W wydanej w Kanadzie książce historycznej znalazł się zapis "polskie SS", który sugeruje, że podczas II wojny światowej istniała polska formacja nazistowska. Do ambasady RP w Ottawie wpłynęły już przeprosiny autorów, a błąd wywołał lawinę krytyki wśród polskich internautów.
W książce "Flight and Freedom. Stories of Escape to Canada" autorzy Ratna Omidvar i Dana Wagner, wykładowcy uniwersyteccy, opisują historie ludzi, którzy przed piekłem II wojny światowej uciekali z Europy do Kanady.
"Polskie SS i kolaboranci"
Na jednej ze stron publikacji znalazło się jednak sformułowanie, które podważyło kompetencje autorów.
Z początku pewna liczba Żydów z okolicy została wysłana do lokalnych obozów koncentracyjnych. Ale w 1941 wojsko niemieckie, polskie SS (Schutzstaffel) i kolaboranci rozpoczęli zapędzanie żydowskich rodzin do prowizorycznych gett Flight and Freedom. Stories of Escape to Canada
Na sformułowanie "polskie SS" natychmiast zareagowali internauci, w sieci pojawiła się również petycja wzywająca do przeprosin i wycofania książki ze sprzedaży. Podpisało ją kilkadziesiąt tysięcy osób.
Przeprosiny to za mało
Oficjalne przeprosiny wpłynęły już do polskiej ambasady w Ottawie. Jak tłumaczą autorzy, pisząc o "polskim SS" mieli na myśli niemieckie oddziały SS na terytorium okupowanej Polski. Przyznali się do "poważnego gramatycznego błędu" i zapowiedzieli bezzwłoczne poprawienie go oraz dodanie erraty.
Jak poinformowało RMF FM, przeprosiny nie zamykają sprawy dla polskich dyplomatów. Ambasada w Ottawie skontaktowała się z wydawnictwem i chce mieć wpływ na treść erraty, aby uniknąć ewentualnych przekłamań.
Organizacja zbrodnicza
Schtuzstaffel, w skrócie SS, to nazistowska formacja paramilitarna, utworzona przez Adolfa Hitlera w 1924 roku. Początkowo miała służyć jako osobista ochrona Hitlera oraz jako zbrojne ramię partii narodowosocjalistycznej.
W 1947 roku Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze uznał SS za organizację zbrodniczą.
Dobrze, że są przeprosiny @ratnaomi @DanaLynnWagner, ale potrzebne konkretne, stanowcze kroki @readBTLbooks pic.twitter.com/KsPxNZGKsd
— Embassy of Poland CA (@PLinCanada) luty 8, 2016
Autor: mm/ja / Źródło: Embassy of Poland CA, Fundacja RDI, RMF FM, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: flightandfreedom.ca, Bundesarchiv, Bild 183-J27050 / CC-BY-SA 3.0