Wybrali kolor, schody już rozebrali. Przebudowa mostu na zapleczu Pałacu Branickich

Źródło:
tvn24.pl
Białystok. W ogrodzie dolnym Pałacu Branickich trwa przebudowa mostu (materiał z 15.05.2022)
Białystok. W ogrodzie dolnym Pałacu Branickich trwa przebudowa mostu (materiał z 15.05.2022)Tomasz Mikulicz
wideo 2/6
Białystok. W ogrodzie dolnym Pałacu Branickich trwa przebudowa mostuTomasz Mikulicz

Do końca czerwca mają potrwać prace przy przebudowie mostu na zapleczu Pałacu Branickich w Białymstoku. Specjaliści wybrali już nową kolorystykę, zdecydowano też o zmianie nawierzchni przeprawy. A robotnicy rozebrali schody po obu stronach mostu. Ten powstał dopiero w latach 50. XX wieku, ale wcześniejszy - w tym samym miejscu - wzniesiono w XVIII wieku, za czasów panowania króla Augusta III Sasa.

Pierwotny most na zapleczu Pałacu Branickich powstał na przełomie 1751 i 1752 roku. Zbudowano go, bo do Białegostoku miał przyjechać król August III Sas.

- Władca wracał bowiem z sejmu grodzieńskiego i - podobnie jak zwykł robić jego ojciec August II Mocny - odwiedził przy tej okazji pałac w Białymstoku - mówi ks. prof. Jan Nieciecki, znawca dziejów Pałacu Branickich.

Obecny most ma cztery arkady. Ten z XVIII wieku miał trzy WUOZ w Białymstoku

Chciał ugościć króla z wielką pompą

A trzeba wiedzieć, że w 1673 roku - obradujący w Warszawie - sejm zdecydował, że co trzeci sejm (z wyjątkiem tych związanych z elekcją króla) będzie odbywał się w Grodnie. Miało to zaakcentować, fakt że w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów wchodziło - obok Korony - również z Wielkie Księstwo Litewskie. Był to też ukłonem w stronę tych posłów z WKL, którzy podnosili, że aby dojechać do Warszawy musieli pokonać kawał drogi.

Czytaj też: "Rzadko smakowitsza czyja może być w świecie wiiija, jak była przy gości tłoku wczoraj u nas" 

- Jeden z takich sejmów odbył się Grodnie w 1752 roku i we wrześniu tegoż roku August III Sas przyjechał na kilka dni do Białegostoku. Właściciel tutejszych dóbr, czyli Jan Klemens Branicki, chciał ugościć króla z wielką pompą. Tym bardziej, że kilka miesięcy wcześniej to właśnie August III Sas mianował Jana Klemensa Branickiego na hetmana wielkiego koronnego - opowiada ks. prof. Nieciecki.

Przed wiekami po stawie pływano łódkami

Branicki, aby godnie przyjąć króla już dwa lata wcześniej zarządził przeprowadzenie bardzo poważnych prac w pałacu i jego otoczeniu. Począwszy od remontu pokoju królewskiego, poprzez przebudowę wnętrz w kościele parafialnym, aż do prac w salonie ogrodowym na zapleczu pałacu - ustawiono tam wtedy szereg nowych rzeźb oraz zbudowano most.

Wcześniej salon ogrodowy kończył się w miejscu, gdzie stoją dziś rzeźby sfinksów i gdzie obecnie wchodzi się - od strony pałacu - na most. Przed 1752 rokiem istniało tam ogrodzenie zwieńczone figurami dwóch gladiatorów, z których każdy trzymał puginał (miniaturę miecza) oraz tarczę. Natomiast do, zlokalizowanego poniżej, nabrzeża stawu można było zejść po - będących częścią ogrodzenia - schodach.

Doskonale widać to na, wykonanej na przełomie 1746 i 1747 roku, rycinie autorstwa M.H. Rentza, której oryginał jest przechowywany w zbiorach, funkcjonującego w pałacu, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Widać na niej również łódkę, którą przed wiekami pływano po stawie.

Na rycinie M. H. Rentza widzimy między innymi rzeźby gladiatorów i schody prowadzące do nabrzeża. Rycina powstała jeszcze przed budową mostuZe zbiorów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Pierwotny most "rozsypał się" jeszcze przed I wojną światową

- Gdy na przełomie 1751 i 1752 roku budowano most, schody zostały rozebrane. Gladiatorów zaś przeniesiono na pięknie pozłacaną bramę, którą postawiono zaraz obok miejsca, gdzie wchodziło się na most (dziś stoi tam brama oddzielająca zaplecze pałacu od Plant - przyp. red.). Natomiast tam gdzie przed 1751 rokiem stali gladiatorzy, ustawiono rzeźby sfinksów - opowiada historyk.

Przebudowa ma potrwać do końca czerwcaTomasz Mikulicz

Gladiatorzy nie przetrwali do naszych czasów. Tak jak zresztą i sam most.

- "Rozsypał się" jeszcze przed I wojną światową. Wiadomo, że tego typu budowle, jeśli ich nie remontowano, nie były zbyt trwałe. Gdy ich stan techniczny był na tyle zły, że nie nadawały się od użytku, zazwyczaj je rozbierano. Przypuszczam, że tak było i w tym przypadku - zaznacza nasz rozmówca.

Czytaj też: Zegar z Pałacu Branickich w Białymstoku działa z przerwami od ponad 260 lat

Efekt powojennej odbudowy pałacu i jego otoczenia

Obecny most pochodzi z lat 50. XX wieku, a jego wzniesienie jest efektem powojennej odbudowy pałacu i jego otoczenia. Powstał zresztą dość późno - już po tym jak zajęto się pałacem i uporządkowano salon ogrodowy. Wszystko pod okiem architekta Stanisława Bukowskiego, który był autorem projektu odbudowy całego zespołu pałacowo-ogrodowego.

- Most różni się nieco od pierwotnego. Ten XVIII-wieczny był swego rodzaju przedłużeniem alei głównej w salonie ogrodowym. Czyli był nieco szerszy niż ten XX-wieczny. Miał też trzy, a nie cztery arkady - opisuje ks. prof. Nieciecki.

Będzie nowa nawierzchnia i starannie dobrany kolor. Schody już rozebrali

Do końca czerwca trwa - prowadzony na zlecenie urzędu miasta - remont mostu. Dotychczasową asfaltową nawierzchnię zastąpi trzywarstwowa powłoka chemoutwardzalna z wykończeniem antypoślizgowym z piasku imitującego nawierzchnię żwirową.

Istniejące balustrady zostaną zaś wymienione na nowe - o zwiększonej wysokości i zmniejszonym rozstawie szczeblinek.

Na początku maja, na miejsce przybyli pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku, którzy uczestniczyli w pracach komisji konserwatorskiej. Ta zdecydowała m.in. o wyborze kolorystyki mostu.

Czytaj też: Królowie Polski nocowali tam i udzielali audiencji. W sypialni stało nie tylko łoże z baldachimem, ale i tron

- Białostocki Ogród Branickich uważany jest za jeden z najważniejszych i najlepiej zrewaloryzowanych ogrodów barokowych w Polsce. Most w ogrodzie dolnym jest jego istotnym elementem. Stąd też podejmowanie związanych z nim decyzji wiąże się ze szczególną odpowiedzialnością - wyjaśnia prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz, podlaska wojewódzka konserwator zabytków.

Komisja konserwatorska wybrała kolorystykę balustradyWUOZ w Białymstoku

W ramach prac powstaną chociażby rynsztoki z otoczaków, którymi odprowadzana będzie woda z okolic bramy i mostu. Robotnicy rozebrali już schody po obu stronach mostu.

- To bardzo dobry krok, który zresztą kilka lat temu postulowałem w opracowaniu dotyczącym rewaloryzacji ogrodu dolnego. Czyli miejscu, w którym zlokalizowany jest między innymi omawiany most. Dobrze by było, gdyby władze miasta zajęły się też innymi fragmentami ogrodu dolnego. Można byłoby pokusić się o odtworzenie płaskorzeźby z głową delfina, którą zobaczymy jeszcze na zdjęciach sprzed II wojny światowej, a która umieszczona była w murze oporowym w pobliżu mostu - po prawej ręce, patrząc od wejścia od strony Plant - zaznacza, cytowany wcześniej, ks. prof. Jan Nieciecki.

Zlikwidowano schody, które prowadziły na nabrzeże. Na czas przebudowy zakryto rzeźby sfinksówTomasz Mikulicz

Dodaje, że płaskorzeźba Neptuna miała formę głowy delfina. - Właśnie to zwierzę było symbolem boga wód - wyjaśnia.

Miasto: kolejne etapy w miarę możliwości finansowych

Anna Kowalska z departamentu komunikacji społecznej w białostockim magistracie podkreśla, że opracowanie ks. prof. Niecieckiego będzie podstawą do wykonania wielobranżowego projektu dotyczącego rewaloryzacji ogrodu dolnego.

- Dotychczasowe działania miasta pokazują, że proces przywracania dawnej świetności barokowego założenia Ogrodu Branickich jest długotrwały i bardzo kosztowny - zaznacza. I dodaje, że - w miarę możliwości finansowych - podejmowane będą kolejne działania.

Most jest, swego rodzaju, przedłużeniem głównej alei salonu ogrodowegoTomasz Mikulicz

- Mamy też nadzieję, że uruchomione zostaną różne formy dofinansowania ze środków zewnętrznych, bez których rewitalizacja będzie musiała być rozłożona na lata - podkreśla urzędniczka.

Całkowity koszt przebudowy mostu to ponad 1,3 mln zł. Inwestycja finansowana jest wyłącznie z budżetu miasta.

Most znajduje się na zapleczu Pałacu Branickich

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: WUOZ w Białymstoku

Pozostałe wiadomości

Sejmowa komisja śledcza do spraw inwigilacji systemem Pegasus w poniedziałek ma przesłuchać byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Ziobro zapowiedział, że decyzję o tym, czy stawi się przed komisją ujawni w dniu przesłuchania. "Nie mam wyjścia - niech wszyscy zobaczą, jakim jesteś zakłamanym, obłudnym i mściwym oszustem!" - napisał w poniedziałek na platformie X, zwracając się do Donalda Tuska. "Nie ma cywilizowanego państwa w którym premier na swoich politycznych przeciwników zlecał tak barbarzyńskie nagonki" - dodał.

Dziś Ziobro ma stawić się przed komisją śledczą. "Nie mam wyjścia"

Dziś Ziobro ma stawić się przed komisją śledczą. "Nie mam wyjścia"

Źródło:
TVN24, PAP

W niedzielę wieczorem w Tarnowie zderzyły się dwa samochody osobowe. W wypadku zginął 19-letni kierowca bmw oraz jego 17-letnia pasażerka. W drugim aucie podróżowało pięć osób, w tym jedno dziecko. Wszyscy trafili do szpitala. - Świadkowie przekazują, że kierowca bmw wyprzedzał kolumnę samochodów i stracił panowanie nad pojazdem - przekazuje aspirant sztabowy Paweł Klimek z tarnowskiej komendy miejskiej.

"Kierowca stracił panowanie". Dwie młode osoby nie żyją, dziecko wśród rannych 

"Kierowca stracił panowanie". Dwie młode osoby nie żyją, dziecko wśród rannych 

Źródło:
tvn24.pl

Nowe regulacje dotyczące emisji CO2, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku, mogą przynieść wzrost cen nowych samochodów o kilka, kilkanaście tysięcy złotych - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". Z kolei, jak dodaje gazeta, ceny samochodów elektrycznych najprawdopodobniej będą spadały.

Wyścig z czasem. Podwyżki sięgną kilkunastu tysięcy złotych

Wyścig z czasem. Podwyżki sięgną kilkunastu tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Choć od zatrzymania 37-letniego obywatela Chin, podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina, minęły blisko dwa miesiące, dopiero teraz policja podała więcej szczegółów na temat samego zdarzenia. Śledczy wykluczyli tezę, że do śmierci obcokrajowca doprowadziły porachunki grup przestępczych, działających na terenie Wólki Kosowskiej.

Śmiertelne strzały w Wólce Kosowskiej. Nowe informacje o podejrzanym i motywie

Śmiertelne strzały w Wólce Kosowskiej. Nowe informacje o podejrzanym i motywie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skontrolowali 442 kierowców, wystawili 162 mandaty, zatrzymali 39 dowodów rejestracyjnych i osiem praw jazdy. Policjanci chwalą się weekendową akcją wymierzoną w uczestników nielegalnych wyścigów w Warszawie.

Siedem osób stanie przed sądem, a 162 ukarano mandatami

Siedem osób stanie przed sądem, a 162 ukarano mandatami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24
Koalicja nie wytrzymała, będą przedterminowe wybory

Koalicja nie wytrzymała, będą przedterminowe wybory

Źródło:
PAP

W ogólnokrajowym sondażu NBC News Kamala Harris i Donald Trump otrzymali jednakowe poparcie - po 48 procent. To zmiana na niekorzyść obecnej wiceprezydentki USA.

Najnowszy sondaż z USA

Najnowszy sondaż z USA

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Będąca dotąd w opozycji Litewska Partia Socjaldemokratyczna wygrała niedzielną pierwszą turę wyborów parlamentarnych. Zwycięzcy, których poparł co piąty głosujący, będą próbowali utworzyć rząd koalicyjny z dwoma lewicowymi partiami. Na drugim miejscu znalazła się współrządząca dotąd partia konserwatywna Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Podium zamknęła antysystemowa partia Świt nad Niemnem.

Zmieni się większość, ale nie stosunek do Rosji. Sąsiedzi Polski wybrali

Zmieni się większość, ale nie stosunek do Rosji. Sąsiedzi Polski wybrali

Źródło:
Reuters

Izraelskie siły zbrojne przekazały, że czterech żołnierzy Izraela zginęło, a 51 zostało rannych, w tym siedmiu ciężko w wyniku ataku drona Hezbollahu na bazę wojskową w pobliżu miasta Binjamina w środkowym Izraelu.

Nie przechwycili drona. Nie żyje czterech żołnierzy 

Nie przechwycili drona. Nie żyje czterech żołnierzy 

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Zaczęło się prawdopodobnie od włamania do firmowej poczty, potem pojawiła się faktura do kontrahenta, ale z innym numerem konta do płatności. Właściciel firmy w porę jednak zauważył podejrzane maile. Dzięki temu uchronił swojego klienta przed stratą ponad 200 tysięcy złotych.

Włamanie do firmowej poczty, podmieniona faktura i czujny biznesmen

Włamanie do firmowej poczty, podmieniona faktura i czujny biznesmen

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder przekazał, że Stany Zjednoczone wyślą do Izraela system obrony antyrakietowej THAAD oraz żołnierzy do jego obsługi. System ma większy zasięg przechwytywania niż wyrzutnie Patriot. Waszyngton chce wzmocnić swojego sojusznika na Bliskim Wschodzie po atakach rakietowych Iranu.

Amerykański system THAAD będzie bronił Izraela

Amerykański system THAAD będzie bronił Izraela

Źródło:
PAP

964 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Szef ukraińskiej dyplomacji alarmuje, że aż 95 procent jeńców wziętych przez Rosjan poddawanych jest torturom. - Wielu z pojmanych Ukraińców poddawanych jest egzekucjom - podkreślił szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha. Ekspert rynku lotniczego Bogdan Dolince szacuje, że każdego dnia Rosjanie produkują 57 dronów typu Shahed. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

"Rosja coraz częściej przeprowadza egzekucje ukraińskich jeńców"

"Rosja coraz częściej przeprowadza egzekucje ukraińskich jeńców"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek mija rok od zwycięstwa wyborczego koalicji 15 października. Od kilku tygodni liderzy i ich doradcy zastanawiali się, jak można wykorzystać tę datę i przywrócić atmosferę tamtych dni. - Liderzy mieliby na przykład zjeść wspólne śniadanie, a potem "spontanicznie" zrobić spacer po Łazienkach Królewskich - mówi reporterce "Faktów" TVN Arlecie Zalewskiej polityk koalicji. Ale żadnej wielkiej fety ma nie być. Dlaczego? - Każdy chwaliłby się, co zrobiła jego partia, ale nikt nie chwaliłby całej koalicji - pada w odpowiedzi. Planowane jest dodatkowe posiedzenie rządu z wystąpieniem premiera.

"Jak oni się pokłócą, to koniec". Co się dzieje za kulisami koalicji

"Jak oni się pokłócą, to koniec". Co się dzieje za kulisami koalicji

Źródło:
TVN24

Policja przeprowadziła eksperyment na ulicy w ramach kampanii społecznej. Funkcjonariusze chcieli sprawdzić, czy ktoś z przechodniów zwróci uwagę na starszą panią w szlafroku, wyglądająca na zagubioną. Czy zatroszczą się o nią, pomogą? Starsi ludzie często tracą orientację w czasie i przestrzeni. Ratunkiem dla nich jest spostrzegawczość oraz wrażliwość obcych ludzi, którzy podejdą i zapytają.

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Źródło:
Fakty TVN

Wpis biura argentyńskiego prezydenta Javiera Milei z okazji rocznicy odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba wywołał dyskusję i falę kontrowersji w Ameryce Południowej - donosi Reuters. We wpisie podkreślono, że 12 października 1492 roku był "początkiem cywilizacji na kontynencie amerykańskim". Z tymi słowami otwarcie nie zgadza się między innymi obecna prezydent Meksyku, Claudia Sheinbaum. Prezydenta Argentyny skrytykował też dyktator Wenezueli Nicolas Maduro.

Prezydencki spór o Krzysztofa Kolumba

Prezydencki spór o Krzysztofa Kolumba

Źródło:
Reuters

Sukcesem zakończyła się próba precyzyjnego przechwycenia pierwszego stopnia rakiety Starship należącej do firmy SpaceX Elona Muska. Nie żyje jedna z najbardziej wpływowych postaci we współczesnej historii Szkocji, były premier Alex Salmond. W Sao Paulo - najludniejsze miasto Brazylii - uderzyły potężne burze. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek, 14 października.

"Kosmiczny" przełom, nagła śmierć byłego premiera, ofiary potężnych burz

"Kosmiczny" przełom, nagła śmierć byłego premiera, ofiary potężnych burz

Źródło:
tvn24.pl

W Sulechowie (woj. lubuskie) w niedzielę wybuchł pożar hal. Ze względu na zadymienie z pobliskich bloków ewakuowano 93 osoby, w tym dwie z niepełnosprawnościami. - Żywioł pojawił się w nieużywanych od lat halach. Powierzchnię zniszczonych hal trzeba liczyć w setkach metrów kwadratowych, jak nie tysiącach - przekazał starszy kapitan Piotr Kowalski ze straży pożarnej w Zielonej Górze.

Spłonęły trzy hale, blisko sto osób trzeba było ewakuować. "Policja będzie badać przyczyny"

Spłonęły trzy hale, blisko sto osób trzeba było ewakuować. "Policja będzie badać przyczyny"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Dla autorki jednej z fotografii - pani Aleksandry widok obiektu gołym okiem był ciekawym przeżyciem.

"To było fajne uczucie, że coś się widzi raz w życiu"

"To było fajne uczucie, że coś się widzi raz w życiu"

Źródło:
Kontakt24

Projekt zjednoczonej Europy zbliża się do punktu krytycznego - ocenia Bloomberg. Na drodze do stworzenia z Unii Europejskiej globalnego mocarstwa mogą stanąć niepokoje polityczne, zagrożenia zewnętrze czy trudności gospodarcze. Tworzące Wspólnotę państwa zaciekle bronią własnych interesów, ignorując alarmujące prognozy o podupadającej pozycji Starego Kontynentu.

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Źródło:
tvn24.pl/Bloomberg

Rzeczniczka francuskiego rządu Maud Bregeon przekazała, że do parlamentu ma trafić projekt nowej ustawy o imigracji. Poprzednia ustawa została uchwalona w 2023 roku po burzliwych debatach, a jaj najostrzejsze zapisy uchyliła Rada Konstytucyjna .

Chcą zmienić ustawę o migracji. "W kwestii ochrony nie powinno być tabu"

Chcą zmienić ustawę o migracji. "W kwestii ochrony nie powinno być tabu"

Źródło:
PAP

Słynny XV-wieczny odkrywca Krzysztof Kolumb był prawdopodobnie sefardyjskim Żydem z Europy Zachodniej - stwierdzili hiszpańscy naukowcy po przeprowadzeniu analizy DNA w celu rozwiązania wielowiekowej tajemnicy pochodzenia podróżnika.

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Źródło:
BBC, PAP

Producent odzieży kusi klientów użyciem naturalnych materiałów, ale okazuje się, że prawie sto procent składu to syntetyki. - Przepisy są przestarzałe. Potrzebujemy nowych rozwiązań, dzięki którym prawa konsumentów będą lepiej chronione - stwierdza Michał Kędziora, znany jako Mr Vintage.

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Źródło:
tvn24.pl

Nie do przyjęcia jest sytuacja, że obowiązek czipowania będzie dotyczył tylko nowo narodzonych psów. Biorąc pod uwagę proces legislacyjny, pełną populację zaczipowanych zwierząt osiągniemy dopiero za 20 lat - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP, odnosząc się do projektu ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów.

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W drugiej połowie miesiąca temperatura zbliży się do 20 stopni. Wpierw jednak czeka nas chłodniejszy czas. Jakie wartości na termometrach zobaczymy do niemal ostatnich dni października? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie tylko stolica i największe miasta zmagają się z problemem samochodowych wyścigów albo pokazowych przejazdów aut lub motocykli z ryczącymi głośno, stuningowanymi silnikami. W położonej niedaleko Torunia Brodnicy nie dający mieszkańcom spać hałas niesie się prawie codziennie pomiędzy stojącymi przy wąskich ulicach kamienicami i po zabytkowym rynku.

Ryk silników nie daje im żyć. "Kupiłam tu mieszkanie. Drugi raz bym tego nie zrobiła"

Ryk silników nie daje im żyć. "Kupiłam tu mieszkanie. Drugi raz bym tego nie zrobiła"

Źródło:
tvn24.pl

Kultowe dla wielu turystów schronisko Samotnia w Karkonoszach ma za sobą pierwsze wakacje pod rządami nowych dzierżawców. Niechętnie odpowiadają na pytania o kulisy przejęcia obiektu od zarządzającej nim przez ponad 57 lat rodziny Siemaszków. Wprowadzają natomiast zmiany i planują kolejne. - Zakończyłyśmy ten etap życia - mówi Agnieszka Siemaszko-Arcimowicz i przyznaje, że po opuszczeniu schroniska w połowie maja już się do niego nie wybrała.

Odnowiona Samotnia. "Zrobiło się troszeczkę barowo, a mało być schroniskowo"

Odnowiona Samotnia. "Zrobiło się troszeczkę barowo, a mało być schroniskowo"

Źródło:
tvn24.pl

Park Narodowy "Ujście Warty" składa się głównie z mokradeł. Ich znaczenie mogliśmy poznać podczas ostatniej powodzi. Jak podkreśliła przyrodniczka Olga Betańska, takie obszary są nie tylko siedliskiem dla dzikich zwierząt, ale potrafią skutecznie chronić mieszkańców dolin rzecznych przed wielką wodą.

"Takich terenów zostało w naszym kraju niewiele"

"Takich terenów zostało w naszym kraju niewiele"

Źródło:
PAP

Zmarł były premier Szkocji Alex Salmond. Podczas jego rządów przeprowadzono referendum niepodległościowe, w którym Szkoci poparli pozostanie w Wielkiej Brytanii. "Jego oddanie Szkocji napędzało jego dziesięciolecia służby publicznej" - oświadczył król Wielkiej Brytanii Karol III. Brytyjski premier Keir Starmer określił Salmonda jako "monumentalną postać szkockiej i brytyjskiej polityki".

Nagła śmierć na konferencji. "Monumentalna postać polityki"

Nagła śmierć na konferencji. "Monumentalna postać polityki"

Źródło:
PAP