Wrocławski "Manhattan" doczeka się remontu. Szare, betonowe elewacje w końcu będą białe, a w mieszkaniach ma być cieplej. Zmiany zaakceptowała autorka pierwotnego projektu. Sypiący się parking i estakada na swoją kolej muszą jeszcze poczekać.
"Sedesowce" - sześć wieżowców górujących nad placem Grunwaldzkim, zwanych też "Manhattanem" - mają przejść w tym roku generalny remont elewacji. Spółdzielnia mieszkaniowa "Piast" szuka już wykonawcy. - W ogóle nie były remontowane, w ciągu ostatnich 40 lat były wykonywane tylko prace naprawcze. Brak konserwacji spowodował zniszczenie - przyznaje w rozmowie z portalem wroclaw.pl Marcin Miłosz, wiceprezes zarządu spółdzielni.
Co się zmieni? W pierwszej kolejności mają zostać wzmocnione wszystkie elementy elewacyjne budynku. Potem zostaną naprawione elementy żelbetowe.
Natomiast podczas trzeciego etapu prac wieżowce mają zostać docieplone wełną mineralną i pokryte tynkiem strukturalnym w kolorze białego betonu, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Autorka pierwotnego projektu Jadwiga Grabowska-Hawrylak pozytywnie zaopiniowała kolorystykę elewacji.
Remont będzie odbywał się pod okiem konserwatora. Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztował. - Wolimy tego nie ujawniać. Czekamy na oferty - przyznaje Miłosz. I dodaje, że termin ich składania upływa 29 stycznia.
Początek prac zaplanowano na przełom marca i kwietnia.
Sypiące się "sedesowce"
Planowany teraz lifting wieżowców miał się rozpocząć już w drugiej połowie 2013 roku. Inspektorzy budowlani ostrzegali wtedy przed katastrofą. Dla bezpieczeństwa zamknęli parking pod budynkami.
- Wiemy, że estakada nie ma szczelnej izolacji, a to prowadzi do jej szybkiego niszczenia. Uszkodzone są stropowe płyty, betonowe elementy, które je podpierają. Dochodzi tam do wysolenia, uszkodzenia balustrad i korozji - wyliczał jesienią 2013 roku Przemysław Samocki, dyrektor powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego.
Spółdzielnia zapowiedziała wtedy remont, ale... elewacji, a nie sypiącej się estakady i parkingu.
Parking i tym razem nie doczeka się remontu. - Sprawa remontu parkingu czeka na decyzję zarządu - stwierdził w rozmowie z "Gazetą Wrocławską" Miłosz.
Wielkomiejskie budowle w centrum Wrocławia
Wrocławski "Manhattan" powstał w latach 70. XX wieku. Uchodził za architektoniczną perłę. Wtedy budynki - pierwotnie miały mieć po 11 kondygnacji, później zdecydowano się je podwyższyć, by podkreślić ich wielkomiejski charakter - były nowoczesnymi apartamentowcami.
W życie nie udało się jednak wprowadzić wielu założeń Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Betonowa elewacja miała być barwiona na biało. Jednak beton barwiony znacząco przekraczał budżet.
Powstały duże, okrągłe otwory. Między nimi, a oknami, miały być ustawione donice na rośliny. Pnąca się zieleń miała tworzyć na budynku "drugą" elewację. Jednak roślin nikt nigdy tu nie posadził.
Być może po remoncie uda się wrócić do tego pomysłu.
Autor: tam/r / Źródło: wroclaw.pl, TVN24 Wrocław, Gazeta Wrocławska
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe