MSZ: konferencja w Warszawie dokona "remanentu problemów". Udział potwierdziło około 60 państw


Udział w konferencji bliskowschodniej w Warszawie potwierdziły delegacje z około 60 państw, w tym z około 10 krajów Bliskiego Wschodu oraz ze wszystkich państw Unii Europejskiej - poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Przekazał, że strona polska jest "zadowolona z potwierdzonej frekwencji".

Spotkanie ministerialne poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie, którego współorganizatorami są Polska i Stany Zjednoczone, odbędzie się w Warszawie 13-14 lutego.

Jak informowało polskie MSZ, spotkanie będzie "okazją do zaprezentowania własnej perspektywy państw położonych w regionie i poza nim w odniesieniu do aktualnych kryzysów regionalnych, jak również międzynarodowych działań ukierunkowanych na ich rozwiązanie".

Główne tematy, jakie mają być poruszane na konferencji to:

- kryzysy regionalne i ich konsekwencje dla ludności cywilnej na Bliskim Wschodzie; - rozwój i proliferacja (rozpowszechnianie) pocisków rakietowych; - cyberbezpieczeństwo i nowe zagrożenia w obszarze energetyki; - zwalczanie ekstremizmu i jego nielegalnego finansowania.

Udział około 60 państw

Minister Jacek Czaputowicz poinformował w poniedziałek, że do tej pory udział w konferencji potwierdziły delegacje z około 60 państw. Dodał, że na zaproszenie nie odpowiedziało kilkanaście państw, a kilka "zdecydowało się nie przyjeżdżać". - Jesteśmy zadowoleni z potwierdzonej frekwencji - oświadczył minister w rozmowie z PAP.

Powiedział, że wśród krajów, które będą reprezentowane na konferencji, znajdzie się ok. 10 z Bliskiego Wschodu. Na szczeblu ministra udział potwierdziły m.in.: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Izrael, skąd przyjedzie premier, a zarazem minister spraw zagranicznych Benjamin Netanjahu, Jemen, Jordania, Kuwejt, Maroko, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Spodziewamy się ponadto wizyty na szczeblu wiceministra z Egiptu i z Tunezji - wyliczył szef dyplomacji.

Zapowiedział, że na konferencji będą reprezentowane "wszystkie państwa Unii Europejskiej", w tym "zdecydowana większość na poziomie politycznym, czyli ministrów lub wiceministrów". - Jest to bardzo ważny znak, że Unia Europejska będzie tutaj bardzo silnie obecna - zapewnił minister, nawiązując do głosów, że konferencja bliskowschodnia to inicjatywa niezgodna z polityką Unii.

- W sytuacji, gdy następuje pewien rozdźwięk między Unią Europejską czy jej głównymi państwami a Stanami Zjednoczonymi, jest sytuacja dla nas niekorzystna, więc będziemy działać na rzecz zbliżenia stanowiska Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej wobec głównych kierunków polityki zagranicznej - zapowiedział Czaputowicz. - A niewątpliwie Bliski Wschód jest takim głównym kierunkiem - dodał.

Polski "plan maksimum"

Według ministra sukcesem warszawskiej konferencji byłoby wypracowanie wspólnych rozwiązań, działań i diagnozy zmierzających do zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. - To jest nasza oferta, to byłby cel maksimum - dodał.

Wśród głównych zagadnień, które zostaną poruszone podczas konferencji, Czaputowicz wymienił regionalne konflikty - m.in. w Syrii i Jemenie, a także konflikt izraelsko-palestyński, problemy humanitarne, proliferację broni masowego rażenia, terroryzm, zagrożenia hybrydowe i bezpieczeństwo energetyczne.

Wystąpienia i dyskusja

Podczas środowej powitalnej kolacji głos zabiorą prezydent Andrzej Duda i wiceprezydent USA Mike Pence. W czasie debaty tego dnia swoje postrzeganie problemów regionu przedstawią państwa arabskie i Izrael.

Drugiego dnia, jak mówił szef polskiego MSZ, spodziewane jest m.in. wystąpienie zięcia i doradcy prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bliskowschodnich Jareda Kushnera, poświęcone możliwościom rozwiązania konfliktu bliskowschodniego. Dyskusję poświęconą sytuacji humanitarnej regionu, w tym problemu uchodźców, otworzyć mają wiceprezydent Mike Pence i premier Mateusz Morawiecki.

Na zakończenie spotkania przewodniczący konferencji - minister Jacek Czaputowicz i sekretarz stanu USA Mike Pompeo - przedstawić mają jej konkluzje.

"Proces warszawski"

Szefowie dyplomacji Polski i USA zarysować mają także plan wspólnego działania na przyszłość - mówił Czaputowicz. - Chcielibyśmy, żeby ta konferencja zainicjowała proces, nazwijmy go "procesem warszawskim" ze względu na miejsce, w którym się rozpoczyna. Proces pogłębionej dyskusji na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie i sposobu, w jaki należałoby postępować, by rozwiązać te problemy, złagodzić konflikty, zapewnić pokój i stabilność - podkreślił minister.

Jak dodał, powołane podczas konferencji grupy robocze mają spotykać się w przyszłości w różnych państwach, by kontynuować dyskusje na tematy szczegółowe "z intencją znalezienia pewnego rozwiązania dla tych wszystkich zagrożeń, o których mówimy, a więc rozprzestrzeniania broni, terroryzmu, ekstremizmu religijnego, sytuacji humanitarnej, (problemu) uchodźców, bezpieczeństwa energetycznego, zagrożeń hybrydowych".

Nieobecni

Pytany, jak na konkluzje spotkania w Warszawie i dalszy przebieg dyskusji może wpłynąć nieobecność kilku kluczowych aktorów regionalnych, w tym Iranu i Autonomii Palestyńskiej, Czaputowicz przekonywał, że konferencja warszawska jest pierwszym tego typu spotkaniem poświęconym problematyce bliskowschodniej.

- Jest to spotkanie wstępne, pierwsza konferencja, która dokona remanentu problemów (...). Jednak te ambitne próby rozwiązania problemów trzeba podejmować - podkreślił. Wskazał, że Palestyna otrzymała zaproszenie na konferencję i umówił się z ministrem spraw zagranicznych tego kraju Rijadem al-Malikim na zdanie relacji z jej przebiegu.

Perspektywa Unii a USA

Szef MSZ zapewnił, że warszawska konferencja nie będzie skupiona na roli Iranu w regionie. - Oczywiście oddziaływanie tego państwa pojawi się, gdy idzie o poszczególne problemy horyzontalne, na przykład terroryzm, wspieranie przez Iran Hezbollahu i niektórych działań terrorystycznych - zastrzegł.

Jak podkreślił, negatywną ocenę roli Iranu w tej kwestii podziela UE. - Natomiast Polska opowiada się po stronie Unii Europejskiej, jeśli chodzi o instrumenty, które Unia podjęła. Mianowicie wspieramy Unię Europejską, jeśli chodzi o utrzymanie porozumienia nuklearnego z Iranem, tutaj się różnimy od Stanów Zjednoczonych (...). Jesteśmy w ramach Unii Europejskiej, a zarazem będąc w tej Unii Europejskiej zwracamy uwagę na tę wrażliwość inną, amerykańską - powiedział Czaputowicz.

- Naszym zdaniem problem Bliskiego Wschodu jest tak skomplikowany, tak ważny, z zaangażowaniem tylu ważnych aktorów, że sama Unia Europejska nie będzie w stanie go rozwiązać. Powinna współpracować w ramach wspólnoty transatlantyckiej albo szerzej, w ramach społeczności międzynarodowej państw demokratycznych - dodał Czaputowicz. Zwrócił w tym kontekście uwagę na to, że w spotkaniu w Warszawie wezmą udział m.in. delegacje Australii, Indii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Brazylii, Argentyny czy niektórych państw afrykańskich.

Konsekwencje dla Polski

Zdaniem Czaputowicza decyzja o współorganizacji przez Polskę konferencji bliskowschodniej jest korzystna dla naszego kraju. - Chodzi nam o to, żeby włączyć się w proces rozwiązywania ważnych problemów międzynarodowych, a Bliski Wschód jest niewątpliwie ważnym problemem dla całego świata, w szczególności dla Europy - mówił minister. Wskazał m.in. na falę uchodźców z ogarniętych konfliktem rejonów Bliskiego Wschodu.

Zwrócił uwagę na znaczenie konferencji w kontekście polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego. - Cieszymy się z tej współpracy. Na pewno to umacnia naszą pozycję - przekonywał szef MSZ.

Jak zaznaczył, zacieśnienie stosunków politycznych ze Stanami Zjednoczonymi jest szczególnie istotne w kontekście starań Polski o zwiększoną obecność amerykańską w Europie Środkowej i Wschodniej.

- Jeżeli my pokazujemy innym naszą solidarność, tak jak w wypadku organizacji tej konferencji, czy w ogóle zaangażowania w problemy Bliskiego Wschodu, możemy też oczekiwać, że inni będą wspierać nas, gdy będzie to konieczne - podkreślił Czaputowicz.

Stosunki z Iranem

Szef dyplomacji został zapytany o zeszłotygodniową deklarację ambasadora Iranu w Warszawie, który zapowiedział, że jeśli konkluzje konferencji zostaną uznane za antyirańskie, możliwe będzie obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych jego kraju z Polską.

- Iran nie będzie przedmiotem specjalnego zainteresowania, patrzymy na cały Bliski Wschód (...). Jeśli chodzi o konkluzje, one będą przyjęte w formie wspólnego oświadczenia. Znam projekt tego oświadczenia. Jeszcze zobaczymy, jak dyskusja się rozwinie, ale tam nie będzie żadnego odniesienia się do sytuacji w Iranie, więc to nam nie grozi - odpowiedział Czaputowicz.

Jak ocenił, niektóre działania Iranu są przedmiotem krytyki społeczności międzynarodowej "niezależnie od tej konferencji".

- Jeśli chodzi o diagnozę sytuacji, państwa Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone w zasadzie się nie różnią: rola Iranu jest negatywna. Natomiast jeśli chodzi o instrumenty oddziaływania, jest pewna różnica. Unia Europejska chce utrzymać porozumienie JCPOA (porozumienie nuklearne z Iranem - red.), Stany Zjednoczone je wypowiedziały. Tu jest pewien pat - mówił szef MSZ.

Rozmowy dwustronne Polska-USA

Minister akcentował też znaczenie planowanych na najbliższe dni polsko-amerykańskich rozmów dwustronnych, w tym spotkań wiceprezydenta USA z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim oraz swoich rozmów z Mike'm Pompeo. Jak zapowiedział, podczas wtorkowych rozmów poruszy z amerykańskim sekretarzem stanu m.in. kwestie bezpieczeństwa, bezpieczeństwa energetycznego oraz stosunków gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Lista obecności

Udział potwierdzony: Arabia Saudyjska, Australia, Austria, Bahrajn, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Indie, Irlandia, Izrael, Jemen, Jordania, Korea Południowa, Kuwejt, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Maroko, Niemcy, Nowa Zelandia, Oman, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Udział niepotwierdzony: Egipt, Tunezja.

Udziału nie wezmą: Autonomia Palestyńska, Chiny, Liban, Rosja, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini (odmówiły udziału), Iran (niezaproszony).

Autor: mm\kwoj / Źródło: PAP, Reuters, gov.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Przedstawiciel USA Robert Wood ocenił w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że udział żołnierzy Korei Północnej "zagraża bezpieczeństwu całej Europy" i "fundamentalnie zmienia naturę wojny" w Ukrainie. Ukraiński ambasador Serhij Kislica powiedział przedstawicielowi Pjongjangu, że "skończy na ławie oskarżonych". Głos zabrali wysłannicy Rosji, Korei Północnej i Polski.

Ostra wymiana zdań w ONZ na temat żołnierzy Kima. "Skończycie na ławie oskarżonych"

Ostra wymiana zdań w ONZ na temat żołnierzy Kima. "Skończycie na ławie oskarżonych"

Źródło:
PAP

Projekt ustawy o związkach partnerskich osób tej samej lub różnej płci popiera połowa ankietowanych - wynika z sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. 39 procent badanych odpowiedziało, że nie byłoby za wprowadzeniem takiej regulacji, a 11 procent nie ma zdania w tej sprawie.

Poparcie dla związków partnerskich. Sondaż

Poparcie dla związków partnerskich. Sondaż

Źródło:
TVN24
Nawrocki jak Duda w 2015? "Obaj są tworzeni od początku do końca przez spin doktorów"

Nawrocki jak Duda w 2015? "Obaj są tworzeni od początku do końca przez spin doktorów"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Posłowie opowiedzieli się w środę za wprowadzeniem dodatkowego dnia wolnego od pracy w Wigilię. Zmiany wejdą w życie w 2025 roku. Nowela przewiduje także, że od przyszłego roku trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Jest decyzja Sejmu w sprawie Wigilii wolnej od pracy

Jest decyzja Sejmu w sprawie Wigilii wolnej od pracy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ambasadorowie krajów członkowskich przy Unii Europejskiej zadecydowali, że 12 grudnia zapadnie decyzja dotycząca zniesienia od 1 stycznia kontroli na granicach lądowych z Rumunią oraz Bułgarią. Austria, która była wcześniej przeciw, zmieniła zdanie w ubiegłym tygodniu.

"Pełne Schengen" w kolejnych krajach. "Kluczowy krok"

"Pełne Schengen" w kolejnych krajach. "Kluczowy krok"

Źródło:
PAP

Orki żyjące w wodach północno-zachodniego Pacyfiku znowu zaczęły nosić "kapelusze" z martwych łososi. Jak donoszą naukowcy, ten makabryczny trend wrócił po 37 latach.

Po prawie 40 latach powróciła makabryczna moda

Po prawie 40 latach powróciła makabryczna moda

Źródło:
livescience.com

1009 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Korea Północna rozbudowuje fabrykę w północno-wschodnim mieście Hamhung, gdzie produkowane są pociski KN-23 (Hwasong-11A) i KN-24 (Hwasong-11B) używane przez Rosję na wojnie przeciwko Ukrainie - ujawniła w środę CNN. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Rozbudowują fabrykę. Pociski trafiają na Ukrainę

Rozbudowują fabrykę. Pociski trafiają na Ukrainę

Źródło:
PAP

Co Polacy sądzą o prezydenturze Andrzeja Dudy? Niemal tyle samo badanych ocenia ją dobrze, co źle - wynika z najnowszego sondażu pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24.

Jak Polacy oceniają prezydenturę Andrzeja Dudy? Najnowszy sondaż

Jak Polacy oceniają prezydenturę Andrzeja Dudy? Najnowszy sondaż

Źródło:
TVN24

Emerytowany generał Keith Kellogg został wskazany przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa na specjalnego wysłannika do spraw Rosji i Ukrainy. Kellogg był autorem artykułu nazwanego przez media "planem pokojowym", który zakładał zawieszenie broni i zmuszenie obu stron do negocjacji.

Specjalny wysłannik do spraw Ukrainy i Rosji. Jakie poglądy ma Keith Kellogg, nominat Donalda Trumpa

Specjalny wysłannik do spraw Ukrainy i Rosji. Jakie poglądy ma Keith Kellogg, nominat Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Posłowie opowiedzieli się za wprowadzeniem od 2025 roku dodatkowego dnia wolnego od pracy w Wigilię. CBA zatrzymało byłego szefa SLD Wojciecha O. Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieć wydłużony urlop macierzyński. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 28 listopada.

Decyzja w sprawie Wigilii, były szef SLD w rękach CBA, zmiany w urlopie macierzyńskim

Decyzja w sprawie Wigilii, były szef SLD w rękach CBA, zmiany w urlopie macierzyńskim

Źródło:
PAP

Warszawski sąd zdecyduje dziś, czy poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Romanowski zostanie aresztowany na trzy miesiące. Prokuratura Krajowa zarzuca politykowi popełnienie 11 przestępstw, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości.

Ważą się losy Marcina Romanowskiego. Dziś decyzja sądu

Ważą się losy Marcina Romanowskiego. Dziś decyzja sądu

Źródło:
PAP

"Zaawansowany technologicznie amerykański dron kamikaze Switchblade 600 niszczy czołg T-90M Proryw, dumę rosyjskich sił pancernych" - napisał portal angielskojęzycznej gazety "Kyiv Post", dodając, że "jest to kolejny gwóźdź do trumny twierdzeń Kremla o dominacji zbrojeniowej na ukraińskim polu bitwy". Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała nagranie pokazujące atak.

Amerykański dron kontra "duma" Rosjan. Pierwsze takie starcie

Amerykański dron kontra "duma" Rosjan. Pierwsze takie starcie

Źródło:
Kyiv Post

- Dzisiaj mogę siedzieć w tym studiu tylko dlatego, że w tej sekundzie, kiedy my tutaj rozmawiamy, ukraińscy chłopcy i ukraińskie dziewczęta siedzą na froncie pod rosyjskimi bombami - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z PSL-Trzeciej Drogi. Agnieszka Pomaska z Koalicji Obywatelskiej, komentując deklarację szefów polskiej i ukraińskiej dyplomacji w sprawie ekshumacji ofiar zbrodni na Wołyniu, stwierdziła, że to "wielki sukces dyplomatyczny".

Kamiński: czułbym się jak świnia, gdybym tego nie powiedział

Kamiński: czułbym się jak świnia, gdybym tego nie powiedział

Źródło:
TVN24

W środę na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach rozpoczęły się ćwiczenia służb, które mają uczyć się współpracować ze sobą i jak najskuteczniej walczyć z przestępcami. W czasie działań zaplanowanych na dwa dni funkcjonariusze policji, straży, żołnierze i komandosi muszą między innymi skutecznie odbijać zakładników i neutralizować materiały wybuchowe. Ćwiczeniom przygląda się ekipa TVN24.

Walka z terrorystami na lotnisku, a potem na stadionie. Trwają ćwiczenia na Śląsku

Walka z terrorystami na lotnisku, a potem na stadionie. Trwają ćwiczenia na Śląsku

Źródło:
tvn24.pl

Po południu Ostatnie Pokolenie zablokowało Wisłostradę. Protestujący spotkali się z ostrą reakcją ze strony kierowców. Kilku z nich zaczęło samodzielnie usuwać blokujących. W demonstracji udział brało 22 aktywistów. Policja wydała 16 wniosków o ukaranie do sądu.

Ostatnie Pokolenie zablokowało Wisłostradę. Kierowcy nie wytrzymali

Ostatnie Pokolenie zablokowało Wisłostradę. Kierowcy nie wytrzymali

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kar od czterech do 18 lat więzienia zażądała prokuratura wobec współoskarżonych w procesie Dominique'a Pelicota w sprawie masowych przestępstw seksualnych. Mężczyzna narkotyzował żonę, a następnie - gdy była nieprzytomna - oferował współżycie z nią obcym mężczyznom.

Zlecał gwałty na żonie. Współoskarżonym grożą kary do 18 lat więzienia

Zlecał gwałty na żonie. Współoskarżonym grożą kary do 18 lat więzienia

Źródło:
PAP

Na seulskim Uniwersytecie Dongduk trwa protest studentek oburzonych planem przyjmowania mężczyzn do tej tradycyjnie kobiecej uczelni. - Jednostronna decyzja uniwersytetu, podjęta bez żadnego udziału studentek, które tu studiują i mieszkają, nie pozostawiła nam innego wyboru, jak tylko zabrać głos - mówi jedna z protestujących, cytowana przez brytyjski "Guardian".

Studentki nie chcą mężczyzn na uczelni. "Wolimy zginąć, niż otworzyć drzwi"

Studentki nie chcą mężczyzn na uczelni. "Wolimy zginąć, niż otworzyć drzwi"

Źródło:
The Guardian, PAP, tvn24.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe opublikowały film ze zderzenia pociągu z ciężarówką na przejeździe w miejscowości Nowa Sucha pod Sochaczewem (Mazowieckie). Kierowca samochodu usłyszał zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w komunikacji. Nie przyznał się do winy, PLK oszacowały straty na około 12 milionów złotych.

