11 marca, po blisko pięciomiesięcznej przerwie, uzdrowiska wznowiły działalność. Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest pełne zaszczepienie lub posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego nie wcześniej niż cztery dni przed kuracją.
Leczenie uzdrowiskowe można podjąć na podstawie skierowania, które potwierdza oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ powiadamia listownie lub telefonicznie o terminie rozpoczęcia turnusu.
Każda osoba, która nie jest zaszczepiona dwiema dawkami przeciw COVID-19, co jest jednym z dwóch warunków przyjęcia do sanatorium, musi wykonać badanie w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2. Powinna to jednak zrobić nie wcześniej niż na cztery dni przed wyjazdem do uzdrowiska. Test jest bezpłatny, finansowany przez NFZ. Można go wykonać we wskazanych puntach mobilnych, tzw. drive thru.
Informacja o terminie i miejscu badania wysyłana jest do pacjenta SMS-em przez system e-Kolejka. Żadne skierowanie nie jest wymagane. O jego wyniku informuje już uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany.
Uzdrowiska już przyjmują
Jak przyznaje dr Aleksandra Sędziak, dyrektor ds. lecznictwa w uzdrowisku w Lądku-Zdroju (woj. dolnośląskie), istnieją pewne obawy w związku z trzecią falą zakażeń w kraju, ale mimo wszystko otwierają się dla pacjentów. W czwartek w uzdrowisku ma się pojawić około 70 osób. Na miejscu jest bezpiecznie - stosowany jest reżim sanitarny, dystans, higiena, maski. Personel jest częściowo zaszczepiony. Na wyposażeniu są testy antygenowe, dzięki którym, w razie podejrzenia, szybko można przebadać osobę i zapobiec powstaniu ogniska.
Działalność wznawiają też m.in. sanatoria w Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju w województwie świętokrzyskim, gdzie kuracje w marcu rozpocznie ponad 1 700 osób. - Jesteśmy w pełni przygotowani na przyjęcie kuracjuszy - zapewnił Gerard Jakubowski, kierownik działu rozwoju, promocji i marketingu w uzdrowisku Busko-Zdrój.
- Wszystko odbywa się w pełnym zabezpieczeniu sanitarno-epidemiologicznym. Zatrudniamy specjalistów do spraw epidemiologii, którzy dokładają starań, aby wszystko odbywało się zgodnie z przepisami. Pacjenci będą się zgłaszać na zabiegi na konkretną godzinę. Posiłki będą wydawane w kilku turach - powiedział Jakubowski.
Pobyt w obecnej sytuacji będzie się różnił od tych, do których kuracjusze mogli przyzwyczaić się w poprzednich latach. Nie będzie wspólnych wieczorków zapoznawczych, czy zabaw.
Świadczenia rozpoczną 133 sanatoria. NFZ szacuje, że do końca marca z leczenia uzdrowiskowego skorzysta ok. 25 tys. osób. W ubiegłym roku skorzystało z niego ok. 204 tys. pacjentów. Najczęściej byli oni kierowani na leczenie z powodu chorób układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej, układu krążenia, nerwowego i oddechowego.
Źródło: TVN24 Wrocław/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław