Pracownicy wałbrzyskiej Starej Kopalni przecierali oczy ze zdumienia, gdy zobaczyli co kryje się w pozostawionej na terenie placówki reklamówce. Były to ceramiczne naczynia sprzed niemal 3 tys. lat. Nie wiadomo, kto postanowił przekazać je w taki sposób do muzeum, ale jego przedstawiciele nie kryją radości. - To bardzo cenne znalezisko - podkreślają.
Reklamówka została pozostawiona na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Nie wiadomo przez kogo, ale wiadomo, że kryła cenną dla muzealników ceramikę. - W sumie osiem naczyń. To waza, misa, naczynia miniaturowe i czerpaki. Wszystkie wykonane z gliny. Oceniamy, że pochodzą sprzed około 2,7 tys. lat - mówi Anna Kowalska z działu archeologii w Starej Kopalni. I dodaje, że pozostałość po kulturze łużyckiej.
Skąd pochodzi ceramika?
Nie wiadomo, kto zdecydował się przekazać prehistoryczne znalezisko do wałbrzyskiej placówki. - Ta osoba widocznie chciała pozostać anonimowa. Niezależnie od tego jesteśmy jej bardzo wdzięczni, bo dla nas to bardzo cenne znalezisko - podkreśla Kowalska.
Nie wiadomo też skąd pochodzą naczynia. Ten kto dostarczył jej do Starej Kopalni nie dołączył takiej informacji. Dlatego teraz archeolodzy mogą tylko przypuszczać. Czy ceramika została znaleziona na terenie Wałbrzycha? - Raczej nie. Tutaj nie prowadzono ostatnio tak dużych inwestycji, podczas których można było natrafić na cmentarzysko albo osadę łużycką. Być może pochodzą z okolic, ale niewykluczone, że spoza Dolnego Śląska - przyznaje archeolog.
Wkrótce na wystawie
Sprawa została zgłoszona konserwatorowi zabytków. Stara Kopalnia poprosiła o przekazanie naczyń w depozyt. Na początku lipca otrzymała taką zgodę. Ceramika sprzed tysięcy lat wkrótce będzie częścią ekspozycji. Najpierw jednak musi zostać opisana i zinwentaryzowana.
Naczynia będzie można oglądać od 16 września na wystawie podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w Starej Kopalni:
Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia