Powstawała dwa tygodnie, ma 46 metrów kwadratowych powierzchni i jest jednym z największych dzieł artysty, jakie kiedykolwiek namalował na płótnie. Chodzi o pracę znanego i cenionego malarza z Podlasia Leona Tarasewicza, która zostanie w październiku zaprezentowana w Dubaju podczas Wystawy Światowej Expo 2020.
- W tej pracy w jakiś sposób jest umieszczona synteza czterech pór roku, lasu i światła, które przez niego przenika. W malarstwie nie wszystko jest przekładane jeden do jednego, bo wtedy nie byłby potrzebny widz i niepotrzebny byłby nam intelekt. To pośrednia myśl, która powinna funkcjonować między mną, pracą, widzem i innymi elementami wystawy – mówił Leon Tarasewicz w środę (18 sierpnia) w hali firmy Unihouse w Bielsku Podlaskim.
To właśnie tam powstał i został po raz pierwszy zaprezentowany najnowszy obraz artysty – mierząca 13,5 na 3,4 metra abstrakcja, która będzie zdobić Pawilon Polski podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju (impreza rozpocznie się już 1 października).
Obraz nie zmieściłby się w pracowni artysty
Praca powstała w ciągu dwóch tygodni. Artysta wybrał bielską halę, bo - jak stwierdził podczas konferencji prasowej - dzieło tej wysokości nie zmieściłoby się w jego domowej pracowni.
- To jest część pawilonu i w takim wypadku, jak się projektuje do tego pracę, to z jednej strony ta praca powinna być samodzielna, a z drugiej też wiadomo, że będzie tłem dla innych obiektów, innych gablot, które tam są zaprojektowane. Miałem plan tego pawilonu, dlatego wiedziałem, jaką pracę do tego trzeba zrobić. Zresztą często tak pracuję z wystawami na podstawie planu – opowiadał Leon Tarasewicz.
Xylopolis, czyli miasto przyszłości
Obraz wejdzie w skład – zaprojektowanej przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej - podlaskiej wystawy pod nazwą Xylopolis (Drewnopolis), która będzie inaugurować obecność naszego kraju na Expo.
Motywem przewodnim ma być drewno, a samo Xylopolis - symboliczną prezentacją inteligentnego miasta przyszłości, łączącego w sposób harmonijny technologię oraz naturę.
Część pawilonu będzie później wykorzystana do projektu edukacyjnego
Obecny na konferencji marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki stwierdził, że wystawa to wielkie wyzwanie. - Będzie na nas patrzył cały świat. W kulminacyjnym dniu otwarcia wystawy będzie nas odwiedzać wielu kontrahentów, ludzi, którzy mają duże znaczenie, jeśli chodzi o światową gospodarkę i rozwój regionów - podkreślał.
Dodał, że władze regionu planują wykorzystać tę część pawilonu Xylopolis, która wróci po Expo do Polski, jako podstawę do projektu m.in. edukacji o drewnie.
Źródło: tvn24.pl/ PAP/ Politechnika Białostocka/ Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Duchnowski/ Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego