Prezydent popierany przez PiS, wiceprezydent z PO i stanowcza reakcja zarządu regionu Platformy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Łomża
ŁomżaGoogle Earth
wideo 2/4
Łomża (3)

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który w nadchodzących wyborach ma dostać poparcie PiS, powołał na swojego zastępcę Piotra Serdyńskiego, lidera miejskich struktur PO. Zarząd regionalnych struktur Platformy daje mu czas do piątku. Jeśli nie zrzeknie się funkcji, będą konsekwencje. Również dla trójki radnych. Serdyński odpowiedział w oświadczeniu, że nie zrezygnuje. Z takiej niecodziennej koalicji cieszy się natomiast pełnomocnik PiS na Łomżę. Mówi, że to przykład tego, iż w samorządach możliwe jest porozumienie ponad politycznymi podziałami. 

- Jeżeli chcemy działać produktywnie na rzecz naszego miasta, to wszyscy musimy powiedzieć dość jałowym sporom. Tylko kompromis może budować porozumienie i efektywne działanie – powiedział we wtorek (16 stycznia) na sesji rady miasta prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Jednocześnie podziękował za dziewięcioletnią współpracę swojemu zastępcy Andrzejowi Garlickiemu, a jego obowiązki powierzył Piotrowi Serdyńskiemu, liderowi miejskich struktur Platformy Obywatelskiej.

Prezydent powołał na swojego zastępcę Piotra Serdyńskiego UM Łomża

Szef podlaskich struktur PO zaskoczony

- Najważniejszy jest interes mieszkańców, bez względu na polityczne podziały i sympatie – stwierdził nowy wiceprezydent.

Od 2018 roku był radnym miejskim, a wcześniej m.in. zarządzał biurami posła KO Roberta Tyszkiewicza oraz europosła KO Tomasza Frankowskiego.

Szef wojewódzkich struktur PO Krzysztof Truskolaski nie ukrywał w środę swojego zaskoczenia taką niecodzienną koalicją.

Będzie komunikat władz regionu

- O sprawie dowiedziałem się z mediów – mówił nam.

I zapowiadał, że wieczorem w mediach społecznościowych podlaskiej PO pojawi się komunikat.

- Będziemy o tym rozmawiać podczas posiedzenia zarządu regionu – zaznaczał.

Pełnomocnik PiS: koalicja dla dobra miasta

Zgoła inaczej reaguje wicemarszałek województwa Marek Olbryś, który jest też pełnomocnikiem PiS.

- Sprawa była z nami konsultowana. W Łomży poparciem PiS cieszy się wiceprezydent Andrzej Stypułkowski. Natomiast prezydent Mariusz Chrzanowski jest byłym członkiem PiS (został wykluczony z partii, po tym jak w ostatnich wyborach postanowił walczyć o reelekcję z własnego komitetu, podczas gdy PiS miał swoją kandydatkę – przyp. red.) i jest z nami w koalicji. Dlatego w najbliższych wyborach samorządowych będzie miał poparcie PiS – mówi.

ZOBACZ TEŻ: "Nie doszło do tak radykalnych zmian". Nowe okręgi wyborcze do Rady Warszawy zaskarżone

Cieszy go to – jak mówi – porozumienie ponad politycznymi podziałami, które jest bardzo dobre dla miasta.

- Źle by się stało, aby spory ogólnopolskie były przenoszone do lokalnych społeczności – zaznacza.

Mogło nie być budżetu

Zauważa też, że nominacja została ogłoszona na sesji budżetowej, na której było niebezpieczeństwo, że bez poparcia członków klubu, w którym zasiada Piotr Serdyński, samorząd nie miałby uchwalonego budżetu.

- Co byłoby katastrofą chociażby z uwagi na potrzebę starania się o pieniądze unijne – zaznacza.

Nowy wiceprezydent: realny wpływ na to, jak funkcjonuje miasto

Andrzej Garlicki dostał podziękowania za wieloletnią współpracę UM Łomża

Piotr Serdyński potwierdza, że bez poparcia Obywatelskiego Klubu Samorządowego (w jego skład wchodzą członkowie PO oraz jeden radny bezpartyjny) prezydent Chrzanowski mógł nie mieć większości potrzebnej do uchwalenia budżetu.

- Odbyliśmy jako klub szereg konsultacji z prezydentem, złożyliśmy też swoje poprawki do budżetu, które zostały uwzględnione. Jednym z warunków poparcia przez nas budżetu było to, abyśmy mieli realny wpływ na to, w jaki sposób budżet ten będzie realizowany i jak funkcjonuje miasto. W ramach tych rozmów pojawiła się propozycja zawiązania koalicji w radzie miasta i objęcia przeze mnie funkcji pierwszego zastępcy prezydenta – mówi.

Uchwała powiatowych struktur

Na pytanie, jak to się stało, że szef podlaskich struktur PO o niczym nie wiedział, mówi, że zgodnie ze statutem PO kwestie zawiązywania koalicji na poziomie rad miast i gmin leżą w kompetencji struktur powiatowych partii.

ZOBACZ TEŻ: Poseł PiS "szczyci się samodzielnością", ale "żona dała byle jaki sprzęt". Rozmowa przy odśnieżaniu

- Jest uchwała, w której rada powiatu PO zgodziła się na zawarcie koalicji z prezydentem Chrzanowskim w tej kadencji samorządu – zaznacza.

PO ma wystawić swojego kandydata

Gdy pytamy, czy będzie popierał prezydenta Chrzanowskiego w nadchodzących wyborach mówi, że decyzję podejmie rada powiatu PO.

- Wypowiadając się w imieniu lokalnej PO mogę powiedzieć, że planujemy wystawić swój komitet i mieć swojego kandydata na prezydenta. Koalicja z prezydentem Chrzanowskim nie przeszkadza temu, żebyśmy mieli swój komitet - mówi.

Prezydent: budować mosty, a nie je palić

Prezydent Mariusz Chrzanowski komentuje, że cała ta sytuacja pokazuje, iż mosty należy budować, a nie palić.

- Samorząd powienien być miejscem ponad podziałami partyjnymi. Zapraszam do współpracy wszystkie środowiska. Powinniśmy się kierować dobrem miasta, a nie dobrem jednej czy drugiej partii politycznej - mówi.

Zadowolona z koalicji jest też posłanka KO Alicja Łepkowska-Gołaś.

"Wiemy co jest najlepsze dla naszego miasta Łomża i bierzemy za to współodpowiedzialność" - napisała w mediach społecznościowych.

Zarząd regionu daje czas do piątku

Inaczej zareagował natomiast zarząd regionalnych struktur Platformy, który cofnął w środę uchwałę rady powiatu PO i zobowiązał wiceprezydenta do zrzeknięcia się funkcji.

- Nie publikowaliśmy jednak komunikatu, bo dajemy Piotrowi Serdyńskiemu czas do piątku. Jeśli tego nie zrobi, bedziemy podejmowali kolejne decyzje i będą wyciągnięte konsekwencje - mówi, cytowany wcześniej Krzysztof Truskolaski.

Konsekwencje też wobec radnych

Taki sam los czeka też trójkę radnych (członków PO) - Edytę Śledziewską, Stanisława Oszkinisa i Macieja Borysewicza - którzy weszli w koalicję z prezydentem Chrzanowskim.

- Zarząd regionu zobowiązał ich do wyjścia z koalicji. Również mają czas do piątku. Pod uchwałą podpisali się wszyscy członkowie zarządu wojewódzkich struktur oprócz dwóch - Piotra Serdyńskiego oraz Macieja Borysewicza. Z oczywistych wzlędów - zaznacza Truskolaski.

"Uważamy, że zawieranie koalicji z prezydentem, który przez ostatnie lata jawnie wspierał działania partii rządzącej PiS jest sprzeczne z wartościami przyświecajacymi nam podczas wieloletniej pracy jako demokratycznej opozyzji" - głosi uchwała zarządu.

Wiceprezydent: nie ma mojej zgody na szantaż, terror, naciski, zastraszanie

Piotr Serdyński wysłał nam oświadczenie, w którym przypomniał, że w Łomży nie powstała jakakolwiek koalicja PO-PiS, bo prezydent Chrzanowski jest od sześciu lat bezpartyjny. Stwierdził też, że koalicja została zawarta pomiędzy Obywatelskim Klubem Samorządowym a klubem prezydenckim, bez udziału klubu PiS. Oraz wyjaśnił, że uchwała rady powiatu PO została podjęta jednogłośnie oraz jest zgodna ze statutem.

Natomiast odnosząc się do uchwały zarządu regionu Platformy napisał, że nie ma jego zgody na "szantaż, terror, naciski, zastraszanie".

Zapowiada, że nie zrezygnuje z funkcji

"Nie ma mojej zgody, aby o sprawach Łomży decydował Białystok. Nie ma mojej zgody, aby budżet Miasta Łomża był ustalany przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Białymstoku (to odniesienie się do tego, że gdyby nie poparcie jego klubu, Łomża mogłaby nie mieć budżetu - przyp. red.). Nie ma mojej zgody na dyktat polityczny i niszczenie wieloletniej pracy członków Platformy Obywatelskiej w Łomży. I na koniec. Nie ma mojej zgody na to, aby decyzje Prezydenta Łomży, bądź jego zastępców, zatwierdzano w zaciszu białostockiego magistratu (to przytyk do tego, że Krzysztof Truskolaski jest synem prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego - przyp. red.)" - czytamy w oświadczeniu.

Serdyński poinformował więc, że nie zrezygnuję z funkcji zastępcy prezydenta.

"(...) będę walczył o dobre imię swoje, swoich współpracowników, członków łomżyńskiej Platformy Obywatelskiej, a przede wszystkim mieszkańców miasta Łomża" - stwierdził.

Autorka/Autor:tm/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Łomża

Pozostałe wiadomości

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Mrożąca krew w żyłach sytuacja na autostradzie A1 koło Częstochowy (Śląskie). Kierowca samochodu osobowego wyprzedzał pasem awaryjnym autokar. Nagranie ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Otrzymała je też policja. - Gdyby policjant był w pobliżu i zobaczył takie zachowanie, to taka osoba z miejsca traci swoje uprawnienia. To był skrajnie niebezpieczny manewr. Kierowca nie uniknie odpowiedzialności - zapewniła rzeczniczka częstochowskiej policji.

Wyprzedził autokar pasem awaryjnym. "Skrajnie niebezpieczny manewr". Nagranie

Wyprzedził autokar pasem awaryjnym. "Skrajnie niebezpieczny manewr". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przekazał we wtorek do marszałka Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła PiS Michała Wosia do odpowiedzialności karnej. Prokuratura Krajowa podała, że Woś, jako odpowiedzialny za Fundusz Sprawiedliwości, "nie dopełnił powierzonych mu obowiązków poprzez przekazanie CBA 25 milionów złotych z tego funduszu" na zakup Pegasusa.

Wniosek o uchylenie immunitetu Michała Wosia. Prokuratura Krajowa o szczegółach

Wniosek o uchylenie immunitetu Michała Wosia. Prokuratura Krajowa o szczegółach

Źródło:
TVN24

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przekazał, że NIK złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z nieprawidłowościami w resorcie sportu za rządów PiS. Powiedział, że zachodziły tam "podobne zjawiska i mechanizmy" jak w Funduszu Sprawiedliwości.

NIK: będzie zawiadomienie w sprawie Ministerstwa Sportu. "Podobne mechanizmy" jak w Funduszu Sprawiedliwości

NIK: będzie zawiadomienie w sprawie Ministerstwa Sportu. "Podobne mechanizmy" jak w Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
PAP

Gruziński parlament zagłosował we wtorek za odrzuceniem prezydenckiego weta w sprawie kontrowersyjnej ustawy o zagranicznych agentach. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata nad projektem, w trakcie której deputowany opozycji Giorgi Vashadze został oblany wodą. Od kwietnia, przeciwko projektowi forsowanemu przez rząd Gruzji, odbywają się masowe protesty.

Parlament Gruzji odrzucił prezydenckie weto w sprawie ustawy o zagranicznych agentach

Parlament Gruzji odrzucił prezydenckie weto w sprawie ustawy o zagranicznych agentach

Źródło:
PAP, Reuters

Rosja mogła zyskać wpływ na całą scenę polityczną Austrii - odnotowuje w obszernej analizie portal Politico. Przypomina historię sprzed sześciu lat, kiedy zdyskredytowany został Federalny Urząd Ochrony Konstytucji i Kontrterroryzmu (BVT). Akcja ta - według rozmówców Politico - była częścią operacji Moskwy i wcale nie musiała się zakończyć.

To, co dzieje się w Wiedniu, źle wróży całej Europie

To, co dzieje się w Wiedniu, źle wróży całej Europie

Źródło:
Politico, PAP

Nawałnica przeszła we wtorek przez Wielkopolskę. Spowodowała, że część dróg została zalana. Strażacy przeprowadzili kilkadziesiąt interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu połamanych gałęzi i wypompowywaniu wody.

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, podczas których wiatr może rozpędzać się nawet do 90 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Przed nami niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW mają nawet drugi stopień

Przed nami niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW mają nawet drugi stopień

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Były szef kancelarii premiera Michał Dworczyk twierdzi, że nie pamięta, by Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła łamanie prawa przy rozdawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Dworczyk przekonuje też, że nie ma wiedzy, by NIK kierowała jakieś wnioski do prokuratury. A skierowała ich kilka. Część umorzono w czasie, gdy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro.

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Źródło:
Konkret24

Uchwała Sejmu z 6 marca o usunięciu skutków kryzysu konstytucyjnego z lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego jest niekonstytucyjna - orzekł we wtorek TK. Wniosek w tej sprawie złożyła grupa posłów PiS. W trakcie rozprawy przedstawiciel Sejmu opuścił salę.

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie. Poseł opuścił salę

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie. Poseł opuścił salę

Źródło:
PAP

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przekonywał w radiowym wywiadzie, że wydatki z Funduszu Sprawiedliwości odbywały się zgodnie z procedurami, a kontrowersje wokół wydawania dużej części tych środków tłumaczył "nowym celem", który "wprowadził ustawodawca". "Więc nie tylko mieliśmy prawo, ale wręcz obowiązek przekazywać na to środki" - zapewniał. Romanowski pominął to, że zmiany zapadły za czasów, gdy resortem sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. Przypominamy, o co chodzi.

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Źródło:
Konkret24

Sceny jak z filmu akcji rozegrały się w Zimnicach Małych w powiecie opolskim. Kierowca najpierw najechał autem na motocykl, później, cofając, potrącił kolejnego kierującego jednośladem. Próbował uciec, ale został zatrzymany przez innych motocyklistów. Nie był trzeźwy.

Wjechał w motocyklistów. Dogonili go i zatrzymali. Nagranie 

Wjechał w motocyklistów. Dogonili go i zatrzymali. Nagranie 

Źródło:
tvn24.pl

Książę William i księżna Kate we wspólnym oświadczeniu upamiętnili pilota RAF, który zginął w ostatni weekend w katastrofie zabytkowego myśliwca Spitfire.

"Niezwykle smutna wiadomość". Wspólne oświadczenie księżnej Kate i księcia Williama

"Niezwykle smutna wiadomość". Wspólne oświadczenie księżnej Kate i księcia Williama

Źródło:
tvn24.pl

Amerykański aktor Richard Dreyfuss pojawił się na specjalnej projekcji filmu "Szczęki" w sukience, po czym miał wygłosić "transfobiczną, mizoginistyczną i seksistowską tyradę" - informują media. Organizator wydarzenia przeprosił już swoich gości za słowa zdobywcy Oscara.

Po "obraźliwej" tyradzie gwiazdy "Szczęk" część widzów opuściło kino. Organizator przeprasza

Po "obraźliwej" tyradzie gwiazdy "Szczęk" część widzów opuściło kino. Organizator przeprasza

Źródło:
The Times, The Variety

Do bardzo poważnego wypadku doszło w Olsztynie. Pijany kierowca ciężarówki staranował kilka samochodów osobowych, potem uderzył w autobus i wiatę przystankową. Co najmniej 14 osób trafiło do szpitali, w sumie obrażenia odniosło 26 osób. W internecie pojawiły się przerażające nagrania momentu wypadku.

Ciężarówka staranowała autobus i samochody w Olsztynie. Co najmniej 14 osób w szpitalu, 26 poszkodowanych

Ciężarówka staranowała autobus i samochody w Olsztynie. Co najmniej 14 osób w szpitalu, 26 poszkodowanych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP, "Gazeta Olsztyńska"

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Politycy komentowali najnowsze taśmy, na których wówczas wiceminister Marcin Romanowski krytykuje premiera Mateusza Morawieckiego. - To pokazuje, że wewnątrz tak zwanej Zjednoczonej Prawicy wszyscy się wzajemnie nienawidzą - ocenił senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Michał Wójcik z Suwerennej Polski przyznał, że była to "niefortunna wypowiedź", ale przekazał, że nie będzie żadnych partyjnych konsekwencji dla Romanowskiego.

"Prawdziwe oblicze ferajny" na nowych taśmach. Wójcik: niefortunna wypowiedź, ale konsekwencji nie będzie

"Prawdziwe oblicze ferajny" na nowych taśmach. Wójcik: niefortunna wypowiedź, ale konsekwencji nie będzie

Źródło:
TVN24

We wtorek przed komisją wizową stanął były prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc, ale odmówił składania zeznań, zasłaniając się tajemnicą handlową. Hinc zostanie ponownie wezwany na przesłuchanie 4 czerwca.

Przyszedł na komisję, ale odmówił składania zeznań. Zasłonił się tajemnicą handlową

Przyszedł na komisję, ale odmówił składania zeznań. Zasłonił się tajemnicą handlową

Źródło:
PAP, TVN24

Poseł PiS Zbigniew Bogucki został całkowicie wykluczony z prac komisji wizowej. Jak uzasadnił jej przewodniczący Michał Szczerba, Bogucki jako wojewoda zachodniopomorski wydał tysiące zezwoleń na pracę związanych z zatrudnieniem cudzoziemców przy inwestycji Polimery Police. A między innymi ten wątek bada komisja.

Poseł PiS całkowicie wykluczony z prac komisji. "Wątpliwości co do bezstronności"

Poseł PiS całkowicie wykluczony z prac komisji. "Wątpliwości co do bezstronności"

Źródło:
PAP, TVN24

Nie ma przyzwolenia na udział europejskich przedsiębiorstw we wspieraniu rosyjskiej gospodarki i przemysłu zbrojeniowego, co umożliwia Rosji kontynuowanie wojny w Ukrainie - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu ze specjalnym wysłannikiem Unii Europejskiej do spraw sankcji Davidem O'Sullivanem. - Mam wiadomość przede wszystkim dla naszych polskich przedsiębiorstw: omijanie europejskich sankcji jest przestępstwem - oświadczył.

Radosław Sikorski "ma wiadomość" dla polskich przedsiębiorstw: proszę się dwa razy zastanowić

Radosław Sikorski "ma wiadomość" dla polskich przedsiębiorstw: proszę się dwa razy zastanowić

Źródło:
TVN24, PAP

Do trzech ataków na polskich funkcjonariuszy doszło w przeciągu kilku godzin na granicy polsko-białoruskiej. W okolicach Dubicz Cerkiewnych nasz żołnierz został ugodzony nożem. Prokuratura prowadzi postępowanie w kierunku usiłowania zabójstwa. Kilka godzin wcześniej migranci zaatakowali Straż Graniczną rozbitą butelką i nożem przytwierdzonym do kija. Tam także doszło do ugodzenia funkcjonariusza. W żadnym z przypadków życiu rannych nic nie grozi.

Ataki migrantów na granicy. Dwóch funkcjonariuszy rannych

Ataki migrantów na granicy. Dwóch funkcjonariuszy rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? We wtorek 28.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Miejscami silnie wieje i intensywnie pada. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Błyska się w części kraju

Gdzie jest burza? Błyska się w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Podpisano umowę na zakup pocisków powietrze-ziemia JASSM-ER, które będą na wyposażeniu polskiej armii - poinformował w środę minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Przekazał, że pierwsze dostawy tego sprzętu będą w 2026 roku. - To jest strategiczne wyposażenie polskiej armii, zmieniające naszą pozycję i nasze zdolności w przestrzeni powietrznej. To jest umowa kluczowa - mówił Kosiniak-Kamysz.

Władysław Kosiniak-Kamysz o zakupie JASSM-ER: to zmieni naszą pozycję

Władysław Kosiniak-Kamysz o zakupie JASSM-ER: to zmieni naszą pozycję

Źródło:
TVN24

W poniedziałek funkcjonariusze ABW na warszawskim Gocławiu oraz w Pruszkowie realizowali czynności na zlecenie i pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu - przekazał Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że w środę rano pojedzie na granicę polsko-białoruską, gdzie migranci zranili we wtorek żołnierza i funkcjonariusza Straży Granicznej. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że "doszło do bandyckiego ataku" i zapewnił, że rząd prowadzi działania, by umocnić granicę.

Tusk: jutro z samego rana będę na granicy

Tusk: jutro z samego rana będę na granicy

Źródło:
tvn24.pl

Niedźwiedź wtargnął do domku w Arizonie, w którym przebywał 15-letni chłopiec, i zaatakował go, uderzając i drapiąc. Tylko dzięki reakcji starszego brata nie doszło do tragedii. Po ataku zwierzę miało "usiąść na werandzie na kanapie i się rozglądać".

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Źródło:
NBC News, AZGFD
Stary zarząd zlecił jej ubezpieczenie okrętów, nowy zarząd odsunął ją od obowiązków

Stary zarząd zlecił jej ubezpieczenie okrętów, nowy zarząd odsunął ją od obowiązków

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Burze pojawiają się we wtorek głównie na zachodzie kraju. Towarzyszą im nie tylko silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i gradobicia. W okolicach miejscowości Smolec na Dolnym Śląsku pojawił się zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka trafiło w ostatnich dniach kilkoro dzieci z oparzeniami po wybuchu rozpałki do grilla. Jednym z poszkodowanych był 17-latek, który w wyniku eksplozji oparów podczas rozpalania ognia doznał poparzeń 30 procent powierzchni ciała. "Używanie rozpałek do grilla wymaga umiejętności i rozwagi, cedowanie tego obowiązku na dziecko może się skończyć tragicznie" - przestrzegają lekarze ze szpitala w Katowicach.

Dzieci poparzone po wybuchu rozpałki. Lekarze biją na alarm

Dzieci poparzone po wybuchu rozpałki. Lekarze biją na alarm

Źródło:
PAP, GCZD

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl