"Zerwano tu wiele metrów skóry". Historia Wrocławskiego Toru Kolarskiego

Nowo powstały tor na wrocławskim Poświętnem - 1930 rokWratislaviae Amici

Dawniej na welodromie we Wrocławiu rozgrywano najważniejsze kolarskie imprezy. W swojej 83-letniej historii tor gościł wielu wybitnych zawodników. To właśnie tu trenował Janusz Kierzkowski ps. Kicha, mistrz świata i medalista olimpijski. Dziś obiekt jest zbyt mały na profesjonalne zawody, ale wciąż służy zawodnikom.

Wrocławski Tor Kolarski im. Wernera Józefa Grundmanna został wybudowany w 1930 roku. Pod budowę welodromu przeznaczono teren na rzadko zabudowanym wówczas wrocławskim osiedlu Poświętne.

– Tu było dużo miejsca, ponieważ teren ten zaledwie dwa lata wcześniej włączono w granice miasta – mówi Jacek Popecki, prezes Wrocławskiego Klubu Kolarskiego.

Trzeci tor w Breslau

Jednak nie był to pierwszy tor w Breslau. Już w latach 80. XIX wieku na Dąbiu powstał welodrom. I chociaż gościł wiele imprez i był bardzo popularny wśród kibiców to, w wyniku poszerzania terenów wystawowych, zlikwidowano go w 1935 roku.

Kolarzy torowych gościła też Hala Stulecia. Tu, jeszcze przed wojną, zamontowano drewniany tor, wykorzystywany przede wszystkim zimą.

Kolarz-projektant i błyskawiczna budowa

Projektem toru na Poświętnem zajął się Clemens Schürmann, były zawodnik, odpowiedzialny za stworzenie kilkudziesięciu podobnych torów nie tylko na terenie Niemiec. To właśnie potomkowie niemieckiego architekta współtworzyli już w XXI wieku najnowocześniejszy tor w Polsce – BGŻ Arenę w podwarszawskim Pruszkowie.

Budowę wrocławskiego toru w całości sfinansowała Niemiecka Unia Cyklistów. Dzięki temu powstał on bardzo szybko.

- Jego budowa trwała zaledwie osiem tygodni – przypomina Popecki. W tym czasie stworzono 200-metrowy betonowy tor wraz z całą infrastrukturą. Nie wybudowano zadaszenia, bo uznano to za zbyt kosztowne i czasochłonne. - Brak dachu był jedynym mankamentem. Mimo to było tu bardzo nowocześnie, a obiekt był dostosowany do potrzeb zawodników i kibiców – podkreśla Popecki.

Krótki i trudny

Dwustumetrowy tor nie należał do największych w Niemczech. W porównaniu, do innych tego typu obiektów, był stosunkowo niewielki.

- To rzeczywiście tor nietypowy, bo bardzo mały, a nie wszyscy potrafią po tak krótkim torze jeździć – tłumaczy Marian Więckowski, trzykrotny zwycięzca Tour De Pologne z lat 1954-1956, który po wojnie trenował na wrocławskim welodromie.

Wyścigi z kiełbaskami i piwem

Teren welodromu otoczono bujnym żywopłotem. Przed zawodami kibice ustawiali się w długich kolejkach przed głównym wejściem, bo tylko tu, od strony ulicy Żmigrodzkiej, mogli kupić bilety. Do wyboru były miejsca na ekskluzywnej ośmiorzędowej trybunie, która mogła pomieścić tylko 250 osób albo miejsca na skarpach wzdłuż toru. W sumie zawody na welodromie jednorazowo mogło oglądać ponad 2 tysiące kibiców.

- W tym czasie zawody miały rozpalać emocje i zaspokajać potrzeby i głód kibiców - twierdzi Popecki. Dlatego przy wejściu na trybunę miały stanąć drewniane budki: z mlekiem, kiełbaskami i wyrobami tytoniowymi. Kilka lat później powstała też restauracja, gdzie w przerwie zawodów można było zjeść i napić się piwa. - Wszystko to z myślą o kibicach – przekonuje Popecki.

Na środku toru stworzono plac do ćwiczeń gimnastycznych. Oprócz tego przy torze stanęły dwa nieduże budynki. W jednym z nich rządzili zawodnicy, w drugim działało małe bistro.

Tragiczna wygrana

2 maja 1932 roku, dwa lata po otwarciu, na torze doszło do tragicznego wypadku. Niemiecki kolarz Paul Nickel, podczas wyścigu, upadł na betonową nawierzchnię.

– W tym czasie nie było obowiązku jeżdżenia w kasku dlatego zawodnik podczas kraksy potłukł sobie głowę. Doznał poważnego urazu, ale był przytomny – opowiada Popecki.

Drużyna, w której jeździł Nickel, wygrała rozgrywki i być może właśnie to przesądziło o losie kolarza.

– Możliwe, że Niemiec przeżyłby ten wypadek. Jednak zamiast wypoczywać uparł się, że chce wraz z kolegami wykonać rundę honorową i podziękować kibiciom – dodaje Popecki.

Kolarz zmarł jeszcze tego samego dnia. W czasie snu dostał wylewu krwi do mózgu.

Podniszczony tor i tak cieszył kolarzy

Podczas trwania II wojny światowej na torze wciąż organizowano zawody, a rywalizowali tu m.in. członkowie Hitlerjugend. Obiekt przetrwał wojnę, bo Poświętne i ulica Żmigrodzka nieznacznie ucierpiały podczas oblężenia miasta. Jednak welodrom i tak wymagał naprawy.

- Pierwsze wrażenie było złe, tor wyglądał na zrujnowany. Przyjechaliśmy tu na zgrupowanie, a betonowe płyty były po prostu zbite. Później te wszystkie dziurki zostały pozaklejane, a my cieszyliśmy się, że możemy jeździć – przyznaje Więckowski.

Odgruzowywaniem i kosmetycznymi naprawami toru, w ramach czynu społecznego, zajmowali się pracownicy Pafawagu.

Jeden tor, dwa kluby jednocześnie

W lipcu 1947 roku tor oficjalnie otwarto. – Na torze wielokrotnie odbywały się zawody najwyższej rangi. Gościliśmy tu zawodników z całej Polski – opowiada Popecki.

Na co dzień na torze odbywały się treningi wrocławskich klubów kolarskich. Dochodziło do sytuacji, gdy dwa kluby miały treningi w tym samym czasie.

– Były dwa boksy, w jednym trenowała Sparta, w drugim zawodnicy Dolmelu. To była wspaniała rzecz, rywalizacja nas napędzała, a my dzięki niej trzymaliśmy poziom – wspomina Władysław Pukowiec, były kolarz i obecny trener we Wrocławskim Klubie Kolarskim.

Boom lat 60. i 70. pod okiem legendy

Największy rozkwit kolarstwa na wrocławskim torze przypadał na lata 60. i 70. – W tym czasie odbywało się najwięcej startów, jeździli tu najlepsi zawodnicy i wszystko prężnie działało – przypomina Popecki.

Ojcem sukcesów jakie odnosili kolarze z welodromu przy Żmigrodzkiej był Józef Grundmann, były kolarz. To właśnie pod jego okiem we Wrocławiu trenował Janusz Kierzkowski, brązowy medalista olimpijski z Meksyku i mistrz świata z 1973 roku.

Miarą sukcesów była niesamowita frekwencja wśród kibiców. – Na pewne zawody w 1968 roku władze musiały uruchomić dodatkowe linie tramwajowe, które dowoziły ludzi na Żmigrodzką. Frekwencja była wtedy rekordowa – przyznaje Popecki. Jednak później zainteresowanie zawodami spadało. Tor przestał przystawać do zmieniających się czasów.

"Nikt już nie jeździ na betonie"

- Zawody odbywają się tu cały czas, ale jest ich niestety tylko kilka – mówi Popecki. Wprawdzie tor wciąż gości zawody rangi Mistrzostw Polski i Pucharu Polski, ale tylko w kategoriach młodzieżowych. Na torze ścigają się też m.in. kurierzy rowerowi. To wszystko pozwala na kontynuację 83-letniej historii tego obiektu.

- W tym czasie zerwano tu wiele metrów kwadratowych skóry. To wiele wspomnień i pięknych emocji - przyznaje Popecki.

