Nagrobki z przełomu XIX i XX wieku wyglądają jak nowe. Oczyszczają je laserem

Źródło:
tvn24.pl
Biała Podlaska. Na cmentarzu parafialnym po raz pierwszy zastosowano metodę laserową do oczyszczania nagrobków. Technika robi wrażenie
Biała Podlaska. Na cmentarzu parafialnym po raz pierwszy zastosowano metodę laserową do oczyszczania nagrobków. Technika robi wrażenieAgnieszka Andryszczak
wideo 2/7
tomasz

Na cmentarzu parafialnym w Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) trwa odnawianie najstarszych nagrobków. Po raz pierwszy używana jest do tego metoda laserowa, która znacznie przyspiesza prace i robi spore wrażenie. Inicjatorem odnawiania płyt jest, istniejące już od stu lat, stowarzyszenie, które buduje też pomnik Romana Kłosowskiego, odtwórcy roli słynnego Maliniaka w "Czterdziestolatku". 

Wszystko wygląda bardzo spektakularnie. Po zabrudzonej powierzchni porusza się wiązka laserowa. Po chwili powierzchnia jest czysta.    

 - Używane do tego urządzenie waży zaledwie około dwóch kilogramów. W środku znajduje się głowica z odpowiednio dobraną soczewką – mówi Agnieszka Andryszczak, konserwator dzieł sztuki. 

Po zabrudzonej powierzchni porusza się wiązka laserowa. Po chwili powierzchnia jest czysta.   Agnieszka Andryszczak

Oczyszczanie nagrobków tradycyjną metodą zajęłoby nawet półtora miesiąca

Zajęła się, na zlecenie stowarzyszenia Koło Bialczan, odnowieniem jednych z najstarszych nagrobków na cmentarzu katolickim przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. 

- Nagrobki pochodzą z XIX oraz z przełomu XIX i XX wieku. W tym roku odnowionych zostanie siedem – trzy nagrobki stojące i cztery płyty leżące. Metoda laserowa została w naszym regionie zastosowana po raz pierwszy. Czyszczenie tych siedmiu nagrobków tradycyjnymi metodami zajęłoby jakiś miesiąc, do półtora miesiąca. Tutaj trwało to zaledwie jeden dzień – zaznacza konserwator. 

Nawierzchnia będzie też zabezpieczona przed deszczem

Dodaje, że oczyszczenie powierzchni to pierwszy etap prac. 

Metoda jest bardzo szybka Agnieszka Andryszczak

– Przeprowadzę szereg kolejnych zabiegów, a na samym końcu hydrofobizację, czyli zabezpieczenie powierzchni przed wnikaniem w nią wody deszczowej – podkreśla nasza rozmówczyni. 

Udało się odkryć inskrypcję, która była już niewidoczna

Wspomina, że podczas renowacji zdarza się odkryć coś ciekawego.   

- W 2019 roku oczyszczałam, jeszcze metodą tradycyjną, nagrobek doktora Mieczysława Skorupskiego, który w latach 20. ubiegłego wieku prowadził w Białej Podlaskiej gabinet ginekologiczny. Oprócz jego imienia i nazwiska, na nagrobku wymieniona była również jego żona – Maria Skorupska. Gdy zaczęłam czyścić powierzchnię, zaczęło się wyłaniać jeszcze jedno imię i nazwisko – Heleny Mazurówny, które wcześniej było kompletnie niewidoczne. Z ksiąg parafialnych dowiedziałam się, że to szwagierka Skorupskiego. Poczułam się tak jakbym osobę zmarłą, o której już zapomniano, powołała ponownie do życia – opowiada Agnieszka Andryszczak.

ZOBACZ TEŻ: Wybudował ją dla swojej żony w roku "ciężkich cierpień"

Odnowili już 75 nagrobków

Wszystkie prace na cmentarzu mają zakończyć się przed pierwszym listopada, kiedy to wspomniane Koło Bialczan będzie zbierało pieniądze na corocznych kwestach na cmentarzu.

Różnicę widać od razu Agnieszka Andryszczak

- Do tej pory odnowiliśmy już 75 nagrobków. Jest jednak jeszcze sporo do zrobienia. Pieniądze na te, które zostaną odnowienie w tym roku, pochodzą z kwest (ok. 41,5 tys.) oraz ze wsparcia z urzędu miasta (28 tys. zł) – mówi Krystyna Nowicka, prezes Koła Bialczan.

Odsłonią pomnik Romana Kłosowskiego

Stowarzyszenie powstało w 1922 roku. Ma filie w Lublinie, Warszawie i Szczecinie, w których działają osoby mające korzenie w Białej Podlaskiej. Zajmuje się też budową pomnika, pochodzącego z Białej Podlaskiej, Romana Kłosowskiego – czyli odtwórcy roli Maliniaka w serialu "Czterdziestolatek".   

ZOBACZ TEŻ: Zmarł Roman Kłosowski, Maliniak z "Czterdziestolatka"

- Pomnik zostanie odsłonięty 29 września w Białej Podlaskiej na placu Wolności. Mogę zdradzić, że zobaczymy nie tylko postać Romana Kłosowskiego, ale też rzeźbę jego słynnego kasku z "Czterdziestolatka" – uśmiecha się Nowicka.    

Autorka/Autor:tm/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Agnieszka Andryszczak

Pozostałe wiadomości

Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji - poinformował w sobotę premier Donald Tusk.

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Źródło:
TVN24

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Do Sądu Okręgowego w Krośnie (Podkarpackie) trafiły akty oskarżenia przeciwko Krzysztofowi W. i Oleksijowi M., którym prokuratura zarzuciła rozbój na właścicielu kantoru, do którego doszło w 2000 roku w Krośnie. Ten sam biznesmen dziewięć lat później został zamodowany. Ta sprawa nie została jeszcze zamknięta, policja opublikowała teraz portret pomięciowy poszukiwanego.

O rozbój na biznesmenie oskarżyli dwie osoby. Wciąż szukają tego, kto zabił go dziewięć lat później

O rozbój na biznesmenie oskarżyli dwie osoby. Wciąż szukają tego, kto zabił go dziewięć lat później

Źródło:
tvn24.pl

Proboszcz parafii w Potoku Wielkim (woj. lubelskie) ks. Artur Dyjak miał przepraszać wiernych za zgorszenie, które - jak twierdził - wywołała posłanka KO Marta Wcisło przez swoją obecność tuż przy ołtarzu podczas mszy w kościele. Posłanka jest oburzona, że w świątyni użyty został język nienawiści.

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

W sobotę przed południem podejrzany o przeprowadzenie zamachu na Roberta Ficę Juraj C. pojawił się w specjalnym sądzie w Pezinku w pobliżu Bratysławy. Ma on podjąć decyzję w sprawie tymczasowego aresztowania mężczyzny, o co wnioskowała słowacka prokuratura. Przesłuchanie Juraja C. jest zaplanowane na 18 maja. Grozi mu nawet dożywocie.

Sąd zdecyduje o aresztowaniu podejrzanego o zamach na premiera Słowacji. Jest też data jego przesłuchania

Sąd zdecyduje o aresztowaniu podejrzanego o zamach na premiera Słowacji. Jest też data jego przesłuchania

Źródło:
PAP, TVN24, Dennik N

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP

Myślę, że do Polski mogło przyjechać kilkadziesiąt tysięcy osób, które chciały teoretycznie studiować, ale chodziło tylko o to, żeby mieć wizę - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica). Jego zdaniem "wiele prywatnych uczelni powstawało tylko po to, żeby ten proceder prowadzić". Przekazał, że jest przygotowana w tym zakresie biała księga.

Wieczorek: to mógł być jeden z elementów afery wizowej

Wieczorek: to mógł być jeden z elementów afery wizowej

Źródło:
TVN24

Podaż pomidorów krajowych na rynku hurtowym w Broniszach stale rośnie, natomiast cena tych warzyw spada. Drogie pozostają natomiast pęczki "zieleniny", czyli pietruszka, szczypiorek oraz koperek - przekazał ekspert rynku Maciej Kmera.

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

Źródło:
PAP

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl