Dawny klasztor odsłania tajemnice. Trafili na podziemia, które mogą pamiętać czasy króla Władysława Jagiełły  

Źródło:
tvn24.pl
Pokamedulski klasztor w Wigrach. Podczas remontu eremów trafili na podziemia, które być może pamiętają czasy króla Władysława Jagiełły (materiał z 12.05.2023)
Pokamedulski klasztor w Wigrach. Podczas remontu eremów trafili na podziemia, które być może pamiętają czasy króla Władysława Jagiełły (materiał z 12.05.2023)
wideo 2/6
slideshow

Przy okazji kolejnego remontu na terenie pokamedulskiego klasztoru w Wigrach (woj. podlaskie) odkryte zostały piwnice i korytarze. Zlokalizowane są pod pięcioma eremami, czyli pustelniami, w których przed wiekami mieszkali mnisi. Możliwe, że podziemia pamiętają czasy króla Władysława Jagiełły, który, jak mówią źródła, natknął się na pustelnię podczas polowania. Fundacja, która zarządza terenem, zleciła zbadanie piwnic przez archeologów. Chociaż kameduli wprowadzili się tu w 1668 roku, dzieje tutejszego osadnictwa sięgają wiele wieków wstecz.

Generalne remonty w zabytkowym pokamedulskim klasztorze w Wigrach trwają już od 2017 roku. Obecnie prowadzone są w miejscu, gdzie stoją eremy, czyli pustelnie, w których przed wiekami mieszkali mnisi. Wszystkich eremów jest 17. Prace trwają przy pięciu.

- I właśnie podczas tych prac dokonaliśmy niezwykłego odkrycia. Okazało się, że pod budynkami znajdują się piwnice i korytarze, które w przyszłości mogą stać się jeszcze jedną wizytówką tego miejsca – mówi ks. Jacek Nogowski, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej w Wigrach oraz prezes Fundacji Wigry Pro.

Tak wygląda założenie pokamedulskie. Po prawej stronie widzmy 17 eremówFundacja Wigry Pro

Podziemia zostaną przebadanie przez archeologów

Fundacja została powołana przez biskupa ełckiego. Zarządza dawnym klasztorem i zdobywa fundusze na jego utrzymanie.

- Na zabezpieczenie i remont podziemi otrzymaliśmy 1,8 mln zł dotacji z budżetu państwa. Przeprowadzone będą też badania archeologiczne. Wyniki powinniśmy poznać jesienią. Piwnice mają około sześciu metrów głębokości. Na razie nie wiadomo, jakie było ich przeznaczenie – zaznacza ksiądz.

Osiedlili się tu Jaćwingowie

Dawny klasztor położony jest na półwyspie nad jeziorem Wigry. Przed wiekami teren ten nie miał jednak połączenia z lądem.

Czytaj też: Pod Lublinem stanęła latarnia umarłych. Pierwsza w Europie od wieków

- Z uwagi na swoje obronne położenie, wyspę zamieszkiwali Jaćwingowie, którzy w drugiej połowie XIII wieku zostali jednak rozbici przez Krzyżaków. Dużo wcześniej, bo już w IX wieku, pojawiali się tu chrześcijańscy misjonarze. Najpierw św. Wojciech, a później św. Brunon z Kerfurtu – mówi ks. Nogowski.

Król Jan Kazimierz nadał wyspę kamedułom jako wotum wdzięczności

Dodaje, że to właśnie św. Brunon zapoczątkował starania o wprowadzenie na tym terenie administracji kościelnej.

- Przedsięwzięcie udało się zrealizować dopiero w 1667 roku, kiedy to król Jan Kazimierz nadał wyspę Wigry – przybyłemu do Polski w 1603 roku - zakonowi kamedułów. Chciał, aby mnisi uprosili Boga, by ten odwrócił ciągłe klęski, jakimi Polska była nawiedzana. Na czele z potopem szwedzkim. Klasztor miał być zresztą wotum wdzięczności za uratowanie Jasnej Góry przed Szwedami – podkreśla nasz rozmówca.

Pod pięcioma eremami odkryto przejścia i piwnice Fundacja Wigry Pro

Mnisi osiedlili się tu w 1668 roku. Jako że w przywileju królewskim nadającym im ziemię użyte jest sformułowanie "Erem Wyspy Wigierskiej" oznacza to, że na wyspie już wtedy znajdowały się eremy, czyli pustelnie.

Król Władysław Jagiełło trafił na pustelnię

- Źródła mówią, że właśnie na pustelnię - ponad dwa wieki przed przybyciem tu kamedułów - natknął się, podczas prowadzonych tu łowów, król Władysław Jagiełło. Do czasów króla Jana Kazimierza mogła tu powstać większa liczba eremów. Źródła mówią, że na tym terenach osiedlali się różni pustelnicy. Z czasem powstawały zgromadzenia czy nawet zakony na prawach papieskich – opowiada ksiądz.

Przypuszczenia są takie, że odkryte pod eremami piwnice pochodzą jeszcze z czasów Władysława Jagiełły.

- Jeśli zostałoby to na sto procent potwierdzone przez archeologów, mielibyśmy niemałą sensację. Choć eremy, które przetrwały do naszych czasów zostały wzniesione przez kamedułów, to same piwnice mogą pochodzić jeszcze z wcześniejszych wieków. Na pewno były przebudowywane, bo widać przemurowania. Są też ślady po pożarze – zaznacza nasz rozmówca.

Budowali wsie i folwarki. Dochody czerpali chociażby z huty szkła i ze smolarni

Dodaje, że może chodzić o pożar z 1671 roku, który strawił drewniany kościół i zabudowania klasztorne, które kameduli wznieśli zaraz po tym, jak się tu osiedlili.

Na terenie dawnego klasztoru stoi kościół parafialny Fundacja Wigry Pro

- Wtedy też spłonęły pozostałości królewskiego dworu myśliwskiego, o którym źródła mówią, że istniał w 1559 roku. Po pożarze mnisi zajęli się wznoszeniem nowych klasztornych budynków. Tym razem już murowanych. Do 1745 roku powstały m.in. eremy, kaplica kanclerska (nazwa wzięła się od tego, że modlił się w niej bliżej nieokreślony kanclerz – przyp. red.), budynki gospodarcze oraz barokowy kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP, którego to kościoła jestem proboszczem – mówi ks. Nogowski.

Czytaj też: Zakończyła się rewitalizacja najstarszej polskiej piramidy

Kameduli dbali nie tylko o rozbudowę klasztoru, ale też zakładali wsie i folwarki oraz budowali drogi. W 1715 roku założyli miasto Suwałki.

- Czerpali dochody m.in. z licznych barci, huty szkła, smolarni, cegielni czy też ze sprzedaży drewna z okolicznych lasów oraz z pańszczyzny. Pod koniec ich pobytu, w dobrach kamedulskich mieszkało około dziewięć tysięcy osób – zaznacza ksiądz.

Nie używali prześcieradeł, spali pod szorstkimi kocami

Jak czytamy na stronie internetowej parafii, reguła nakazywała zakonnikom przede wszystkim modlitwę i surowy tryb życia. Oprócz tego, że modlili się każdy we własnym zakresie, siedem razy dziennie zbierali się na wspólne modlitwy, a także o godzinie 3.30 w nocy.

Kameduli wprowadzili się tu w XVII wieku Fundacja Wigry Pro

"W pokoju kameduły znajdowały się bardzo skromne sprzęty, bowiem obowiązywała surowa reguła założyciela św. Romualda. Z perspektywy kamedulskiego siennika wypchanego słomą i szorstkiego koca (zabronione było używanie prześcieradła, wełnianych lub pierzastych materaców i poduszek oraz więcej niż dwóch przykryć) najlepiej widać ich bogactwo ducha" – głosi wpis na stronie parafii.

Musieli przenieść się pod Warszawę

Świetności klasztoru zakończyła się zaraz po trzecim rozbiorze Polski.

- W 1796 roku władze pruskie skonfiskowały dobra kamedułów, a w 1799 roku ich siedzibę zajęła nowo utworzona diecezja wigierska. W 1800 roku kameduli opuścili Wigry i przenieśli się na podwarszawskie Bielany. Klasztor, bez swoich gospodarzy, zaczął zaś podupadać. W 1818 roku papież zniósł diecezję wigierską i utworzył diecezję w Sejnach, która w 1821 roku została przeniesiona do Suwałk. Klasztorny kościół, który miał dotąd status katedry, stał się zaś świątynią parafialną. Natomiast zabudowanie poklasztorne zaczęły jeszcze bardziej popadać w ruinę. Eremy niszczały, zawaliła się też wieża zegarowa, rozebrane zostały - bogato zdobione - schody prowadzące do kaplicy kanclerskiej. Część schodów została przeniesiona do budowanego wówczas kościoła pod wezwaniem św. Aleksandra w Suwałkach – opowiada ks. Nogowski.

Klasztor był niszczony podczas I i II wojny światowej

Duże zniszczenia poczyniły też wojska niemieckie podczas I wojny światowej. W 1915 roku w wyniku ostrzału artyleryjskiego poważnemu uszkodzeniu uległ kościół, dom furtiana (zakonnika będącego odźwiernym – przyp. red.) oraz refektarz (jadalnia – przy. red.). W okresie II Rzeczypospolitej, na podstawie projektu architekta Oskara Sosnowskiego, rozpoczęła się odbudowa kościoła.

Ksiądz Jacek Nogowski podpisał umowę, w której strona rządowa przyznała dotację na remont i zabezpieczenie piwnic WUOZ w Białymstoku

- Pierwszą mszę odprawiono tu w 1933 roku. Niestety w 1944 roku, podczas II wojny światowej, świątynia ponownie została zburzona w wyniku ostrzału prowadzonego przez artylerię radziecką. Po wojnie, dzięki ofiarności parafian, kościół został odbudowany. Prace budowlane zakończono w połowie lat 50. Wtedy też ruszyła odbudowa pozostałych obiektów. Prace były możliwe również dzięki dotacjom rządowym. Niemniej do 1973 roku udało się odbudować jedynie niewielką część kompleksu – zaznacza ksiądz.

Funkcjonował tu Dom Pracy Twórczej

Rok 1973 jest ważną datą w dziejach klasztoru, bo właśnie wtedy Kościół wydzierżawił kompleks ministerstwu kultury i sztuki.

Dzisiejszy półwysep był pierwotnie wyspą Fundacja Wigry Pro

– Umowa została zawarta na 50 lat. Jako że rządowe dotacje na odbudowę klasztoru były dość skromne, a do zrobienia było jeszcze sporo, pojawiała się propozycja, że w zamian za umowę dzierżawy ministerstwo zajmie się odbudową dawnego klasztoru. Tak też się stało. Odbudowa ruszyła na dużą skalę. Powstał tu dom pracy twórczej, który był odwiedzany przez licznych artystów. Odbywały się różnego rodzaju spotkania i warsztaty. Kościół natomiast nadal zaś zarządzał świątynią, budynkiem plebanii oraz jednym z eremów – wyjaśnia nasz rozmówca.

Umowa powinna się kończyć w 2023 roku. Została jednak – za zgodą ministra kultury - rozwiązana w 2011 roku. Było to związane z końcem funkcjonowania domu pracy twórczej oraz z tym, że 1999 roku wizytę złożył tu papież Jan Paweł II. Od tego czasu do dawnego klasztoru zaczęli przybywać pielgrzymi, zwiększył się też ruch turystyczny.

Miejsce licznie odwiedzane przez turystów

Dziś dawny klasztor jest jedną z największych atrakcji Suwalszczyzny. W domu gościnnym "królewskim" i kaplicy kanclerskiej można przenocować. W refektarzu serwowane są zaś regionalne potrawy. Na terenie dawnego klasztoru odbywają się też różnego rodzaju spotkania, rekolekcje czy też międzynarodowe plenery malarskie. Można również wynająć łódź czy też kajak i popływać po jeziorze.

- W porównaniu do czasu, gdy przebywali tu kameduli brakuje jedynie dwóch obiektów. Stajni oraz budynku, który był przedłużeniem domu "królewskiego". Kto wie, może kiedyś uda odbudować również i te obiekty – zastanawia się ksiądz.

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Wigry Pro

Pozostałe wiadomości

W środę wieczorem w Bolesławcu (woj. dolnośląskie) postrzelony w głowę został policjant, którego wezwano do agresywnego mężczyzny demolującego mieszkanie. Funkcjonariusz został przetransportowany do szpitala. 20-letni napastnik odebrał sobie życie - podała policja.

Bolesławiec. Policjant postrzelony w głowę

Bolesławiec. Policjant postrzelony w głowę

Źródło:
tvn24.pl

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zderzenia ciężarówki z pociągiem w Ołtarzewie. Śledczy ustalili, że urządzenia przejazdu działały właściwie, a dyżurna ruchu zareagowała szybko. W wypadku zginął maszynista Kolei Mazowieckich.

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Sieć Sinsay wycofuje ze swoich sklepów dwie zabawki. Powodem są wady, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci.

Zabawki wycofane z popularnej sieci. Apel do klientów

Zabawki wycofane z popularnej sieci. Apel do klientów

Źródło:
tvn24.pl

Maleją szanse skrajnej prawicy na zdobycie większości bezwzględnej w parlamencie Francji w drugiej turze wyborów - wynika z najnowszego sondażu ośrodka Harris Interactive. Według badania może ona liczyć na 190-220 mandatów. Większość bezwzględna to 289 miejsc. W środę prezydent Emmanuel Macron zapewnił Radę Ministrów, że nie będzie rządził wspólnie z Francją Nieujarzmioną Jean-Luca Melenchona w przypadku utworzenia koalicji przeciwko skrajnie prawicowemu Zjednoczeniu Narodowemu - donoszą francuskie media.

Strategia przeciwko francuskiej skrajnej prawicy "wydaje się przynosić owoce". Sondaż

Strategia przeciwko francuskiej skrajnej prawicy "wydaje się przynosić owoce". Sondaż

Źródło:
PAP

Prezydent Joe Biden przyznał w prywatnej rozmowie ze swoim współpracownikiem, że najbliższe dni "będą kluczowe" dla jego kampanii i tego, "czy uda mu się uratować swoją kandydaturę" w listopadowych wyborach - donosi CNN, powołując się na informatora z bliskiego otoczenia prezydenta USA. - On widzi ten moment. Jest tego świadomy - powiedział rozmówca CNN. Podobne informacje, w oparciu o rozmowę z "czołowym sprzymierzeńcem" prezydenta USA, opublikował "New York Times". Biały Dom zdementował doniesienia dziennika.

Co z przyszłością Bidena jako kandydata? Biały Dom komentuje doniesienia mediów

Co z przyszłością Bidena jako kandydata? Biały Dom komentuje doniesienia mediów

Źródło:
New York Times

Biały Dom ogłosił w środę nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart łącznie 2,3 miliarda dolarów. To jedna z największych dotychczas przyjętych transz. W jej ramach Stany Zjednoczone przekażą między innymi amunicję artyleryjską, rakiety do systemów HIMARS i systemów obrony powietrznej ze swojego arsenału, a także zakupią dla Ukrainy duże liczby pocisków do systemów Patriot i NASAMS.

Potężne wsparcie dla Ukrainy. USA sięgnęły do własnego arsenału

Potężne wsparcie dla Ukrainy. USA sięgnęły do własnego arsenału

Źródło:
PAP

Ukraiński wywiad wojskowy zwołał w Kijowie konferencję prasową, by pochwalić się wynikami operacji specjalnej "Rybałka". Przedstawiciel służb, Andrij Jusow, mówił o uszkodzeniu rosyjskiego okrętu rakietowego Sierpuchow i uzyskaniu tajnych informacje na temat wrogiej Floty Bałtyckiej. Głos zabrał także rosyjski marynarz "Goga", który przeszedł na stronę Ukraińców.

To była "Rybałka". Kijów: zaatakowaliśmy w rosyjskiej Flocie Bałtyckiej

To była "Rybałka". Kijów: zaatakowaliśmy w rosyjskiej Flocie Bałtyckiej

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Rząd Viktora Orbana "dwukrotnie upokorzony"

Rząd Viktora Orbana "dwukrotnie upokorzony"

Źródło:
PAP

"Pozostaje nam się tylko modlić" - to słowa rdzennych Amerykanów na widok migrantów, którzy dostają się na terytorium Stanów Zjednoczonych i przy okazji - na ich ziemie. Mówią o sobie, że są ludem pustyni, który mieszka tam od tysięcy lat i teraz mierzą się z problemem, którego nigdy wcześniej nie zaznali. Materiał telewizji CNN.

Plemię rdzennych Amerykanów mierzy się z nielegalną migracją. "Ma to na nas ogromny wpływ"

Plemię rdzennych Amerykanów mierzy się z nielegalną migracją. "Ma to na nas ogromny wpływ"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ulewy zalały Park Narodowy Kaziranga w północnych Indiach. Pod wodą znalazły się tereny zamieszkiwane przez wiele zagrożonych gatunków. Jak podały lokalne media, w powodziach utonęło 11 zwierząt. Pod wodą znalazły się także liczne miejscowości, zamieszkiwane przez ponad milion osób.

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Źródło:
Reuters, Hindustan Times

- To jest demokracja. Szukanie większości w większości. To się zdarza - powiedział Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta, komentując kolejną porażkę Łukasza Kmity z Prawa i Sprawiedliwości, który po raz piąty nie został wybrany marszałkiem województwa małopolskiego, choć PiS ma w sejmiku większość. Komentując zawieszenie trzech radnych przez władze PiS, Dera powiedział, że "nic nie zostało obcięte, wszystkie głowy są na swoich miejscach".

Niemoc PiS-u w Małopolsce. Dera: tak nie powinna wyglądać polityka

Niemoc PiS-u w Małopolsce. Dera: tak nie powinna wyglądać polityka

Źródło:
TVN24

Cztery osoby zginęły, a kolejnych dziewięć zostało rannych po tym, jak samochód wjechał w salon kosmetyczny Hawaii Nail & Spa w Deer Park na nowojorskiej wyspie Long Island. Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w piątek. Sprawcą jest 64-latek, który sam przyznał, że kilkanaście godzin przed wejściem do samochodu miał wypić 18 piw. Wśród ofiar śmiertelnych jest policjantka o polskich korzeniach.

Media: wypił 18 piw, wjechał SUV-em w salon kosmetyczny. Cztery osoby nie żyją 

Media: wypił 18 piw, wjechał SUV-em w salon kosmetyczny. Cztery osoby nie żyją 

Źródło:
ABC News, CNN

Przy jednej z wiejskich dróg w pobliżu miasta La Concordia w Meksyku znaleziono ciała 19 mężczyzn. Zwłoki znajdowały się na pace porzuconej ciężarówki, wewnątrz jej kabiny oraz w pobliżu samochodu. Co najmniej cztery ofiary to obywatele Gwatemali.

Zwłoki 19 mężczyzn znalezione przy wiejskiej drodze 

Zwłoki 19 mężczyzn znalezione przy wiejskiej drodze 

Źródło:
CNN, PAP, Reuters

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych. "Raty spłacanych już kredytów hipotecznych nie ulegną zmianie. Niestety, w ostatnich miesiącach coraz bardziej rosło oprocentowanie nowo udzielanych kredytów" - zwraca uwagę Jarosław Sadowski z Expandera. Dla osób zaciągających obecnie kredyty hipoteczne jedną z istotnych kwestii jest to, czy wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne.

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Źródło:
tvn24.pl

Imponujący debiut spółki Sławomira Mentzena na warszawskiej giełdzie rodzi wiele pytań. Część ekspertów zwraca uwagę, że choć rozkręcanie działalności giełdowej przez aktywnego polityka jest zgodne z prawem, to może jednak budzić wątpliwości etyczne. Monetyzowanie politycznej popularności może okazać się mieczem obosiecznym.

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Źródło:
tvn24.pl

- Pan Romanowski nie radzi sobie psychicznie z tą sytuacją - stwierdził w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. W ten sposób odniósł się do sprawy byłego wiceszefa Ministerstwa Sprawiedliwości Marcina Romanowskiego i poparcia przez sejmową komisję regulaminową wniosku prokuratury o odebranie mu immunitetu. Przewodniczący klubu Polska 2050 Mirosław Suchoń mówił, że środowe posiedzenie komisji regulaminowej i informacja prokuratury w sprawie Romanowskiego były "druzgocące".

"Informacja o wielkim bezprawiu za czasów PiS i Zbigniewa Ziobry"

"Informacja o wielkim bezprawiu za czasów PiS i Zbigniewa Ziobry"

Źródło:
TVN24, PAP

Kary nałożone na Polskę przez unijne trybunały za czasów rządu PiS to ogromne sumy. Łącznie kary za Izbę Dyscyplinarną przekroczyły 557 milionów euro, za konflikt z Czechami o Turów - ponad 68 milionów. Razem to niemal 2 miliardy 700 milionów złotych. Jednak sama zmiana władzy nie zatrzymała licznika, bo niektóre sprawy wciąż nie są zamknięte.

Polska wciąż musi płacić setki milionów euro unijnych kar. "To jest efekt 8 lat PiS w Ministerstwie Sprawiedliwości"

Polska wciąż musi płacić setki milionów euro unijnych kar. "To jest efekt 8 lat PiS w Ministerstwie Sprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

Fala upałów nadciągnęła nad Moskwę. W środę po południu termometry w rosyjskiej stolicy pokazały 32 stopnie Celsjusza - to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano tam 2 lipca. W mieście pojawiły się ciężarówki spryskujące ulice wodą.

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Źródło:
Reuters, Khaleej Times

Nie żyje wieloletni pracownik domu kultury w warszawskim Rembertowie. Został brutalnie pobity przed centrum handlowym w centrum stolicy. Mężczyzna był reanimowany i trafił do szpitala, gdzie zmarł. Podejrzany został aresztowany.

Pracownik domu kultury i muzyk zmarł po brutalnym pobiciu w centrum Warszawy

Pracownik domu kultury i muzyk zmarł po brutalnym pobiciu w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polski konsulat w Rzymie zaapelował w środę do polskich turystów wybierających się do Włoch. Jak wynika z prognoz meteorologów, na północy kraju istnieje ryzyko wystąpienia burz i ulew. Pogoda ma się pogorszyć także w centrum kraju.

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych. Kolejne dni w prawie całej Polsce przyniosą powrót niebezpiecznych burz, a miejscami spodziewane są upały. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Powrócą burze i skwar. Prognoza zagrożeń IMGW

Powrócą burze i skwar. Prognoza zagrożeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Parlament Rosji zdecydował o zawieszeniu udziału rosyjskiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBWE. Jednym z powodów ma być "tendencyjne, dyskryminujące podejście" ze strony tego gremium. Rosja mordująca cywilów w Ukrainie twierdzi, że w Zgromadzeniu nie ma miejsca na "merytoryczne dyskusje".

Mordują cywilów i mają pretensje, że "nie są nigdzie zapraszani". Odwołali delegację

Mordują cywilów i mają pretensje, że "nie są nigdzie zapraszani". Odwołali delegację

Źródło:
PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Tragiczny wypadek na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Dylewie (woj. kujawsko-pomorskie). Kierująca samochodem osobowym wjechała pod nadjeżdżający pociąg relacji Katowice-Gdynia. 45-letnia kobieta zginęła na miejscu.

Tragedia na torach. Kobieta wjechała pod nadjeżdżający pociąg

Tragedia na torach. Kobieta wjechała pod nadjeżdżający pociąg

Źródło:
tvn24.pl

Biuro Rzecznika Zdrowia australijskiego stanu Queensland zaleciło zniszczenie części zamrożonego nasienia. Kontrola przeprowadzona w tamtejszych klinikach wykazała, że aż 42 proc. skontrolowanych próbek mrożonej spermy i komórek jajowych nie jest właściwie oznaczona. Mowa o tysiącach przypadków.

Zalecono zniszczenie zamrożonego nasienia. Tysiące próbek "wysokiego ryzyka"

Zalecono zniszczenie zamrożonego nasienia. Tysiące próbek "wysokiego ryzyka"

Źródło:
PAP, BBC

Prorosyjskie konta w mediach społecznościowych donoszą o tym, że żona ukraińskiego prezydenta kupiła najnowszy model luksusowego bugatti za 4,5 miliona euro. Ich wpisy mają ogromne zasięgi. Szczegółowo opisujemy schemat dezinformacji.

"Olena Zełenska pierwszą osobą, która zakupiła nowe Bugatti Tourbillon"? Co się w tej historii nie zgadza

"Olena Zełenska pierwszą osobą, która zakupiła nowe Bugatti Tourbillon"? Co się w tej historii nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Podczas przeszukania biur zastępców rzecznika dyscyplinarnego - sędziów Przemysława Radzika, Michała Lasoty i Jakuba Iwańca - zabezpieczono wszystkie nielegalnie przetrzymywane akta procesowe spraw dyscyplinarnych - poinformowała rzeczniczka Prokuratora Generalnego prokurator Anna Adamiak.

Policja i prokurator w biurach Radzika, Lasoty i Iwańca. "Zabezpieczono wszystkie nielegalnie przetrzymywane akta procesowe"

Policja i prokurator w biurach Radzika, Lasoty i Iwańca. "Zabezpieczono wszystkie nielegalnie przetrzymywane akta procesowe"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Podczas długiego wystąpienia prokuratorów na komisji regulaminowej w sprawie uchylenia immunitetu posła Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego doszło do kilku spięć między prokuratorami a posłami klubu PiS. - Przepraszam tych państwa, którzy chcieli wysłuchać naszego stanowiska, natomiast wobec tego typu zachowań niektórych uczestniczących w komisji nie będziemy kontynuować wypowiedzi w tym zakresie - powiedział prokurator Piotr Woźniak.

"Panowie są nerwowi, mocno nerwowi". Posłowie PiS kontra prokuratorzy na komisji

"Panowie są nerwowi, mocno nerwowi". Posłowie PiS kontra prokuratorzy na komisji

Źródło:
TVN24

Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych przedłoży Sejmowi propozycję przyjęcia wniosku Prokuratury Krajowej o wyrażenie zgody na pociągniecie do odpowiedzialności karnej posła Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego - poinformował przewodniczący komisji po kilkugodzinnych obradach. Podobnie ma być w kwestii zatrzymania i tymczasowego aresztowania polityka.  

Jest decyzja komisji w sprawie posła Marcina Romanowskiego

Jest decyzja komisji w sprawie posła Marcina Romanowskiego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tajlandia może wkrótce znieść obowiązujący od 52 lat zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach popołudniowych - informuje Bloomberg. Przedstawiciele tamtejszej branży turystycznej domagają się zniesienia tego zakazu, ponieważ jest negatywnie odbierany przez turystów.

Tajlandia chce znieść 52-letni zakaz, by przyciągnąć więcej turystów

Tajlandia chce znieść 52-letni zakaz, by przyciągnąć więcej turystów

Źródło:
Bloomberg, tvn24.pl

Pracownicy stacji kolejowej w Tokio stwierdzili w pociągu obecność zmarłego pasażera. Od chwili zgonu miał przebywać w wagonie blisko dwanaście godzin - podają japońskie media. Przez ten czas nikt nie powiadomił służb.

Martwy pasażer jechał pociągiem przez 12 godzin. "Nikt nie zauważył niczego niepokojącego"

Martwy pasażer jechał pociągiem przez 12 godzin. "Nikt nie zauważył niczego niepokojącego"

Źródło:
asahi.com

"Zawsze to samo. Oni psują, zrzucają na innych odpowiedzialność, tupią nóżkami i stroją patriotyczne miny, my naprawiamy, co się da. A niektórzy wciąż dają się na to nabierać" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk. Wcześniej wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki zarzucił premierowi, że "oblał egzamin z historycznego elementarza". Do wymiany zdań między byłym a obecnym szefem rządu doszło tym razem na tle polsko-niemieckich konsultacji i kwestii zadośćuczynienia za krzywdy wojenne.

Tusk odpowiedział Morawieckiemu. "Niektórzy wciąż dają się nabierać"

Tusk odpowiedział Morawieckiemu. "Niektórzy wciąż dają się nabierać"

Źródło:
PAP

Były wiceminister sprawiedliwości i członek Suwerennej Polski stracił immunitet poselski. Prokuratura zarzuca mu niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień. Polityk broni się - przytaczamy najważniejsze argumenty, którymi Michał Woś odpowiada na zarzuty związane z Funduszem Sprawiedliwości i wyjaśniamy, o co tak naprawdę go oskarżono.

Michał Woś broni się przed zarzutami po uchyleniu immunitetu. I manipuluje

Michał Woś broni się przed zarzutami po uchyleniu immunitetu. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

W Polsce od marca obowiązują nowe przepisy umożliwiające konfiskatę samochodu za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Co ciekawe, w wielu krajach podobne regulacje funkcjonują od lat i to nie tylko za jazdę na podwójnym gazie. Gdzie i za co stracimy auto na europejskich drogach?

Konfiskata samochodu za granicą. W tych krajach za jazdę po alkoholu grozi utrata auta

Konfiskata samochodu za granicą. W tych krajach za jazdę po alkoholu grozi utrata auta

Źródło:
tvn24.pl, Turcza Kancelaria Radców Prawnych
"Tęczowa zaraza", "spisek klimatyczny", sięganie do Kpinomira. Śpiewają psalmy, żeby już odszedł

"Tęczowa zaraza", "spisek klimatyczny", sięganie do Kpinomira. Śpiewają psalmy, żeby już odszedł

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kiedy umarła Monika, jej były partner miał już sprawę w prokuraturze o jej pobicie, a poza tym od dawna powinien siedzieć w więzieniu za przestępstwa narkotykowe. Mimo sprzeciwu prokuratury rejonowej i sądu rejonowego sąd okręgowy odroczył karę z powodu złego stanu zdrowia skazanego - aktywnego boksera. Policja stwierdziła, że Monika sama sobie odebrała życie. O okolicznościach tragedii i swoich wątpliwościach rodzina zmarłej opowiedziała w reportażu programu "Uwaga!" TVN.

Monika nie żyje. "Ktoś mi zrobił krzywdę"

Monika nie żyje. "Ktoś mi zrobił krzywdę"

Źródło:
tvn24.pl, Uwaga! TVN

Mecenas Krzysztof Wąsowski jest obrońcą księdza Michała O., szefa Fundacji Profeto, jednego z podejrzanych w aferze Funduszu Sprawiedliwości. W minionych latach bronił między innymi "Starucha" i Przemysława Wiplera. Związany jest z ultrakatolickimi środowiskami, a jego kancelaria świadczyła usługi prawne Ministerstwu Sprawiedliwości, kiedy kierował nim Zbigniew Ziobro.

Rycerz Jana Pawła II, zarabiał na umowach z resortem Ziobry. Jest obrońcą księdza Michała O.

Rycerz Jana Pawła II, zarabiał na umowach z resortem Ziobry. Jest obrońcą księdza Michała O.

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

- Mamy ponad 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy w Polsce. Każdego dnia są gotowi na to, by chronić NATO, by chronić wschodnią flankę NATO, łącznie z Polską - mówił we wtorek w rozmowie z TVN24 BiS ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Mark Brzezinski: chcemy, żeby Polska rozwijała się, kwitła, była pełna dobrobytu

Mark Brzezinski: chcemy, żeby Polska rozwijała się, kwitła, była pełna dobrobytu

Źródło:
TVN24 BiS
"To miały być pieniądze przekazane pod stołem". Ujawniamy nowe kulisy dotacji dla Fundacji Profeto

"To miały być pieniądze przekazane pod stołem". Ujawniamy nowe kulisy dotacji dla Fundacji Profeto

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Thriller psychologiczny "Doppelgänger. Sobowtór" już 5 lipca pojawi się na platformie Max. Ten czteroodcinkowy serial to kolejna polska nowość, którą będzie można obejrzeć w serwisie.

"Doppelgänger. Sobowtór" wkrótce na platformie Max

"Doppelgänger. Sobowtór" wkrótce na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl

Stacja TVN24 w czerwcu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 5,47 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Z kolei portal tvn24.pl po raz kolejny jest najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy Widzom i Czytelnikom!

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy Widzom i Czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

"Godzilla i Kong: Nowe imperium" już jutro zadebiutuje na platformie Max. Film z tytułowymi tytanami okazał się jedną z najchętniej oglądanych produkcji tego roku. Wszedł na ekrany kin pod koniec marca, zarabiając 194 mln dolarów w sam weekend otwarcia.

Wielki hit kinowy od jutra na platformie Max

Wielki hit kinowy od jutra na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl

Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu coraz bliżej. Organizatorzy najbardziej zróżnicowanego przeglądu kina artystycznego oraz odważnego kina środka ogłosili program tegorocznej edycji. To tu po raz pierwszy w Polsce pokazane zostaną głośne tytuły, nagradzane na festiwalach Sundance, Berlinale czy w Cannes. Wśród najciekawiej zapowiadających się premier znalazły się: "Dahomej", "Armand", "Love Lies Bleeding", "Rodzaje życzliwości" czy "Dziewczyna z igłą". Łącznie we Wrocławiu będzie można zobaczyć 285 filmów.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu coraz bliżej. Znamy program

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu coraz bliżej. Znamy program

Źródło:
tvn24.pl