We Wrocławiu rozpoczyna się przebudowa Przejścia Świdnickiego, najbardziej znanego w mieście przejścia podziemnego dla pieszych. Po przebudowie powstanie tam galeria, w której od 2016 r. będą prezentowane dzieła sztuki.
Położone w okolicach wrocławskiego rynku Przejście Świdnickie umożliwia przejście pod ul. Kazimierza Wielkiego, jedną z z głównych arterii miasta. - Prace związane z jego przebudową rozpoczną się w nocy z piątku na sobotę i potrwają do końca 2015 r. - wyjaśnia Małgorzata Szafran z biura prasowego wrocławskiego magistratu.
Zmiany w centrum Wrocławia
Po przebudowie wrocławianie będą mogli przechodzić przez ul. Kaźmierza Wielkiego zarówno dołem, jak i górą. Do tej pory było to jedynie przejście podziemne. Przejście podziemny tunelem zostanie zwężone do szerokości czterech metrów. W uzyskanej w ten sposób przestrzeni powstanie galeria sztuki, która będzie obejmować 250 m kw. powierzchni wystawienniczej.
Prezentacja dzieł sztuki w przestrzeni najbardziej rozpoznawalnego we Wrocławiu przejścia podziemnego to jeden z elementów programu artystycznego przygotowywanego z okazji objęcia przez stolicę Dolnego Śląska tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) w 2016 r.
Koszt przebudowy Przejścia Świdnickiego to 13 mln zł.
Projekt pełen kontrowersji
Pomysł już w fazie projektów wzbudzał wiele kontrowersji. Najpierw lokalni społecznicy skrzyknęli się na jednym z portali, później wysłali pismo do prezydenta Wrocławia. Domagali się referendum w sprawie przebudowy przejścia. - Wychowałem się w tym mieście, a przejście Świdnickie jest szczególnie ważnym jego elementem. To miejsce spotkań dla wielu z nas, jest niemal jak pręgierz na Rynku. Nie chcielibyśmy zmian - mówił wtedy Mieczysław Maj, społecznik i jeden z inicjatorów akcji "STOP likwidacji przejścia Świdnickiego".
- Miasta nie stać na takie luksusy. Przejście funkcjonuje i ma się dobrze, nie wymaga remontu i nie jest zdewastowane - dodał Maj.
Urzędnicy twierdzili, że zmiana tak naprawdę nie oznacza rewolucji, przejście podziemnie nie zostanie przecież zlikwidowane, a jedynie zwężone. CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE
Wróci legendarny Bar Barbara
Tuż przy Przejściu Świdnickim prowadzony jest remont budynku, w którym mieścił się kiedyś Bar Barbara – jedno z najbardziej znanych miejsc spotkań wrocławian w czasach PRL. Po remoncie w tym budynku ma mieścić się siedziba Biura Festiwalowego Impart 2016 - instytucji odpowiedzialnej za przygotowanie Wrocławia do sprawowania tytułu ESK.
Autor: mir / Źródło: PAP, TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: UM Wrocław