Pęknięcia mostu Trzebnickiego we Wrocławiu powstały przy zabezpieczaniu przeprawy przed zniszczeniem. Czy oznacza to, że most zostanie zamknięty? - Raczej nie. Jeśli jednak ekspertyzy wykażą inaczej, ruch ciężarówek zostanie wstrzymany - tłumaczą urzędnicy Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.
Pod mostem Trzebnickim we Wrocławiu trwają prace związane z pogłębianiem i poszerzaniem dna Odry. - Są one związane z Wrocławskim Węzłem Wodnym, zlecone przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej - potwierdza Ewa Mazur ze ZDiUM. - Dlatego jego filary miały zostać zabezpieczone blachą falistą. Miała to być ochrona fundamentów przed podmyciem - mówi Mazur.
- Podczas montowania ścianek powstały ogromne drgania - dodaje.
W wyniku wstrząsu przesunęły się płyty mostu i poszerzyły się szczeliny dylatacyjne, czyli specjalnie wydzielone przerwy, które mają odciążać konstrukcje.
- Teraz są o wiele większe, niż w zeszłym roku. W jednym miejscu obniżyła się nawet płyta chodnikowa - dodaje Mazur.
"Możliwe, że zamkniemy ruch dla tirów"
Czy to oznacza, że most Trzebnicki zostanie zamknięty? - Według naszych wstępnych oględzin, nie. Jednak nasze obawy zgłosiliśmy już firmie, która przeprowadza prace związane z poszerzaniem brzegu Odry. Dopiero po wykonanej przez nich ekspertyzie podejmiemy odpowie kroki - wyjaśnia.
Co czeka most, jeśli okaże się, że szczeliny niebezpiecznie się rozszerzyły? Mazur tłumaczy, że w takim wypadku ruch samochodów ciężarowych zostanie wstrzymany.
Oznacza to duże utrudnienia dla robotników pracujących właśnie przy poszerzaniu i pogłębianiu Odry. Mostem poruszają się bowiem maszyny z budowy.
- Remont i całkowite zamknięcie dla ruchu mu jednak nie grożą - uspokaja.
I dodaje, że wyniki ekspertyzy powinniśmy poznać za miesiąc. Koszty ewentualnej naprawy pokryje firma, która pracuje przy poszerzaniu i pogłębianiu Odry.
Zabytkowy most
Most Trzebnicki łączy trzy duże wrocławskie osiedla, Kleczków z Różanką i Karłowicami. Pierwsza przeprawa powstała tutaj już trzy tysiące lat przed naszą erą. Zabytkowy most, po którym do dziś jeżdżą samochody i tramwaje, zbudowano na początku XX wieku. Ostatni remont przeprowadzono w 1998 roku.
Autor: mir / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Julo