Obiekt w 1998 roku przeszedł generalny remont. Wtedy zlikwidowano drewniane bandy i zastąpiono je bezpieczniejszymi poliuretanowymi, wyremontowano budynek klubowy, salę do treningów, szatnie, a wewnątrz toru urządzono miejsce do rozgrzewki.

- Nasz tor nie jest nowoczesny, nikt już nie jeździ na betonie, bo większe szybkości osiągane są na drewnie – tłumaczy Popecki.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE WRATISLAVIAE AMICI

Autor: Tamara Barriga / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump stwierdził, że Wołodymyr Zełenski nie powinien był pozwolić, by doszło do wojny z Rosją. Nie wyjaśnił, w jaki sposób ukraiński przywódca miałby zatrzymać agresję sąsiada dążącego do wojny, ale uznał, że walka z kimś "silniejszym" była błędem. Równocześnie powtórzył, że nałoży na Rosję sankcje i cła, jeżeli rozpoczęta przez nią wojna szybko się nie zakończy.

Trump znów grozi Rosji, ale mówi, że Zełenski "nie powinien był walczyć z dużo większym podmiotem"

Trump znów grozi Rosji, ale mówi, że Zełenski "nie powinien był walczyć z dużo większym podmiotem"

Źródło:
PAP, Fox News, Independent, tvn24.pl

Sąd federalny w Seattle zdecydował o tymczasowym zawieszeniu obowiązywania dekretu Donalda Trumpa o ograniczeniu prawa do nabywania obywatelstwa USA przez dzieci imigrantów urodzone w Ameryce. Sędzia uznał rozporządzenie za "rażąco niekonstytucyjne".

"Rażąco niekonstytucyjny" dekret Trumpa. Sąd go wstrzymał

"Rażąco niekonstytucyjny" dekret Trumpa. Sąd go wstrzymał

Źródło:
PAP

Dziesięć lat temu, gdy Rosja zajmowała Krym, Polska była dziewiątą siłą militarną NATO, a teraz jest już trzecią – zwraca uwagę "The Economist". Brytyjski tygodnik wyjaśnia, że wzrost wydatków na obronność jest jednym z pomysłów na utrzymanie zaangażowania prezydenta USA Donalda Trumpa w NATO. W brytyjskim magazynie czytamy też o problemach w relacjach z Ukrainą i tym, jak istotne będą dla Polski majowe wybory prezydenckie.

"Skrzydlata husaria powraca". #PisząoPolsce

"Skrzydlata husaria powraca". #PisząoPolsce

Źródło:
"The Economist"

Wydawało się, że politycy, prawnicy i opieka społeczna zrobili wiele, by takie historie nigdy więcej się nie zdarzały. Niestety, pięcioletnia Oliwia była tak brutalnie maltretowana przez ojczyma, że w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Opis znęcania się nad dzieckiem poraża. Ojczym i matka usłyszeli już zarzuty.

"Wstrząsający obraz przemocy domowej". Ojczym i matka z zarzutami

"Wstrząsający obraz przemocy domowej". Ojczym i matka z zarzutami

Źródło:
Fakty TVN

Szef CDU i kandydat tej partii na kanclerza Niemiec Friedrich Merz zapowiedział, że w przypadku swojego zwycięstwa w wyborach, naprawi relacje z Polską i Francją. Zaproponował zawarcie w przyszłym roku nowego niemiecko-polskiego traktatu o przyjaźni.

Kandydat na kanclerza Niemiec chce nowego traktatu z Polską

Kandydat na kanclerza Niemiec chce nowego traktatu z Polską

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał zarządzenie w sprawie odtajnienia akt dotyczących zabójstw byłego prezydenta Johna F. Kennedy'ego jr., jego brata i kandydata na prezydenta Roberta Kennedy'ego i legendarnego działacza walczącego z nierównością rasową w USA Martina Luthera Kinga jra.

"Wszystko zostanie ujawnione". Trump nakazał odtajnienie dokumentów w sprawach trzech zamachów

"Wszystko zostanie ujawnione". Trump nakazał odtajnienie dokumentów w sprawach trzech zamachów

Źródło:
PAP, Reuters

Departament Stanu USA poinformował o czwartkowej rozmowie telefonicznej sekretarza Marca Rubio z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim. Poprzednia odbyła się we wtorek. Rubio i Sikorski potwierdzili wagę relacji polsko-amerykańskich - przekazał Departament Stanu.

Druga w ciągu trzech dni rozmowa nowego sekretarza stanu USA z Radosławem Sikorskim

Druga w ciągu trzech dni rozmowa nowego sekretarza stanu USA z Radosławem Sikorskim

Źródło:
PAP

1065 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Mer Moskwy Siergiej Sobianin poinformował, że jednostki obrony powietrznej Rosji przechwyciły trzy oddzielne ataki ukraińskich dronów zmierzających w kierunku stolicy kraju - przekazał Reuters. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Atak ukraińskich dronów na Moskwę

Atak ukraińskich dronów na Moskwę

Źródło:
PAP

Poseł PiS i były premier Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu. Elon Musk zaatakował Wikipedię. Nożownik z Southport został skazany. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 24 stycznia.

18-latek skazany na 52 lata i cztery inne rzeczy, które warto dziś wiedzieć

18-latek skazany na 52 lata i cztery inne rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Prezydent Donald Trump podpisał w czwartek rozporządzenia wykonawcze o "dominacji USA w sztucznej inteligencji" i wyeliminowaniu barier dla rozwoju AI i krytpowalut. Tuż przed objęciem prezydentury, Trump wyemitował własną kryptowalutę, $TRUMP.

Trump chce "światowej dominacji". Będą ułatwienia dla dwóch branż

Trump chce "światowej dominacji". Będą ułatwienia dla dwóch branż

Źródło:
PAP

Po ataku nożownika z Afganistanu na grupę przedszkolną w Aschaffenburgu, w którym zginęły dwie osoby, ministra spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser oświadczyła, że kraj pracuje nad deportacją większej liczby przestępców do Afganistanu. Oceniła też, że tak zwany system dubliński nie działa prawidłowo.

"System dubliński już nie działa". Po ataku nożownika zapowiedź większej liczby deportacji z Niemiec

"System dubliński już nie działa". Po ataku nożownika zapowiedź większej liczby deportacji z Niemiec

Źródło:
PAP

Część Stanów Zjednoczonych znalazła się w objęciach surowej zimy. W jednym z miast w stanie Michigan doszło do pęknięcia sieci wodociągowej. Woda z rur wypłynęła na ulice i bardzo szybko zamarzła, tworząc na zaparkowanych pojazdach grubą warstwę lodu.

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Źródło:
fox2detroit.com, CNN

Eowyn - pod tą nazwą kryje się niezwykle silna wichura, nadciągająca nad Wyspy Brytyjskie. Synoptycy ostrzegają przed niszczycielskim wiatrem, który będzie łamać drzewa i zrywać linie energetyczne. Po raz pierwszy od ośmiu lat całą Irlandię objęto alertem pogodowym najwyższego stopnia. Mieszkańcy muszą spodziewać się wielu utrudnień komunikacyjnych. Szkoły będą zamknięte.

Nadciąga "burza stulecia". Cały kraj na czerwono

Nadciąga "burza stulecia". Cały kraj na czerwono

Aktualizacja:
Źródło:
Met Office, Met Eireann, Reuters, BBC

Chciał wspomóc ofiary brutalnej, nieuprawnionej inwazji, ale przy okazji wpadł w tarapaty w swojej ojczyźnie. Szwajcaria jest krajem neutralnym, więc Jona Neidhart musiał wybierać między przestrzeganiem prawa a udzieleniem tak potrzebnej pomocy. - Jeśli muszę wybierać między decyzją moralną i etyczną a decyzją zgodną z prawem, to wybiorę decyzję moralną i etyczną - wyznaje Jona.

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mianowany przez Donalda Trumpa na stanowisko sekretarza stanu USA Marco Rubio w przyszłym tygodniu wybierze się w pierwszą podróż zagraniczną. Poleci do Panamy i czterech innych państw Ameryki Łacińskiej - poinformowała w czwartek nowa rzeczniczka resortu dyplomacji Tammy Bruce.

Nowy szef dyplomacji USA wybrał kierunek pierwszej podróży

Nowy szef dyplomacji USA wybrał kierunek pierwszej podróży

Źródło:
PAP

Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w Bangkoku w czwartek zamknięto blisko 200 szkół. Mieszkańców poproszono o pracę z domu, a w niektórych dzielnicach miasta ograniczono ruch samochodowy.

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Źródło:
PAP, AFP

W czwartek prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w transmitowanym online przemówieniu do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego mówił między innymi o konieczności zakończenia wojny w Ukrainie. Zapowiedział też, że formalnie zwróci się do wszystkich państw NATO o zwiększenie wydatków na obronność do 5 procent PKB.

Trump o wojnie w Ukrainie: Czas to zakończyć. Mam nadzieję, że Chiny pomogą

Trump o wojnie w Ukrainie: Czas to zakończyć. Mam nadzieję, że Chiny pomogą

Źródło:
PAP, TVN24

"Jeżeli złapią cię za rękę, to mówisz, że to nie jest twoja ręka" - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski i doradca ministra sportu, "cytując klasyka". Leszek Blanik, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego i członek prezydium PKOl, ocenił, że kwestie finansowe w Polskim Komitecie Olimpijskim "budzą bardzo duże wątpliwości".

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

Źródło:
TVN24

Syndyk Rafako w upadłości przyjął regulamin zwolnień grupowych, w którym określono, że liczba osób nim objętych wynosić będzie maksymalnie 699 osób - poinformowała spółka w komunikacie. W grudniu ubiegłego roku sąd wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako.

Upadłość Rafako. Prawie 700 osób może stracić pracę

Upadłość Rafako. Prawie 700 osób może stracić pracę

Źródło:
PAP

Były premier i poseł PiS Mateusz Morawiecki zrzekł się w czwartek immunitetu - poinformował w rozmowie z reporterką TVN24 Agatą Adamek szef sejmowej komisji regulaminowej Jarosław Urbaniak. "Zrzekłem się immunitetu, bo wiem, że prawda, prawo i sprawiedliwość zwyciężą" - napisał w mediach społecznościowych Mateusz Morawiecki i załączył zdjęcie dokumentu wysłanego do marszałka Sejmu.

Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu

Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu

Źródło:
TVN24, PAP

- Dobrze, że Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu. Sprawa będzie mogła być szybciej procedowana w prokuraturze i szybciej będą mogły być postawiane zarzuty - ocenił w "Kropce nad i" wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha (KO). Śledczy chcą postawić byłemu premierowi zarzuty w związku z organizacją wyborów kopertowych.

"Morawieckiemu opozycja służy, bo w końcu zaczyna dotrzymywać słowa"

"Morawieckiemu opozycja służy, bo w końcu zaczyna dotrzymywać słowa"

Źródło:
TVN24

Protest w Sulejówku. Uczniowie liceum i ich rodzice nie zgadzają się z odwołaniem dyrektorki placówki. Gdy zjawił się tam burmistrz z wypowiedzeniem, uniemożliwili mu odjazd sprzed budynku. Wcześniej w tłumie ktoś prawdopodobnie rozpylił gaz pieprzowy.

Rozpylony gaz i awantura. Burmistrz zwolnił dyrektorkę, otoczyli go uczniowie liceum

Rozpylony gaz i awantura. Burmistrz zwolnił dyrektorkę, otoczyli go uczniowie liceum

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kobieta uznana przez francuskie sądy za winną rozwodu, ponieważ nie uprawiała seksu z mężem, wygrała z Francją w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. "Sądy w końcu przestaną interpretować francuskie prawo przez pryzmat prawa kanonicznego i nakładać na kobiety obowiązek odbywania stosunków seksualnych w ramach małżeństwa" - skomentowała prawniczka kobiety.

Nie chciała seksu, sąd uznał ją winną rozwodu. Przełomowe orzeczenie

Nie chciała seksu, sąd uznał ją winną rozwodu. Przełomowe orzeczenie

Źródło:
Reuters, France24

Sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zajmowała się w czwartek wnioskiem o uchylenie immunitetu posłowi Pawłowi Kukizowi (Wolni Republikanie). W czasie posiedzenia Kukiz przeprosił prywatnego oskarżyciela za słowa, których dotyczył jego wniosek. Ten wybaczył, jednak ocenił, że poseł "powinien zostać ukarany dla przykładu". Później komisja w głosowaniu zdecydowała, że zarekomenduje Sejmowi odrzucenie wniosku.

Komisja rekomenduje odrzucenie wniosku, oskarżyciel uważa, że Kukiz "powinien zostać ukarany"

Komisja rekomenduje odrzucenie wniosku, oskarżyciel uważa, że Kukiz "powinien zostać ukarany"

Źródło:
PAP

Internauci twierdzą w mediach społecznościowych, że gęste mgły, które pojawiały się w ostatnim czasie w różnych miejscach na świecie, to sztucznie wywołane zjawisko. Nadali mu nawet nazwę - Fogvid-24. Według nich to mieszanka szkodliwych pyłów, a kontakt z nią skutkuje grypopodobnymi objawami. Ta teoria spiskowa, choć powstała w Stanach Zjednoczonych, dotarła już do Polski.

Fogvid-24, czyli "mgła śmierci", która wywołuje objawy grypopodobne. Nowa teoria spiskowa

Fogvid-24, czyli "mgła śmierci", która wywołuje objawy grypopodobne. Nowa teoria spiskowa

Źródło:
Konkret24

Producent mebli, spółka Black Red White przewiduje, że w pierwszym półroczu tego roku zwolnieniami grupowymi obejmie około 350 osób - wynika z informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju (Lubelskie). NSZZ "Solidarność" przekazał, że zaczęły się zwolnienia w Biłgoraju i Mielcu.

Ruszyły zwolnienia w znanej polskiej firmie

Ruszyły zwolnienia w znanej polskiej firmie

Źródło:
PAP
"To wyglądało, jakby oskarżony polował samochodem"

"To wyglądało, jakby oskarżony polował samochodem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Oscary 2025. Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek listę nominowanych do 97. edycji Nagród Akademii Filmowej. Wśród nominowanych znalazł się duński kandydat do Oscara "Dziewczyna z igłą" w reżyserii szwedzko-polskiego reżysera Magnusa von Horna. Najwięcej nominacji (13) zdobyło dzieło Jacquesa Audiarda "Emilia Pérez", a grająca tytułową rolę Karla Sofía Gascón przeszła do historii.

Oscary 2025. "Dziewczyna z igłą" wśród nominowanych

Oscary 2025. "Dziewczyna z igłą" wśród nominowanych

Źródło:
tvn24.pl

Sześć nominacji do Złotych Malin dla "Megalopolis" Francisa Forda Coppoli, w tym za najgorszy film i reżyserię to zapewne cios dla zdobywcy pięciu Oscarów. Na liście nominowanych do wstydliwych wyróżnień znalazł się także między innymi "Joker: Folie à Deux" Todda Phillipsa, "Madame Web" S.J. Clarkson oraz kuriozalny "Reagan" Seana McNamary. Tradycyjnie nominacje do anty-Oscarów poznaliśmy przed ogłoszeniem tych oscarowych. Lista nominacji jest dziwna i wydaje się, że przyznającemu je gremium bliżej już po prostu do chęci wywoływania szumu niż do tego, co stało u podstaw Złotych Malin ponad 40 lat temu, kiedy je ufundowano.

Są nominacje do Złotych Malin. Chodzi już tylko o szum?

Są nominacje do Złotych Malin. Chodzi już tylko o szum?

Źródło:
"Variety", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę mamy największe wydarzenie filantropijne w Polsce, czyli finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To ogromna ogólnonarodowa, znana dzisiaj na całym świecie akcja, którą produkujemy i relacjonujemy na żywo, dzięki czemu pomagamy w zbiórce pieniędzy - powiedziała Kasia Kieli, president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN, w trakcie dyskusji o dobroczynności w biznesie w ramach Polish Business Hub w Davos.

Kasia Kieli o dobroczynności: chodziło o to, by mieć wpływ na to, co się dzieje, i pomagać

Kasia Kieli o dobroczynności: chodziło o to, by mieć wpływ na to, co się dzieje, i pomagać

Źródło:
tvn24.pl