Przetrwał "Leninopad", został wreszcie obalony. Miał być ostatni, nie jest

[object Object]
Ukraina żegna się z sowieckimi symbolami. Na nagraniu: obalenie pomnika Lenina w Charkowie we wrześniu 2014 rokuReuters Archiwum
wideo 2/24

Ukraina ostatecznie pożegnała się z pomnikami Lenina – poinformowała ukraińska telewizja Espreso, podając, że ostatni monument wodza rewolucji został obalony w Nowogrodzie Siewierskim w graniczącym z Rosją obwodzie czernichowskim. Informacji tej nie potwierdziły jednak władze.

"Monument w tym miejscu przetrwał ponad dwa i pół roku od masowego Leninopadu" – poinformowała Espreso TV. "Leninopad" zaczął się na Ukrainie w grudniu 2013 roku po zburzeniu pomnika Lenina w centrum Kijowa. W sumie na fali proeuropejskich protestów na kijowskim Majdanie (w latach 2013-2014) i ucieczce do Rosji prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza, w różnych miastach kraju aktywiści zrzucili kilkaset pomników. W przypadku niektórych decyzje podejmowały władze lokalne.

"W Nowogrodzie Siewierskim władze lokalne nie śpieszyły się jednak z wdrażaniem przepisów o dekomunizacji. Presję na urzędników wywarli działacze społeczni" – relacjonowała Espreso TV.

Poszukiwanie kupca

Zdemontowany 5-metrowy pomnik Lenina, który stał w centrum 15-tysięcznego Nowogrodu Siewierskiego od 1985 roku, trafił do magazynu. Władze miasta chcą go sprzedać. Kupca poszukują od kilku miesięcy. Monument z brązu został wyceniony na milion hrywien (ponad 150 tys. zł). Mer Nowogrodu Siewierskiego Oleg Bondarenko tłumaczył, że otrzymane pieniądze przeznaczy na remont centralnego placu, w tym budowę fontanny.

Jeśli chętny do kupna się nie znajdzie, monument zostanie przetopiony, zawiera bowiem - jak relacjonują ukraińskie media - 4,5 tony metali kolorowych.

Na mocy ustaw

Pomniki wodzów ZSRR na Ukrainie są burzone na mocy ustaw dekomunizacyjnych, które ukraiński parlament przyjął w kwietniu 2015 r. Ustawy te weszły w życie w maju. Zakazują propagowania komunizmu i nazizmu oraz ich symboli, a także uznają komunistyczny system totalitarny lat 1917-1991 za system przestępczy.

Po wejściu w życie przepisów na Ukrainie zostało zdemontowanych ponad 1,2 tys. pomników Lenina.

Wbrew twierdzeniom Espreso TV monument wodza rewolucji w Nowogrodzie Siewierskim nie był jednak ostatnim. Poinformował o tym szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wiatrowycz. Nie uściślił jednak, w których miejscach jeszcze pozostały.

21 października ukraińskie media poinformowały o zburzeniu pomnika Lenina w Sudaku, na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Sprawcy obalili stojący w miejskim parku monument w nocy. Policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie.

Autor: tas\mtom / Źródło: espreso.tv, tns.ua, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter