Kiedyś gospoda, później świątynia. Historia Synagogi pod Białym Bocianem

Fragment elewacji Synagogi pod Białym BocianemWratislaviae Amici

Najpierw była tam znana wrocławska oberża, później nazwę po niej przejęła synagoga, która na czas wojny przemieniła się w... zakład mechaniczny. Dopiero kilka lat temu wyprowadzili się z niej bezdomni i wrócili Żydzi. Odzyskała blask dzięki pomocy społeczników. Synagoga pod Białym Bocianem jest jedynym zachowanym po wojnie zabytkiem tzw. judaizmu reformowanego.

Plany powstania we Wrocławiu synagogi zrodziły się już w XVIII wieku. W 1790 roku minister Śląska, hrabia Karl Georg Heinrich von Hoym zaproponował, aby zaprojektować dostępny dla wszystkich Żydów budynek. Miały tam się skupiać liczne rodziny z wrocławskiej gminy żydowskiej. Mogła również spełniać inny cel - władza miałaby kontrolę nad całą społecznością żydowską w Breslau. Plany powstały już na początku lat dwudziestych.

- Pomysł powrócił dopiero w 1826 roku z inicjatywy Żydów liberalnych - informuje Malwina Tuchendler, przewodnik z wrocławskiej gminy żydowskiej.

Prace nad budowlą rozpoczęły się rok później.

Nazwa po gospodzie

Świątynię postanowiono nazwać w dość nietypowy sposób. - Miała stanąć przy dzisiejszej ul. Włodkowica, w ówczesnej dzielnicy żydowskiej. Zazwyczaj synagogi przyjmują imię po ulicy, przy której się mieszczą. Albo od rabina, za czasów którego powstają - wyjaśnia Tuchendler.

Tutaj było jednak inaczej. Bowiem w miejscu, gdzie stanąć miała świątynia, wcześniej znajdowała się oberża. Gospoda, do której okoliczni awanturnicy przychodzili na trunek bądź poczęstunek, nazywała się Pod Białym Bocianem.

- Prawdopodobnie stąd wzięła się nazwa naszej synagogi - mówi.

I przypomina nieprawdziwą legendę, którą powtarzali okoliczni mieszkańcy. - Kiedyś mówiono, że nazwa wzięła się od kopuły. Wygląda ona jak gniazdo i kiedyś ponoć miał tam zamieszkać właśnie bocian - opisuje.

Projektuje syn architekta Bramy Brandenburskiej

W czasach, kiedy synagoga powstawała, więcej emocji niż sam budynek wzbudzało to, kto go zaprojektował.

- Architektem był Carl Gotthard Langhas Junior, syn projektanta Bramy Brandenburskiej. To byli najbardziej wzięci pracownicy tego czasu, wykonywali najlepsze z możliwych projektów - wyjawia. Synagoga powstała w 1829 roku jako jedna z najważniejszych budowli żydowskich w Rzeszy.

Wrocław był, bowiem jednym z trzech największych ośrodków żydowskich, oprócz Berlina i Królewca.

- Synagoga idealnie przedstawia założenia nurtu haskali, czyli żydowskiego oświecenia. Wyglądem przypomina ona bowiem bardziej nawet chrześcijańskie obiekty sakralne, budowane w tym czasie, w tej części Europy, niż wschodnioeuropejskie synagogi, które znaleźć można choćby w Krakowie. Była realizacją typową dla ówczesnej niemieckiej architektury sakralnej - wyjaśnia.

Od reformistów do ortodoksów

Na początku w świątyni zbierali się właśnie reformowani Żydzi. Tak było do 1872 roku. Wtedy to przy ul. Podwale powstała Nowa Synagoga. Starą świątynię przejęli Żydzi ortodoksyjni.

- Aby spełniała ona warunki, w których mogliby modlić się ortodoksi, dobudowano trzy wewnętrzne klatki schodowe, które prowadziły do galerii dla kobiet. Według ortodoksyjnych Żydów w czasie nabożeństwa powinny być one bowiem oddzielone od mężczyzn. Pośrodku wybudowano również bimę, jeden z najważniejszych elementów wystroju synagogi, gdzie w trakcie nabożeństwa czytane są święte teksty - opowiada.

Wtedy również na środku świątyni dobudowano rodzaj żydowskiej mównicy dla rabina. Po krótkim czasie synagoga doczekała się również gruntownego remontu. W 1929 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania, odnowiono elewację i wnętrze. Zamontowano również centralne ogrzewanie.

Synagogę ratuje Rynek

W czasie "Nocy kryształowej" synagoga ucierpiała nieznacznie. Świątynię ortodoksyjnych Żydów uratowało położenie.

- Większa, nowa synagoga została doszczętnie zniszczona. Synagoga przy Włodkowica była otoczona przez inne budynki, a poza tym, znajdowała się w ścisłym centrum miasta. Naziści bali się, że ogień szybko rozprzestrzeni się i zajmie pobliskie budynki, co groziło katastrofą. I tak, właściwie cudem, budynek przetrwał koszmarną dla niemieckich Żydów "Noc kryształową" – mówi.

Pokłosiem słynnej nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku były jedynie wybite szyby i zniszczone wyposażenie.

Spokojny początek wojny...

Wielu Żydów po tej nocy wyprowadziło się z Wrocławia. Wyjechali do Australii, Argentyny czy Stanów Zjednoczonych. Mimo popłochu, na początku wojny Żydzi prowadzili w Breslau spokojne życie.

– Sytuacja w mieście była dość wyjątkowa, różniła się znacznie od sytuacji polskich Żydów. Należy bowiem pamiętać, ze Breslau było niemieckie, tutaj podejście nazistów było zgoła inne. Co prawda, byli zgromadzeni przy dzisiejszej ul. Włodkowica w samozwańczym getcie, ale nie było tam takiej atmosfery strachu jak w Warszawie – wyjaśnia.

...i tragiczny koniec

Spokojne czasy szybko się jednak skończyły. Na początku 1942 roku naziści rozpoczęli wywózki wrocławskich Żydów. Zbiórki przed wyjazdem odbywały się na placu przed synagogą, niegdysiejszym symbolem wiary.

- To było bardzo znaczące. Miejsce to od wtedy było naznaczone podwójną tragedią. Nie dość, że wyznawcy judaizmu nie mogli się już tam modlić, to jeszcze była ona namacalnym symbolem Holokaustu. Byli wywożeni spod symbolu kultu religijnego - mówi.

Jak dodaje, przed synagogą rozgrywały się tam wtedy iście dantejskie sceny. Spanikowani Żydzi, aby uniknąć tortur, wyskakiwali na plac z okiem pobliskich budynków.

Te lata i te doświadczenia dla niemieckich Żydów były wyjątkowo bolesne. - W Breslau mieszkało mnóstwo liberałów. Dla wielu z nich to właśnie niemiecka tożsamość była tą nadrzędną, niemiecki to był ich ojczysty język, a z kulturą niemiecką identyfikowali się bardziej, niż z żydowską - przyznaje.

Warsztat samochodowy w synagodze

Od 1942 roku, gdy synagoga nie służyła już Żydom, naziści zorganizowali tutaj... zakład samochodowy. W przestronnych wnętrzach zamiast głosu rabina słychać było pokrzykiwania niemieckich mechaników czy turkot wojskowych fordów.

W pomieszczeniach obok znajdowały się również magazyny zrabowanego mienia żydowskiego.

Zobacz, jak synagoga wyglądała na przestrzeni lat:

Smutne lata komunizmu

Po wojnie we Wrocławiu mieszkało około 150 tys. Żydów z całej przedwojennej Polski. - Myśleli, że Wrocław, do niedawna miasto niemieckie, nie będzie naznaczone śmiercią.

Towarzystwo Społeczeństwa Kultury Żydowskiej wystąpiło nawet z wnioskiem o oddanie synagogi w ich ręce. Mimo to, świątynia nadal niszczała.

- Nowo powstałe towarzystwo działało pod patronatem ówczesnych władz, a wielu Żydów obawiało się prześladowań ze strony władz. Dlatego nie chcieli się afiszować ze swoją wiarą - opowiada.

"Podejrzane towarzystwo piło tam piwo"

Sytuacja polepszyć miała się wraz z nadejściem nowego ustroju. Synagoga w 1996 roku wróciła bowiem do gminy żydowskiej. Zrodziło się mnóstwo pomysłów na to, w jaki sposób przywrócić blask tak ważnej budowli. Był to bowiem jedyny zabytek oświecenia żydowskiego, jaki przetrwał wojnę.

- Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że w kolejce czeka bardzo dużo podobnych inwestycji. Poza tym, odnowienie jej wymagało niewyobrażalnego wkładu finansowego - mówi.

Dlatego budynek niszczał dalej. - Przez lata chodziło tam podejrzane towarzystwo na piwo, bezdomni zrobili tam sobie noclegownię. Niektórzy wrocławianie pamiętają, że nastolatkowie chodzili tutaj pić pierwszy, jeszcze nielegalny alkohol. Wyglądała jak każdy zapadający się pustostan - przyznaje.

"Bezsilność nie może jej zabić"

Motorem do działania okazał się przyjazd do Wrocławia Bete Kahan, norweskiej aktorki i piosenkarki żydowskiego pochodzenia.

- Nie zgadzała się na to, by synagoga dalej była w tak opłakanym stanie. Zabytek przetrwał "Noc kryształową", II wojnę światową i smutne lata komunizmu, a w wolnej Polsce zabić go miała biurokracja i bezsilność - tłumaczy.

W uzyskaniu dofinansowania miała popularność Kahen. Wreszcie znalazły się środki z funduszu EOG. To bezzwrotna pomoc Norwegii, Lichtensteinu i Islandii dla nowych krajów Unii Europejskiej. Z pomocą przyszło również Ministerstwo Kultury i Sztuki oraz urząd miejski. W sprawę zaangażował się również ówczesny biskup. - Miało to polepszyć dialog wielokulturowy - wyjawia.

Powrót do korzeni

Remont rozpoczął się w 2000 roku. - Trudno było odtworzyć pierwotny wygląd synagogi. Nie było zbyt wiele dokumentów. Co prawda odzyskaliśmy plany budowli, ale głównie bazowaliśmy na starych zdjęciach i gazetach - opowiada.

Pierwsze otwarcie nastąpiło w 2005 roku, a oficjalne - pięć lat później. Dziś wnętrza synagogi to głównie imitacje tych oryginalnych.

- To ważne miejsce na koncertowej mapie miasta. Jest tam świetna akustyka, wielu muzyków chętnie tu przyjeżdża, zgłaszają się też festiwale. Co tydzień w bocznej sali odbywają się modlitwy, wtedy pomieszczenie jest wypełnione po brzegi wiernymi. Główną salę wykorzystujemy tylko podczas ważniejszych świąt - tłumaczy.

"Turyści są zachwyceni"

Czy organizowanie koncertów nie jest profanacją miejsca kultu? - Dla Żydów Bóg jest w słowie, a nie w pomieszczeniach. Nie widzimy w tym problemu - zarzeka się. - Najważniejsze, że synagoga wróciła do stanu, w jakim była podczas swoich lat świetności - mówi.

To zauważają Żydzi z całego świata, którzy przyjeżdżają tutaj na wycieczki. - Są zachwyceni, ulica Włodkowica to wręcz powrót do czasów żydowskiego oświecenia. Przyjeżdżają tutaj z obawami, nie wiedząc, w jakim stanie zastaną znane z opowiadań przodków zabytki. Myślą, że po II wojnie światowej w Polsce mieszkają nieliczni Żydzi, którzy nie dbają o swoją wiarę. Albo że jest tutaj wielu antysemitów. I są mile zaskoczeni, że kultywowane są tak piękne tradycje - opowiada.

Jak dodaje, synagoga jest ważna nie tylko ze względu na ten właśnie sentyment.- Warto pamiętać, że to jeden z nielicznych zabytków liberalnego judaizmu. Ma zatem wartość historyczno-kulturową - kończy.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE WRATISLAVIAE AMICI

Autor: M. Lester / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

W miejscowości Borkowo (województwo pomorskie) doszło do karambolu na remontowanym odcinku drogi S7. W wyniku zderzenia około 20 pojazdów, zginęły cztery osoby, a sześć zostało rannych.

Karambol na remontowanym odcinku S7 pod Gdańskiem. Są zabici i ranni

Karambol na remontowanym odcinku S7 pod Gdańskiem. Są zabici i ranni

Źródło:
TVN24

Argentyński dziennik "La Nacion" informuje, że dwie kobiety, które jako ostatnie były w pokoju hotelowym z brytyjskim muzykiem Liamem Payne'em przed jego śmiercią. Kobiety zostały przesłuchane przez śledczych.

Media: śledczy przesłuchali prostytutki, które jako ostatnie były w pokoju z Payne'em

Media: śledczy przesłuchali prostytutki, które jako ostatnie były w pokoju z Payne'em

Źródło:
PAP

Władimir Putin ocenił, że jego ewentualna obecność na szczycie G20 w Brazylii mogłaby zakłócić prowadzone tam ważne prace – w związku z tym, ktoś inny będzie reprezentował tam Moskwę.

Putin nie pojedzie do Brazylii na szczyt G20

Putin nie pojedzie do Brazylii na szczyt G20

Źródło:
PAP

Kraje, które nie pomagają Ukrainie w wojnie obronnej z Rosją, na przykład są przeciwne wspieraniu jej uzbrojeniem, nie widziały niejawnych załączników do przedstawionego przez Kijów sojusznikom planu zwycięstwa - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zełenski: kraje, które nie pomagają Ukrainie, nie widziały załączników do naszego planu zwycięstwa

Zełenski: kraje, które nie pomagają Ukrainie, nie widziały załączników do naszego planu zwycięstwa

Źródło:
PAP

Opublikowano założenia ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. - To jest dla mnie ważny dzień i chciałbym podzielić się swoją historią - powiedział w "Faktach o Faktach" europoseł Lewicy Krzysztof Śmiszek, odnosząc się do dokumentu i tego, co może gwarantować obywatelom. Wskazał, że z europosłem Robertem Biedroniem "spędził ostatnie prawie 25 lat". - Wiele par heteroseksualnych w ciągu tych 25 lat trzy razy się rozwiodło i trzy razy zdążyło zawrzeć związki małżeńskie - zauważył. Eurodeputowany PO Andrzej Halicki podkreślił, że do tego, by projekt mógł stać się obowiązującym prawem, "musi być większość parlamentarna".

"W portfelu noszę zdjęcie...". Śmiszek o tym, dlaczego 18 października to dla niego ważny dzień

"W portfelu noszę zdjęcie...". Śmiszek o tym, dlaczego 18 października to dla niego ważny dzień

Źródło:
TVN24

Trzy tygodnie przed wyborami i trzy miesiące po odejściu z wyścigu Joe Bidena w Ameryce wraca dyskusja o wieku kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych i zdolności do sprawowania urzędu. Tym razem koncentruje się jednak wokół Donalda Trumpa, który odmawia ujawnienia medycznej oceny stanu zdrowia. Dostarcza za to wielu powodów do niepokoju, występując publicznie na swoich wiecach. Krytycy zwracają uwagę na nieskładne przemówienia byłego prezydenta, w których miesza fakty i myli wątki. Lawinę pytań wywołał wiec w Pensylwanii, gdzie Trump, zamiast odpowiadać na pytania wyborców, przez kilkadziesiąt minut kołysał się w rytm muzyki.

"To było dziwne". Donald Trump może zostać najstarszym prezydentem elektem, ale nie ujawnia wyników badań

"To było dziwne". Donald Trump może zostać najstarszym prezydentem elektem, ale nie ujawnia wyników badań

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Na Kubie w piątek nie ma prądu. Doszło do potężnej awarii największej elektrowni w kraju i sieć energetyczna przestała działać - przekazał minister energii w Hawanie. Władze zamknęły szkoły i część przedsiębiorstw oraz wysłały pracowników administracji do domów. Mieszkańcy organizują protesty w kilku miastach, przekazały kubańskie niezależne media.

Blackout w całym państwie. Awaria elektrowni, sieć energetyczna wyłączona

Blackout w całym państwie. Awaria elektrowni, sieć energetyczna wyłączona

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Powodzie nawiedziły wschodnią Toskanię. Gubernator tego regionu Eugenio Giani wprowadził w pięciu prowincjach stan wyjątkowy. Doszło też do osunięć ziemi.

Stan wyjątkowy w kilku prowincjach. Ewakuowano ludzi przy pomocy pontonów

Stan wyjątkowy w kilku prowincjach. Ewakuowano ludzi przy pomocy pontonów

Aktualizacja:
Źródło:
ANSA, ENEX

Armia Izraela upubliczniła nagranie z drona, które według niej przedstawia ostatnie momenty życia przywódcy Hamasu Jahjy Sinwara. Widać na nim zniszczony już po ostrzale budynek, w którym na fotelu między gruzami siedzi pokryty pyłem mężczyzna. Na początku pozostaje nieruchomy, po chwili rzuca czymś w kierunku drona, na którym umieszczona jest nagrywająca go kamera. Sinwar został zabity w wymianie ognia z izraelskimi żołnierzami na południu Strefy Gazy.

"Ostatnie chwile" lidera Hamasu na nagraniu

"Ostatnie chwile" lidera Hamasu na nagraniu

Źródło:
tvn24.pl, PAP, BBC, The Guardian

Po alkotubkach i alkolodach pojawia się pytanie o czekoladki z alkoholem. Chodzi o zapowiedź Ministerstwa Zdrowia dotyczącą zakazu sprzedaży procentów w postaci innej niż płynna. – Przy takim zapisie cukierki czy praliny z alkoholem powinny polec – mówi Krzysztof Brzózka, były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Sam resort wyjaśnia, że prace nad szczegółowymi rozwiązaniami jeszcze trwają.

Rząd szykuje zakaz. Takie słodycze mogą "polec"

Rząd szykuje zakaz. Takie słodycze mogą "polec"

Źródło:
tvn24.pl

Jest zawiadomienie do prokuratury dotyczące posła PiS, wcześniej przedstawiciela Suwerennej Polski Dariusza Mateckiego w związku z jego zatrudnieniem w Lasach Państwowych. Jak poinformowało TOK FM, leśnicy będą domagać się, aby poseł zwrócił ponad 320 tysięcy złotych. Poseł odniósł się do tego w mediach społecznościowych.

Podobno widzieli go pięć razy, miał zarobić 320 tysięcy. Zawiadomienie do prokuratury i odpowiedź posła

Podobno widzieli go pięć razy, miał zarobić 320 tysięcy. Zawiadomienie do prokuratury i odpowiedź posła

Źródło:
TOK FM, tvn24.pl

Zestresowane pszczoły przewoził w suche miejsce, uratował przed powodzią 20 pszczelich rodzin, o czym pisaliśmy w tvn24.pl. Łukasz Waryas z województwa lubuskiego otrzymał właśnie nagrodę Pszczelarza Roku 2024 przyznawaną przez Akademię Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju. - To dla mnie zaszczyt, że doceniono ponad 11 lat mojej pracy - mówi Waryas.

Ratował pasiekę przed powodzią. Bohater reportażu tvn24.pl został Pszczelarzem Roku

Ratował pasiekę przed powodzią. Bohater reportażu tvn24.pl został Pszczelarzem Roku

Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, przyznał w programie "#BezKitu" w TVN24, że "marzy mu się" zostanie liderem Lewicy. Mówił, że zamierza wystartować w partyjnych wyborach na to stanowisko. Przekazał także, że "zbliża się rozstanie" w klubie Lewicy z partią Razem.

Nowy lider Lewicy? Gawkowski: marzy mi się

Nowy lider Lewicy? Gawkowski: marzy mi się

Źródło:
TVN24

Posłowie dokonują czasem ciekawych wyborów, kiedy rozliczają się ze swoich wydatków. Rozliczają kilometrówki, chociaż nie mają samochodu, biorą dodatek na wynajem mieszkania, chociaż mają ich dwanaście. Formalnie to wszystko się pewnie zgadza, ale sprawie i tak przyjrzy się Kancelaria Sejmu.

Są posłowie, co rozliczają kilometrówki, chociaż nie mają samochodu na własność. Co na to Szymon Hołownia?

Są posłowie, co rozliczają kilometrówki, chociaż nie mają samochodu na własność. Co na to Szymon Hołownia?

Źródło:
Fakty TVN

Włoska pizzeria zlokalizowana w centrum Wiednia poszukuje ochotnika do testowania pizzy. Za codzienną pracę przysługuje nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale również wiele dodatkowych benefitów. Restauracja poszukuje przede wszystkim osób z pasją do pizzy, wyczuciem smaku, a także brakiem lęku przed węglowodanami.

Szukają testera pizzy. Oto pensja

Szukają testera pizzy. Oto pensja

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W piątek po południu na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia doszło do sześciu różnych zdarzeń, podczas których rozbitych zostało co najmniej 20 pojazdów. W zdarzeniu ucierpiały trzy osoby, na obwodnicy tworzyły się długie korki.

Drogowy paraliż na obwodnicy Wrocławia. Co najmniej 20 rozbitych pojazdów

Drogowy paraliż na obwodnicy Wrocławia. Co najmniej 20 rozbitych pojazdów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

W piątek minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar spotkał się z prokurator Ewą Wrzosek, która chce odejść z zawodu. Krzysztof Dobies, szef gabinetu politycznego Bodnara, przekazał, że nie zapadła "żadna decyzja" w tej sprawie. - Obie strony doszły do wniosku, że potrzeba jeszcze czasu na przemyślenia - powiedział.

Prokurator Ewa Wrzosek chce odejść. Adam Bodnar się z nią spotkał

Prokurator Ewa Wrzosek chce odejść. Adam Bodnar się z nią spotkał

Źródło:
PAP

Sąd Apelacyjny w Białymstoku zdecydował, że uchwała nieistniejącej już Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna, wydana przez organ sprzeczny z konstytucją, musi być usunięta z bazy orzeczeń. Sprawa toczyła się z powództwa sędziego przeciwko Skarbowi Państwa - Sądowi Najwyższemu. Wyrok jest prawomocny.

Prawomocny wyrok w sprawie dotyczącej sędziego Juszczyszyna

Prawomocny wyrok w sprawie dotyczącej sędziego Juszczyszyna

Źródło:
PAP

Złożyliśmy autopoprawkę w sprawie przesunięcia systemu kaucyjnego o sześć miesięcy. Teraz wszystko w rękach premiera - przekazała na portalu X wiceministra klimatu Anita Sowińska.

Ministerstwo robi zwrot. "Teraz wszystko w rękach premiera"

Ministerstwo robi zwrot. "Teraz wszystko w rękach premiera"

Źródło:
PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent USA Joe Biden podczas swojej wizyty w Berlinie spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i brytyjskim premierem Keirem Starmerem. Powiedział, że obecnie nie ma konsensusu w kwestii zezwolenia na używanie przez Ukrainę broni dalekiego zasięgu, dostarczanej Kijowowi przez zachodnich sojuszników, przeciwko celom w głębi Rosji. Natomiast Starmer ocenił, że kraj rządzony przez Władimira Putina "słabnie" i odniósł się do doniesień dotyczących planów udziału żołnierzy z Korei Północnej w wojnie na Ukrainie.

Rosja "słabnie". Starmer o jej "desperacji", Biden o kwestii, w której nie ma konsensusu

Rosja "słabnie". Starmer o jej "desperacji", Biden o kwestii, w której nie ma konsensusu

Źródło:
PAP

Na profilu kampanii Donalda Trumpa na Instagramie pojawiło się nagranie z fragmentem jednej z piosenek Taylor Swift. Magazyn "Deadline" uznał je za "dziwaczny mashup", przez internautów zostało określone jako "żenujące", biorąc pod uwagę fakt, że republikanin niedawno ogłosił, że "nienawidzi" piosenkarki.

"Dziwaczne" nagranie na profilu kampanii Donalda Trumpa. "Nie wiem jak ty, ale ja…"

"Dziwaczne" nagranie na profilu kampanii Donalda Trumpa. "Nie wiem jak ty, ale ja…"

Źródło:
Deadline, Independent, Euronews, tvn24.pl

- Jako Lewica zrobiliśmy krok do tyłu. Zawsze walczyliśmy o równość małżeńską i nigdy tego nie ukrywaliśmy, ale wiemy, że nie ma większości dla równości małżeńskiej. Dlatego zdecydowaliśmy się na projekt o związkach partnerskich - mówiła w "Tak jest" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. - Staraliśmy się ugrać jak najwięcej w tym pakiecie minimum - dodała.

"Projekt, który otrzymało od nas PSL, był informacją, gdzie możemy się cofnąć"

"Projekt, który otrzymało od nas PSL, był informacją, gdzie możemy się cofnąć"

Źródło:
TVN24

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich autorstwa ministry do spraw równości Katarzyny Kotuli (Lewica). W projekcie ujęto kwestie zawarcia i unieważnienia związków, stosunków majątkowych czy uczestnictwa w sprawowaniu pieczy nad dzieckiem. "To nowy rozdział w długim marszu po równość" - napisała Kotula, podkreślając jednak, że nie ma w przepisach kwestii przysposobienia dzieci.

Projekt ustawy o związkach partnerskich. "Nowy rozdział w długim marszu", ma zmienić prawie 250 innych ustaw

Projekt ustawy o związkach partnerskich. "Nowy rozdział w długim marszu", ma zmienić prawie 250 innych ustaw

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie uwzględnił zażalenia obrońców na zatrzymanie Michała O. - poinformowała Prokuratura Krajowa. Chodzi o prezesa Fundacji Profeto, która za prawie sto milionów złotych miała w warszawskim Wilanowie wybudować ośrodek pomocy dla ofiar przestępstw. Obrońca duchownego zapowiedział, że złoży skargę do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka.

Sąd zdecydował w sprawie księdza Michała O. Działanie służb "zasadne, legalne i przeprowadzone prawidłowo"

Sąd zdecydował w sprawie księdza Michała O. Działanie służb "zasadne, legalne i przeprowadzone prawidłowo"

Źródło:
PAP

Andrzej K., znany trener mieszanych sztuk walki, został zatrzymany i aresztowany pod zarzutem zabójstwa, do którego doszło w jednym z poznańskich klubów w 2002 roku. Przełom w sprawie - jak przekazuje Prokuratura Krajowa - pojawił się dzięki zeznaniom świadka koronnego.

Przełom 22 lata po śmierci w poznańskim klubie. Znany trener MMA zatrzymany

Przełom 22 lata po śmierci w poznańskim klubie. Znany trener MMA zatrzymany

Źródło:
tvn24.pl

Policja poszukuje sprawców brutalnego rozboju, do którego doszło w piątek rano na parkingu centrum handlowego przy ulicy Zuzanny w Sosnowcu. Poszkodowani zostali obcokrajowcy, którym skradziono kilkadziesiąt tysięcy euro. Funkcjonariusze proszą o pomoc w znalezieniu sprawców i opublikowali tablice rejestracyjne samochodu, którym odjechali.

Brutalny rozbój na parkingu centrum handlowego. Sprawcy odjechali tym samochodem

Brutalny rozbój na parkingu centrum handlowego. Sprawcy odjechali tym samochodem

Źródło:
Śląska policja, TVN24

Jaka pogoda będzie we Wszystkich Świętych? O tym, co widać w prognozach na drugą połowę października i początek listopada, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na Wszystkich Świętych. "Dzisiejsze prognozy są jak kubeł zimnej wody"

Pogoda na Wszystkich Świętych. "Dzisiejsze prognozy są jak kubeł zimnej wody"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Sąd Okręgowy w Suwałkach podtrzymał wyrok w sprawie aktora, oskarżonego m.in. o zastraszanie i nękanie swojego byłego pracownika. Rafał I. trafi do więzienia na półtora roku.

Aktor Rafał I. skazany. Ma spędzić w więzieniu 1,5 roku

Aktor Rafał I. skazany. Ma spędzić w więzieniu 1,5 roku

Źródło:
TVN24

Polski "najemnik" rzekomo zaatakował ukraińskich żołnierzy w trakcie dyskusji o Wołyniu i ludobójstwie tamże. Przestrzegamy przed rosyjskim przekazem propagandowym.

Polski najemnik zaatakował ukraińskich żołnierzy "w związku ze sporem" o Wołyń? To fejk

Polski najemnik zaatakował ukraińskich żołnierzy "w związku ze sporem" o Wołyń? To fejk

Źródło:
Konkret24

Rybitwy gnieżdżące się w dolinie środkowej Wisły żerują nie dalej niż kilka kilometrów od swoich kolonii lęgowych - ustalił zespół naukowców z Krakowa. Okazało się też, że rzadki gatunek rybitwy białoczelnej żeruje praktycznie wyłącznie na płyciznach otaczających wyspy, gdzie ptaki te mają gniazda.

Zbadano zwyczaje rybitw gniazdujących w dolinie środkowej Wisły. Wyniki są zaskakujące

Zbadano zwyczaje rybitw gniazdujących w dolinie środkowej Wisły. Wyniki są zaskakujące

Źródło:
PAP

To jeszcze nie są konkretne decyzje podjęte przez Unię, to wskazanie nowego kierunku, w którym polityka migracyjna Unii Europejskiej może pójść, sięgając po "innowacyjne" rozwiązania - przekazał korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. O "innowacyjnych" rozwiązaniach wspominali unijni przywódcy - wyjaśniamy, na czym miałyby one polegać.

"Innowacyjne" rozwiązania w polityce migracyjnej UE. Wyjaśniamy, o co chodzi

"Innowacyjne" rozwiązania w polityce migracyjnej UE. Wyjaśniamy, o co chodzi

Źródło:
TVN24, PAP

Youtuber "Budda" przekazał powodzianom z Paczkowa (woj. opolskie) cztery domy kontenerowe o wartości przekraczającej milion złotych. W poniedziałek został zatrzymany, a prokuratura zajęła jego majątek. Co będzie z budynkami dla powodzian? Jak wynika z informacji od prokuratury - nikt tych domków osobom poszkodowanym nie odbierze. "Domki kontenerowe nie zostaną zabezpieczone w sprawie" – poinformowała prok. Katarzyna Calów-Jaszewska z działu prasowego Prokuratury Krajowej. 

Cztery domy dla powodzian od "Buddy". Decyzja prokuratury

Cztery domy dla powodzian od "Buddy". Decyzja prokuratury

Źródło:
tvn24.pl

"Strefa interesów" w reżyserii Jonathana Glazera to wstrząsające studium zła. Nagrodzony dwoma Oscarami film ukazuje prywatne życie Rudolfa Hössa, komendanta obozu Auschwitz, i jego rodziny w idyllicznej scenerii domu i ogrodu na obrzeżach obozu koncentracyjnego. Jak zauważa krytyk Michał Walkiewicz, "to opowieść o prywatnym raju w środku cudzego piekła". Od dziś film można oglądać na platformie Max.

"Opowieść o raju w środku piekła". Nagrodzony Oscarami film od dziś na Max

"Opowieść o raju w środku piekła". Nagrodzony Oscarami film od dziś na Max

Źródło:
tvn24.pl

Zmiana czasu na zimowy ma miejsce w ostatni weekend października - w nocy z soboty na niedzielę (z 26 na 27 października) przestawimy wskazówki z godziny 3.00 na 2.00. Dzięki temu będziemy mogli pospać godzinę dłużej.

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Źródło:
tvn24.pl, PAP