30 tysięcy 135 złotych. Na taką kwotę warszawska firma wyceniła wykonanie ekspertyzy przesiąków, które pojawiły się na budowanym we Wrocławiu Narodowym Forum Muzyki. To jedyna oferta jaka została zgłoszona w przetargu.
Wilgoć w budynku Narodowego Forum Muzyki pojawiła się w kilkunastu miejscach. 10 maja spółka Wrocławskie Inwestycje ogłosiła przetarg na wykonanie ekspertyzy przesiąków płyt fundamentowych oraz ścian szczelinowych. Po otwarciu ofert okazało się, że do przetargu stanęła tylko jedna firma, z Warszawy. Swoją ekspertyzę wyceniła na 30 tysięcy 135 złotych.
- To, że wpłynęła tylko jedna oferta jeszcze niczego nie przesądza. Musi ona odpowiadać wymogom, więc komisja przetargowa ją teraz przeanalizuje i podejmie decyzję co dalej - mówi Marek Szempliński, rzecznik spółki Wrocławskie Inwestycje.
Jak tłumaczą przedstawiciele WI, naprawa spadnie na nowego wykonawcę. Przed podpisaniem umowy musi on wiedzieć skąd wzięły się przesiąki oraz w jaki sposób i jakim kosztem można je usunąć.
Przesiąki były już wcześniej
Według WI, przesiąki na budowie NFM nie są czymś nowym i nie pojawiły się nagle. Miały być widoczne jeszcze w zeszłym roku, kiedy budową NFM zajmowała się firma Mostostal Warszawa. Jednak po tym jak w ubiegłym roku Mostostal zerwał umowę z magistratem, prace stanęły.
Przedstawiciele Mostostalu, w rozmowie z "Gazetą Wrocławską", stwierdzili, że kiedy przekazywali plac budowy w ręce Wrocławskich Inwestycji, był on suchy i zabezpieczony.
Miało już być gotowe
Budowa Narodowego Forum Muzyki miała się zakończyć wiosną 2013 roku. Jednak po zerwaniu umowy przez Mostostwal budynek wciąż czeka na nowego wykonawcę. Do przetargu na dokończenie budowy stanęły cztery firmy.
Wartość inwestycji oszacowano na prawie 300 mln zł, a niemal połowa tej kwoty ma pochodzić ze środków unijnych. Już wiadomo, że koszt będzie większy, jednak do czasu wyłonienia nowego wykonawcy inwestor nie chce podawać ostatecznej kwoty.
Forum ma być gotowe do końca 2014 roku.
Sale na wielkie koncerty
Narodowe Forum Muzyki ma być jednym z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce. Zaplanowano w nim salę koncertową na ponad 1800 miejsc, trzy sale kameralne oraz pomieszczenia konferencyjno-biurowe. Gmach będzie miał sześć nadziemnych kondygnacji i trzy podziemne. Jego całkowita powierzchnia wyniesie ponad 48 tys. mkw.
Swoje siedziby będą tam miały m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa.
Tu mają też odbywać się największe wrocławskie festiwale, m.in. Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Forum Musicum i Jazztopad.
Nie tylko muzyka
W obiekcie znajdą się również: przestrzeń wystawiennicza, studio nagrań, biblioteka i księgarnia.
Forum ma być wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności oraz systemy nagłośnieniowe, które zapewnią najwyższe standardy akustyczne.
Autor: ansa/p / Źródło: TVN24 Wrocław, Gazeta Wrocławska
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | K.Dobkiewicz