Nowy człowiek od badania wypadków lotniczych. Zastąpi Macieja Laska

TVN24

tvn24Jest nowy przewodniczący PKBWL

Jest nowy przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL). Został nim Andrzej Lewandowski. Zastąpił na tym stanowisku Macieja Laska, którego zwolniono na podstawie ustawy przygotowanej przez posłów PiS i podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę w połowie sierpnia.

- Andrzej Lewandowski jest doświadczonym specjalistą w dziedzinie lotnictwa. Jestem przekonany, że z pełnym zaangażowaniem będzie wypełniał powierzone mu obowiązki – powiedział minister Andrzej Adamczyk, wręczając nominację.

I dodał: - Ustawa dała możliwość, aby dokonać zmian w składzie zespołu Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Dzisiejsze powołanie jest wynikiem troski o jej wysoki poziom merytoryczny, bezstronność i niezaangażowanie polityczne.

Pułkownik Andrzej Lewandowski
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Pilot z ponad 30 letnim doświadczeniem

Pułkownik Wojska Polskiego Andrzej Lewandowski jest pilotem, przez ponad 30 lat służył w jednostkach lotniczych Sił Zbrojnych RP. Według oficjalnego biogramu posiada duże doświadczenie zawodowe w dziedzinie lotnictwa wojskowego i cywilnego oraz w zakresie bezpieczeństwa lotów i szkolenia lotniczego. Jak podano, ma wieloletnie doświadczenie na stanowiskach przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego oraz członka Komisji Badania Wypadków Lotniczych w kraju i za granicą. Był m.in. przewodniczącym Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w Iraku. W latach 2004-2008 pracował w Inspektoracie MON ds. bezpieczeństwa lotów. Następnie służył m.in. jako oficer w strukturach NATO w Norwegii i Holandii. Absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, Akademii Obrony Narodowej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Ukończył liczne kursy NATO oraz szkolenia z zakresu lotnictwa cywilnego. W czasie służby wielokrotnie nagradzany i odznaczany za zasługi dla obronności kraju, m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Iraku, Gwiazdą Afganistanu.

Wygaszenie

Zmiany w PKBWL były możliwe dzięki ustawie autorstwa posłów PiS. Miesiąc temu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa lotniczego, która przewidziała wygaszenie stosunków pracy z dotychczasowymi członkami Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL), o ile nie zostanie im zaoferowana praca na nowych warunkach.

Zgodnie z przepisami nowelizacji przewodniczącego komisji powołuje minister na 4 lata. Nowością jest wprowadzenie kadencyjności członków PKBWL, którzy do tej pory byli wyznaczani bezterminowo.

Zdaniem posłów PiS, którzy złożyli projekt ustawy do laski marszałkowskiej, dotychczasowe doświadczenia w zakresie funkcjonowania PKBWL wskazywały, że konieczna jest zmiana regulacji, które są podstawą działania komisji. Według PiS nie sprawdzał się dotychczasowy model wyznaczania członków PKBWL. Nowela wprowadza w to miejsce tryb powoływania i odwoływania. Właśnie tą zmianą uzasadniono zapis o wygaszeniu stosunków pracy z członkami komisji.

Opozycja: upolitycznienie

Jeszcze podczas prac nad ustawą w Sejmie PO i Nowoczesna podnosiły, że w ustawie chodzi o to, by PKBWL przestała być niezależna oraz, by przeprowadzić w niej czystkę, zwalniając jej przewodniczącego Macieja Laska. Był on członkiem tzw. komisji Millera, która zbadała katastrofę smoleńską, a potem kierował powołanym przez rząd PO-PSL zespołem, który przypominał ustalenia z tego badania w odpowiedzi na tezy zdominowanego przez PiS i kierowanego przez Antoniego Macierewicza parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, który kwestionował ustalenia rządowej komisji Millera. Przedstawiciele PiS oraz resortu infrastruktury i budownictwa mówili, że Lasek musi odejść, bowiem przestał być niezależny, angażując się w spór polityczny po stronie obecnej opozycji.

Projekt zmian w Prawie lotniczym PiS złożyło w Sejmie na początku lipca. Nowelizacja została uchwalona w ciągu jednego posiedzenia Sejmu. Prace w Senacie trwały trzy dni.

W listopadzie 2015 r. rząd premier Beaty Szydło zamknął strony internetowe komisji Millera i zespołu Laska. W lutym 2016 r. Macierewicz - już jako szef MON - powołał podkomisję do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. W jej składzie znaleźli się naukowcy, którzy współpracowali wcześniej z parlamentarnym zespołem smoleńskim.

Autor: pk/gry / Źródło: tvn24.pl, PAP