Ciemne, długie korytarze i wysokie regały pełne starych książek. Między nimi przechadzający się ludzie w białych fartuchach i rękawiczkach - tak wygląda życie biblioteki starodruków. Zobacz film Uniwersytetu Wrocławskiego.
- W Polsce działalność bibliotek to temat wciąż mało znany. Zwłaszcza tych, które gromadzą starodruki – mówi Marcin Fajfruk z Uniwersytetu Wrocławskiego, producent filmu. - Chcemy pokazać działalność naukową, bo ludzie właściwie nie wiedza jak wygląda nauka od kuchni – dodaje.
Z Biblią w roli główniej
Film, zamieszczony w internecie przez pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego pokazuje właśnie biblioteczną kuchnię.
Na przykładzie protestanckiej Biblii, przetłumaczonej przez Lutra w 1607 roku, można zobaczyć jak wygląda przenoszenie dzieła do sieci. Od ściągnięcia starodruku z półki, jego transport korytarzami do pracowni, przez czyszczenie i skanowanie, aż do momentu oglądania jego fragmentów w domowym komputerze.
Udostępnianie na wielką skalę
Jak tłumaczy przedstawiciel wrocławskiej uczelni, chodzi również o promocję czytelnictwa oraz ułatwienie dostępu do cennych zbiorów.
- Zbiory Biblioteki Kongresu USA są w większości zdigitalizowane i dostępne z każdego miejsca na świecie. Ale u nas większość zbiorów wciąż leży na półkach i jest nieznana szerszemu gronu. Chcemy to zmienić – wyjaśnia Fajfruk.
Autor: dr/mz / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Uniwersytet Wrocławski