Smog spowił w piątek stolicę Indii. Jakość powietrza w Delhi plasowała się w kategorii "słabej". O tym, że normy były znacznie przekroczone, poinformowały władze.
Jakość powietrza w piątek w Delhi plasowała się w kategorii "słabej".
- Poziom zanieczyszczenia powietrza w Delhi osiągnął kategorię "słabą" - powiedział w piątek Gopal Rai, minister środowiska. - W stolicy jest 13 punktów, tak zwanych "hotspotów", głównych źródeł zanieczyszczeń. W związku z tym utworzyliśmy 13 komitetów koordynacyjnych. Ich celem będzie opieka nad tymi "hotspotami" i redukcja zanieczyszczeń, które generują - dodał.
Indeks informujący o ilości zanieczyszczeń wynosił w piątek w Delhi 293. Indeks informujący o ilości zanieczyszczenia w powietrzu ma sześć kategorii: dobrą (0–50), zadowalającą (51-100), umiarkowaną (101–200), słabą (201–300), bardzo słabą (301–400) i poważną (401–500).
Normy jakości powietrza przekroczone
Według eksperta od środowiska - Viveka Chattopadhyaya z Centrum Nauki i Środowiska w Delhi, do utworzenia smogu przyczyniła się również nagła zmiana pogody.
- Zmiana warunków pogodowych nie pozwala obecnie na rozproszenie się zanieczyszczeń, a źródeł emisji jest coraz więcej. Rozpoczął się okres, w których zwiększyła się ilość spalanej biomasy, spalania śmieci, co prowadzi do większej akumulacji zanieczyszczeń - mówił.
Delhi to najbardziej zanieczyszczona stolica na świecie. Każdego roku w Indiach około siedmiu milionów ludzi umiera z przyczyn powiązanych ze smogiem.
Źródło: Reuters