Proboszcz zakażony koronawirusem, kościół zamknięty

Autor:
gp
Źródło:
PAP/TVN24
Koronawirus a Kościół
Koronawirus a KościółTVN24
wideo 2/24
TVN24Koronawirus a Kościół

Zachorował proboszcz parafii w Białopolu (woj. lubelskie). Kościół został zamknięty. - Nasza gmina jest malutka, około 3 tysięcy mieszkańców, a ksiądz proboszcz, wiadomo, miał kontakty z ludźmi – mówi wójt.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Rzecznik diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. Michał Maciołek podał, że kapłan tej diecezji, u którego wykryto koronawirusa, od kilku dni przebywał w szpitalu, gdyż leczył się na chorobę płuc.

- Ostatni raz sprawował liturgię w kościele parafialnym 9 marca. Gdy poczuł się chory, liturgię w jego zastępstwie sprawował inny kapłan. Wirus wykryto 18 marca. Sytuacja w parafii jest pod kontrolą służb sanitarnych – podał ks. Maciołek w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

- Opieka duszpasterska w koniecznych przypadkach zapewniona jest przez księży z sąsiednich parafii. Przestrzegane są wszystkie zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego – napisał ks. Maciołek.

Komunikat w sprawie proboszcza

Jedyny kapłan w parafii

Wójt gminy Białopole Henryk Maruszewski powiedział, że zakażonym jest proboszcz tamtejszej parafii.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

- Koronawirus nie wybiera, jest potwierdzenie, że u nas to u księdza się stało. Sanepid już działa, jeżdżą, wymazy biorą. Ksiądz dziekan chce, by sanepid się zajął dezynfekcją kościoła i kaplicy – powiedział Maruszewski.

Kościół w Białopolu został zamknięty. Zakażony proboszcz jest jedynym kapłanem w tej parafii. Trafił do szpitala w Chełmie z powodu problemów z oddychaniem. Tam po badaniach okazało się, że jest zarażony koronawirusem, został przewieziony do szpitala zakaźnego w Puławach.

- Nasza gmina jest malutka, około 3 tysięcy mieszkańców, a ksiądz proboszcz, wiadomo, miał kontakty z ludźmi” – zaznaczył wójt.

Urząd też zamknięty

Urząd gminy został zamknięty, urzędnicy pracują zdalnie. - Chyba, że będzie jakiś przypadek losowy, to wtedy będzie Urząd Stanu Cywilnego do dyspozycji. Przekazałem też informację o zakażeniu do zakładów pracy w gminie. Wystosowałem apel do mieszkańców, aby ci, którzy mieli kontakt z osobą zarażoną ,zgłaszali się do sanepidu – dodał Maruszewski.

Według sygnałów od mieszkańców gminy – przekazał wójt - ksiądz mógł się zakazić od osób, które przyjechały ostatnio z zagranicy na pogrzeby do Białopola.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości