Ziobro awansuje kolegów

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Zbigniew Ziobro

Prokurator Jarosław Hołda, jego żona, szwagierka i szwagier - wszyscy otrzymali w ostatnich tygodniach znaczące awanse. Ten pierwszy jest bliskim współpracownikiem ministra Zbigniewa Ziobry i "odmawia komentarza" - donosi "Gazeta Wyborcza".

- Te decyzje oznaczają zawłaszczanie wymiaru sprawiedliwości przez ludzi Ziobry - mówią cytowani przez "Gazetę" prokuratorzy. Według "GW", szeregowi pracownicy prokuratury nie mają wątpliwości, że za awansami stoi Jarosław Hołda. Jeszcze dwa lata temu jako śledczy pracował w prokuraturze w Sosnowcu. Po zwycięskich dla PiS wyborach przeniósł się do Warszawy, a teraz jest uważany za jedną z najbardziej wpływowych osób w resorcie sprawiedliwości.

Nie będę tego komentował Jarosław Hołda

Żona Hołdy 15 października minister Ziobro zgodził się na przeniesienie Katarzyny Urgacz-Hołdy (żony Hołdy) z prokuratury w Będzinie do biura lustracyjnego IPN w Katowicach. Wiąże się to z prestiżem i wyższą pensją. Tymczasem od września w ministerstwie leżą wnioski o przeniesienie do IPN kilku bardziej doświadczonych prokuratorów. W ich przypadku biuro prasowe ministerstwa tłumaczyło, że "byłoby nieeleganckie, gdyby na koniec urzędowania Ziobro podejmował decyzje personalne".

Szwagierka 1 października szefową Prokuratury Rejonowej w Bytomiu została Aleksandra Kuderemska-Urgacz (szwagierka Hołdy). - Ma duży staż pracy i uznano, że jest najbardziej kompetentna - tłumaczy rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach prok. Marta Dybek. - Ciężko zapracowałam na ten awans - dodaje prok. Kuderemska-Urgacz. Wiadomo jednak, że podczas cyklicznych kontroli bytomskiej jednostki nie uzyskiwała najlepszych ocen - pisze gazeta.

Szwagier Na początku października do katowickiej prokuratury trafiło pismo dotyczące mianowania Krzysztofa Urgacza (szwagra Hołdy) prokuratorem prokuratury apelacyjnej. Taki awans obecnego naczelnika wydziału sądowego to prestiż, mniej pracy i większe pieniądze. - Wniosek w tej sprawie przyszedł z Ministerstwa Sprawiedliwości - przyznaje rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach Bożena Jaworek-Kaziród. Kolegium prokuratury negatywnie oceniło dokonania Urgacza. Opinia nie jest wiążąca dla Ziobry. Nominacja czeka na podpis.

Źródło: PAP