Jak chłodzić światłem i jak powstają nowotwory? Na te i na inne pytania odpowiedzą naukowcy podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Dla wszystkich ciekawych świata przygotowali ponad 1400 różnych pokazów, wykładów, debat i prelekcji, z czego blisko 900 w samym Wrocławiu.
- W czwartek rusza 16. edycja festiwalu. Spodziewamy się nawet 115 tysięcy widzów - wylicza Piotr Krysiak, współorganizator festiwalu. – W tegorocznej odsłonie, na całym Dolnym Śląsku odbędzie się przeszło 1400 pokazów, wykładów i prelekcji z czego blisko 900 odbędzie się w samym Wrocławiu. Spotkania zostały podzielone w ramach różnych bloków tematycznych. Dzięki temu każdy powinien znaleźć coś dla siebie - dodaje.
Wykłady w parku
W trakcie festiwalu naukowcy będą przekonywali, że nauka to nie tylko uczelniane wnętrza. W najbliższy weekend w Parku Staromiejskim powstanie miasteczko wiedzy.
- W ustawionych namiotach naukowcy przeprowadzą pokazy popularnonaukowe. Pokażą m.in. jak reaguje popularny napój gazowany po wrzuceniu cukierka czy też jak wygląda burza w szklance wody – zapowiada Krysiak. - Ponadto w cyklu „kryminalne zagadki Wrocławia” opowiedzą jak rozkłada się ludzka tkanka czy też jak należy łapać przestępcę – dodaje.
Miłośnicy nauk humanistycznych mogą uczestniczyć w prelekcjach i dyskusjach. Natomiast pasjonaci techniki bądź przyrody będą mogli obserwować różne doświadczenia i eksperymenty.
Jak zapewnia współorganizator najciekawsze wydarzenia odbywać się będą w ramach cyklu imprez wiodących. Prócz nich będą tematy związane z człowiekiem, sztuką czy medycyną.
- Na dodatek zajmiemy się biologią, chemią, matematyką, naukami o Ziemi czy też techniką i technologią – wylicza Krysiak.
Ciekawość świata
Festiwal od lat cieszy się ogromną popularnością. Odwiedzają go uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół średnich. Niejednokrotnie można spotkać również osoby, które swą młodość przeżyły wiele lat temu.
- I wcale mnie to nie dziwi, bo to doskonała forma nauki dla młodszych i starszych. Sam zachęcam moich uczniów do odwiedzania sal wykładowych – mówi Marek Kowalczyk, nauczyciel i ojciec dwójki 11-latków. – A równie chętnie zabiorę moich synów na uczelnię, by pokazać im jak wygląda ludzkie DNA i jak się je preparuje. Ciekawe mogą być również doświadczenia przeprowadzane w laboratoriach fizycznych – dodaje.
Wielkie liczby
Na przestrzeni kilkunastu lat, w wydarzeniach festiwalu uczestniczyło przeszło milion widzów. W tym czasie odbyło się też ponad 11 tysięcy różnych pokazów.
- Tylko w organizację tegorocznego festiwalu zaangażowanych jest około 4,5 tys. osób. W tym profesorów, doktorów, magistrów i pracowników naukowych – mówi Piotr Krysiak.
Wykładom i pokazom będzie się można przyglądać głównie we Wrocławiu. Prócz stolicy regionu, naukowcy zagoszczą również w Legnicy, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Zgorzelcu, Głogowie, Dzierżoniowie, Bystrzycy Kłodzkiej, Ząbkowicach Śląskich, a także w Lubinie.
Autor: dr/balu/roody / Źródło: TVN 24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Dolnośląski Festiwal Nauki