Ciężarówka wjeżdża na czerwonym, kierowca macha w kierunku rozpędzonego pociągu. Dramatyczne nagranie

Ciężarówka wjeżdża na czerwonym, kierowca macha w kierunku rozpędzonego pociągu. Dramatyczne nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Najwyższy odmówił w środę podjęcia uchwały o tym, czy prokurator Dariusz Korneluk jest uprawniony do wykonywania obowiązków prokuratora krajowego. - Zadaniem Sądu Najwyższego nie jest udzielanie porad prawnych - uzasadnił sędzia Wiesław Kozielewicz. Rzecznik Prokuratury Krajowej skomentował, że zdaniem Sądu Najwyższego premier, przed podjęciem decyzji o powołaniu Korneluka na to stanowisko, podjął "wszystkie niezbędne działania".

Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały w sprawie uprawnień Dariusza Korneluka

Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały w sprawie uprawnień Dariusza Korneluka

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci weszli do jednej z hal w miejscowości pod Bydgoszczą i zastali tam kobietę krojącą surowe mięso. Potwierdziły się tym samym podejrzenia, że trwa tam nielegalny proceder produkcji mięsa do kebabów, które nie miało wymaganych oznaczeń weterynaryjnych i nie przeszło badań.

Nielegalna wytwórnia mięsa do kebabów. "Bez oznaczeń i badań"

Nielegalna wytwórnia mięsa do kebabów. "Bez oznaczeń i badań"

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części Polski czwartek przyniesie silne podmuchy wiatru, miejscami rozwijające prędkość do 85 kilometrów na godzinę. Miejscami niebezpiecznie może być aż do północy.

IMGW ostrzega. Silny wiatr na północy i południu kraju

IMGW ostrzega. Silny wiatr na północy i południu kraju

Źródło:
IMGW

Bodzentyn w województwie świętokrzyskim stoi nad finansową przepaścią - w kasie miasta są pustki, wypłat nie dostają nauczyciele i pracownicy lokalnego przedsiębiorstwa usług komunalnych. Władze tłumaczą, że radni nie przychodzili na sesje, więc od dwóch miesięcy nie uchwalili programu naprawczego. Z tego powodu wkrótce premier ma odwołać burmistrza i radę, powołując w ich miejsce komisarza.

Miasto upada, nauczyciele i urzędnicy bez wypłat. Premier ma zawiesić burmistrza i radę

Miasto upada, nauczyciele i urzędnicy bez wypłat. Premier ma zawiesić burmistrza i radę

Źródło:
tvn24.pl

Na 7,5 roku więzienia skazano kobietę, która przez niemal trzy lata ukrywała dziecko - informuje policja z Cheshire w zachodniej Anglii. Dziewczynka "nigdy nie zaznała światła dziennego ani świeżego powietrza" - BBC cytuje oskarżycieli w procesie kobiety.

Matka ukrywała dziecko w szufladzie. 3-letnia dziewczynka wyglądała jak 7-miesięczne niemowlę

Matka ukrywała dziecko w szufladzie. 3-letnia dziewczynka wyglądała jak 7-miesięczne niemowlę

Źródło:
BBC tvn24.pl

Stolica Bośni i Hercegowiny jest obecnie najbardziej zanieczyszczonym miastem stołecznym świata - wynika z rankingu firmy IQAir opublikowanego we wtorek i środę. Mieszkańcom zalecono, aby unikać przebywania na zewnątrz.

Najbardziej zanieczyszczona stolica świata. Leży w Europie

Źródło:
PAP, IQAir

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieć wydłużony urlop macierzyński - zdecydował w środę jednomyślnie Sejm, zmieniając Kodeks pracy. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

Ważna zmiana w sprawie urlopów macierzyńskich

Ważna zmiana w sprawie urlopów macierzyńskich

Źródło:
PAP

Karyna, Nikola, Lena, a może Oliwia? W najnowszym odcinku "Milionerów" w TVN pani Kinga odpowiadała na pytanie o imię jednej z bohaterek wykreowanych przez Adama Mickiewicza. Pytanie było warte 125 tysięcy złotych.

Pytanie w "Milionerach" o imię bohaterki utworu Mickiewicza

Pytanie w "Milionerach" o imię bohaterki utworu Mickiewicza

Źródło:
tvn24.pl