TVN Meteo | Świat

Wiją gniazda na drzewach i roznoszą groźne choroby. W Hiszpanii rośnie liczba szczurów śniadych

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw
Źródło:
PAP
Szczury występują na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy
Szczury występują na każdym kontynencie z wyjątkiem AntarktydyTVN Meteo
wideo 2/4
TVN MeteoSzczury występują na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy

Od 2019 roku rośnie liczba szczurów śniadych w dużych hiszpańskich miastach. Roznoszą one groźne dla człowieka choroby - informuje stowarzyszenie Anecpla.

Hiszpańska organizacja Anecpla opublikowała na swojej stronie komunikat z którego wynika, że największy wzrost liczby nowych szczurów śniadych (Rattus rattus) zaobserwowano na terenie aglomeracji Madrytu oraz położonego w północnej części kraju miasta Valladolid.

Władze organizacji odnotowały, że ustalenia te potwierdzili między innymi uczestnicy zorganizowanej w Madrycie w listopadzie konferencji, która odbyła się we współpracy z Hiszpańską Konfederacją Organizacji Przemysłowych (CEOE).

Wzrost populacji szczura śniadego

Właśnie stolica Hiszpanii jest najbardziej dotknięta wzrostem populacji szczura śniadego, który może roznosić między innymi toksoplazmozę, hantawirusowy zespół płucny, a także leptospirozę.

Według cytowanych przez Anecpla danych tylko w Madrycie pomiędzy 2019 a 2021 rokiem liczba znalezionych nowych populacji szczura śniadego zwiększyła się z kilkunastu do 35.

Eksperci do spraw zdrowia publicznego wskazali, że w walce z gryzoniem konieczne jest poinstruowanie mieszkańców miast, by nie wyrzucali żywności na ulice, a także zwiększenie kontroli drzew w parkach miejskich, na których coraz częściej swoje młode wychowuje szczur śniady.

Zdaniem specjalistów coraz więcej gniazd wiszących na miejskich drzewach to nie dzieło ptaków, ale szczurów imitujących ich zachowania.

Biologia gatunku

Szczur śniady (Rattus rattus) pochodzi Azji Południowej, z Półwyspu Indyjskiego. Ma ogromne zdolności adaptacyjne i występuje na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Gatunek ten prowadzi głównie nocny tryb życia, nadrzewny lub naziemny zależnie od zamieszkiwanego terenu.

Autor:anw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock