Nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta

Autor:
ft,kb,
mjz/dap
Źródło:
TVN24
Rafał Trzaskowski nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta
Rafał Trzaskowski nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydentaTVN24
wideo 2/35
TVN24Rafał Trzaskowski nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta

Rafał Trzaskowski będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta - przekazali w piątek po spotkaniu zarządu Platformy Obywatelskiej liderzy partii, które tworzą Koalicję Obywatelską. Nowy kandydat mówił, że bierze "olbrzymią odpowiedzialność walki o demokratyczną Polskę, o silne państwo". Wcześniej tego dnia o rezygnacji z kandydowania poinformowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Informację o kandydaturze Trzaskowskiego przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, a także innych partii, które wchodzą w skład Koalicji Obywatelskiej, przekazali na popołudniowej konferencji prasowej. Jak mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, zarząd partii jednogłośnie przyjął rekomendację w sprawie kandydatury Trzaskowskiego.

- Po decyzji pani marszałek, że nie będzie ponownie startować w nowych wyborach prezydenckich, Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska stanęły przed decyzją o nominowaniu kandydata na urząd prezydenta Rzeczpospolitej. Miło mi w tym miejscu poinformować, że jednomyślną rekomendacją zarządu krajowego PO, przedstawioną naszym koalicjantom, jest rekomendacja dla pana prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego - mówił.

Rafał Trzaskowski nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta
Rafał Trzaskowski nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydentaTVN24

Trzaskowski: biorę na siebie olbrzymią odpowiedzialność walki o demokratyczną Polskę

- Świat się zmienia, jesteśmy tego świadkami, wszyscy musimy znaleźć odpowiedź na palące problemy, które nurtują teraz Polki i Polaków (...) znajdziemy odpowiedź na te najważniejsze problemy (..) Dzisiaj staję przed państwem jako kandydat na prezydenta RP, biorąc na siebie olbrzymią odpowiedzialność walki o demokratyczną Polskę, o silne państwo, walki o demokrację - mówił Trzaskowski.

- Idę się bić o Polskę, która będzie silna, idę się bić o państwo, w którym wyciąga się wnioski z błędów III Rzeczypospolitej, ale nie depcze się wszystkiego, co udało nam przez te 30 lat wspólnie osiągnąć. Idę walczyć o państwo, w którym samorządy są silne, bo to samorządy są blisko obywateli, idę walczyć o państwo, które jest lojalnym, czasem trudnym, partnerem w stosunkach międzynarodowych, ale nie o państwo, które obraża wszystkich przy stole - kontynuował nowy kandydat na prezydenta.

Trzaskowski: dzisiaj staję przed państwem jako kandydat na prezydenta PR
Trzaskowski: dzisiaj staję przed państwem jako kandydat na prezydenta PRTVN24

Zapowiadając walkę o urząd prezydenta Rzeczypospolitej, Trzaskowski przyznał, że sytuacja nie jest łatwa, ale - jak mówił - "może to i lepiej, bo to wymaga od nas pełnej konsolidacji i energii do tego, żeby walczyć i żeby wygrać w tych wyborach". - Mam nadzieję, że właśnie od Warszawy zacznie się ta olbrzymia fala zmiany - dodał.

Trzaskowski: Nie będzie łatwo, będą nam rzucać kłody pod nogi. Im bardziej będą nas atakować, tym bardziej będziemy silni
Trzaskowski: Nie będzie łatwo, będą nam rzucać kłody pod nogi. Im bardziej będą nas atakować, tym bardziej będziemy silniTVN24

Kidawa-Błońska: mamy nowego kandydata i wierzę bardzo głęboko, że te wybory wygramy

Głos podczas konferencji prasowej zabrała też Małgorzata Kidawa-Błońska. - Chciałam podziękować tej silnie drużynie, nic się nie zakończyło, jesteśmy w bardzo mocnej kampanii. Mamy nowego kandydata i wierzę bardzo głęboko, że te wybory wygramy, niezależnie od tego, kiedy będą, jaki będzie ich termin - powiedziała.

- Jesteśmy zdeterminowani, tworzymy dobry zespół, potrafimy działać i mam nadzieję, że za kilka tygodni będziemy mogli powiedzieć, że mamy w Polsce nowego prezydenta - dodała.

Szłapka: tamte wybory to przeszłość

Głos zabrał także lider Nowoczesnej i dotychczasowy rzecznik sztabu Kidawy-Błońskiej Adam Szłapka. Dziękował Kidawie-Błońskiej za to, że "stanęła po stronie prawdy i wartości". Podkreślił, że dzięki jej uporowi "zatrzymała ona niebezpieczną żądzę Jarosława Kaczyńskiego, by przeprowadzić wybory za wszelką cenę". Mówił, że dzięki niej "nie odbyły się w Polsce niebezpieczne wybory kopertowe".

Szłapka dodał, że "tamte wybory to przeszłość", a na nowe wybory zarząd Nowoczesnej jednomyślnie zarekomendował poparcie dla kandydatury Rafała Trzaskowskiego.

Szłapka: Nowoczesna jednomyślnie rekomenduje poparcie Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich 2020
Szłapka: Nowoczesna jednomyślnie rekomenduje poparcie Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich 2020TVN24

Nowacka: zarząd Inicjatywy Polskiej rekomenduje kandydaturę Rafała Trzaskowskiego

Przewodnicząca wchodzącej w skład KO Inicjatywy Polska Barbara Nowacka dziękowała Małgorzacie Kidawie-Błońskiej jej za odwagę i determinacją. - Za to, że potrafiłaś, kiedy cię obrażali, kiedy lżyli, kiedy kpili za pieniądze publiczne albo dla własnych interesów stać po stronie wartości - mówiła. Dodała, że Inicjatywa Polska szanuje decyzję Kidawy-Błońskiej. - Po dzisiejszym zarządzie dyskutowaliśmy nad kandydaturami i naszą jednoznaczną rekomendacją jest Rafał Trzaskowski - oświadczyła Nowacka. - Rafale, jesteśmy z Tobą - dodała.

Nowacka: Rafał Trzaskowski to kandydat, który pokazał jak się wygrywa
Nowacka: Rafał Trzaskowski to kandydat, który pokazał jak się wygrywaTVN24

Współprzewodnicząca Partii Zieloni Małgorzata Tracz podkreśliła, że Zieloni poparli Małgorzatę Kidawę-Błońską, ponieważ wiedzieli, że jest osobą, która stoi na straży wartości. - Rozumiemy decyzję pani marszałek o rezygnacji z wyborów prezydenckich. Szanujemy ją i widzimy, że po raz kolejny pokazała, że przedkłada dobro Polski nad swój osobisty interes - zaznaczyła Tracz.

Współprzewodniczący Partii Zieloni Wojciech Kubalewski dodał, że zarząd będzie rekomendował radzie krajowej poparcie dla Rafała Trzaskowskiego.

Sikorski: Rafałowi Trzaskowskiemu przypadło zatrzymanie ośmieszania Polski w oczach całego świata

- Obecna władza ośmiesza Polskę w oczach świata piętrowo, łamiąc konstytucję i powodując chaos tą farsą wyborczą. Zatrzymanie tego przypadło Rafałowi Trzaskowskiemu. Rafale, wygraj to, będziesz dobrym prezydentem - mówił europoseł Radosław Sikorski, którego nazwisko również pojawiało się na giełdzie potencjalnych następów Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Radosław Sikorski do Rafała Trzaskowskiego: będziesz dobrym prezydentem
Radosław Sikorski do Rafała Trzaskowskiego: będziesz dobrym prezydentemTVN24

Grodzki: Trzaskowski umówi Polki i Polaków na rendez-vous z przyszłością

- Jestem przekonany, że Rafał Trzaskowski będzie tym, który umówi Polki i Polaków na rendez-vous z przyszłością i będzie tym, który nas poprowadzi, naszą ojczyznę do świetlanej przyszłości - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Według marszałka "zadaniem Senatu będzie sprawienie, żeby wybory prezydenta, pierwszej osoby w Rzeczypospolitej, miały charakter demokratyczny, zgodny z konstytucją, bezpieczny; aby oddawały rzeczywiście wolę narodu, a nie tej czy innej formacji, i żeby sprawiły, że prezydent Rzeczypospolitej będzie mógł z otwarta przyłbicą i z duma nieść imię Rzeczypospolitej do wszystkich zakątków świata".

Zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej

Decyzję o kandydaturze prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego podjął zarząd PO, który zebrał się w piątek. Jak tłumaczono już wcześniej, nowy kandydat będzie popierany przez wszystkie ugrupowania Koalicji Obywatelskiej - w tym celu w czwartek trwały intensywne konsultacje między kierownictwem PO a kierownictwami Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Rezygnacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

Dotychczasową kandydatką Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich była wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. W związku z sondażami, które pokazywały spadek poparcia dla niej, w ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o jej rezygnacji i zmianie kandydata, co ostatecznie sama wicemarszałek ogłosiła w czasie piątkowej konferencji prasowej.

Poza prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, wśród ewentualnych kandydatów wymieniany był także były szef MSZ, eurodeputowany Radosław Sikorski, który przed piątkowym posiedzeniem zarządu potwierdził chęć brania udziału w wyborach.

Autor:ft,kb, mjz/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości