Były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Kofi Annan nie żyje. Pochodzący z Ghany polityk i działacz społeczny miał 80 lat.
Kofi Annan, polityk z Ghany, zmarł w szpitalu w Bernie, w Szwajcarii we wczesnych godzinach porannych - podała agencja Reutera, powołując się na dwóch współpracowników laureata Pokojowej Nagrody Nobla.
Pochodzący z Ghany polityk był pierwszym czarnoskórym Afrykańczykiem, który objął najważniejsze stanowisko w światowej dyplomacji. Na czele ONZ stał w latach 1997-2006.
Ponad pół wieku pracy na rzecz pokoju
W pracę na rzecz Organizacji Narodów Zjednoczonych zaangażowany był od 1962 roku. W latach 90. najpierw był asystentem sekretarza generalnego ds. operacji pokojowych, następnie zastępcą sekretarza generalnego ONZ.
Po podpisaniu porozumienia pokojowego w Dayton, które kończyło wojnę w Bośni w 1995 roku, został specjalnym wysłannikiem ONZ do Jugosławii, gdzie nadzorował wycofywanie Sił Ochronnych ONZ i zastępowanie ich siłami NATO.
1 stycznia 1997 roku rozpoczął swoją pierwszą kadencję sekretarza generalnego ONZ, która w w 2001 roku została odnowiona na kolejne pięć lat.
Pokojowa Nagroda Nobla
W 2001 roku Komitet Noblowski zdecydował, że Pokojowa Nagroda Nobla zostanie podzielona pomiędzy ONZ jako organizację i Annana - jej szefa.
Komitet docenił wprowadzone przez sekretarza generalnego reformy ONZ, przez co priorytetem organizacji stała się obrona praw człowieka. Annan został doceniony również za wkład w walce z wirusem HIV w Afryce oraz działania przeciwko międzynarodowemu terroryzmowi.
Dalsze działania na rzecz pokoju
Po odejściu z ONZ, w 2007 roku założył niezależną fundację - Kofi Annan Foundation, która promowała lepsze zarządzanie globalne na rzecz pokoju na świecie. Annan często proszony był przez międzynarodowe organizacje o mediację w kryzysowych sytuacjach. Był specjalnym wysłannikiem m.in. w Burkinie Faso, Kenii, Myanmarze czy Kolumbii. W 2012 roku został wyznaczony przez ONZ i Ligę Arabską na specjalnego wysłannika do Syrii. Jego zadaniem było opracowanie planu pokojowego oraz doprowadzenia do rozmów pomiędzy reżimem Baszara al-Asada a rebeliantami. Po ponad pięciu miesiącach działań Annan zrezygnował z mediacji. Swoją rezygnację tłumaczył brakiem postawy, wskazującej na chęć wypracowania kompromisu zarówno ze strony al-Asada, jak i rebeliantów, a także impasem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, który blokował pokojowe rozwiązanie wojny w Syrii.
Sześć lat później w Syrii wciąż trwa wojna.
Autor: tmw/adso / Źródło: Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock