Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie (Lubelskie) pozyskało od prywatnego kolekcjonera z Wilna unikatowy album ze zdjęciami polskiego lotnictwa z lat 1921-1925. Są w nim nie tylko fotografie pilotów czy samolotów, ale też zdjęcia lotnicze miast II Rzeczypospolitej.
"Album fotograficzny polskiego oficera lotnictwa wojskowego" – tak pracownicy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie nazwali roboczo eksponat, o który wzbogaciła się ostatnio tamtejsza kolekcja. Album składa się z 223 - dużych i dobrze zachowanych - fotografii, pod którymi znajdują się daty i opisy miejsca wykonania zdjęć.
To m.in. fotografie sytuacyjne z Wyższej Szkoły Pilotów w Grudziądzu z 1923 roku, z 2 Pułku Lotniczego w Krakowie, 4 Pułku Lotniczego w Toruniu oraz liczne fotografie samolotów, w tym także po wypadkach i katastrofach lotniczych.
Nieznana infrastruktura lotniska w Toruniu i "prawosławna armata"
- Jest tu zdjęcie wraku Fokkera D.VII po śmiertelnym wypadku porucznika Karola Biedy z 1923 roku, są zdjęcia wraku Ansaldo A.300-2 po tragedii z 1924 roku i fotografie z uroczystości pogrzebowych pilotów kapitana Stefana Esztela oraz porucznika Henryka Strzałkowskiego, którzy zginęli w 1923 roku w okolicach Lublina - mówi Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
W albumie zostały też zaprezentowane zdjęcia lotnisk we Lwowie, w Poznaniu, Rumi, Pucku, Bydgoszczy, Krakowie oraz - nieznane dotąd - szczegóły infrastruktury lotniska 4 Pułku Lotniczego w Toruniu.
- Niezwykle interesująca jest również fotografia z 1925 roku, na które widać – stojące na wileńskim lotnisku Porubanek - działo przeciwlotnicze, powstałe z rosyjskiej armaty polowej z wzoru opracowanego w 1902 roku. W Polce nazywano ją "prawosławną armatą" lub też "putiłówką". Na lotnisku ustawioną ja na specjalnym pomoście – opowiada dyrektor.
Są też fotografie zabytków Kresów Wschodnich II RP
Dodaje, że album to nie tylko historia konkretnych pilotów i samolotów, ale również sentymentalna podróż po odradzającym się kraju.
- Przedwojenne fotografie lotnicze polskich miast, na przykład Zakopanego, Warszawy, Torunia, Gdyni, Gniezna, Krakowa są dowodem odczuwania głębokiej dumy narodowej przez pokolenie, które odzyskało niepodległość. Ponadto w albumie znajdują się fotografie niezapomnianych grodów II Rzeczpospolitej: Wilna i Lwowa oraz fotografie zabytków Kresów Wschodnich, chociażby Bazyliki archikatedralnej świętego Stanisława i świętego Władysława w Wilnie czy też Archikatedralnego soboru świętego Jura we Lwowie – zaznacza Paweł Pawłowski.
Album został kupiony za 12 tys. zł od osoby prywatnej z Wilna. Obecnie znajduje się w opracowaniu. Zdjęcia zostaną opisane i zdigitalizowane. Muzeum prosi o kontakt wszystkie osoby, które mogą mieć wiedzę na temat tego, kto był autorem albumu.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie