W pociągu Kolei Dolnośląskich na ekranie emitowany jest klip promujący atrakcje Dolnego Śląska. Wyświetlane są też informacje dla podróżnych, stąd mogą się dowiedzieć, jaka będzie następna stacja i jakie promocje biletowe aktualnie oferuje przewoźnik. Na tle białej planszy nie ma jednak ani "złotego pociągu", ani obserwatorium na Śnieżce, czy Zamku Książ. Zamiast dolnośląskich symboli są sukiennice stojące na krakowskim Rynku. - O co chodzi? - zastanawiają się rozbawieni podróżni.
Pan Daniel w czwartkowy wieczór wracał z Jeleniej Góry do stolicy Dolnego Śląska. Wsiadł w pociąg relacji Szklarska Poręba - Wrocław.
- Usiadłem i z nudów zacząłem wpatrywać się w ekran informacyjny. Najpierw zobaczyłem spot pokazujący jak atrakcyjny jest Dolny Śląsk, naprawdę piękny - mówi mężczyzna.
"Nie sądziłem, że krakowskie sukiennice są stąd"
Na ekranie przewijały się m.in. sceny kręcone w wyremontowanym na Euro2012 Dworcu Głównym we Wrocławiu, Zamek Czocha, karkonoskie Śnieżne Kotły, Góry Stołowe i krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich. Zaraz potem pojawiła się plansza pokazująca kolejne stacje na trasie. W rogu herb województwa i podpis Dolny Śląsk.
- To chyba po to, żeby nikt nie miał wątpliwości, gdzie jest. Ja miałem, bo zamiast widoku stąd na białym tle zobaczyłem krakowskie sukiennice. Wiele razy byłem w Krakowie, ale nie sądziłem, że to dolnośląski zabytek. O co chodzi? - zastanawia się pasażer Kolei Dolnośląskich. I przyznaje, że obcokrajowcy mogą zostać wprowadzeni w błąd.
"Nie widzą nic nadzwyczajnego", ale wystąpią o zmianę tła
Zapytaliśmy Kolei Dolnośląskich, co na ekranie informacyjnym pociągu kursującego między Szklarską Porębą a Wrocławiem robi jeden z najbardziej znanych symboli Krakowa.
- Tło w tym typie monitorów zainstalowanych w naszych pociągach ustalił producent tego sprzętu - informuje Justyna Stachniewicz z biura prasowego Kolei Dolnośląskich. I dodaje, że przewoźnik na swoich ekranach promuje swoją ofertę przewozową oraz atrakcje regionu.
- Nie widzimy nic nadzwyczajnego w tym, że w przerwach pomiędzy tymi spotami pojawiają się zabytki architektury z innych regionów - napisała Stachniewicz w odpowiedzi na nasze zapytanie.
Przedstawicielka przewoźnika zapowiedziała jednocześnie, że spółka wystąpi do producenta z prośbą o zmianę tła "tak, aby były promowane różne atrakcje".
Pociąg do Wrocławia wyjeżdża ze Szklarskiej Poręby:
Autor: tam/i / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | drud