Opolska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw czterem osobom z wyższej kadry technicznej jednego z oddziałów KGHM Polska Miedź S.A. Postawiła im zarzuty wyłudzenia mienia znacznej wartości w związku z niesłusznie złożonym wnioskiem racjonalizatorskim.
Rzecznik opolskiej prokuratury okręgowej Lidia Sieradzka podała w poniedziałek, że chodzi o wyższą kadrę techniczną Zakładów Górniczych Polkowice - Sieroszowice: Zbigniewa K., Ireneusza Ś., Stanisława S. i Dariusza M.
Wyłudzone przez nich mienie to, według śledczych, kwota nie mniejsza niż 264 tys. 928 zł.
Niewykonalny pomysł
Sprawa związana jest z wnioskiem racjonalizatorskim dotyczącym zwiększenie retencji zbiorników szybu w Zakładzie Górniczym Polkowice - Sieroszowice. Według prokuratora wniosek ten został złożony niesłusznie, a sprawcy uzyskali z tego tytułu nienależne pieniądze, bo mieli świadomość, że jest on niewykonalny.
- Mieli też wprowadzić w błąd inne osoby, które potwierdziły fakt wykonania projektu - dodała Sieradzka.
Znawcy procedur
Wyjaśniła, że sprawcy wykorzystali znajomość procedur dotyczących weryfikacji takich wniosków. Umożliwiło im to wyłudzenie pieniędzy za wyliczenia tych efektów. W rzeczywistości nigdy ich nie osiągnięto.
Sprawą zajmie się Sąd Okręgowy w Legnicy. Oskarżeni nie przyznali się do winy. Grozi im do lat 10 więzienia.
- Sąd może również osoby skazane zobowiązać do naprawienia szkody, zapłaty grzywny, a także orzec zakaz zajmowania określonych stanowisk – dodała Sieradzka.
Zakończona aktem oskarżenia sprawa to jeden z wątków śledztwa w sprawie podejrzenia wyrządzenia szkody wielkich rozmiarów w majątku KGHM Polska Miedź S.A. w Lubinie. Chodzi o kwotę nie mniejszą niż 35 mln zł. Szkoda miała powstać przez nieuzasadnione sporządzenie, wykorzystywanie i finansowanie wniosków racjonalizatorskich i wynalazczych.
Przeniesiona sprawa
Wszystkie wątki miały dotyczyć spraw z lat 1997-2006. Prowadzi je wydział ds. przestępczości gospodarczej opolskiej prokuratury.
Początkowo postępowania dotyczące nieprawidłowości, do których miało dochodzić w KGHM Polska Miedź S.A., prowadziła wspólnie ABW i Prokuratura Okręgowa w Legnicy. W 2007 r. wielowątkowe śledztwo przekazano jednak Prokuraturze Okręgowej w Opolu.
Część umorzono
Śledczy analizowali w sumie osiem projektów racjonalizatorskich, co do których zachodziło podejrzenie nieprawidłowości w zakresie opiniowania i oceny ich oryginalności oraz zasadności wdrażania. Sprawdzana jest też kwestia ewentualnych nieprawidłowości w ustalaniu wysokości przewidywanych korzyści ekonomicznych z tytułu wprowadzanych technologii.
Do tej pory, z uwagi na niestwierdzenie przestępstwa umorzono trzy wątki. Dotyczyły one m.in. sposobu wytwarzania mieszanki wsadowej na wydziale ołowiu Huty Miedzi Głogów; sposobu zastosowania nowoczesnej technologii przetopu koncentratów w hutnictwie KGHM PM S.A.; sposobu wyeliminowania dosuszania termicznego koncentratów miedzi w Zakładzie Wzbogacania Rud oraz sposobu jego transportu do Huty Miedzi „Głogów”.
Autor: dr/roody / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipeda (CC BY-SA 3.0) | Julo