Pożar na jedynym rosyjskim lotniskowcu. Doniesienia o rannych

TVN24

Admirał Kuzniecow to jedyny rosyjski lotniskowiecMO Rosji
wideo 2/3

Na rosyjskim lotniskowcu Admirał Kuzniecow doszło do pożaru. Wybuchł on w trakcie prac remontowych na tej jednostce w Murmańsku. Liczba osób poszkodowanych waha się - według różnych źródeł - od jednej do pięciu.

Jak podały rosyjskie media, jedna osoba jest zaginiona po tym, jak na rosyjskim lotniskowcu Admirał Kuzniecow w czwartek wybuchł pożar. Stało się to w trakcie prac remontowych na tej jednostce w Murmańsku.

Poza osobą zaginioną prawdopodobnie jest kilka osób poszkodowanych - według różnych źródeł ich liczba waha się od jednej do pięciu.

400 robotników na pokładzie

Według pierwszych doniesień ogień wybuchł w jednej z komór na drugim pokładzie lotniskowca. Widać było wydobywający się gęsty czarny dym. Później poinformowano, że powierzchnia pożaru wynosi 120 metrów kwadratowych i że akcja gaśnicza prowadzona jest według drugiego poziomu trudności, co w tej skali oznacza podwyższony poziom trudności. O większej powierzchni pożaru - 600 metrów kwadratowych - informuje dziennik "Kommiersant".

Agencja TASS powiadomiła o pięciu osobach poszkodowanych i o jednej, którą uznano za zaginioną, ponieważ nie udało się z nią nawiązać kontaktu. Osoba ta znajdowała się w ładowni okrętu. Trwa akcja poszukiwawcza. Agencja Interfax podała, że jedna osoba jest poszkodowana, a jedna - zaginiona.

Na pokładzie Admirała Kuzniecowa znajdowało się w chwili wybuchu pożaru ponad 400 robotników.

Rosyjski lotniskowiec Admirał Kuzniecow w pływającym doku w 2015 roku
Christopher Michel | Flickr CC-BY 2.0

Źródła, na które powołał się Interfax przypuszczają, że płonie olej napędowy. Przyczyną pożaru mogło być nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa - ocenia TASS.

Rosyjski lotniskowiec Admirał Kuzniecow w akcji
| mil.ru

Kolejny wypadek

W październiku 2018 roku doszło do niewłaściwego zatopienia doku, w którym remontowany był w Murmańsku Admirał Kuzniecow. Dwie osoby zginęły. Na pokład okrętu podczas wypadku upadł ciężki żuraw dźwigowy, ale resort obrony zapewniał, że nie doszło do znacznych uszkodzeń. Zapowiadano wtedy, że remont lotniskowca zakończy się zgodnie z planem w 2022 roku.

Admirał Kuzniecow, jedyny rosyjski lotniskowiec i największy okręt rosyjskiej marynarki wojennej, ma do końca 2022 roku przejść m.in. modernizację systemu instalacji elektrycznej, uzbrojenia radiotechnicznego i środków obrony przeciwlotniczej.

Przed rozpoczęciem prac remontowych jednostka uczestniczyła m.in. w działaniach w ramach rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii.

Autor: mart/adso / Źródło: PAP