Wieża ariańska w Krynicy przejdzie rewitalizację. To najstarsza i najwyższa piramida w Polsce

Źródło:
tvn24.pl
Krynica. Wieża ariańska góruje nad drzewami. Wokół rozciągają się też pola (materiał z 3.05.2022)
Krynica. Wieża ariańska góruje nad drzewami. Wokół rozciągają się też pola (materiał z 3.05.2022)Konrad Grochecki
wideo 2/6
piramida

Na wzniesieniu pośród wysokich drzew we wsi Krynica (Lubelskie) stoi niezwykły obiekt z przełomu XVI i XVII wieku. To zbudowana na polecenie arianina Pawła Orzechowskiego piramida, która powstała jako mauzoleum jego rodu. Z budowlą wiąże się wiele legend i tajemnic. Dość wspomnieć o ponoć ukrytym tu skarbie, którego strzeże "licho". W najbliższym czasie wieża przejdzie rewitalizację poprzedzoną badaniami archeologicznymi. 

- Wieża pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. Jest najstarszą i najwyższą budowlą piramidową w Polsce i jednym z nielicznych takich obiektów w Europie. Nazywana jest grobiskiem ariańskim bądź wieżą ariańską, bo wybudowano ją na polecenie arianina Pawła Orzechowskiego, podkomorzego chełmskiego i właściciela zamku w pobliskim Krupem – mówi dr Konrad Grochecki, archeolog z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, który napisał o wieży w Krynicy pracę doktorską.

Paweł Orzechowski urodził się około 1550 roku, a zmarł w 1612. Arianie to natomiast potoczna nazwa braci polskich, czyli wspólnoty religijnej stanowiącej najbardziej radykalny odłam reformacji w Polsce.

Wieża została wzniesiona na przełomie XVI i XVII wieku na polecenie arianina Pawła OrzechowskiegoAgnieszka Cylwik

Podkreślić znaczenie i splendor rodu

- W wielu opisach dotyczących dziejów piramidy w Krynicy możemy znaleźć informację, że Paweł Orzechowski postanowił zbudować grobowiec, bo jako arianin nie mógł liczyć na pochówek na cmentarzu katolickim. Moim zdaniem ta okoliczność nie była jednak kluczowa, bo w tamtych czasach istniały również nekropolie ariańskie. Chodziło bardziej o to, że podkomorzy postanowił wybudować sobie i swojej rodzinie mauzoleum, aby podkreślić znaczenie i splendor swojego rodu oraz pokazać, kto w tej okolicy ma władzę – opowiada archeolog.

Wieża góruje nad okolicą Konrad Grochecki

Podobna wieża z tego okresu stoi pod Beresteczkiem na dzisiejszym terenie Ukrainy.

- Pochowany został w niej Aleksander Frydrychowicz Proński, który w latach 1591-95 pełnił urząd kasztelana trockiego i notabene dobrze znał się z Pawłem Orzechowskim. Wyruszyli razem w poselstwie, które sprowadziło z Francji do Polski pierwszego króla elekcyjnego, Henryka III Walezego – podkreśla dr Grochecki.

Historia miejsca sięga czasów przedchrześcijańskich

Wracając do piramidy w Krynicy - w niej spoczął Paweł Orzechowski oraz prawdopodobnie kilku członków jego rodziny.

- Miejsce, które wybrał na postawienie piramidy, nie jest przypadkowe. Już w tamtych czasach wiedziano, że było ono związane z osadnictwem jeszcze sprzed czasów powstania państwa polskiego. To doskonale korespondowało z sarmatyzmem, czyli popularnym od końca XVI wieku mitem, jakoby polska szlachta wywodziła się od starożytnych Sarmatów – mówi nasz rozmówca.

Dziś wiemy, że chodzi o przedchrześcijańskie osadnictwo z IX i początków X wieku. Wzniesienie, na którym Orzechowski postawił wieżę pełniło prawdopodobnie funkcję wiecową. - To tu osadnicy spotykali się na wiecach i podejmowali ważne decyzje. Wokół rozciągały się zaś kurhany, czyli przedchrześcijańskie pochówki - zaznacza archeolog.

Paweł Orzechowski był właścicielem zamku w Krupem. Dziś pozostały po nim ruinyKonrad Grochecki

Duch szlachcica i żmije

Wzniesienie ma 290 metrów wysokości, sama wieża około 20 metrów. Jej wierzchołek widoczny jest z daleka ponad otaczającymi ją drzewami. Obok są pola, a jakieś 500 metrów dalej najbliższe zabudowania.

Wieży od zawsze towarzyszyła aura tajemniczości. W wydanej w 1890 roku publikacji autorstwa polskiego etnografa Oskara Kolberga "Obraz Etnograficzny – Chełmskie. Tom I" jest legenda o błąkającym się w okolicy duchu szlachcica bez kontusza. Jest też ostrzeżenia przed żmijami, które - wedle okolicznych mieszkańców - mogą osiągać bardzo duże rozmiary. Mowa jest również o skarbach, które są podobno ukryte w piramidzie.

Czytaj też: Bełżyce. Wygląda jak betonowy klocek z PRL, a tak naprawdę to zamek z bogatą historią

- Oczywiście skarbu ma pilnować "licho", czyli diabeł – uśmiecha się Konrad Grochecki.

Wieży od zawsze towarzyszyła aura tajemniczościAgnieszka Cylwik

Inne przekazy mówią, że wieża powstała, żeby odgonić złe moce, które pojawiły się w tych okolicach po tym, jak właściciel krupskiego zamku wysłał matkę na "żebraninę", a gdy ta wróciła z niczym, przegonił ją i pozwolił, aby zmarła na drodze.

- Akurat ta legenda to moim zdaniem – jakbyśmy dziś powiedzieli – czarny PR z czasów kontrreformacji, kiedy to arian i innych innowierców przedstawiano jako ciężkich grzeszników – zaznacza archeolog.

W krypcie nie ma już szczątków

Podstawę piramidy stanowi kwadrat o boku mierzącym ponad siedem metrów. We wszystkich ścianach znajdują się okrągłe otwory okienne, w południowej – zakratowany dziś otwór wejściowy.

Drugie wejście zlokalizowane jest poniżej poziomu gruntuAgnieszka Cylwik

Budowla ma jeszcze jedno wejście. - Zlokalizowane jest poniżej poziomu gruntu i być może wiedzie do częściowo odsłoniętej krypty. Natomiast w samej krypcie najprawdopodobniej nie ma już żadnych szczątków, ponieważ – jak wynika ze źródeł pisanych - u schyłku XVIII wieku - grób został zbezczeszczony, a szczątki wyrzucone. Pytanie tylko, jak głęboka jest krypta. Mam nadzieję, że odpowiedź przyniosą badania, które będę tu w najbliższym czasie prowadził – zaznacza dr Grochecki.

Szykuje się rewitalizacja

Badania mają poprzedzić planowaną przez gminę Krasnystaw rewitalizację wieży. Przygotowany przez architekt Agnieszkę Cylwik projekt zakłada m.in. naprawę zadaszenia, założenie opaski zabezpieczającej, renowację murów.

We wszystkich ścianach znajdują się okrągłe otwory okienneAgnieszka Cylwik

- Uzyskaliśmy już dofinansowanie unijne w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich. Jesteśmy na etapie przygotowywania przetargu. Prace powinny zostać zrealizowane do końca roku – zapowiada Bartłomiej Saran, zastępca kierownika Referatu Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Krasnystaw.

W czasie II wojny światowej wieżę ostrzelali czerwonoarmiści

Choć do środka nadal nie będzie można wejść, to w miejscu dzisiejszych krat blokujących wejście powstanie stylizowana drewniana brama. Obok ustawiona będzie nowa tablica informacyjna, na której pojawi się kod QR, dzięki któremu będziemy mogli wejść za pomocą smartfona na stronę internetową i poczytać o dziejach budowli.

Budowla ucierpiała podczas I i II wojny światowejAgnieszka Cylwik

- Rewitalizacja to z całą pewnością krok w bardzo dobrym kierunku. Ostatni remont wieża przeszła w latach 50. ubiegłego wieku. A trzeba wiedzieć, że w XX wieku obiekt miał burzliwą historię. W czasie II wojny światowej został ostrzelany przez wojska radzieckie. Czerwonoarmiści przypuszczali, że na wieży może się znajdować niemiecki snajper. Strzelili więc dla pewności w szczyt. Budowla ucierpiała też podczas I wojny światowej, kiedy siły austriackie nacierały na zlokalizowane w tych okolicach pozycje rosyjskie – zaznacza dr Grochecki.

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Agnieszka Cylwik

Pozostałe wiadomości

Dwie szesnastolatki utonęły w zbiorniku retencyjnym Kaczy Smug w Wiązownicy-Kolonii w województwie świętokrzyskim. - Odłączyły się od grupy i weszły do wody. Po chwili straciły grunt pod nogami i zniknęły pod wodą - relacjonowała młodszy aspirant Joanna Szczepaniak z Komendy Powiatowej Policji w Staszowie.

Dwie nastolatki utonęły w zbiorniku retencyjnym

Dwie nastolatki utonęły w zbiorniku retencyjnym

Źródło:
TVN24, PAP

Słowacka większość parlamentarna przegłosowała kontrowersyjny projekt ustawy likwidującej publiczne media znane jako Radio i TV Słowacji (RTVS). Opozycja nie brała udziału w głosowaniu i wyszła z sali obrad. Słowacka publiczna telewizja przez lata była uznawana za najbardziej wiarygodne źródło informacji w tym kraju. Projekt zmian w mediach budzi sprzeciw Słowaków. Ulicami Bratysławy przeszło wiele demonstracji antyrządowych.

Kontrowersyjna ustawa przyjęta. Opozycja wyszła z sali

Kontrowersyjna ustawa przyjęta. Opozycja wyszła z sali

Źródło:
PAP

Pisarka i tłumaczka Renata Lis wzięła w Danii ślub z kobietą, a potem wystąpiła do warszawskiego Urzędu Stanu Cywilnego z wnioskiem o transkrypcję, czyli wpisanie zagranicznego dokumentu do polskich ksiąg i uznania go. Urząd nie podjął jeszcze decyzji, ale już poinformował prokuraturę okręgową. W 2022 roku (kiedy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro) śledczy poprosili urzędników o sygnał w każdej podobnej sprawie. Dlaczego nic się nie zmieniło, chociaż od zmiany władzy minęło pół roku? - Zmiany nastąpiły, ale chyba jeszcze nie do wszystkich dotarły - przekazuje tvn24.pl Piotr Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Pisarka chciała uznania swojego małżeństwa z kobietą w Polsce, urząd poinformował prokuraturę

Pisarka chciała uznania swojego małżeństwa z kobietą w Polsce, urząd poinformował prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl

Amerykański aktor i producent filmowy Donald Sutherland zmarł w wieku 88 lat po długiej walce z chorobą. Wśród najpopularniejszych produkcji, w których zagrał, były "Igrzyska śmierci", "Duma i uprzedzenie" czy "Złoto dla zuchwałych".

Donald Sutherland nie żyje. Znany aktor zmarł po długiej chorobie

Donald Sutherland nie żyje. Znany aktor zmarł po długiej chorobie

Źródło:
BBC, Variety, Reuters

Trwają poszukiwania nastoletniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który zaginął w górzystym regionie Teneryfy. Jego matka przekazała, że to były jego pierwsze zagraniczne wakacje z przyjaciółmi. "Zachęcałam go do wyjazdu i mówiłam: Będziesz się świetnie bawił" - wspominała.​​ Lokalna dziennikarka podkreślała, że czwartek "to kluczowy dzień".

Brytyjczyk zaginął na Teneryfie. To był jego pierwszy wakacyjny wyjazd ze znajomymi

Brytyjczyk zaginął na Teneryfie. To był jego pierwszy wakacyjny wyjazd ze znajomymi

Źródło:
BBC, Sky News

- Kaczyński rozpoczyna wojnę o to, kogo mianuje na kandydata na prezydenta w PiS. To jest ostatnia waluta, którą ma dzisiaj w polityce Jarosław Kaczyński. Nikt z nas nie kwestionuje tego, że to będzie poważny kandydat bądź kandydatka - mówił w "Faktach po Faktach" Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). - Nie dziwię się, że wszyscy (politycy Suwerennej Polski - red.) zaczynają uciekać z tego tonącego, pirackiego okrętu. Prezes Kaczyński będzie przytulał niektórych - powiedziała Monika Wielichowska (KO).

"Ostatnia waluta Kaczyńskiego"

"Ostatnia waluta Kaczyńskiego"

Źródło:
TVN24

Były nuncjusz apostolski w USA arcybiskup Carlo Mario Vigano - który od dawna ostro krytykuje papieża Franciszka - został oskarżony o schizmę i z tego powodu wezwany do watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary. "Arcybiskup Vigano dopuścił się pewnych zachowań i musi odpowiedzieć" - oświadczył watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin

Zbuntowany arcybiskup wezwany przez Watykan. Oskarżenia o schizmę uznaje za "zaszczyt"

Zbuntowany arcybiskup wezwany przez Watykan. Oskarżenia o schizmę uznaje za "zaszczyt"

Źródło:
PAP, Reuters

W środę CBA weszło do Rządowego Centrum Legislacji na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, realizując polecenie zajęcia dokumentów - dowiedział się nieoficjalnie portal tvn24.pl. Szczegóły nie są na razie znane.

CBA w Rządowym Centrum Legislacji

CBA w Rządowym Centrum Legislacji

Źródło:
tvn24.pl

- Nie wiem, dlaczego pan przewodniczący Włodzimierz Czarzasty powiedział o tym w ten sposób, bo taka decyzja absolutnie nie zapadła - mówiła w "Kropce nad i" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Odniosła się do stwierdzenia współlidera Nowej Lewicy, że w ustawie o związkach partnerskich - w sprawie której toczą się koalicyjne rozmowy - "nie ma przysposobienia dzieci przez pary homoseksualne".

Katarzyna Kotula o słowach Włodzimierza Czarzastego. "Nie wiem, dlaczego taka deklaracja padła"

Katarzyna Kotula o słowach Włodzimierza Czarzastego. "Nie wiem, dlaczego taka deklaracja padła"

Źródło:
TVN24

Utrata większości w sejmiku na Podlasiu skończyła się dla Prawa i Sprawiedliwości odejściem z partii byłego ministra Krzysztofa Jurgiela. W Małopolsce PiS wciąż ma większość, ale nic z tego nie wynika, bo nie jest w stanie wybrać marszałka. Głosowania przegrywa samo ze sobą.

Problemy PiS w Małopolsce. "Jarosław Kaczyński stracił panowanie nad własną partią"

Problemy PiS w Małopolsce. "Jarosław Kaczyński stracił panowanie nad własną partią"

Źródło:
Fakty TVN

Brytyjski bank NatWest zakończy działalność w Polsce do końca 2025 roku - informuje Reuters. Pracę straci 1600 osób. Rzecznik banku wytłumaczył, że decyzja została podjęta po zakończeniu w naszym kraju konkretnego projektu, który dotyczył przestępstw finansowych.

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Źródło:
Reuters

Rosyjski dyktator Władimir Putin wybrał się do Korei Północnej i Wietnamu na pokładzie wysłużonej maszyny z serii Iljuszyn Ił-96. "New York Times" podkreśla, że podróż rosyjskiego prezydenta odbywa się niedługo po katastrofach lotniczych, w których zginął prezydent Iranu Ebrahim Raisi i wiceprezydent Malawi Saulos Chilima. Przywiązanie głowy państwa do zaprojektowanej jeszcze w czasach ZSRR konstrukcji ma być - zdaniem amerykańskiej gazety - sposobem na przekonanie opinii publicznej, że konstrukcji Ił-96 nie można niczego zarzucić.

Nie chcą ich nawet rosyjskie linie lotnicze, Putin dalej nimi lata

Nie chcą ich nawet rosyjskie linie lotnicze, Putin dalej nimi lata

Źródło:
The New York Times

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed upałem. Gorącu towarzyszyć mogą także niebezpieczne burze - w piątek synoptycy planują wydanie alarmów, także najwyższego stopnia.

W tych regionach zrobi się szczególnie groźnie. W prognozach alarmy najwyższego stopnia

W tych regionach zrobi się szczególnie groźnie. W prognozach alarmy najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Już dziewięć milionów dorosłych Polaków choruje na otyłość - alarmują eksperci. I wskazują, że wciąż przybywa dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała. O tym, z jakimi konsekwencjami wiąże się otyłość, oraz jak krzywdząca jest związana z nią stygmatyzacja, mówi nowa kampania edukacyjna.

"Właśnie przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy". Choruje już 9 milionów dorosłych

"Właśnie przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy". Choruje już 9 milionów dorosłych

Źródło:
PAP

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu poinformował, że mężowi 39-letniej Natalii przedstawiono zarzut zabójstwa z zamiarem bezpośrednim. Przyznał się do zbrodni. Nie potrafił wyjaśnić, dlaczego zabił. Powiedział, że "coś w nim pękło". Został tymczasowo aresztowany, do 17 września.

Mąż 39-letniej Natalii przyznał się do zabójstwa

Mąż 39-letniej Natalii przyznał się do zabójstwa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Francuskie media opisują przypadek Francuzki, na ciele której pojawiły się ogromne pęcherze po przechadzce z córką nad jeziorem. Co wywołało tak ostrą reakcję skórną?

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Źródło:
ENEX, BFM TV, tvn24.pl

Truskawkowy Księżyc zalśni na nocnym niebie. Nadchodząca pełnia będzie szczególnie efektowna, ponieważ Srebrny Glob zawiśnie wyjątkowo nisko nad horyzontem. Przez to będzie się wydawał większy niż zwykle, a nawet może przybrać pomarańczowy kolor.

Przed nami jedno z "najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku"

Przed nami jedno z "najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, NASA, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy jednego z bloków w podwarszawskim Piasecznie poinformowali służby o nieprzyjemnym zapachu. W jednym z mieszkań odnaleziono ciało starszej kobiety. Było już w stanie rozkładu.

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mimo starań lekarzy nie udało się uratować 19-dniowego noworodka, który w środę trafił do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim. Jak przekazywał rzecznik lecznicy, chłopiec miał poważne obrażenia głowy, a jego stan określano jako krytyczny. Prokuratura wyjaśnia, skąd u noworodka takie obrażenia. Zatrzymano rodziców dziecka oraz babcię.

Nie żyje 19-dniowy noworodek. Do szpitala trafił z obrażeniami głowy. Rodzice i babcia zatrzymani

Nie żyje 19-dniowy noworodek. Do szpitala trafił z obrażeniami głowy. Rodzice i babcia zatrzymani

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sześć lat temu 13-letni wówczas Paweł poczuł się źle podczas szkolnej wycieczki. Lekarz początkowo zignorował jego stan i nie zdecydował od razu o zabraniu go do szpitala. Chłopiec został sparaliżowany. Dzięki intensywnej rehabilitacji jego stan zdrowia uległ znacznej poprawie. Lekarz stanął przed sądem.

13-letni Paweł za późno trafił do szpitala, został sparaliżowany. Lekarz skazany

13-letni Paweł za późno trafił do szpitala, został sparaliżowany. Lekarz skazany

Źródło:
PAP

Od początku czerwca w Grecji doszło do serii zaginięć i śmierci turystów. Jak zauważa lokalna policja, wszyscy oni wybrali się na piesze wycieczki w upalną pogodę. Zdaniem naukowców właśnie zmiany klimatu i coraz częstsze fale upałów mogą być wyjaśnieniem tych zdarzeń. - Mózg jest kluczem do wszystkiego - wyjaśnia ekspert.  

Seria zaginięć i śmierci turystów w Grecji. Policja: jest wspólny wzorzec

Seria zaginięć i śmierci turystów w Grecji. Policja: jest wspólny wzorzec

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku minęło 30 lat od polskiej premiery "Listy Schindlera". Film opowiedział światu historię niemieckiego przedsiębiorcy, który uratował życie ponad tysiąca Żydów. Obraz został obsypany nagrodami. Wpłynął też na odrodzenie się społeczności żydowskiej w Polsce. Jak do tego doszło? O tym w reportażu dla amerykańskiej telewizji MSNBC opowiedział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, który przy tej okazji rozmawiał z autorami filmu.

Historia wybawiciela ponad tysiąca Żydów. Śladami "Listy Schindlera" wybrał się ambasador USA w Polsce

Historia wybawiciela ponad tysiąca Żydów. Śladami "Listy Schindlera" wybrał się ambasador USA w Polsce

Źródło:
tvn24.pl, msnbc

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot zdobył II nagrodę w konkursie dziennikarskim Silesia Press. Doceniono go za reportaż "Gdzie on są?", opowiadający historię rodziców zaginionego ukraińskiego żołnierza, którzy starali się uzyskać odpowiedź na pytanie, co się stało z ich synem. Główną nagrodę otrzymała Ewa Niewiadomska z Polskiego Radia Katowice za reportaż "Jestem wojną".

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot z nagrodą w konkursie Silesia Press

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot z nagrodą w konkursie Silesia Press

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wskazano laureatów Młodzieżowego Konkursu Dziennikarskiego Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Zostały nimi Jagoda Łuszczak, Eliza Kunath oraz Emilia Putek. Celem Konkursu jest promowanie rzetelnego, jakościowego dziennikarstwa oraz podnoszenie świadomości na temat roli mediów w demokratycznym społeczeństwie. Jego partnerami merytorycznymi są Radio Zet, telewizja TVN24 i Uniwersytet SWPS. 

Młodzieżowy Konkurs Dziennikarski Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wskazano najlepsze prace  

Młodzieżowy Konkurs Dziennikarski Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wskazano najlepsze prace  

Źródło:
tvn24.pl
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o Tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Czwarta edycja konkursu dla maturzystów organizowanego przez Fundację Collegium Civitas i ZNP dobiegła końca. Wyłoniono dziesiątkę laureatów, którzy otrzymają między innymi bezpłatne indeksy czołowych uczelni niepublicznych - Akademii Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas i Uniwersytetu SWPS.

Maturzyści o tym, "jaka polska demokracja przyszłości". Wyłoniono zwycięzców konkursu

Maturzyści o tym, "jaka polska demokracja przyszłości". Wyłoniono zwycięzców konkursu

Źródło:
tvn24.pl, naukawpolsce.pl

Rysie iberyjskie nie są już zagrożone wyginięciem. Od wielu lat w Hiszpanii i Portugalii prowadzone są działania na rzecz reintrodukcji tego rzadkiego, dzikiego kota. Na początku XX wieku dzika populacja zwierzęcia liczyła zaledwie 62 dorosłe osobniki, a teraz wzrosła do ponad 2000.

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Źródło:
PAP, IUCN