Jej "Tańczące Tulipany" pokonały cztery tysiące innych prac i zajęły pierwsze miejsce w amerykańskim konkursie, organizowanym przez Georgia O'Keeffee Museum w Santa Fe. - Byłam zaskoczona, to wielkie wyróżnienie - śmieje się Joanna Stoga, wrocławska artystka, która na co dzień fotografuje rośliny aparatem rentgenowskim.
- Jestem bardzo zaskoczona, ale bardzo się cieszę - śmieje się Joanna Stoga, która zajęła właśnie pierwsze miejsce w konkursie, organizowanym przez Georgia O'Keeffe Museum w Santa Fe. Wrocławska artystka na konkurs z okazji 125. rocznicy urodzin Georgii O'Keeffe, malarki i patronki muzeum, wysłała za ocean dość nietypowe prace - wykonane dzięki rentgenowskim promieniom.
Prześwietlone tulipany
- Ulubionym motywem O'Keeffe były kwiaty. Ale ona była malarką, nie fotografką, więc wiedziałam, że ryzykuję, wysyłając komisji moje zdjęcia - przyznaje Stoga.
Jednak jury, czyli dyrektorzy galerii, edytorzy, osoby związane z wydziałem fotografii na uniwersytecie w Santa Fe oraz słynąca m.in. z portretów celebrytów fotografka Joyce Tenneson, było zachwycone wrocławskimi "Tańczącymi Tulipanami". I to właśnie praca Stogi znalazła się na konkursowym podium, pokonując prawie cztery tysiące prac artystów z całego świata.
- Wybrałam tulipany, bo to jedne z moich ulubionych kwiatów. Wciąż mnie zaskakują i wciąż nie jestem do końca zadowolona z portretów, jakie im robię. Myślę, że tulipany to dla mnie temat na całe życie – mówi Joanna Stoga.
"Pozwólcie mi prześwietlić kukurydzę"
Jak sama mówi, jej zdjęcia można porównać raczej do rysunku czy grafiki. Tworzy, naświetlając rośliny promieniami rentgenowskimi. A to wcale nie jest takie łatwe, bo Stoga dość długo nie miała dostępu do specjalnych aparatów rentgenowskich.
- Kiedyś przychodziłam do różnych przychodni i mówiłam: "zapłacę tyle, ile bierzecie za prześwietlenie zęba czy nosa, ale pozwólcie mi prześwietlić kukurydzę lub paprykę". I wszyscy się śmiali - opowiada Stoga.
Jednak dzięki życzliwym pracownikom wrocławskich ośrodków zdrowia artystka znalazła w końcu miejsce, gdzie może spokojnie tworzyć. Na co dzień rentgenowski aparat udostępniają jej wrocławskie siostry Elżbietanki. I to tam własnie powstały słynne już "Tańczące Tulipany".
Skąd pomysł, żeby w sztuce wspierać się rentgenem? - Ameryki nie odkryłam - przyznaje Stoga. Podobne prace artyści tworzyli już na początku XX wieku. - Aparaty były jednak zupełnie inne, a sama praca dużo bardziej niebezpieczna - dodaje.
Największe muzeum O'Keeffe
Muzeum w Santa Fe - organizator konkursu - powstałe w 1997 roku ku czci Georgii O’Keeffe, odwiedzanie jest co roku przez ponad 2 miliony osób z całego globu. To jedyne i największe miejsce kultu tej światowej sławy artystki, prezentujące ponad trzy tysiące jej prac, w tym obrazów, rysunków i rzeźb.
Autor: bieru/mz / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Joanna Stoga