"Zerwano tu wiele metrów skóry". Historia Wrocławskiego Toru Kolarskiego

Nowo powstały tor na wrocławskim Poświętnem - 1930 rokWratislaviae Amici

Dawniej na welodromie we Wrocławiu rozgrywano najważniejsze kolarskie imprezy. W swojej 83-letniej historii tor gościł wielu wybitnych zawodników. To właśnie tu trenował Janusz Kierzkowski ps. Kicha, mistrz świata i medalista olimpijski. Dziś obiekt jest zbyt mały na profesjonalne zawody, ale wciąż służy zawodnikom.

Wrocławski Tor Kolarski im. Wernera Józefa Grundmanna został wybudowany w 1930 roku. Pod budowę welodromu przeznaczono teren na rzadko zabudowanym wówczas wrocławskim osiedlu Poświętne.

– Tu było dużo miejsca, ponieważ teren ten zaledwie dwa lata wcześniej włączono w granice miasta – mówi Jacek Popecki, prezes Wrocławskiego Klubu Kolarskiego.

Trzeci tor w Breslau

Jednak nie był to pierwszy tor w Breslau. Już w latach 80. XIX wieku na Dąbiu powstał welodrom. I chociaż gościł wiele imprez i był bardzo popularny wśród kibiców to, w wyniku poszerzania terenów wystawowych, zlikwidowano go w 1935 roku.

Kolarzy torowych gościła też Hala Stulecia. Tu, jeszcze przed wojną, zamontowano drewniany tor, wykorzystywany przede wszystkim zimą.

Kolarz-projektant i błyskawiczna budowa

Projektem toru na Poświętnem zajął się Clemens Schürmann, były zawodnik, odpowiedzialny za stworzenie kilkudziesięciu podobnych torów nie tylko na terenie Niemiec. To właśnie potomkowie niemieckiego architekta współtworzyli już w XXI wieku najnowocześniejszy tor w Polsce – BGŻ Arenę w podwarszawskim Pruszkowie.

Budowę wrocławskiego toru w całości sfinansowała Niemiecka Unia Cyklistów. Dzięki temu powstał on bardzo szybko.

- Jego budowa trwała zaledwie osiem tygodni – przypomina Popecki. W tym czasie stworzono 200-metrowy betonowy tor wraz z całą infrastrukturą. Nie wybudowano zadaszenia, bo uznano to za zbyt kosztowne i czasochłonne. - Brak dachu był jedynym mankamentem. Mimo to było tu bardzo nowocześnie, a obiekt był dostosowany do potrzeb zawodników i kibiców – podkreśla Popecki.

Krótki i trudny

Dwustumetrowy tor nie należał do największych w Niemczech. W porównaniu, do innych tego typu obiektów, był stosunkowo niewielki.

- To rzeczywiście tor nietypowy, bo bardzo mały, a nie wszyscy potrafią po tak krótkim torze jeździć – tłumaczy Marian Więckowski, trzykrotny zwycięzca Tour De Pologne z lat 1954-1956, który po wojnie trenował na wrocławskim welodromie.

Wyścigi z kiełbaskami i piwem

Teren welodromu otoczono bujnym żywopłotem. Przed zawodami kibice ustawiali się w długich kolejkach przed głównym wejściem, bo tylko tu, od strony ulicy Żmigrodzkiej, mogli kupić bilety. Do wyboru były miejsca na ekskluzywnej ośmiorzędowej trybunie, która mogła pomieścić tylko 250 osób albo miejsca na skarpach wzdłuż toru. W sumie zawody na welodromie jednorazowo mogło oglądać ponad 2 tysiące kibiców.

- W tym czasie zawody miały rozpalać emocje i zaspokajać potrzeby i głód kibiców - twierdzi Popecki. Dlatego przy wejściu na trybunę miały stanąć drewniane budki: z mlekiem, kiełbaskami i wyrobami tytoniowymi. Kilka lat później powstała też restauracja, gdzie w przerwie zawodów można było zjeść i napić się piwa. - Wszystko to z myślą o kibicach – przekonuje Popecki.

Na środku toru stworzono plac do ćwiczeń gimnastycznych. Oprócz tego przy torze stanęły dwa nieduże budynki. W jednym z nich rządzili zawodnicy, w drugim działało małe bistro.

Tragiczna wygrana

2 maja 1932 roku, dwa lata po otwarciu, na torze doszło do tragicznego wypadku. Niemiecki kolarz Paul Nickel, podczas wyścigu, upadł na betonową nawierzchnię.

– W tym czasie nie było obowiązku jeżdżenia w kasku dlatego zawodnik podczas kraksy potłukł sobie głowę. Doznał poważnego urazu, ale był przytomny – opowiada Popecki.

Drużyna, w której jeździł Nickel, wygrała rozgrywki i być może właśnie to przesądziło o losie kolarza.

– Możliwe, że Niemiec przeżyłby ten wypadek. Jednak zamiast wypoczywać uparł się, że chce wraz z kolegami wykonać rundę honorową i podziękować kibiciom – dodaje Popecki.

Kolarz zmarł jeszcze tego samego dnia. W czasie snu dostał wylewu krwi do mózgu.

Podniszczony tor i tak cieszył kolarzy

Podczas trwania II wojny światowej na torze wciąż organizowano zawody, a rywalizowali tu m.in. członkowie Hitlerjugend. Obiekt przetrwał wojnę, bo Poświętne i ulica Żmigrodzka nieznacznie ucierpiały podczas oblężenia miasta. Jednak welodrom i tak wymagał naprawy.

- Pierwsze wrażenie było złe, tor wyglądał na zrujnowany. Przyjechaliśmy tu na zgrupowanie, a betonowe płyty były po prostu zbite. Później te wszystkie dziurki zostały pozaklejane, a my cieszyliśmy się, że możemy jeździć – przyznaje Więckowski.

Odgruzowywaniem i kosmetycznymi naprawami toru, w ramach czynu społecznego, zajmowali się pracownicy Pafawagu.

Jeden tor, dwa kluby jednocześnie

W lipcu 1947 roku tor oficjalnie otwarto. – Na torze wielokrotnie odbywały się zawody najwyższej rangi. Gościliśmy tu zawodników z całej Polski – opowiada Popecki.

Na co dzień na torze odbywały się treningi wrocławskich klubów kolarskich. Dochodziło do sytuacji, gdy dwa kluby miały treningi w tym samym czasie.

– Były dwa boksy, w jednym trenowała Sparta, w drugim zawodnicy Dolmelu. To była wspaniała rzecz, rywalizacja nas napędzała, a my dzięki niej trzymaliśmy poziom – wspomina Władysław Pukowiec, były kolarz i obecny trener we Wrocławskim Klubie Kolarskim.

Boom lat 60. i 70. pod okiem legendy

Największy rozkwit kolarstwa na wrocławskim torze przypadał na lata 60. i 70. – W tym czasie odbywało się najwięcej startów, jeździli tu najlepsi zawodnicy i wszystko prężnie działało – przypomina Popecki.

Ojcem sukcesów jakie odnosili kolarze z welodromu przy Żmigrodzkiej był Józef Grundmann, były kolarz. To właśnie pod jego okiem we Wrocławiu trenował Janusz Kierzkowski, brązowy medalista olimpijski z Meksyku i mistrz świata z 1973 roku.

Miarą sukcesów była niesamowita frekwencja wśród kibiców. – Na pewne zawody w 1968 roku władze musiały uruchomić dodatkowe linie tramwajowe, które dowoziły ludzi na Żmigrodzką. Frekwencja była wtedy rekordowa – przyznaje Popecki. Jednak później zainteresowanie zawodami spadało. Tor przestał przystawać do zmieniających się czasów.

"Nikt już nie jeździ na betonie"

- Zawody odbywają się tu cały czas, ale jest ich niestety tylko kilka – mówi Popecki. Wprawdzie tor wciąż gości zawody rangi Mistrzostw Polski i Pucharu Polski, ale tylko w kategoriach młodzieżowych. Na torze ścigają się też m.in. kurierzy rowerowi. To wszystko pozwala na kontynuację 83-letniej historii tego obiektu.

- W tym czasie zerwano tu wiele metrów kwadratowych skóry. To wiele wspomnień i pięknych emocji - przyznaje Popecki.

Obiekt w 1998 roku przeszedł generalny remont. Wtedy zlikwidowano drewniane bandy i zastąpiono je bezpieczniejszymi poliuretanowymi, wyremontowano budynek klubowy, salę do treningów, szatnie, a wewnątrz toru urządzono miejsce do rozgrzewki.

- Nasz tor nie jest nowoczesny, nikt już nie jeździ na betonie, bo większe szybkości osiągane są na drewnie – tłumaczy Popecki.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE WRATISLAVIAE AMICI

Autor: Tamara Barriga / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

Stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, które potrwają do wtorku. Ich celem jest sprawdzenie skuteczności działań spółki w razie zagrożeń.

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Nie żyje belgijska sopranistka Jodie Devos. Zmarła w wieku 35 lat, zmagała się z nowotworem piersi. Wykonywała między innymi dzieła Mozarta, Rossiniego czy Verdiego w największych europejskich operach. Sopranistka i dyrygentka Barbara Hannigan napisała: "Była piękną artystką pełną życia". Ostatni raz wystąpiła w kwietniu.

Nie żyje 35-letnia sopranistka Jodie Devos

Nie żyje 35-letnia sopranistka Jodie Devos

Źródło:
classicfm.com

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Mieszkańcy jednego z bloków komunalnych w Piasecznie dostali astronomiczne rachunki za ogrzewanie. Jedna z mieszkanek za 13-metrowe mieszkanie musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. - Jesteśmy załamani - mówi Barbara Kosmala. Problemy pojawiły się, gdy wzrosły ceny gazu. Gmina zapewnia, że rozpatrzy indywidualne wnioski mieszkańców i wypracuje formułę ulg.

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24, TVN24

Corades yanacocha - tak nazwany został nowy gatunek motyla odkryty m.in. przez polskich naukowców pod Quito, stolicą Ekwadoru. Na ślad nowego owada badacze natknęli się podczas przeglądania zdjęć na portalu internetowym. "Trudno jest zrozumieć, jak przez tak długi czas okazały, jaskrawo ubarwiony gatunek motyla uchował się przed okiem badaczy" - czytamy na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Źródło:
uj.edu.pl

Nie żyje producent muzyczny Paul Spencer, znany jako Dario G. Miał 53 lata. Informację o jego śmierci potwierdziła rodzina.

Nie żyje producent muzyczny Dario G

Nie żyje producent muzyczny Dario G

Źródło:
tvn24.pl, BBC

- W projekcie, z tego, co wiem, nie ma przysposobienia dzieci przez pary homoseksualne - mówił w "Kropce nad i" współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, pytany o ustawę o związkach partnerskich.

Czego nie ma w projekcie ustawy o związkach partnerskich

Czego nie ma w projekcie ustawy o związkach partnerskich

Źródło:
TVN24

Chiny zmagają się ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, które przynoszą poważne powodzie na południowych obszarach i osunięcia ziemi, w których w ostatnich dniach zginęło co najmniej dziewięć osób. W północnych regionach rolniczych panuje z kolei susza, co może odbić się negatywnie na zbiorach.

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

Źródło:
PAP

Pracownia polsko-białoruskiej artystki Jany Shostak, będąca częścią wystawy "Łzy szczęścia" w Zachęcie, została zniszczona dzień po otwarciu. - Narysowano sierp i młot na moich notatkach, napisano wrogie hasło, pocięto znajdujące się tam polaroidy i pomalowano elementy pracowni sprayem - powiedziała Shostak. Sprawcy nie zostali na razie zidentyfikowani.

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie rozmawiał z niemieckim kanclerzem "o niedopuszczalnym incydencie z udziałem niemieckiej policji i rodziny migrantów po naszej stronie granicy". Wcześniej rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński powiedział, że po tym, jak niemiecka policja zatrzymała cudzoziemców, przewiozła ich do Polski w okolice Osinowa Dolnego koło Cedyni i tam pozostawiła. Rzecznik niemieckiej policji w komentarzu dla "Faktu" powiedział, że sytuacja "wyglądała nieco inaczej".

Incydent przy polsko-niemieckiej granicy. Tusk: będę rozmawiał z Scholzem, sprawa musi być wyjaśniona

Incydent przy polsko-niemieckiej granicy. Tusk: będę rozmawiał z Scholzem, sprawa musi być wyjaśniona

Źródło:
TVN24, PAP, Fakt.pl

Na Pabianickie Centrum Medyczne nałożono karę w wysokości 550 tysięcy złotych w związku z odmową legalnej aborcji - przekazała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że NFZ jest w "końcowej fazie" postępowania kontrolnego także w dwóch innych placówkach. - Obawiam się, że tam też nałożenie kary będzie zasadne - mówiła szefowa resortu.

Na szpital nałożono karę za odmowę aborcji. NFZ przeprowadza kolejne kontrole

Na szpital nałożono karę za odmowę aborcji. NFZ przeprowadza kolejne kontrole

Źródło:
PAP

Twardy sen poszukiwanego listem gończym przerwali policjanci w Skarżysku-Kamiennej (woj. świętokrzyskie). Gdy mundurowi weszli siłowo do pokoju, 40-latek leżał przykryty kołdrą. Twierdził, że spał.

Weszli siłowo do pokoju, poszukiwany leżał pod kołdrą. "Twardy sen"

Weszli siłowo do pokoju, poszukiwany leżał pod kołdrą. "Twardy sen"

Źródło:
KPP w Skarżysku-Kamiennej

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami w przepisach o ruchu drogowym. Chodzi o dodanie zapisu dotyczącego utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę poza obszarem zabudowanym. Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Za to wykroczenie stracisz prawo jazdy. Będą nowe przepisy

Za to wykroczenie stracisz prawo jazdy. Będą nowe przepisy

Źródło:
PAP

W poniedziałek sejmik województwa małopolskiego, w którym większość ma PiS, próbował - już po raz drugi - wybrać marszałka. Po wielokrotnych przerwach sesja ma zostać dokończona dwa dni później. Przez wewnętrzne tarcia w partii rekomendowany przez Jarosława Kaczyńskiego poseł Łukasz Kmita nie uzyskał dotąd poparcia radnych własnego ugrupowania. Nie pomógł apel byłej premier Beaty Szydło ani osobisty nadzór sekretarza generalnego PiS. - Jesteśmy o włos od kompromisu - deklaruje poseł Kmita w rozmowie z tvn24.pl.

Nie pomógł apel byłej premier i osobisty nadzór sekretarza PiS. Radni wciąż nie wybrali marszałka

Nie pomógł apel byłej premier i osobisty nadzór sekretarza PiS. Radni wciąż nie wybrali marszałka

Źródło:
tvn24.pl

Na Babiej Górze odkryto dwa nieznane dotąd naukowcom gatunki jastrzębców, roślin należących do rodziny astrowatych. Zostały uznane za gatunki endemiczne, a więc występujące tylko tam. Łacińskie określenie jednego z nich pochodzi od nazwy Babiogórskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Źródło:
PAP

Z majowego badania wynika, że pozycję lidera najniższych cen utrzymał Auchan. Średni koszt koszyka zakupowego w tej sieci wyniósł 245,40 zł - informuje ASM Sales Force Agency. Jak dodają autorzy najnowszego "Badania i Raportu Koszyk Zakupowy", już tylko w pięciu sieciach tak zwany koszyk zakupowy kosztuje mniej niż 300 złotych.

Oto najtańsze sklepy w Polsce

Oto najtańsze sklepy w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Zaginęła 39-letnia Natalia Panocha-Raczkiewicz z podpoznańskiego Gortatowa. O nagłym zniknięciu kobiety rodzina zaalarmowała policję, która opublikowała komunikat na swojej stronie. Funkcjonariusze proszą o kontakt wszystkie osoby posiadające wiedzę o tym, gdzie przebywa zaginiona.

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania

Kontakt nagle się urwał. Poszukiwania 39-letniej Natalii spod Poznania

Źródło:
DDTVN, TVN24

Niebezpieczna bakteria wywołująca paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego (STSS) rozprzestrzenia się w rekordowym tempie w Japonii. Tylko do czerwca odnotowano więcej przypadków niż w całym poprzednim roku - niemal tysiąc. Eksperci ostrzegają, że obecnie nawet trzy na dziesięć przypadków zakażeń kończy się śmiercią pacjenta.

Rekordowy poziom zakażeń śmiertelnie groźną bakterią. "Większość zgonów następuje w ciągu 48 godzin"

Rekordowy poziom zakażeń śmiertelnie groźną bakterią. "Większość zgonów następuje w ciągu 48 godzin"

Źródło:
CNN, Japan Times

Od przeszło roku w Polsce działa powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców. U kobiet HPV najczęściej przyczynia się do zachorowania na raka szyjki macicy, a u mężczyzn - na raka krtani. Do tej pory pierwszą dawkę szczepionki, która może skutecznie zapobiec wielu nowotworom, przyjęło ponad 180 tysięcy dzieci spośród 900 tysięcy, które do końca roku zyskają taką możliwość.

Od roku można bezpłatnie zaszczepić się przeciwko HPV. Ile dzieci skorzystało z programu?

Od roku można bezpłatnie zaszczepić się przeciwko HPV. Ile dzieci skorzystało z programu?

Źródło:
Ministerstwo Zdrowia, PAP
Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie żyje Anders Bodegård, szwedzki slawista i tłumacz, który na język szwedzki przełożył m.in. poezję Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza i Ewy Lipskiej, a także reportaże Ryszarda Kapuścińskiego. Informację o jego śmierci przekazała Fundacja Wisławy Szymborskiej.

"Szymborska mówiła, że bez niego nie przyznano by jej Nagrody Nobla". Nie żyje Anders Bodegård

"Szymborska mówiła, że bez niego nie przyznano by jej Nagrody Nobla". Nie żyje Anders Bodegård

Źródło:
Wisława Szymborska/Facebook, tvn24.pl

Władimir Putin zwolnił czterech wiceministrów obrony i mianował ich następców - podała agencja Reutera. Wśród nowych urzędników resortu obrony znalazła się między innymi krewna Putina, Anna Ciwilewa, która według rosyjskich mediów jest córką jego kuzyna.

Putin przemeblowuje rosyjski resort obrony. Krewnej powierzył urząd wiceministra

Putin przemeblowuje rosyjski resort obrony. Krewnej powierzył urząd wiceministra

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl