Ziobro chce kodeksu etyki dla sędziów

TVN24

Celem kodeksu ma być "oczyszczenie środowiska z niegodnych zachowań"tvn24
wideo 2/37

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się w piątek do Krajowej Rady Sądownictwa o przygotowanie kodeksu etyki regulującego zachowanie sędziów w mediach społecznościowych - poinformował resort sprawiedliwości. Celem ma być "oczyszczenie środowiska sędziowskiego z zachowań niegodnych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości".

Portal Onet ustalił, że były już wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak miał stać za zorganizowanym hejtem wobec sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości wprowadzane przez Zjednoczoną Prawicę. Dzień po pierwszych doniesieniach medialnych, Piebiak podał się do dymisji. Dziennikarze poinformowali także, że sędziowie pracujący w Ministerstwie Sprawiedliwości i KRS skupieni w zamkniętej grupie o nazwie "Kasta" na komunikatorze WhatsApp, w której miał znajdować się między innymi były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, mieli organizować hejt wobec Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf.

CZYTAJ WIĘCEJ: Hejt wobec sędziów. Co wiemy o sprawie? >

Celem "oczyszczenie środowiska z niegodnych zachowań"

Resort sprawiedliwości poinformował w piątek w komunikacie, że Zbigniew Ziobro "zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa z apelem o przygotowanie kodeksu etyki, który będzie regulował zachowanie sędziów w internetowych mediach społecznościowych".

"Inicjatywa ma na celu oczyszczenie środowiska sędziowskiego z zachowań niegodnych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości" - wskazano.

Cytowany w komunikacie Ziobro podkreślił, że "sprawowane godności sędziego to wielki przywilej, ale też ograniczenia". "Jednym z nich powinna stać się zasada szczególnej powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych" - ocenił minister.

Szef resortu sprawiedliwości podkreślił przy tym, że KRS jest właściwym organem do opracowania kodeksu etycznego we współpracy z samymi sędziami i wszystkimi środowiskami prawniczymi.

"Sędziowie pracujący w ministerstwie pomylili role, do jakich zostali powołani"

Zdaniem ministra, w kodeksie powinny znaleźć się regulacje, które będą przeciwdziałać łamaniu przez sędziów zasady apartyjności i apolityczności.

Jak zaznaczył Ziobro, "zasady etyczne nie mogą zezwalać na anonimowe angażowanie się sędziów w mediach społecznościowych i komentowanie wyroków, w tym własnych".

"Obywatele oczekują też, by sędziowie nie posługiwali się nienawistnym językiem, nie używali wulgaryzmów, nie publikowali obscenicznych zdjęć i nie przekraczali granic dobrego smaku" - wskazał resort. Jak zaznaczono w komunikacie resortu, propozycja ministra związana jest z koniecznością uporządkowania sytuacji w środowisku sędziowskim. "Zarówno związanej z tym, że niektórzy sędziowie, pracujący dotąd w Ministerstwie Sprawiedliwości, pomylili role, do jakich zostali powołani, jak też z licznymi przypadkami wypowiedzi o charakterze manifestów politycznych" - wskazało ministerstwo.

Autor: js/tr / Źródło: PAP