Na cmentarzu parafialnym w Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) trwa odnawianie najstarszych nagrobków. Po raz pierwszy używana jest do tego metoda laserowa, która znacznie przyspiesza prace i robi spore wrażenie. Inicjatorem odnawiania płyt jest, istniejące już od stu lat, stowarzyszenie, które buduje też pomnik Romana Kłosowskiego, odtwórcy roli słynnego Maliniaka w "Czterdziestolatku".
Wszystko wygląda bardzo spektakularnie. Po zabrudzonej powierzchni porusza się wiązka laserowa. Po chwili powierzchnia jest czysta.
- Używane do tego urządzenie waży zaledwie około dwóch kilogramów. W środku znajduje się głowica z odpowiednio dobraną soczewką – mówi Agnieszka Andryszczak, konserwator dzieł sztuki.
Oczyszczanie nagrobków tradycyjną metodą zajęłoby nawet półtora miesiąca
Zajęła się, na zlecenie stowarzyszenia Koło Bialczan, odnowieniem jednych z najstarszych nagrobków na cmentarzu katolickim przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej.
- Nagrobki pochodzą z XIX oraz z przełomu XIX i XX wieku. W tym roku odnowionych zostanie siedem – trzy nagrobki stojące i cztery płyty leżące. Metoda laserowa została w naszym regionie zastosowana po raz pierwszy. Czyszczenie tych siedmiu nagrobków tradycyjnymi metodami zajęłoby jakiś miesiąc, do półtora miesiąca. Tutaj trwało to zaledwie jeden dzień – zaznacza konserwator.
Nawierzchnia będzie też zabezpieczona przed deszczem
Dodaje, że oczyszczenie powierzchni to pierwszy etap prac.
– Przeprowadzę szereg kolejnych zabiegów, a na samym końcu hydrofobizację, czyli zabezpieczenie powierzchni przed wnikaniem w nią wody deszczowej – podkreśla nasza rozmówczyni.
Udało się odkryć inskrypcję, która była już niewidoczna
Wspomina, że podczas renowacji zdarza się odkryć coś ciekawego.
- W 2019 roku oczyszczałam, jeszcze metodą tradycyjną, nagrobek doktora Mieczysława Skorupskiego, który w latach 20. ubiegłego wieku prowadził w Białej Podlaskiej gabinet ginekologiczny. Oprócz jego imienia i nazwiska, na nagrobku wymieniona była również jego żona – Maria Skorupska. Gdy zaczęłam czyścić powierzchnię, zaczęło się wyłaniać jeszcze jedno imię i nazwisko – Heleny Mazurówny, które wcześniej było kompletnie niewidoczne. Z ksiąg parafialnych dowiedziałam się, że to szwagierka Skorupskiego. Poczułam się tak jakbym osobę zmarłą, o której już zapomniano, powołała ponownie do życia – opowiada Agnieszka Andryszczak.
Odnowili już 75 nagrobków
Wszystkie prace na cmentarzu mają zakończyć się przed pierwszym listopada, kiedy to wspomniane Koło Bialczan będzie zbierało pieniądze na corocznych kwestach na cmentarzu.
- Do tej pory odnowiliśmy już 75 nagrobków. Jest jednak jeszcze sporo do zrobienia. Pieniądze na te, które zostaną odnowienie w tym roku, pochodzą z kwest (ok. 41,5 tys.) oraz ze wsparcia z urzędu miasta (28 tys. zł) – mówi Krystyna Nowicka, prezes Koła Bialczan.
Odsłonią pomnik Romana Kłosowskiego
Stowarzyszenie powstało w 1922 roku. Ma filie w Lublinie, Warszawie i Szczecinie, w których działają osoby mające korzenie w Białej Podlaskiej. Zajmuje się też budową pomnika, pochodzącego z Białej Podlaskiej, Romana Kłosowskiego – czyli odtwórcy roli Maliniaka w serialu "Czterdziestolatek".
- Pomnik zostanie odsłonięty 29 września w Białej Podlaskiej na placu Wolności. Mogę zdradzić, że zobaczymy nie tylko postać Romana Kłosowskiego, ale też rzeźbę jego słynnego kasku z "Czterdziestolatka" – uśmiecha się Nowicka.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Agnieszka Andryszczak