Cztery osoby próbowały przepłynąć Bug pontonem. "Zostały zawrócone na Białoruś"

Autor:
tm/gp
Źródło:
PAP
Kryzys migracyjny na granicach Unii Europejskiej. Jak wygląda sytuacja na Litwie?
Kryzys migracyjny na granicach Unii Europejskiej. Jak wygląda sytuacja na Litwie?
wideo 2/8
Kryzys migracyjny na granicach Unii Europejskiej. Jak wygląda sytuacja na Litwie?

Pogranicznicy i żołnierze udaremnili próbę przekroczenia granicy czterem osobom, które w późnych godzinach popołudniowych próbowały pontonem przepłynąć graniczną rzekę Bug. Migranci zostali zauważeni na wysokości placówki Straży Granicznej w Janowie Podlaskim (Lubelskie). 

Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki przekazał w piątek (19 listopada), że dzień wcześniej "na wysokości placówki SG w Janowie Podlaskim funkcjonariusze oraz żołnierze udaremnili czterem emigrantom próbę nielegalnego przekroczenia granicy z terytorium Białorusi do Polski za pomocą łodzi pontonowej".

Dodał, że osoby te zostały zawrócone na Białoruś.

CZYTAJ RAPORT: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej >>>

W listopadzie było już ponad 34 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy 2022 roku na granicy stanie ogrodzenie

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

Autor:tm/gp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości