Pożegnanie Tadeusza Mazowieckiego. "Był człowiekiem wiary, nadziei i miłości"

Ostatni droga Tadeusza Mazowieckiego
Ostatni droga Tadeusza Mazowieckiego
Źródło: tvn24

Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz i opozycji towarzyszyli Tadeuszowi Mazowieckiemu w jego ostatniej drodze. - Żegnamy premiera czasu przełomu ustrojowego, architekta i budowniczego konstrukcji gmachu niepodległego państwa polskiego - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas mszy św. żałobnej. Były premier spoczął obok żony na cmentarzu w podwarszawskich Laskach. Pochówek odbył się z ceremoniałem wojskowym.

OSTATNIA DROGA TADEUSZA MAZOWIECKIEGO

Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 r. zmarł 28 października w Warszawie w wieku 86 lat. W niedzielę 3 listopada odbyły się uroczystości pogrzebowe.

Tłumy żegnały byłego premiera

Msza żałobna w intencji Tadeusza Mazowieckiego została odprawiona w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Wcześniej orszak żałobny z trumną byłego premiera przeszedł do archikatedry Krakowskim Przedmieściem z Pałacu Prezydenckiego.

Mszy żałobnej przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Pogrzeb miał charakter państwowy; trumna, w której spoczywał były premier przykryta była biało-czerwoną flagą. Na rozpoczęcie uroczystości pogrzebowych, w Krakowie rozległo się bicie dzwonu Zygmunta.

Trumna z b. premierem wyruszyła z Pałacu Prezydenckiego

Trumna z b. premierem wyruszyła z Pałacu Prezydenckiego

Uroczystości w archikatedrze

W mszy świętej, oprócz najbliższej rodziny, uczestniczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną, premier Donald Tusk z żoną Małgorzatą, ministrowie rządu, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, byli premierzy: Hanna Suchocka, Jarosław Kaczyński, Jerzy Buzek, Józef Oleksy, Leszek Miller, Kazimierz Marcinkiewicz, Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Włodzimierz Cimoszewicz.Obecni byli też marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, wicemarszałkowie Sejmu Cezary Grabarczyk, Jerzy Wenderlich, Wanda Nowicka, Marek Kuchciński, a także Władysław Frasyniuk, Władysław Bartoszewski, Adam Michnik, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.W uroczystości wzięli też udział Marcin Święcicki, Henryka Krzywonos, Małgorzata Niezabitowska, szef BBN Stanisław Koziej, prezydenccy ministrowie Tomasz Nałęcz, Henryk Wujec, Roman Kuźniar, a także Jarosław Kalinowski, Róża Thun, Andrzej Wajda, Marian Krzaklewski, Mariusz Błaszczak, Tadeusz Iwiński.Msza była otwarta dla wszystkich chcących uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu byłego premiera. Na Placu Zamkowym oraz na przyległych ulicach zgromadziły się tłumy mieszkańców Warszawy.

Modlitwę powszechną odmówiono w kilku językach, m.in. po angielsku, niemiecku, francusku, rosyjsku.

Modlitwę powszechną w kilku językach odmówiono podczas mszy żałobnej w intencji Tadeusza Mazowieckiego

Modlitwę powszechną w kilku językach odmówiono podczas mszy żałobnej w intencji Tadeusza Mazowieckiego

"Człowiek wiary, nadziei i miłości"

- "Tak więc trwają wiara nadzieja i miłość - te trzy, z nich zaś największa jest miłość". Te słowa hymnu o miłości były bliskie premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu, którego dziś żegnamy w archikatedrze warszawskiej. Był człowiekiem wiary nadziei i miłości. Tą drogą wiary szedł jako człowiek swojej rodziny, jako człowiek Kościoła, Polski, Europy i świata - podkreślił kard. Kazimierz Nycz, rozpoczynając mszę żałobną. Jak zauważył, wiara nie była nigdy obok życia Mazowieckiego, ale zawsze w jego centrum. - Świeccy w Kościele to był nie tylko temat jego publicystycznych zainteresowań, to była ważna część jego życia. Współzałożyciel "Więzi", Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, współpracownik "Znaku", "Tygodnika Powszechnego". Kościół św. Marcina przy Piwnej i jego umiłowane Laski - to miejsca i środowiska, w których pozostawił znaczną część swojego życia intelektualnego, duchowego i religijnego - mówił kard. Nycz.Dodał, że o zmarłym premierze wiele powiedziano w ostatnich dniach. - Wielu podkreślało, że podejmując decyzje, jako premier Polski i jako polityk zawsze pytał, czy to będzie dobre dla Polski. Podkreślano też wielką naukę pokory, jaką dawał w sposobie uprawiania polityki. To wielki testament, który śp. Tadeusz Mazowiecki nam zostawia - podkreślił duchowny.

Abp Nycz: Był człowiekiem wiary i miłości

Abp Nycz: Był człowiekiem wiary i miłości

"Można się było z nim nie zgadzać, ale nie można było mu nie ufać"

Kazanie wygłosił dominikanin o. Aleksander Hauke-Ligowski, który był m.in. kapelanem i uczestnikiem organizowanej przez Komitet Obrony Robotników głodówki w kościele św. Marcina w Warszawie w 1977 r. Jak wspominał, jedną z przyczyn sukcesu Mazowieckiego była jego prostota, szczerość i czystość intencji.- Można się było z nim nie zgadzać, ale nie można było mu nie ufać, choćby dlatego, że żadnej niezgody, czy raczej niezgodności nie próbował ukryć, dysharmonii zaklajstrować, ale był szczery w staropolskim ucieraniu poglądów i bezkompromisowym dobijaniu się kompromisu - mówił Hauke-Ligowski.

Całe kazanie o. Aleksandera Hauke-Ligowskiego

Całe kazanie o. Aleksandera Hauke-Ligowskiego

"Scalał naszą rodzinę"

Jak podkreśliła wnuczka byłego premiera, Tadeusz Mazowiecki nauczył swoją rodzinę odpowiedzialności i tego, że warto dążyć do realizacji celów. - Gdy pojawiały się nieporozumienia lub problemy, jako pierwszy chciałeś usiąść i o nich porozmawiać. Chcemy Ci dzisiaj podziękować, że nauczyłeś nas patrzeć na drugiego człowieka i słuchać go, niezależnie od tego, czy się z nim zgadzamy, ponieważ słuchanie prowadzi do kompromisu - zaznaczyła.

- Straciliśmy kochającego dziadka, który scalał naszą rodzinę; słowa nie wyrażą smutku, jaki odczuwamy z powodu tak wielkiej, bolesnej straty - powiedziała.

Tadeusza Mazowieckiego pożegnała rodzina

Tadeusza Mazowieckiego pożegnała rodzina

"Dobrze zasłużył się Polsce"

Prezydent Bronisław Komorowski w przemówieniu na zakończenie mszy św. żałobnej, przypomniał, że u schyłku PRL Tadeusz Mazowiecki powiedział: "miałem w sobie silne przekonanie, że się uda, że na gruzach zbudujemy fundament nowego państwa, że to musi się udać". - Udało się - podkreślił Komorowski.

Podkreślił, że po 24 latach widzimy, że "fundament i konstrukcja gmachu wolnej Polski wzniesione w czasach rządów Tadeusza Mazowieckiego okazały się niezwykle mocne". - Okazały się odporne na późniejsze podmuchy politycznych wiatrów a nawet huraganów. Przetrwały do dzisiaj i to dzięki nim gmach polskiej wolności rozwija się nadal i nadal rośnie w górę - podkreślił Komorowski.

Zauważył, że w przyszłym roku obchodzić będziemy 25-lecie odzyskania wolności. - Ten szczególny rok będziemy obchodzili bez Tadeusza Mazowieckiego, ale jestem pewien, że właśnie jego brak jeszcze bardziej uwydatni zasługi dla Polski - powiedział Komorowski.- Ze wzruszeniem, że to mnie przypada wypowiedzenie uświęconych tradycją słów, wypowiadam je jednak z głębokim przekonaniem i sercem przepełnionym wdzięcznością: Tadeusz Mazowiecki dobrze zasłużył się Polsce - powiedział prezydent, ze wzruszenia przerywając na chwilę przemówienie. Odpowiedziała mu owacja zgromadzonych w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

Całe przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego

Całe przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego

Kondolencje z całego świata

Podczas mszy w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odczytano także kondolencje przesłane przez papieża Franciszka.

"Jego Świętobliwość Ojciec Święty Franciszek łączy się duchowo z tymi, którzy z bólem i nadzieją dziękują Bogu za jego bogate życie, za owoce jego działalności społecznej i politycznej oraz wypraszają dla niego Boże miłosierdzie i dar wiecznej chwały" - głosił list kondolencyjny.

Franciszek podkreślił, że Opatrzność Boża wyznaczyła Mazowieckiemu "trudne zadanie przewodniczenia rządowi, który po upadku reżimu komunistycznego i przemianach społeczno-politycznych w Polsce miał poprowadzić naród ku lepszej rzeczywistości budowanej na fundamencie wolności i solidarności"."Pełnił tę misję z oddaniem i mądrością, z poszanowaniem wartości chrześcijańskich, z żywą wiarą dając przykład szlachetnego zaangażowania na rzecz dobra wspólnego. Był mężem stanu, który dobro ojczyzny i narodu przedkładał ponad swoje sprawy osobiste" - napisał papież."Ojciec święty poleca duszę zmarłego Bożej łaskawości. Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom, i wszystkim uczestnikom uroczystości pogrzebowej składa wyrazy współczucia, wyprasza potrzebne łaski i z serca błogosławi" - podkreślono w liście kondolencyjnym.

Podczas mszy świętej przypomniano, że kondolencje po śmierci Mazowieckiego przesłali też m.in. prezydenci USA Barack Obama, Niemiec Joachim Gauck, Czech Milos Zeman, Litwy Dalia Grybauskaite, a także prezydenci: Estonii, Szwajcarii, Macedonii, Bośni i Hercegowiny.Przekazali je też: kanclerz Niemiec Angela Merkel, a także premierzy: Czech, Litwy, Mołdawii, Luksemburga, Singapuru oraz duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV i zwierzchnik Cerkwii Prawosławnej abp Sawa.

Podczas mszy został odczytany list kondolencyjny przysłany przez papieża Franciszka

Podczas mszy został odczytany list kondolencyjny przysłany przez papieża Franciszka

Kondolencje po śmierci Tadeusza Mazowieckiego spływały z całego świata

Kondolencje po śmierci Tadeusza Mazowieckiego spływały z całego świata

Spoczął obok żony

Tadeusz Mazowiecki spoczął na małym, leśnym cmentarzu, na terenie Zakładu dla Niewidomych. Na tym samym cmentarzu pochowana jest także jego żona Ewa. Podczas pogrzebu odegrano hymny: państwowy i UE, oddano salwę honorową. Biało-czerwona flaga, którą okryta była trumna, została przekazana najmłodszemu synowi Mazowieckiego - Michałowi.Modlitwę na cmentarzu prowadził metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Salwa honorowa

Salwa honorowa

"Tu odnajdywał spokój"

Tadeusz Mazowiecki z Laskami związany był od lat, miał tu przyjaciół. Laski to nie tylko zakład dla dzieci niewidomych, to także ważny ośrodek katolickiej inteligencji skupionej przy Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W czasach PRL schronienie znajdowali tu opozycjoniści prześladowani przez komunistyczne władze.Prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi Władysław Gołąb, wspominając byłego premiera podkreślał, że był on człowiekiem głęboko wierzącym, a w Laskach odnajdywał "spokój i siły do podejmowania wyzwań". Grób na cmentarzu w Laskach, w którym została złożona trumna z ciałem Mazowieckiego, obłożony jest kamieniami, nie ma na nim płyty, rosną kwiaty. Nad mogiłą znajduje się duży krzyż z nieciosanego brzozowego drewna.

Trumna z byłym premierem została złożona do grobu

Trumna z byłym premierem została złożona do grobu

Uczestnik najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski

Tadeusz Mazowiecki był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie wydarzeń marcowych 1968 r.; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu.Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził kosztowny społecznie tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.W 1997 r., gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji, Mazowiecki uczestniczył w wypracowywaniu go. W latach 90. był specjalnym wysłannikiem ONZ na Bałkanach; jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec zbrodni popełnianych w byłej Jugosławii.Od jesieni 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Tadeusz Mazowiecki nie żyje

Tadeusz Mazowiecki na nagraniach archiwalnych
Źródło: tvn24
Tadeusz Mazowiecki na nagraniach archiwalnych
Tadeusz Mazowiecki na nagraniach archiwalnych
Teraz oglądasz
"Jemu chodziło o wolne polskie państwo"
"Jemu chodziło o wolne polskie państwo"
Teraz oglądasz
Trumna z b. premierem wyruszyła z Pałacu Prezydenckiego
Trumna z b. premierem wyruszyła z Pałacu Prezydenckiego
Teraz oglądasz
Rozpoczęła się ostatnia droga Tadeusza Mazowieckiego
Rozpoczęła się ostatnia droga Tadeusza Mazowieckiego
Teraz oglądasz
"Mazowiecki nie złościł się na oponenta. To rzadka cecha"
"Mazowiecki nie złościł się na oponenta. To rzadka cecha"
Teraz oglądasz
Para prezydencka złożyła hołd zmarłemu Tadeuszowi Mazowieckiemu
Para prezydencka złożyła hołd zmarłemu Tadeuszowi Mazowieckiemu
Teraz oglądasz
"Tadeusz Mazowiecki był darem nieba dla nas"
"Tadeusz Mazowiecki był darem nieba dla nas"
Teraz oglądasz
Minutą ciszy uczcili pamięć Tadeusza Mazowieckiego. "Żegnamy wielkiego Polaka, naszego premiera"
Minutą ciszy uczcili pamięć Tadeusza Mazowieckiego. "Żegnamy wielkiego Polaka, naszego premiera"
Teraz oglądasz
Małgorzata Niezabitowska była rzeczniczką w rządzie Tadeusza Mazowieckiego
Małgorzata Niezabitowska była rzeczniczką w rządzie Tadeusza Mazowieckiego
Teraz oglądasz
Zbigniew Bujak podzielił się swoimi wspomnieniami związanymi z Tadeuszem Mazowieckim
Zbigniew Bujak podzielił się swoimi wspomnieniami związanymi z Tadeuszem Mazowieckim
Teraz oglądasz
Mazowiecki, tworzył i wyznaczał standardy
Mazowiecki, tworzył i wyznaczał standardy
Teraz oglądasz
"Mazowiecki przypominał Europie, że to w Polsce zaczęły się przemiany"
"Mazowiecki przypominał Europie, że to w Polsce zaczęły się przemiany"
Teraz oglądasz
Donald Tusk wpisał się do księgi kondolencyjnej
Donald Tusk wpisał się do księgi kondolencyjnej
Teraz oglądasz
W naszej pamięci zawsze pozostanie jako ten pierwszy - mówił o Tadeuszu Mazowieckim premier Donald Tusk
W naszej pamięci zawsze pozostanie jako ten pierwszy - mówił o Tadeuszu Mazowieckim premier Donald Tusk
Teraz oglądasz
Balcerowicz: Mazowiecki poszukiwał swojego Erharda
Balcerowicz: Mazowiecki poszukiwał swojego Erharda
Teraz oglądasz
Balcerowicz: Był człowiekiem zasad, człowiekiem stanowczym, ale bez agresji
Balcerowicz: Był człowiekiem zasad, człowiekiem stanowczym, ale bez agresji
Teraz oglądasz
Jak Polska widziała zjednoczenie Niemiec? Tadeusz Mazowiecki w "Horyzoncie" (2010 r.)
Jak Polska widziała zjednoczenie Niemiec? Tadeusz Mazowiecki w "Horyzoncie" (2010 r.)
Teraz oglądasz
Kwaśniewski: Mazowiecki ma swoje miejsce w historii
Kwaśniewski: Mazowiecki ma swoje miejsce w historii
Teraz oglądasz
Kwaśniewski o Mazowieckim: w ostatnim 25-leciu nie było tak aktywnego polityka
Kwaśniewski o Mazowieckim: w ostatnim 25-leciu nie było tak aktywnego polityka
Teraz oglądasz
Wyraźnie wzruszony prezydent podziękował Mazowieckiemu za ostatnie 25 lat
Wyraźnie wzruszony prezydent podziękował Mazowieckiemu za ostatnie 25 lat
Teraz oglądasz
Małgorzata Niezabitowska o Tadeuszu Mazowieckim w programie "Nasze 20lecie".
Małgorzata Niezabitowska o Tadeuszu Mazowieckim w programie "Nasze 20lecie".
Teraz oglądasz
Bezkrwawa walka o wolność
Bezkrwawa walka o wolność
Teraz oglądasz
Flagi budynków państwowych opuszczone do połowy masztu
Flagi budynków państwowych opuszczone do połowy masztu
Teraz oglądasz
Mazowiecki potępiał politykę jako walkę na śmierć i życie
Mazowiecki potępiał politykę jako walkę na śmierć i życie
Teraz oglądasz
Mazowiecki o patriotyzmie
Mazowiecki o patriotyzmie
Teraz oglądasz
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz o Tadeuszu Mazowieckim
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz o Tadeuszu Mazowieckim
Teraz oglądasz
Wałęsa: Mazowiecki to najlepszy premier, jaki nam się do dziś trafił
Wałęsa: Mazowiecki to najlepszy premier, jaki nam się do dziś trafił
Teraz oglądasz
Mazowiecki wspomina przełomowe momenty w historii Polski
Mazowiecki wspomina przełomowe momenty w historii Polski
Teraz oglądasz
Mazowiecki o konfliktach w "Solidarności"
Mazowiecki o konfliktach w "Solidarności"
Teraz oglądasz
Bogdan Lis wspomina Tadeusza Mazowieckiego
Bogdan Lis wspomina Tadeusza Mazowieckiego
Teraz oglądasz
Sylwetka Tadeusza Mazowieckiego
Sylwetka Tadeusza Mazowieckiego
Teraz oglądasz
Małgorzata Niezabitowska o Tadeuszu Mazowieckim
Małgorzata Niezabitowska o Tadeuszu Mazowieckim
Teraz oglądasz
Wspomnienia Halla o Tadeuszu Mazowieckim
Wspomnienia Halla o Tadeuszu Mazowieckim
Teraz oglądasz
Bartoszewski: jego okres premierowski był zbyt krótki
Bartoszewski: jego okres premierowski był zbyt krótki
Teraz oglądasz
Wujec wspomina Mazowieckiego. "Wielka postać"
Wujec wspomina Mazowieckiego. "Wielka postać"
Teraz oglądasz
Zmarł Tadeusz Mazowiecki
Zmarł Tadeusz Mazowiecki
Teraz oglądasz
Wspomnienie Staniszkis o Tadeuszu Mazowieckim
Wspomnienie Staniszkis o Tadeuszu Mazowieckim
Teraz oglądasz

Tadeusz Mazowiecki nie żyje

Autor: db//gak / Źródło: PAP, TVN24

Czytaj także: