Opuszczają zajęcia wychowania fizycznego w szkole, a czas wolny wolą spędzać przed komputerem. - Zapraszamy na boiska - zachęcają Trenerzy Osiedlowi i proponują dzieciom bezpłatną, sportową rozrywkę.
– Dzieci mają wiele możliwości, aby rozwijać w szkołach swoje sportowe pasje, ale z tego nie korzystają - wyjaśnia Artur Pełka, jeden z 47 wrocławskich Osiedlowych Trenerów. - Podwórka, na których moje pokolenie spędzało wolny czas, teraz świecą pustkami. Młodzi wolą siedzieć przed komputerem – zauważa.
Trenerzy osiedlowi organizują życie sportowe dzieci i młodzieży. Dbają też o bezpieczeństwo dzieci przebywających na boiskach i kontrolują stan techniczny urządzeń, z których korzystają. Dzięki trenerom boiska nie stają puste a dzieci mogą aktywnie spędzać czas.
Piłka, kosz, siatka...
- Właśnie dlatego nasz program Trenera Osiedlowego jest tak ważny. Wyciąga młodych z domu na boisko - dodaje Pełka, który na co dzień uczy również wychowania fizycznego w jednej z wrocławskich szkół.
Każdy z 47 pracujących we Wrocławiu trenerów, odbywa swoje zajęcia kilka razy w tygodniu na jednym z 47 boisk. Dzięki nim dzieci, które nie wyjechały nigdzie na wakacje, nie będą mogły narzekać na nudę.
– Organizujemy mecze w piłkę nożną, ręczną, koszykówkę, tenis stołowy, siatkówke plażową a nawet bule czy badmintona - wymienia Pełka. - W wakacje często bawimy się w Aquaparku – dodaje.
Trener-wychowawca
Oprócz organizacji wyjazdów rekreacyjno-turystycznych, które organizują trenerzy osiedlowi, wspólnie z młodzieżą kibicują też na profesjonalnych imprezach sportowych.
- To takie sportowe, w dosłownym tego słowa znaczeniu, wychowanie - dodaje Pełka.
Trenerzy dbają o właściwe zachowanie na meczach, propagują zachowania fair play i kreują właściwe wzorce zachowań. Podobnie jak w szkole, uczą współpracy w grupie i umiejętności zdrowego stylu życia. Jednak praca trenera osiedlowego jako nauczyciela nie wiąże się dla nich z wysokimi wynagrodzeniami.
Od osiedla, do mistrzostwa
- Chodzi o to, aby dzieci nie spędzały całego wolnego czasu przed komputerem - opowiada Bogusław Zawisza z Wrocławskiego Szkolnego Związku Sportowego, szef programu Trener Osiedlowy. - Przy okazji my możemy wyłowić sportowe talenty - dodaje.
Jednym z zadań trenerów jest zaszczepianie w dzieciach sportowych pasji.
- W tamtym roku przychodził do nas chłopiec, który obecnie już trenuje w Śląsku Wrocław – chwali Pełka. - Cieszymy się, gdy nasi wychowankowie osiągają status mistrzowski – wtrąca Grzegorz Kaplica, kolejny trener zaangażowany w program.
Znajdź swojego trenera
- Coraz więcej ludzi dowiaduje się o nas od znajomych. Ale najprościej skorzystać ze strony www.trener-osiedlowy.pl. Tam znajdują się informacje o trenerach, numery telefonów oraz rejon, w którym każdy trener pracuje – zapewnia Pełka.
Na zajęcia może przyjść każdy rodzic z dzieckiem. Najczęściej z programu "Lato z Trenerem Osiedlowym" korzystają dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów, jednak jak zapewniają trenerzy, nie ma ograniczeń wiekowych. Finałem tegorocznego programu będzie Wrocławska Olimpiada Osiedlowa, w której zmierzą się podopieczni 47 wrocławskich trenerów.
- Inicjatywa jest bezpłatna – zachęca Pełka.
Autor: los/balu//b / Źródło: TVN 24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: msport.gov.pl