Wypracowali "ścieżkę" dla pacjentek z rakiem piersi. "Szybciej tego już się nie da zrobić"

Źródło:
TVN24
Białostockie Centrum Onkologii doceniane za kompleksową opiekę pacjentek z nowotworem piersi
Białostockie Centrum Onkologii doceniane za kompleksową opiekę pacjentek z nowotworem piersiTVN24
wideo 2/7
Białostockie Centrum Onkologii doceniane za kompleksową opiekę pacjentek z nowotworem piersiTVN24

Dziesięć dni - tyle specjaliści z Białostockiego Centrum Onkologii potrzebują, by potwierdzić lub wykluczyć nowotwór piersi u pacjentki i jak mówią: szybciej już się nie da. Dyrektor Magdalena Borkowska oraz onkolożka dr n. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz opowiedziały w TVN24, jak pomagają kobietom z nowotworem piersi zmierzyć się z diagnozą, a potem skutecznie się leczyć.

- Kiedy osiem lat temu podjęłam się poprowadzenia Białostockiego Centrum Onkologii uznałam, że misją naszego szpitala jest pacjent w centrum uwagi. Dlatego sięgamy po standardy europejskie. Polki, białostocczanki nie różnią się przecież niczym od Europejek i powinny być leczone tak jak one - mówi Magdalena Borkowska, dyrektorka BCO, które posiada certyfikację EUSOMA, potwierdzającą, że pacjentki zmagające się z rakiem piersi otrzymują w tym miejscu kompleksową opiekę na najwyższym europejskim poziomie. 

Pod koniec września szpital został również laureatem szóstej edycji konkursu "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia" w kategorii zarządzanie jakością. Organizatorzy docenili właśnie realizowany przez placówkę projekt "Pierwsi dla Piersi – EUSOMA". Rok wcześniej BCO otrzymało certyfikat Europejskiego Towarzystwa Specjalistów ds. Raka Piersi, który potwierdza "spełnianie najwyższych europejskich standardów w opiece onkologicznej".

O tym, jak cały personel pracował na te osiągnięcia i jak dzięki wieloletnim staraniom udało się usprawnić pracę szpitala opowiedziały w TVN24 dyrektorka Magdalena Borkowska i dr n. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz - onkolożka oraz koordynatorka projektu Breast Cancer Unit w BCO.

ZOBACZ TEŻ: Jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie piersi? Instrukcja w portalu pacjent.gov

Białostockie Centrum Onkologii jest doceniane za kompleksową opiekę nad pacjentkami z rakiem piersiTVN24

Ścieżka, którą pacjentka nie podąża sama

Obie gościnie TVN24 podkreślają, że poza wykwalifikowanym personelem kluczowa w leczeniu jest dobra organizacja i empatia. Każdego dnia w ich szpitalu pojawiają się kobiety, które są przerażone, bo podejrzewają u siebie nowotwór. Są też pacjentki, które przechodzą leczenie. Łączy je choroba, ale też potrzeba poczucia, że są w rękach specjalistów, którzy przeprowadzą je przez tę niełatwą drogę.

- W naszej placówce, dzięki wspólnym działaniom personelu i dyrekcji udało się wypracować taką ścieżkę dla pacjentki z podejrzeniem nowotworu piersi. Dzieje się to w ten sposób, że kobieta, która się do nas zgłasza, w tym samym dniu ma wykonywane badania obrazowe, jeżeli jest taka konieczność to jeszcze tego samego dnia ma wykonywaną biopsję gruboigłową. Po kolejnych trzech do pięciu dni - to naprawdę bardzo szybko - otrzymujemy wynik badania histopatologicznego - opowiada dr n. med. Czartoryska-Arłukowicz.

Specjaliści z BCO działają według wypracowanej przez siebie ścieżkiBCO

I już w tym momencie lekarze wiedzą, "z czym mają do czynienia". Jeśli to łagodna zmiana, mogą uspokoić pacjentkę i pokierować dalej, jeśli może to być nowotwór konieczna jest dalsza diagnostyka. - W przypadku nowotworu wykonujemy dodatkowe badania po to, żeby potwierdzić czy nowotwór dotyczy tylko piersi, czy nie ma żadnych zmian przerzutowych - dodaje onkolożka.

Co dalej? Już dziesięć dni po zgłoszeniu się do BCO i wykonaniu badań, zbiera się konsylium, w którym uczestniczy również pacjentka. - Razem podejmujmy dalszą decyzję co do leczenia. Pacjentka jest świadoma. Podejmuje z nami decyzję i musi wyrazić zgodę na dalsze procedury. W ciągu kolejnych 14 dni rozpoczyna się leczenie. Szybciej tego już się nie da zrobić, a nawet nie powinno się. Przecież pacjentka też musi mieć chwilę, żeby się oswoić z tą sytuacją - wspomina dr n. med. Czartoryska-Arłukowicz.

CZYTAJ TEŻ: Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi>>>

"Słyniemy z empatii i poczucia bezpieczeństwa"

Dyrektorka placówki podzieliła się również swoim doświadczeniem. Jak mówi, w BCO nie tylko pracuje, ale też się leczy. - Jestem pacjentką BCO, gdzie zdiagnozowałam u siebie zmianę w piersi. Ta kultura organizacyjna, którą wypracowaliśmy, wsparcie koordynatorek, czyli osób, które potrafią w prosty sposób wytłumaczyć trudne sprawy, naprawdę działa - mówi Borkowska.

To właśnie korpus koordynatorów pomaga pacjentom zrozumieć cały proces leczenia. Według Borkowskiego to bardzo istotny element całego leczenia. - Mamy do czynienia z osobami o różnym poziomie wiedzy medycznej. Wsparcie, prowadzenie za rękę to jest coś, co jest charakterystyczne dla nowoczesnej onkologii. Na tyle sprawnie to u nas funkcjonuje, że przyjeżdżają inne wyspecjalizowane ośrodki i uczą się tej ścieżki. Podpatrują, jak tę pacjentkę poprowadzić, jakim tonem głosu do niej mówić, jakich słów użyć, żeby nie przestraszyć. Dlatego to zaopiekowanie to jest to, co wyróżnia nasz ośrodek. Słyniemy z tej empatii, autentyczności i poczucie bezpieczeństwa - podkreśla Borkowska.

"Nie chcemy, żeby pacjentki szukały wiedzy w internecie"

Obie gościnie TVN24 nie mają wątpliwości, że świadomy pacjent jest partnerem w leczeniu. Dlatego aby jeszcze bardziej wyjść naprzeciw pacjentkom szpital zorganizował już cztery konferencje "Chce być świadoma i wiedzieć więcej". To spotkania dla kobiet, które są na początku walki z chorobą, ale i dla tych, które już się z nią zmierzyły.

- Nie chcemy, żeby pacjentki szukały wiedzy w internecie. Tutaj mają źródło rzetelnej wiedzy. Jest nam bardzo miło spotykać kobiety, które zakończyły leczenie i są zdrowie. Wiele z nich zmieniło swoje życie na lepsze, starają się korzystać z każdego dnia. Zmieniają swoją pracę, która często była toksyczna i miała zły wpływ na samopoczucie i występowanie stresu. Zaczynają żyć i to jest budujące - mówi dr n. med. Czartoryska-Arłukowicz.

Trwa różowy październik

Trwa różowy październik - coroczna akcja przypominająca o tym, jak ważna jest profilaktyka, jeśli chodzi o nowotwór piersi. Specjaliści nieustannie zachęcają do wykonywania badań profilaktycznych, które umożliwiają wczesne wykrycie zmian chorobowych. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o samobadaniu piersi, które należy wykonywać raz w miesiącu.

Już po 20. roku życia powinno wykonywać się raz w roku USG piersi. Z kolei między 45 a 74 rokiem życie zalecana jest mammografia - wykonywana co dwa lata. - W chorobie nowotworowej, a w raku piersi szczególnie, ważne jest żeby się nie obawiać. Często pacjentki, które przychodzą z bardzo zaawansowaną chorobą, mówią, że nie pojawiły się wcześniej, bo bały się rozpoznania choroby - mówi dr Czartoryska-Arłukowicz i przekonuje, że wyniki leczenia raka piersi w Polsce są coraz lepsze.

- Mamy dostęp do wszystkich metod dostępnych na całym świecie. Dbamy o jakość. Wczesny rak piersi to prawie 100 procent szans na wyleczenie. Nawet te zaawansowaną chorobę już z przerzutami możemy kontrolować przez wiele lat. Rak piersi staje się chorobą przewleką - opowiada dr n. med. Czartoryska-Arłukowicz.

Tylko w ubiegłym roku w Białostockim Centrum Onkologii wykonano 6,5 tysiąca badań profilaktycznych. W tym roku jest to już 13 tysięcy badań. Wynik może wydawać się imponujący, ale jak mówi dr Czartoryska-Arłukowicz, to wciąż za mało i trzeba nadal namawiać kobiety do działania. - Chce powiedzieć, że warto jest stworzyć społeczność pacjentów i osób zaangażowanych w działania profilaktyczne. My jesteśmy wiarygodne. Dbamy o siebie, uprawiamy sport i badamy się regularnie - dodaje Magdalena Borkowska.

Rak piersi dotyczy też mężczyzn

Statystycznie rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie. Dotyczy aż 25 proc. zachorowań. Szacuje się, że co roku u blisko 1,7 miliona kobiet wykrywa się właśnie ten nowotwór. Najczęściej dotyka on kobiet po 50 roku życia. Nie można zapominać, że rak piersi może występować również u mężczyzn. 

Rak piersi u mężczyzn stanowi około jeden procent wszystkich nowotworów złośliwych piersi i mniej niż jeden procent nowotworów złośliwych u panów.

CZYTAJ TEŻ: Rak piersi może dotyczyć też mężczyzn. Historia pana Krzysztofa >>>

Autorka/Autor:aa/tok

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała żołnierza 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który miał okradać powodzian. 31-letni podejrzany usłyszał dwa zarzuty. Sąd nie przychylił się jednak do wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie mężczyzny.

Żołnierz WOT miał okradać powodzian. Jest decyzja w sprawie aresztu

Żołnierz WOT miał okradać powodzian. Jest decyzja w sprawie aresztu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę w Przysusze zorganizowano kongres Prawa i Sprawiedliwości. Tuż po nim zebrała się Rada Polityczna. Działacze zdecydowali o połączeniu PiS z Suwerenną Polską.

PiS połączył się z Suwerenną Polską. Jest deklaracja

PiS połączył się z Suwerenną Polską. Jest deklaracja

Źródło:
PAP

Państwo musi odzyskać stuprocentową kontrolę nad tym, kto do Polski przyjeżdża i wjeżdża - powiedział premier Donald Tusk podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej w Warszawie. Szef rządu zaprezentował strategię migracyjną "Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo". Zapowiedział, że jednym z jej elementów będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu. - Będę się domagał uznania w Europie dla tej decyzji - zaznaczył.

"Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo". Premier o strategii migracyjnej Polski

"Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo". Premier o strategii migracyjnej Polski

Źródło:
TVN24, PAP

Dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie Maria Anna Potocka nie zgodziła się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, dlatego prezydent miasta Aleksander Miszalski postanowił wszcząć procedurę jej odwołania. To pokłosie wyroku sądu, który potwierdził, że Potocka jako dyrektorka innej miejskiej instytucji stosowała mobbing.

Masza Potocka nie chce odejść. Prezydent zamierza ją zwolnić

Masza Potocka nie chce odejść. Prezydent zamierza ją zwolnić

Źródło:
PAP

Musimy rozpocząć proces konsolidacji, najpierw tej wewnętrznej. Stąd dzisiejsza Rada Polityczna ma doprowadzić do pełnej konsolidacji nas i Suwerennej Polski - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas sobotniego kongresu partii w Przysusze. - Wiem, że to wzbudza wiele oporów, ale w polityce trzeba umieć nad pewnymi faktami przechodzić do porządku dziennego - dodał.

Kaczyński o konsolidacji z Suwerenną Polską: w polityce trzeba mieć pamięć dobrą, ale krótką

Kaczyński o konsolidacji z Suwerenną Polską: w polityce trzeba mieć pamięć dobrą, ale krótką

Źródło:
PAP, TVN24
Rzeki będą się wylewać, bo taka ich natura. Oddajmy im doliny, będziemy spać spokojnie

Rzeki będą się wylewać, bo taka ich natura. Oddajmy im doliny, będziemy spać spokojnie

Źródło:
tvn24
Premium

W maju 2023 roku wybuchł tam ogromny pożar, po jego ugaszeniu przez wiele miesięcy mieszkańcy skarżyli się na nieprzyjemny zapach. Teraz problemy się skończyły. Uprzątnięto ponad 500 ton odpadów niebezpiecznych ze składowiska w Łaniętach koło Kutna (Łódzkie). - Jak się chce, to można to zrobić, mimo długiej procedury - mówi w rozmowie z tvn24.pl starosta kutnowski Dawid Kowalik, który pozyskał pieniądze na rozwiązanie problemu.

Uprzątnęli składowisko odpadów. Będą teraz domagać się zwrotu kosztów

Uprzątnęli składowisko odpadów. Będą teraz domagać się zwrotu kosztów

Źródło:
tvn24.pl

W ciągu najbliższej doby pogodę będzie kształtował niż Helma z systemem frontów atmosferycznych. Jego centrum przemieści się bardzo dynamicznie od Morza Północnego, przez Danię i południowy Bałtyk, po Kraje Bałtyckie. W Polsce za sprawą niżu zapanuje wietrzna i deszczowa aura. Powrót dobrej pogody nastąpi wraz z nastaniem wyżu Werner.

Czeka nas drastyczna zmiana pogody. Uwaga: w niedzielę aura będzie groźna

Czeka nas drastyczna zmiana pogody. Uwaga: w niedzielę aura będzie groźna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Secesyjnej kamienicy stojącej do niedawna w Poznaniu przy ul. Roosevelta 8 już nie ma, za to są wątpliwości miejskich urzędników co do tego, w jaki sposób właściciel budynku dbał o ten zabytek. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka, do prokuratury wysłano zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

"To, co zrobiono z tą kamienicą, to zbrodnia". Magistrat skierował sprawę do prokuratury

"To, co zrobiono z tą kamienicą, to zbrodnia". Magistrat skierował sprawę do prokuratury

Źródło:
Radio Poznań, tvn24.pl, PAP

Owiane złą sławą, nazywane gettem, najgorszym i patologicznym osiedlem w Warszawie. Osiedle Dudziarska powstałe w latach 90. XX wieku wkrótce całkowicie zniknie z mapy miasta. Bloki od lat stoją puste, okna i drzwi zostały zamurowane, gdy tylko mieszkańców wysiedlono, osiedle uznano za "nieudany eksperyment społeczny". Terenu do dziś nikt nie chciał przejąć. Decyzją władz dzielnicy bloki przeznaczono do rozbiórki.

"Eksperyment społeczny" i "najstraszniejsze miejsce w Warszawie". Rozbiorą bloki na Dudziarskiej

"Eksperyment społeczny" i "najstraszniejsze miejsce w Warszawie". Rozbiorą bloki na Dudziarskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Chiny zamierzają znacznie zwiększyć emisję długu publicznego - pisze portal CNN. Pozyskane środki mają zostać przeznaczone na świadczenia dla osób o niskich dochodach, wsparcie rynku nieruchomości i uzupełnienie kapitału banków państwowych. Dzięki temu Państwo Środka chce dążyć do ożywienia słabnącego wzrostu gospodarczego.

Chiny luzują pasa. Potężny zastrzyk dla gospodarki

Chiny luzują pasa. Potężny zastrzyk dla gospodarki

Źródło:
CNN, Reuters

Mandat w wysokości 3 tysięcy złotych otrzymał kierujący busem, który we Wrześni (woj. wielkopolskie) popełnił cały szereg wykroczeń. Policjanci zobaczyli je na nagraniach, które oglądali w związku ze spowodowaną przez niego kolizją.

Policjanci przyjechali do kolizji. Na nagraniu zobaczyli inne wyczyny kierowcy

Policjanci przyjechali do kolizji. Na nagraniu zobaczyli inne wyczyny kierowcy

Źródło:
tvn24.pl

W wieku 83 lat zmarł arcybiskup senior Edward Ozorowski. Duchowny był metropolitą białostockim w latach 2006-2017. Wcześniej przez długi czas pracował jako biskup pomocniczy w Archidiecezji Białostockiej. Data uroczystości pogrzebowych nie jest jeszcze znana.

Nie żyje były metropolita białostocki, abp senior Edward Ozorowski

Nie żyje były metropolita białostocki, abp senior Edward Ozorowski

Źródło:
PAP

Archeolodzy zidentyfikowali szczątki starszego oficera, który zginął podczas niefortunnej XIX-wiecznej ekspedycji arktycznej. Nosiły ślady kanibalizmu. Dowodzi to, w jak tragicznych i makabrycznych okolicznościach znalazła się załoga.

Ich okręt osiadł na lodzie, badania potwierdzają makabryczny koniec ekspedycji

Ich okręt osiadł na lodzie, badania potwierdzają makabryczny koniec ekspedycji

Źródło:
CNN

Ubezpieczyciel samochodu służbowego, wypłacił nam tak zwaną kwotę bezsporną. Dostaliśmy pięć czy sześć tysięcy złotych. Proszę zobaczyć na zdjęcie - opowiada redakcji biznesowej tvn24.pl Kacper Dyląg ze Stronia Śląskiego, który w powodzi stracił dobytek. - Samochód jest wbity w budynek i sprawa wydaje się prosta, prawda? Jednak nie jest wciąż zakończona - opowiada o sytuacji z ubezpieczycielem.

Samochód wbity w budynek, ubezpieczyciel daje pięć tysięcy. "Sprawa wydaje się prosta, prawda?"

Samochód wbity w budynek, ubezpieczyciel daje pięć tysięcy. "Sprawa wydaje się prosta, prawda?"

Źródło:
tvn24.pl

Zarówno twoja szczoteczka do zębów, jak i słuchawka prysznicowa stanowią idealne środowisko dla mikrobów. O tym, jak ogromna jest różnorodność biologiczna na powierzchniach tych sprzętów, świadczą najnowsze badania, w których zidentyfikowano setki wirusów żyjących na nich.

Setki wirusów na szczoteczkach do zębów. I jest to dobra wiadomość

Setki wirusów na szczoteczkach do zębów. I jest to dobra wiadomość

Źródło:
CNN

Od 17 października w Muzeum Warszawy będzie można oglądać wystawę "Na miejscu i na wynos. Kuchnia Warszawska". Ekspozycja to podróż przez historię miasta, od średniowiecza po współczesność, opowiadaną przez pryzmat jedzenia. Zgromadzono na niej około 300 obiektów: archeologicznych, przedmiotów codziennego użytku, archiwaliów, fotografii, a także dzieł sztuki.

Co trzymały gospodynie w spiżarkach, a czym objadano się "na mieście". O stołecznej kuchni w Muzeum Warszawy

Co trzymały gospodynie w spiżarkach, a czym objadano się "na mieście". O stołecznej kuchni w Muzeum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad trzy promile alkoholu w organizmie miał 61-latek, który w Sandomierzu przyjechał samochodem do sklepu. O tym, że jechał zygzakiem, powiadomił świadek zdarzenia, który uniemożliwił pijanemu kierowcy odjechanie z parkingu.

Wysiadł z auta i chwiejnym krokiem wszedł do sklepu. Zareagował świadek. Nagranie

Wysiadł z auta i chwiejnym krokiem wszedł do sklepu. Zareagował świadek. Nagranie

Źródło:
KPP w Sandomierzu

"New York Times" i "Washington Post" poinformowały w piątek, że sztab byłego prezydenta USA Donalda Trumpa zażądał od Secret Service przydzielenia mu wojskowego samolotu i pojazdów, większych restrykcji w przestrzeni powietrznej nad jego posiadłościami i wiecami oraz pancernego szkła na użytek kampanii. Ma to mieć związek z informacjami o irańskich planach zamachu na byłego prezydenta.

Sztab Trumpa zażądał wojskowego samolotu i dodatkowej ochrony

Sztab Trumpa zażądał wojskowego samolotu i dodatkowej ochrony

Źródło:
PAP

W sobotę rano w opuszczonej kamienicy na Pradze Północ wybuchł pożar. Paliło się poddasze. Płomienie wychodziły na dach budynku. Ewakuowano dziesięć osób, nikomu nic się nie stało. Po godzinie 14 udało się ugasić pożar. W ciągu ostatniego miesiąca strażacy dwukrotnie interweniowali w tym budynku w związku z zaprószeniem ognia.

Pożar na Pradze Północ. Kolejny raz w tej samej kamienicy

Pożar na Pradze Północ. Kolejny raz w tej samej kamienicy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

To, co mówiliśmy i do czego przekonywaliśmy Polki i Polaków w kampanii wyborczej przed 15 października zeszłego roku pozostaje w mocy - powiedział premier Donald Tusk podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej połączonej z Radą Krajową Platformy Obywatelskiej. Głos zabrali także między innymi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, ministra edukacji Barbara Nowacka i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Konwencja Koalicji Obywatelskiej. O dokonaniach rządu, "bezmiarze demoralizacji" PiS, bezpieczeństwie, dyplomacji i migracji

Konwencja Koalicji Obywatelskiej. O dokonaniach rządu, "bezmiarze demoralizacji" PiS, bezpieczeństwie, dyplomacji i migracji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Dzięki nowym informacjom, do których dotarliśmy, uprawdopodobniamy zupełnie inną wersję w sprawie zaginięcia Sylwestra Suszka - mówił w TVN24 Michał Fuja, autor reportażu "Co się stało z królem kryptowalut?". Premiera telewizyjna materiału w sobotę o 20 w TVN24, już teraz można go zobaczyć w TVN24 GO.

Co się stało z królem kryptowalut? "Dotarliśmy do wszystkiego tego, co ukrywał przed światem"

Co się stało z królem kryptowalut? "Dotarliśmy do wszystkiego tego, co ukrywał przed światem"

Źródło:
TVN24

W Szczecinie agresywny pasażer pobił taksówkarza. Pijany 46-latek kilkukrotnie uderzył ukraińskiego kierowcę w twarz i głowę oraz znieważył go na tle narodowościowym. Agresor został zatrzymany, usłyszał już zarzuty. Nagranie z tego zdarzenia pojawiło się w mediach społecznościowych.

Taksówkarz pobity przez agresywnego pasażera. Nagranie

Taksówkarz pobity przez agresywnego pasażera. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl, gov.pl

Pijana 28-latka z Oświęcimia zabrała swojego niespełna dwuletniego synka do parku na spotkanie ze znajomym. Jeden z mieszkańców zgłosił niepokojącą sytuację policjantom. Okazało się, że matka ma prawie dwa promile alkoholu w organizmie, grozi jej do pięciu lat więzienia.

Pijana matka na nocne spotkanie ze znajomym zabrała dwuletniego synka

Pijana matka na nocne spotkanie ze znajomym zabrała dwuletniego synka

Źródło:
PAP

Tegoroczna laureatka Nagrody Nobla zwróciła uwagę publiczności na literaturę koreańską. A tamtejszy rząd od wielu lat stara się uczynić swoim flagowym towarem eksportowym właśnie kulturę i nie szczędzi na to pieniędzy. Sukcesy na arenie międzynarodowej to nie efekt jednorazowego zastrzyku pieniędzy, a wieloletniej strategii, dzięki której wartość eksportu kulturalnego Korei przekroczyła już wartość eksportu m.in. sprzętu AGD, akumulatorów, samochodów elektrycznych i paneli wyświetlaczy.

Jak Korea wypracowała Nobla? Kultura jako towar eksportowy

Jak Korea wypracowała Nobla? Kultura jako towar eksportowy

Źródło:
tvn24.pl

Dziennik "New York Times" zwrócił uwagę, że miliarder Elon Musk angażuje się w kampanię Donalda Trumpa w niespotykany w najnowszej historii sposób. Musk miał w nią zainwestować 140-180 milionów dolarów. Sam kandydat republikanów stwierdził podobno w prywatnych rozmowach, że to pół miliarda, lecz tak naprawdę jego wkład - między innymi za pomocą cenzurowania platformy X - może być "niemożliwy do ujęcia". Według dziennika "Philadelphia Inquirer" Elon Musk wierzy, że będzie mógł de facto rządzić Stanami Zjednoczonymi z tylnego rzędu.

"NYT": Musk angażuje się w kampanię Trumpa w niespotykany w historii sposób

"NYT": Musk angażuje się w kampanię Trumpa w niespotykany w historii sposób

Źródło:
PAP

Co najmniej 17 osób zginęło na Florydzie w wyniku natarcia na stan huraganu Milton. Na kilka dni przed jego nadciągnięciem wydawano nakazy i zalecenia ewakuacji. Nie wszyscy zdecydowali się na opuszczenie miejsc, którym zagrażała pogarszająca się pogoda.

Nie ewakuowali się na czas. Akcję ratunkową pokazała kamera na mundurze

Nie ewakuowali się na czas. Akcję ratunkową pokazała kamera na mundurze

Źródło:
CNN

Nikt nie jest w stanie udowodnić, że ładne zęby prezesa są ważne dla biznesu dużej spółki - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki, odnosząc się do podejrzanych wydatków na medycynę estetyczną w Orlenie. Tematem rozmowy była również spółka ORLEN Trading Switzerland. Wiceszef resortu dopytywany, czy w związku z nią zarzuty może otrzymać Daniel Obajtek, odpowiedział, że "trwają analizy". Skomentował także krytyczne słowa Szymona Hołowni o sytuacji w spółkach Skarbu Państwa.

"Nikt nie jest w stanie udowodnić, że ładne zęby prezesa są ważne dla biznesu"

"Nikt nie jest w stanie udowodnić, że ładne zęby prezesa są ważne dla biznesu"

Źródło:
TVN24

Wiceprezydentka Warszawy Adriana Porowska zastąpi Agnieszkę Buczyńską na stanowisku ministry do spraw społeczeństwa obywatelskiego - podała w sobotę Polska 2050. "Decyzja Agnieszki o rezygnacji ze stanowiska podyktowana jest problemami zdrowotnymi i wiemy, że nie była ona dla niej łatwa" - podano w oświadczeniu partii.

Zmiana w rządzie potwierdzona. "Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia"

Zmiana w rządzie potwierdzona. "Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Właściwie to nie pamiętam, od kiedy znałem Basię Łopieńską. Z całą pewnością jednak poznałem ją jeszcze jako Barbarę Neronowicz, wtedy studentkę chemii na UW. Potem pamiętam dobrze jej ślub, z moim kolegą, Bogdanem Łopieńskim, znanym już fotoreporterem, absolwentem AWF. Widzę jak przez mgłę Bogdana na jakichś zawodach narciarskich w Lasku Bielańskim. To musiała być końcówka lat 50. i jeszcze z Baśką się nie znali.

Baśka  

Baśka  

Źródło:
tvn24.pl

Warto w najbliższych dniach spojrzeć w niebo, bo pojawi się na nim kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Obiekt pochodzi z samych grawitacyjnych krańców Układu Słonecznego. 

"Przygotujcie się na widok, którego po prostu nie możecie przegapić"

"Przygotujcie się na widok, którego po prostu nie możecie przegapić"

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

Brytyjska firma farmaceutyczna GSK poinformowała, że zapłaci nawet 2,2 miliarda dolarów (mniej niż przewidywano) w ramach ugody dotyczącej tysięcy spraw w amerykańskich sądach. Firmie zarzucano, że zawierająca ranitydynę wycofana ze sprzedaży wersja jej leku Zantac może powodować raka - podał Reuters.

Lek na zgagę. Firma farmaceutyczna zapłaci potężną kwotę

Lek na zgagę. Firma farmaceutyczna zapłaci potężną kwotę

Źródło:
PAP, Reuters

- Do cholery, co pan jest debilem? - takimi słowami poseł PiS Marek Suski zwrócił się w czwartek do przewodniczącego sejmowej komisji kultury i środków przekazu Piotra Adamowicza (Koalicja Obywatelska). Burzliwe obrady dotyczyły wniosku o odwołanie Krzysztofa Czabańskiego z Rady Mediów Narodowych, który w piątek przegłosował Sejm.

"Do cholery, co pan jest debilem?" Emocje na sejmowej komisji, w roli głównej Marek Suski

"Do cholery, co pan jest debilem?" Emocje na sejmowej komisji, w roli głównej Marek Suski

Źródło:
tvn24.pl, PAP

40-latek powiedział żonie komplement na lotnisku we Wrocławiu, zapomniał jednak, że słowa "bomba" w takim miejscu się nie używa. Został skontrolowany przez funkcjonariuszy z Zespołu Interwencji Specjalnych oraz ukarany mandatem.

Powiedział żonie na lotnisku, że "jest bombowa". Szybka reakcja służb

Powiedział żonie na lotnisku, że "jest bombowa". Szybka reakcja służb

Źródło:
tvn24.pl

Po obejrzeniu spektaklu "Sancta" w reżyserii Florentiny Holzinger w stuttgarckiej operze 18 widzów doświadczyło silnych mdłości i potrzebowało pomocy. Do trojga wezwano lekarza. W spektaklu są akty niesymulowanej przemocy i seksu na żywo, wykorzystano też prawdziwą krew. - Zalecamy, by wszyscy goście dokładnie przeczytali zapowiedź, by wiedzieć, czego się spodziewać - przekazał rzecznik placówki Sebastian Ebling.

Nagość, okaleczanie i stosunek na żywo. Widzowie potrzebowali pomocy lekarza

Nagość, okaleczanie i stosunek na żywo. Widzowie potrzebowali pomocy lekarza

Źródło:
The Guardian, The Telegraph, tvn24.pl

"Żart?", "fejk?", "serio?" - pytają internauci, dziwiąc się, że prezydent Andrzej Duda otrzymał w Mongolii tytuł doktora honoris causa. Tak, to prawda, ale to nie jest nowa informacja. A ekspert tłumaczy, że "zdarza się w praktyce dyplomatycznej". Lista - nie tylko polskich - prezydentów tak uhonorowanych jest długa.

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Źródło:
Konkret24

Polityk PiS zarzucił minister zdrowia, że za jej rządów likwidowane są kierunki lekarskie na uczelniach. Izabela Leszczyna odpowiedziała mu, że wprowadza w błąd, ponieważ jej resort wprowadził "zerowy limit" na przyjęcia na studia. Wyjaśniamy, co oznacza "zerowy limit" i jak ma się do likwidacji kierunku.

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

Źródło:
Konkret24
"Gęste ślady krwi wołają głośno z toru o nieszczęściu"

"Gęste ślady krwi wołają głośno z toru o nieszczęściu"

Źródło:
tvn24.pl
Premium