TVN24 | Białystok

Miał zastąpić skradziony przed laty portret. Ktoś jednak reprodukcję ukradł

TVN24 | Białystok

Autor:
tm
Źródło:
tvn24.pl
Ktoś ukradł reprodukcję portretu Świętego Papieża Juliusza II. Oryginał namalował na początku XVI wieku Rafael Santi
Ktoś ukradł reprodukcję portretu Świętego Papieża Juliusza II. Oryginał namalował na początku XVI wieku Rafael SantiFundacja Stare Zaburze
wideo 2/6
slideshow obraz

W sobotę, 18 września, do kaplicy grobowej Mierzejewskich w Neplach (województwo lubelskie) miał być uroczyście wniesiony obraz przedstawiający Świętego Papieża Juliusza II. Wszystko wskazuje na to, że z planów nic nie wyjdzie. Ktoś bowiem malowidło ukradł. Co ciekawe, w podobnych okolicznościach portret papieża zniknął w połowie lat 80. XX wieku.

- Obraz stał na sztaludze w domku letniskowym, który - w ciągu czterech tygodni poprzedzających kradzież - został odwiedzony przez setki turystów. Złodziej wypatrzył pewnie taki moment, gdy akurat nikogo nie było, zwinął płótno w rulon i wsadził do samochodu. Kogoś niosącego pod pachą obraz o wymiarach 1,5 na 1,1 metra ktoś by na pewno zauważył - mówi Mirosław Grabowski, członek zarządu Fundacji Stare Zaburze.

Fundacja dzierżawi od gminy Terespol, należący w XIX wieku do rodziny Mierzejewskich, zespół dworski w Neplach (miejscowość jest obecne objęta strefą, na której obowiązuje stan nadzwyczajny - przyp. red.). W jego skład wchodzi kaplica grobowa, w której w 1829 roku spoczął 11-letni Juliusz August Mierzejewski.

Poprzedni portret papieża wisiał w kaplicy przez około 150 lat

Obraz skradziony został ze sztalugi stojącej w domu letniskowym (zdjęcie wykonano na początku sierpnia 2021 roku) Fundacja Stare Zaburze 

- Dlatego też w kaplicy przez około 150 lat wisiał portret jego imiennika - Świętego Papieża Juliusza II. Znane są dwie hipotezy. Pierwsza mówi o tym, że portret był reprodukcją XVI-wiecznego obrazu autorstwa renesansowego malarza Rafaela Santi, który dziś można podziwiać w National Gallery w Londynie. Natomiast według drugiej, bardziej prawdopodobnej teorii, obraz z kaplicy w Neplach był oryginałem. Rafael Santi namalował bowiem kilka portretów papieża, z których do naszych czasów zachował się tylko jeden. Być może nasz obraz był więc jednym z tych zaginionych – opowiada przedstawiciel fundacji.

Czy tak było? Nie wiadomo. W połowie lat 80. ubiegłego wieku ktoś wyciął portret z ram i wyniósł go z kaplicy. Sprawca nie odnalazł się do dzisiaj.

Ostatni raz obraz był widziany 27 sierpnia

- Jako że już się pewnie nie odnajdzie, zamówiliśmy wykonanie kopii portretu. Tym bardziej, że od kilku ostatnich lat pracujemy nad odrestaurowaniem kaplicy – tłumaczy Grabowski.

Wykonania reprodukcji podjęła się, pochodząca z Ukrainy malarka Viktoria Popowa, która skończyła swą pracę na początku sierpnia. – Obraz miał być uroczyście wniesiony do kaplicy w sobotę, 18 września. Czekaliśmy jeszcze na ramki, które wykonywane były w pobliskiej stolarni. Obraz stał w miejscu, w którym malarka go tworzyła, czyli wspomnianym domku letniskowym na terenie zespołu dworskiego. Ostatni raz widzieliśmy portret 27 sierpnia. Natomiast 2 września zorientowaliśmy się, że go nie ma – opowiada nasz rozmówca.

Przypuszcza, że kradzież nastąpiła za dnia. – W nocy teren jest pilnowany przez psy. Nikt by się nie prześlizgnął – mówi.

Złodzieja szuka policja

Fundacja oszacowała wartość obrazu na około 12 tysięcy złotych, a o kradzieży powiadomiła policję.

Autorką reprodukcji jest, pochodząca z Ukrainy, malarka Viktoria Popowa (zdjęcie wykonano na początku sierpnia 2021 roku) Fundacja Stare Zaburze 

- Prowadzimy czynności zmierzające do ustalenia sprawcy, bądź też sprawców, tej kradzieży - informuje komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Fundacja liczy, że tym razem - w przeciwieństwie do przypadku sprzed niemal 40 lat - obraz uda się odnaleźć. - Jesteśmy dobrej myśli. W międzyczasie będziemy się skupiać na tym, aby w kaplicy zostały odrestaurowane polichromie - zaznacza Mirosław Grabowski.

Obraz został skradziony na terenie zespołu dworskiego w miejscowości Neple w gminie Terespol

Autor:tm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Stare Zaburze

Pozostałe wiadomości