W Noc Muzeów we Wrocławiu dla zwiedzających otworzy się niemal 80 placówek. Galerie, muzea oraz instytucje kulturalne można będzie odwiedzić absolutnie za darmo. Niektóre z nich będą otwarte już od 12.
W sobotę 18 maja odbędzie się Międzynarodowy Dzień Muzeów. Tego dnia wiele muzeów i atrakcji otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. W tym roku noc muzeów rozpocznie się wyjątkowo wcześnie, dlatego, że niektóre z wydarzeń rozpoczną się już około godziny 12. Warto jednak pamiętać, że w niektórych placówkach kultury obowiązują wcześniejsze zapisy.
Centrum Historii Zajezdnia
W Centrum Historii Zajezdnia przy ulicy Grabiszyńskiej 184 na zwiedzających czekają wystawy czasowe oraz wystawa główna "Wrocław 1945-2016" wraz z kartami edukacyjnymi. Perełką będzie również możliwość przejazdu zabytkowym "Ogórkiem".
O godz. 16:00 centrum zaprasza na występ NFM Orkiestry Leopoldinum w ramach 15. Leo Festiwalu inspirowany książką „Bieguni” Olgi Tokarczuk. Jest to element szerszego konceptu, gdzie orkiestra opuszcza mury NFM, aby poprzez występy uliczne dotrzeć do szerszego grona odbiorców ze swoimi kompozycjami.
Przez cały czas trwania wydarzenia będą odbywać się przejazdy Jelczem 043, czyli tzw. popularnym „Ogórkiem". Autobus będzie kursował na trasie od sanktuarium Golgoty Wschodu do Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184. Odjazdy o godz.: 13:15, 18:30 i 20:30.
Muzeum Współczesne Wrocław
W sobotę Muzeum Współczesne Wrocław będzie czynne dla zwiedzających w od 16:00 do 24:00.
· 17:00-19:00 - Zielony warsztat ogrodniczy Michaliny Służewskiej, który odbędzie się na placu za muzeum;
· 18:00 - Oprowadzanie Sylwii Owczarek po wystawach "The missing family head" i "Malarz (nie)konsekwentny";
· 20:00-22:00 - Zielony warsztat kulinarny Michaliny Kosteckiej na tarasie muzeum;
· 21:00 - Oprowadzanie Sylwii Kościelniak po wystawach „Callart 3. Wirtualne okno” i pracach Stanisława Dróżdża;
· 22:00 - Muzyczny performance zharmonizowany ze schronem. Wykonanie instrumentalistów z Wrocławskiej Orkiestry Improwizowanej i kolektywu Klub Szalonych;
· 00:00 Zamknięcie muzeum. Ostatni zwiedzający mogą wchodzić do 23:40. Po tym czasie pracownicy będą kierować gości do wyjścia.
Narodowe Forum Muzyki
W Narodowym Forum Muzyki na mieszkańców czekają wystawa malarstwa, mobilne koncerty w ramach 15. edycji Leo Festiwalu, warsztaty dla dzieci, zwiedzanie niedostępnych zakamarków NFM z przewodnikiem oraz specjalna odsłona Kina organowego NFM, podczas której uczestnicy i uczestniczki zobaczą krótkometrażowe filmy nieme Bustera Keatona z muzyką na żywo w wykonaniu Tomasza Głuchowskiego i DJ Michała Mackiewicza.
· 12:00–20:15 – wystawa prac Piotra Błażejewskiego, Stanisława Kortyki i Mariana Wołczuka w ramach 9. Festiwal Malarstwa (foyer NFM)
· 13:00–16:00 – „Mobilność jest realnością” – koncerty w przestrzeniach miejskich Wrocławia
· 16:00 – zwiedzanie NFM (obowiązują wejściówki do odebrania w kasie NFM w dniach 6–18.05)
· 18:00 – „Laboratorium dźwiękowe małych instrumentów” – warsztaty interaktywne w Sali Kameralnej dla dzieci w wieku 5-13 lat; w trakcie zajęć obowiązkowa jest obecność opiekuna (obowiązują wejściówki do odebrania w kasie od 13.05 do wyczerpania puli; jedna osoba może pobrać jedną wejściówkę dla dziecka z opiekunem)
· 18:00, 18:45, 19:30, 20:15 – Kino organowe NFM – pokazy filmów niemych lat 20. XX wieku z muzyką na żywo w Sali Głównej (obowiązują wejściówki do pobrania u obsługi widowni NFM 18.05 od godz. 17:00; jedna osoba może pobrać wejściówkę na jedną z czterech części wydarzenia).
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
W gmachu głównym Ossolineum przy ul. Szewskiej 37 tegoroczna noc muzeów upłynie pod znakiem muzeum niezwykłego. Do zwiedzenia będzie dostępna wystawa czasowa zatytułowana "Historia nie/oczywista. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich". Tego wieczora będzie ona otwarta od godziny 17:00 do północy.
O godzinie 16:00 placówka zaprasza również dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami do udziału w towarzyszących wystawie warsztatach rodzinnych: "Załóżmy sobie muzeum!", inspirowanych niezwykłą historią tworzenia kolekcji Muzeum Książąt Lubomirskich. Zajęcia są bezpłatne, jednak obowiązują na nie zapisy poprzez formularz rezerwacji, dostępny od 6 maja na stronie internetowej ossolineum.pl w zakładce edukacja – dla rodzin z dziećmi.
Przez cały wieczór na gości czekać będzie również jeden z najpiękniejszych dziedzińców we Wrocławiu, pełen zagadek, kawiarnia, możliwość zakupu wydawnictw oraz taras widokowy, z którego można podziwiać wieczorną panoramę miasta.
Muzeum Śląska Wrocław
Muzeum Śląska Wrocław zaprezentuje najważniejsze elementy, postacie i wydarzenia kilkudziesięcioletniej historii WKS. Wystawa składa się zarówno z eksponatów, jak i materiałów multimedialnych.
Podczas Nocy Muzeów odwiedzający Tarczyński Arenę poznają szczegóły z życia zasłużonych piłkarzy, zobaczą historyczne herby Śląska i stadiony, na których futboliści prowadzili domowe rozgrywki. Ze względu na mecz WKS Śląsk vs Radomiak, rozpoczynający się w dniu 18 maja o 17:30, Noc Muzeów w Muzeum Śląska Wrocław na Tarczyński Arenie odbędzie się w godzinach 20:30-1:00.”
Bezpłatna komunikacja w Noc Muzeów 2024
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zaplanowano kursowanie aż sześciu bezpłatnych linii obsługiwanych taborem zabytkowym – czterech autobusowych i dwóch tramwajowych. Kursy będą się odbywać w godzinach 15:30–23:30, a za organizację odpowiada Klub Sympatyków Transportu Miejskiego. Na trasie spotkać będzie można m.in. tramwaj typu N z 1949 r., przegubową 102 z 1972 r. czy autobusy marki Jelcz i Ikarus, głównie z lat 80. XX w.
Źródło: wrocław.pl/tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock