Pierwsza ofiara śmiertelna małpiej ospy została odnotowana w Republice Południowej Afryki. Jak przekazał minister zdrowia RPA, w kraju potwierdzono pięć przypadków zarażenia ludzi tym wirusem. To niejedyny kraj, który zmaga się z tą niebezpieczną chorobą.
Małpia ospa (mpox) jest bardzo rzadko występującą chorobą wirusową, która charakteryzuje się gorączką, bólem głowy, mięśni i wysypką przypominającą krosty, przez co trudno odróżnić ją od ospy wietrznej. Zakazić się nią może każdy, kto ma bezpośredni kontakt z osobą chorą, a w rzadkich przypadkach także przez kontakt z tymi samymi przedmiotami i powierzchniami.
Pięć przypadków
Minister zdrowia Republiki Południowej Afryki Joe Phaahla ogłosił w środę, że 37-letni mężczyzna stał się pierwszą w kraju ofiarą śmiertelną małpiej ospy. W kraju potwierdzono laboratoryjnie pięć przypadków infekcji tej wirusowej odmiany ospy w ciągu kilku tygodni.
Phaahla ujawnił, że wszystkie zgłoszone przypadki mpox w RPA dotyczyły mężczyzn w wieku od 30 do 39 lat, z których żaden nie podróżował ostatnio do regionów zmagających się z ogniskami ospy. Wskazuje to na potencjalny scenariusz lokalnego przenoszenia choroby zakaźnej.
- Wszystkie pięć przypadków zostało sklasyfikowanych jako ciężkie, wymagające hospitalizacji. Osoby dotknięte chorobą cierpiały na choroby współistniejące i zostały zidentyfikowane jako członkowie kluczowych populacji, zagrożonych także wirusem HIV - dodał minister. Ministerstwo zdrowia RPA zadeklarowało chęć współpracy z organizacjami pozarządowymi w celu zwiększenia świadomości na temat wybuchu epidemii i lokalnego przenoszenia choroby.
Phaahla przekazał również, że jeden pacjent został już wypisany ze szpitala, inny przebywa obecnie w izolacji we własnym domu. Dwóch pozostałych zarażonych przebywa w szpitalu.
Epidemia w DRK
W kwietniu bieżącego roku epidemię mpox ogłosiła Republika Konga, po zarejestrowaniu 19 przypadków wirusa. Według Światowej Organizacji Zdrowia mpox został po raz pierwszy zidentyfikowany u ludzi w sąsiedniej Demokratycznej Republice Konga w 1970 r. Od stycznia 2023 r. DRK zgłosiła ponad 20 tysięcy podejrzanych przypadków mpox i około tysiąca zgonów.
Źródło: PAP, Sowetan Live
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock