Nagrobki z przełomu XIX i XX wieku wyglądają jak nowe. Oczyszczają je laserem

Po zabrudzonej powierzchni porusza się wiązka laserowa. Po chwili powierzchnia jest czysta.
Biała Podlaska. Na cmentarzu parafialnym po raz pierwszy zastosowano metodę laserową do oczyszczania nagrobków. Technika robi wrażenie (22.06.2023)
Źródło: Agnieszka Andryszczak

Na cmentarzu parafialnym w Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) trwa odnawianie najstarszych nagrobków. Po raz pierwszy używana jest do tego metoda laserowa, która znacznie przyspiesza prace i robi spore wrażenie. Inicjatorem odnawiania płyt jest, istniejące już od stu lat, stowarzyszenie, które buduje też pomnik Romana Kłosowskiego, odtwórcy roli słynnego Maliniaka w "Czterdziestolatku". 

Wszystko wygląda bardzo spektakularnie. Po zabrudzonej powierzchni porusza się wiązka laserowa. Po chwili powierzchnia jest czysta.    

 - Używane do tego urządzenie waży zaledwie około dwóch kilogramów. W środku znajduje się głowica z odpowiednio dobraną soczewką – mówi Agnieszka Andryszczak, konserwator dzieł sztuki. 

Po zabrudzonej powierzchni porusza się wiązka laserowa. Po chwili powierzchnia jest czysta.   
Po zabrudzonej powierzchni porusza się wiązka laserowa. Po chwili powierzchnia jest czysta.   
Źródło: Agnieszka Andryszczak

Oczyszczanie nagrobków tradycyjną metodą zajęłoby nawet półtora miesiąca

Zajęła się, na zlecenie stowarzyszenia Koło Bialczan, odnowieniem jednych z najstarszych nagrobków na cmentarzu katolickim przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. 

- Nagrobki pochodzą z XIX oraz z przełomu XIX i XX wieku. W tym roku odnowionych zostanie siedem – trzy nagrobki stojące i cztery płyty leżące. Metoda laserowa została w naszym regionie zastosowana po raz pierwszy. Czyszczenie tych siedmiu nagrobków tradycyjnymi metodami zajęłoby jakiś miesiąc, do półtora miesiąca. Tutaj trwało to zaledwie jeden dzień – zaznacza konserwator. 

Nawierzchnia będzie też zabezpieczona przed deszczem

Dodaje, że oczyszczenie powierzchni to pierwszy etap prac. 

Metoda jest bardzo szybka
Metoda jest bardzo szybka
Źródło: Agnieszka Andryszczak

– Przeprowadzę szereg kolejnych zabiegów, a na samym końcu hydrofobizację, czyli zabezpieczenie powierzchni przed wnikaniem w nią wody deszczowej – podkreśla nasza rozmówczyni. 

Udało się odkryć inskrypcję, która była już niewidoczna

Wspomina, że podczas renowacji zdarza się odkryć coś ciekawego.   

- W 2019 roku oczyszczałam, jeszcze metodą tradycyjną, nagrobek doktora Mieczysława Skorupskiego, który w latach 20. ubiegłego wieku prowadził w Białej Podlaskiej gabinet ginekologiczny. Oprócz jego imienia i nazwiska, na nagrobku wymieniona była również jego żona – Maria Skorupska. Gdy zaczęłam czyścić powierzchnię, zaczęło się wyłaniać jeszcze jedno imię i nazwisko – Heleny Mazurówny, które wcześniej było kompletnie niewidoczne. Z ksiąg parafialnych dowiedziałam się, że to szwagierka Skorupskiego. Poczułam się tak jakbym osobę zmarłą, o której już zapomniano, powołała ponownie do życia – opowiada Agnieszka Andryszczak.

ZOBACZ TEŻ: Wybudował ją dla swojej żony w roku "ciężkich cierpień"

Odnowili już 75 nagrobków

Wszystkie prace na cmentarzu mają zakończyć się przed pierwszym listopada, kiedy to wspomniane Koło Bialczan będzie zbierało pieniądze na corocznych kwestach na cmentarzu.

Różnicę widać od razu
Różnicę widać od razu
Źródło: Agnieszka Andryszczak

- Do tej pory odnowiliśmy już 75 nagrobków. Jest jednak jeszcze sporo do zrobienia. Pieniądze na te, które zostaną odnowienie w tym roku, pochodzą z kwest (ok. 41,5 tys.) oraz ze wsparcia z urzędu miasta (28 tys. zł) – mówi Krystyna Nowicka, prezes Koła Bialczan.

Odsłonią pomnik Romana Kłosowskiego

Stowarzyszenie powstało w 1922 roku. Ma filie w Lublinie, Warszawie i Szczecinie, w których działają osoby mające korzenie w Białej Podlaskiej. Zajmuje się też budową pomnika, pochodzącego z Białej Podlaskiej, Romana Kłosowskiego – czyli odtwórcy roli Maliniaka w serialu "Czterdziestolatek".   

ZOBACZ TEŻ: Zmarł Roman Kłosowski, Maliniak z "Czterdziestolatka"

- Pomnik zostanie odsłonięty 29 września w Białej Podlaskiej na placu Wolności. Mogę zdradzić, że zobaczymy nie tylko postać Romana Kłosowskiego, ale też rzeźbę jego słynnego kasku z "Czterdziestolatka" – uśmiecha się Nowicka.    

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: