Projekcją filmu „Dzikie historie” argentyńskiego reżysera Damiana Szifrona rozpoczął się w czwartek we Wrocławiu 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. Podczas imprezy zostanie pokazanych ponad 360 filmów.
Festiwal to przede wszystkim prezentacja kina autorskiego i twórczości reżyserów wyrazistych, z własną wizją świata i kina. Organizatorzy starają się również przybliżyć twórczość "anarchistów kina" i filmowych kontestatorów.
Film "Dzikie historie" Szifrona był pokazywany w konkursie głównym tegorocznego festiwalu w Cannes. To czarna komedia będąca diagnozą kondycji człowieka żyjącego we współczesnym świecie. Bohaterowie filmu to ludzie, którzy pod wpływem stresu, w momentach kryzysowych, balansują na linii buntu i szaleństwa. „To opowieść o ludziach w chwilach słabości, o nerwowych załamaniach, momentach kryzysu i zemście” - piszą w katalogu festiwalowym organizatorzy. Jednym z producentów "Dzikich historii" jest Pedro Almodovar.
Setki nietuzinkowych filmów
W czwartkowy wieczór publiczność festiwalowa obejrzy również nagrodzony tegoroczną Złotą Palmą w Cannes "Zimowy sen" tureckiego reżysera Nuri Bilge Ceylana oraz pokazywany w konkursie głównym festiwalu w Cannes obraz "Sils Maria" Oliviera Assayasa.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowanych zostanie ponad 360 filmów, z których pięć będzie miało we Wrocławiu swoje światowe premiery. Seanse będą odbywać się w salach Kina Nowe Horyzonty i we wrocławskim Rynku.
Wśród światowych premier pokazywanych w tym roku na festiwalu znalazły się dwa polskie filmy. To "Jak całkowicie zniknąć" Przemysława Wojcieszka oraz "Wołanie", debiut reżysera Marcina Dudziaka, zrealizowany na podstawie prozy Kazimierza Orłosia. Te dwa obrazy, oraz film "Huba" Anki i Wilhelma Sasnali, zostaną pokazane w najważniejszym festiwalowym konkursie - Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty. Łącznie w tym konkursie zostanie zaprezentowanych 13 filmów, a zwycięzca otrzyma 20 tys. euro.
Obrazy roku we Wrocławiu
Premierę podczas festiwalu będzie miał również pokaz filmowej adaptacji sztuki Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Ponadto widzowie obejrzą m.in. najnowsze filmy Jeana Luca-Godarda, Bruna Dumonta, Alejandro Jodorowsky'ego, Kim Ki-duka i Andrieja Zwiagincewa. Organizatorzy podkreślają, że w programie festiwalu znalazło się 20 filmów pokazywanych podczas tegorocznego festiwalu w Cannes oraz obrazy nagradzane na festiwalach w Locarno, Sundance czy Berlinie.
Jednym z wydarzeń tegorocznej edycji ma być pokaz filmu "20000 dni na Ziemi", którego bohaterem jest wokalista i poeta Nick Cave. Z kolei w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce zostaną pokazane dokumenty poświęcone Bjork oraz brytyjskiej grupie Pulp.
Przypomną legendarne filmy
W programie festiwalu znalazły się również m.in. retrospektywa filmów brytyjskiego reżysera Kena Russella, przegląd współczesnej kinematografii greckiej czy przegląd mistrzów kina francuskiego z lat 70. i 80. XX w.
Nowe Horyzonty to nie tylko projekcje filmów, ale także wydarzenia muzyczne. Koncerty odbywać się będą w Klubie Festiwalowym w Muzeum Miejskim w Arsenale. Gwiazdami tegorocznej sceny muzycznej mają być brytyjska formacja Archive oraz ikona nowojorskiej sceny klubowej – Kim Anna Foxman.
Festiwal zakończy się 3 sierpnia pokazem włoskiego filmu "Cuda" w reż. Alice Rohrwacher.
Filmy będą wyświetlane m. in. na Rynku:
Autor: mir/r / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: kinonh.pl