministra kultury - rozwiązana w 2011 roku. Było to związane z końcem funkcjonowania domu pracy twórczej oraz z tym, że 1999 roku wizytę złożył tu papież Jan Paweł II. Od tego czasu do dawnego klasztoru zaczęli przybywać pielgrzymi, zwiększył się też ruch turystyczny.

Miejsce licznie odwiedzane przez turystów

Dziś dawny klasztor jest jedną z największych atrakcji Suwalszczyzny. W domu gościnnym "królewskim" i kaplicy kanclerskiej można przenocować. W refektarzu serwowane są zaś regionalne potrawy. Na terenie dawnego klasztoru odbywają się też różnego rodzaju spotkania, rekolekcje czy też międzynarodowe plenery malarskie. Można również wynająć łódź czy też kajak i popływać po jeziorze.

- W porównaniu do czasu, gdy przebywali tu kameduli brakuje jedynie dwóch obiektów. Stajni oraz budynku, który był przedłużeniem domu "królewskiego". Kto wie, może kiedyś uda odbudować również i te obiekty – zastanawia się ksiądz.

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Wigry Pro

Pozostałe wiadomości

Papież Franciszek "miał spokojną noc i odpoczął" - głosi najnowszy, krótki komunikat Watykanu w sprawie papieża, który ukazał się w niedzielę rano. Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters, PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

Źródło:
New York Times, PAP

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

Źródło:
PAP
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy. 

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Polsko-duński zespół naukowców chce zbadać rolę wikingów w stworzeniu jednego z największych, średniowiecznych portów handlowych na Morzu Bałtyckim, jakim był Wolin. Wykopaliska archeologiczne rozpoczną się w czerwcu i potrwają do 2027 roku.

Będą szukać śladów wikingów, chcą odkryć miejsca znane z legend

Będą szukać śladów wikingów, chcą odkryć miejsca znane z legend

Źródło:
tvn24.pl, iaepan.edu.pl

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

37-letni mężczyzna zaatakował nożem w Miluza na wschodzie Francji. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest rannych. Poszkodowani to policjanci. Jak podały francuskie media, sprawca ataku został zatrzymany.

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Źródło:
PAP

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl