Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w Polsce. - Wizyta w Warszawie jest w ogromnym stopniu związana ze współpracą gospodarczą - podkreślał na konferencji prasowej Andrzej Duda, dodając, że podpisano pięć ważnych umów międzyrządowych. Zapewnił także, że Polska "popierała i popiera" starania Turcji o wejście do Unii Europejskiej.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozpoczął wizytę w Warszawie od rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą.
Po godzinie 13. prezydenci podpisali umowy dwustronne. Następnie Duda i Erdogan spotkali się z dziennikarzami.
Na konferencji prasowej Andrzej Duda wyraził "radość i satysfakcję" z wizyty prezydenta Turcji.
- Cieszy mnie bardzo to, że ta wizyta odbywa się w Warszawie, jest to wizyta ważna, związana ze współpracą polityczną pomiędzy Polską a Turcją, związana także w ogromnym stopniu ze współpracą gospodarczą pomiędzy Polską a Turcją - podkreślił prezydent. - Rozmawialiśmy zarówno o współpracy wojskowej, jak i współpracy kulturalnej - zaznaczył. Jak sprecyzował, przed konferencją doszło do podpisania pięciu ważnych umów międzyrządowych. Duda podziękował prezydentowi Turcji także za szereg działań w dziedzinie stosunków polsko-tureckich związanych z kwestiami współpracy kulturalnej.
"Polska popierała i popiera starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej"
Prezydent Duda mówił także, że Warszawa popiera starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej. Podkreślił, że Ankara jest istotnym partnerem, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa.
- Polska popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii Europejskiej. Turcja od wielu lat aspiruje. Odbyliśmy dzisiaj z panem prezydentem także na ten temat bardzo szczerą rozmowę - powiedział Duda. Dodał, że rozmawiał z Erdoganem również o sytuacji wewnętrznej Turcji "po tragicznych, dramatycznych wydarzeniach, po próbie zamachu stanu, do jakiej w Turcji doszło w zeszłym roku". - Była to bardzo szczera, długa rozmowa. Ja tylko cały czas podkreślam: mam nadzieję, że drogi Turcji i Unii Europejskiej będą nadal podążały w tym samym kierunku i że efektem tego wspólnego podążania będzie w końcu członkostwo, pełne członkostwo Turcji w Unii - powiedział Duda.
Turcja jest niezwykle istotnym partnerem Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa europejskiego. Tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważną role z uwagi na swoje miejsce geopolityczne oraz potencjał gospodarczy i militarny odgrywa dzisiaj Turcja Andrzej Duda
Jak zaznaczył, Turcja o członkostwo w UE ubiega się od bardzo dawna, a starania te zaczęły się formalnie w 1963 roku.
- Turcja jest niezwykle istotnym partnerem Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa europejskiego. Tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważną role z uwagi na swoje miejsce geopolityczne oraz potencjał gospodarczy i militarny odgrywa dzisiaj Turcja - podkreślił polski prezydent.
Dodał, że podziękował także Erdoganowi za to, iż Turcja realizuje swoje zobowiązania wobec Unii, jeżeli chodzi o wsparcie w walce z kryzysem migracyjnym.
Turcja "zawsze wspierała niepodległość Lechistanu"
- Turcja na przełomie wieków była krajem, który zawsze wspierał niepodległość i suwerenność Lechistanu, czyli Polski - podkreślił prezydent Turcji.
- Gdy patrzymy na nasze relacje, to oprócz 25 czy 30 lat, nasze ponad 600-letnie relacje odbywały się w atmosferze przyjaznej i pokojowej. Obiecuję, że tak jak do tej pory chroniliśmy spuściznę, czy dziedzictwo naszych wspólnych relacji, tak będziemy robić to nadal - zadeklarował Erdogan.
- Rozmawialiśmy na temat relacji bilateralnych miedzy naszymi krajami w różnych dziedzinach: dziedzinie wojskowości, kultury, gospodarki i innych. Zastanawialiśmy się, co możemy w tych sprawach zdziałać więcej - dodał. Pogratulował Polsce niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019 i życzył, by zakończyło się ono powodzeniem. Erdogan przypomniał, że w tej sprawie Turcja wsparła polskie starania.
Turcja w UE? "Nie zwódźmy się wzajemnie"
Erdogan podkreślił, że dla Turcji ważna jest także współpraca z Polską w ramach NATO. - Dążymy do tego, żeby te relacje coraz bardziej zacieśniać - powiedział. Prezydent Turcji poruszył również kwestię akcesji jego kraju do UE.
- Tutaj mamy pełne poparcie Polski w tej kwestii, ale UE nie otwiera dla nas swoich podwoi, ten proces trwa od 1963 roku - powiedział Erdogan. - Ja chciałbym tak naprawdę usłyszeć jasną deklarację i oświadczenie: po prostu nie zwódźmy się wzajemnie, nie wódźcie nas dalej za nos - powiedział prezydent Turcji. - Jeżeli chcecie przyjąć Turcję do Unii Europejskiej, po prostu powiedzcie nam o tym, zróbcie to. Jeżeli nie chcecie, powiedzcie nam to - dodał Erdogan.
Co jeszcze w planie?
Po konferencji prezydenci wezmą udział w Polsko-Tureckim Forum Gospodarczym. Kolejnym punktem wizyty tureckiego gościa w Warszawie będzie śniadanie, które wyda premier Beata Szydło.
Na godzinę 15.40 zaplanowano spotkanie prezydenta Erdogana z marszałkiem Sejmu, a na godzinę 16.15 - z marszałkiem Senatu. Prezydent Turcji złoży też wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Wieczorem Recep Tayyip Erdogan weźmie udział w oficjalnym obiedzie, który na jego cześć wyda prezydent Andrzej Duda.
Autor: mnd//now,kg/jb / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: | Bartłomiej Zborowski / PAP