Malala ma park swojego imienia

TVN24

Reuters/PAP/EPAW hiszpańskim Cubillos del Sil powstał park imienia Malali

Uczniowie jednej ze szkół w Cubillos del Sil w Hiszpanii zorientowali się, że w okolicy brakuje ulic, których patronkami byłyby kobiety. Postanowili to zmienić. Lokalne władze pozwoliły im wybrać nazwę parku.

Park w Cubillos del Sil, hiszpańskiej gminie we wspólnocie autonomicznej Kastylia i Leon, nazwano na cześć Malali Yousafzai - pakistańskiej działaczki na rzecz praw człowieka i najmłodszej laureatki Nagrody Nobla.

Według lokalnych mediów inicjatywa rozpoczęła się dwa lata temu, kiedy uczniowie szkoły CRA Cubillos del Sil uczestniczyli w wydarzeniach związanych z Międzynarodowym Dniem Kobiet.

Jak twierdzi jedna z nauczycielek, Laura Riesco, uczniowie zauważyli wtedy, że żadna z okolicznych ulic nie nosi nazwy kobiety. Postanowili napisać w tej sprawie do urzędu miejskiego. Poprosili o wyznaczenie miejsca, które mogliby zadedykować kobiecie. Urząd miejski wyznaczył miejsce i poprosił uczniów o wybranie nazwy parku. Dzieci postanowiły, że otrzyma nazwę "Malala Makai" na cześć Malali Yousafzai.

Akcja spotkała się z entuzjazmem lokalnej społeczności. Wielu osób podzieliło się swoją opinią na Twitterze. "To dla mnie zaszczyt. Głos Malali będzie w Hiszpanii na zawsze!"- napisał jeden z użytkowników.

Najmłodsza laureatka Nagrody Nobla

Na początku 2009 roku młoda Pakistanka zaczęła pisać na blogu pod pseudonimem Gul Makai. Opisywała swoje codzienne życie uczennicy w regionie Wadi-e Swat opanowanym przez talibów.

W 2012 roku została postrzelona w głowę i szyję przez zamachowców. Dwa lata później otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla i została najmłodszą jej laureatką.

Autor: aw//kg / Źródło: BierzoTV, The Nation