Wszystkich Świętych 2021 wypada w poniedziałek. Ale na cmentarze wiele osób wybiera się już w weekend. Przy większości wrocławskich nekropolii zmieniona organizacja ruchu będzie obowiązywać od niedzieli, 31 października do końca 1 listopada. Miasto uruchomiło też kilkanaście specjalnych linii tramwajowych i autobusowych. Jak dotrzeć na cmentarz i nie stać w korkach? Podpowiadamy.
W związku ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych pierwsze specjalne autobusy i tramwaje pojawiły się na ulicach stolicy Dolnego Śląska już 23 października.
Wszystkich Świętych 2021. Jak dojechać na wrocławskie cmentarze?
- Wrocławianie ze specjalnej komunikacji w okresie Wszystkich Świętych będą mogli korzystać aż do 2 listopada. Od 30 października do 1 listopada na ulicach miasta pojawi się aż osiem specjalnych linii tramwajowych i siedem specjalnych linii autobusowych, co oznacza, że na przystankach przy cmentarzach Osobowickim i Grabiszyńskim pojazdy komunikacji miejskiej będą pojawiać się z częstotliwością jednej minuty - powiedział Adam Więcek z Biura Zrównoważonej Mobilności wrocławskiego magistratu.
Prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder podkreślił, że harmonogram prac remontowych i budowlanych na wrocławskich torowiska został tak ułożony, aby część inwestycji zakończyła się przed 1 listopada. Na części inwestycji w okresie Wszystkich Świętych zaplanowano przerwy.
- Dotyczy to prac w ulicach Mikołaja, Ruskiej oraz skrzyżowania Kazimierza Wielkiego z Widok. Dzięki temu ułatwimy transport do cmentarzy pasażerom i kierowcom - dodał Balawajder.
W związku ze wzmożonym ruchem w rejonie wrocławskich cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych wprowadzano zmiany w organizacji ruchu, które mają ułatwić dojazd, parkowanie i ruchu pieszych.
- Zmiany polegają głównie na ograniczeniu parkowania pojazdów w obrębie cmentarzy, jednak 31 października i 1 listopada czekają nas także wyłączenia z ruchu kołowego poszczególnych ulic, z wyjątkiem komunikacji zbiorowej i TAXI - powiedział Andrzej Brzoza, zastępca dyrektora Wydział Inżynierii Miejskiej wrocławskiego magistratu.
Wszystkich Świętych 2021. Dojazd do cmentarza Osobowickiego
Cmentarz Osobowicki jest największą wrocławską nekropolią, liczy ponad 50 hektarów. Organizacja ruchu w jej okolicach ulegnie dużym modyfikacjom. 31 października zamknięta dla samochodów będzie ulica Osobowicka na odcinku od ulicy Łużyckiej do mostu Milenijnego. Osobowicka pozostanie przejezdna dla autobusów i tramwajów MPK oraz taksówek. Natomiast na moście Milenijnym, na odcinku od Popowickiej do Osobowickiej (kierunek od Popowickiej) prawy pas ruchu funkcjonować będzie wyłącznie jako pas dla komunikacji autobusowej.
Dzień później - 1 listopada - z wyłączeniem autobusów MPK i taksówek, zamknięte zostaną ulice: Osobowicka na odcinku od mostu Osobowickiego do mostu Milenijnego, Bezpieczna, Łużycka, Jugosłowiańska oraz przyległe ulice osiedla Różanka, Władysława Reymonta, na odcinku od ulicy Kleczkowskiej do ulicy Na Polance, dla kierunku wyjazd z miasta.
Wprowadzony zostanie również kilka zmian. Na ulicy Władysława Reymonta, na odcinku od ulicy Łowieckiej do ulicy Kleczkowskiej, torowisko tramwajowe przeznaczone będzie wyłącznie dla pojazdów komunikacji miejskiej. Na ulicy Kleczkowskiej, od ulicy Reymonta do ulicy Struga, zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu. Natomiast na moście Milenijnym, na odcinku od Popowickiej do Osobowickiej (kierunek od Popowickiej), prawy pas ruchu funkcjonować będzie wyłącznie jako pas dla komunikacji autobusowej.
Wszystkich Świętych 2021. Dojazd do cmentarza Grabiszyńskiego
To jeden z najstarszych i największych wrocławskich cmentarzy. Wyróżnia się pięknymi dębowymi i grabowymi alejami, które nadają mu parkowy charakter. Zmiany w organizacji ruchu przy nekropolii pozostają takie same 31 października i 1 listopada.
Zamyka się dla samochodów, z wyjątkiem autobusów MPK i TAXI ulicę Grabiszyńską na odcinku od ulicy Ostrowskiego do ulicy Jordanowskiej. Obowiązuje jeden kierunek ruchu dla samochodów na ulicy Ostrowskiego od ulicy Grabiszyńskiej do łącznika Ostrowskiego i Klecińskiej. Ulica Ostrowskiego pozostaje dwukierunkowa wyłącznie dla autobusów MPK, a postój TAXI wyznaczono przy ulicy Fiołkowej. Przystanek końcowy (pętla) autobusowych linii specjalnych wyznaczono przy ulicy Grabiszyńskiej - brama boczna cmentarza.
Wszystkich Świętych 2021. Dojazd do cmentarza św. Ducha przy ul. Bardzkiej
To nekropolia znajdująca się pod zarządem rzymskokatolickiej parafii Św. Ducha we Wrocławiu przy ul. Bardzkiej. Powstała w 1918 roku jako Cmentarz św. Henryka. Ma powierzchnię ośmiu hektarów.
Na ulicy Morwowej zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu od ulicy Bardzkiej do ulicy Ziębickiej, część jezdni ulicy Morwowej przeznaczona zostanie do parkowania pojazdów. Dla samochodów będzie działa parking płatny na terenie przy ulicy Buforowej 2.
Źródło: PAP, wroclaw.pl
Źródło zdjęcia głównego: MPK Wrocław