Sensacyjne narodziny w zoo. Na świat przyszły cztery tygryski sumatrzańskie

Tygrysy sumatrzańskie z wrocławskiego zoo
Tygrysy z wrocławskiego zoo
Źródło: Zoo Wrocław

Zdrowo się rozwijają, chętnie jedzą i się bawią – mówią władze zoo we Wrocławiu o tygryskach, które urodziły się tego lata. W naturze żyje zaledwie 400 tygrysów sumatrzańskich.

Trzy samce i samica przyszły na świat 22 lipca tego roku, ale wrocławskie zoo poinformowało o tym dopiero w piątek. "Sensacyjne narodziny we wrocławskim zoo!" - tak ogród zatytułował swój komunikat wysłany do mediów. Jak podkreślają władze placówki, tak liczne mioty są wśród tygrysów sumatrzańskich rzadkością.

Te zwierzęta należą do jednego z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków. Wrocławskie zoo jest jedynym ogrodem w Polsce, w którym hodowane są tygrysy sumatrzańskie.

- Młode tygrysy mają ponad 8 kg, dobrze się rozwijają i nie wykazują problemów zdrowotnych – powiedział kierownik wydziału ssaków drapieżnych wrocławskiego zoo Paweł Sroka.

Tygrysy sumatrzańskie z wrocławskiego zoo
Tygrysy sumatrzańskie z wrocławskiego zoo
Źródło: Zoo Wrocław

Pierwszy spacer tygrysiątek

Cztery młode drapieżniki po raz pierwszy wyszły na zewnętrzny wybieg w środę. - W przypadku tak mnogich miotów, często nie wszystkie kocięta osiągają dorosłość. Tym większa radość, że wszystkie cztery tygryski rozwijają się zdrowo, są aktywne, chętnie jedzą i bawią się ze sobą i z rodzicami – zwrócił uwagę p.o. prezesa Zoo Wrocław Sergiusz Kmiecik.

W tym roku tygrysy sumatrzańskie urodziły się jedynie w czterech ogrodach zoologicznych w Europie. Wrocławskie zoo ma długą tradycję hodowli tygrysów sumatrzańskich, sięgającą lat 60. XX wieku – praprababcia Nuri (matki czterech tygrysów) o imieniu Abra, również urodziła się w tym ogrodzie.

Tygrysy sumatrzańskie są najmniejszym podgatunkiem tygrysa. Zwierzętom tym grozi wyginięcie, w naturze żyje jedynie około 400 osobników. Poza kłusownictwem największym zagrożeniem dla tygrysów sumatrzańskich jest utrata siedlisk, spowodowana m.in. ekspansją plantacji palmy olejowej i kawy.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: