42-letni turysta z Belgii trafił do szpitala z oparzeniami trzeciego stopnia, których doznał w Dolinie Śmierci w Kalifornii - jednym z najgorętszych miejsc na ziemi. Mężczyzna miał stracić klapki, chodząc po gorących wydmach.
Mężczyzna wędrował po Dolinie Śmierci w sobotę. W trakcie krótkiego spaceru na terenie z wydmami Mesquite Flat Sand Dunes stracił buty. Temperatura gruntu była znacznie wyższa od temperatury powietrza w tamtym miejscu, która wynosiła 51 stopni Celsjusza. Rodzina mężczyzny wezwała pomoc, a inni turyści zanieśli go na parking.
Jak opisano w komunikacie amerykańskiej Służby Parków Narodowych (NPS), z powodu problemów z komunikacją nie było jasne, czy turysta zgubił w piasku klapki, które miał na stopach, czy się uszkodziły i nie był w stanie dalej w nich iść.
Doznał oparzeń stóp
W związku z poważnymi oparzeniami stóp strażnicy parku podjęli decyzję o natychmiastowym przetransportowaniu 42-latka do szpitala. Próbowano zrobić to śmigłowcem, ale - jak wyjaśniono - z powodu ekstremalnie wysokiej temperatury śmigłowiec nie mógł bezpiecznie wylądować. Belg został przewieziony na wyższą wysokość, a stamtąd śmigłowiec zabrał go do szpitala w Las Vegas.
Do tej sytuacji doszło prawie dwa tygodnie po tym, jak w Dolinie Śmierci w wyniku ekstremalnego upału zmarł motocyklista. Odnotowano wtedy 53 st. C, w związku z czym został pobity rekord dla 6 lipca sprzed 17 lat. Wówczas odnotowano o jeden stopień mniej.
Dolina Śmierci to obszar bezodpływowej depresji na pustyni Mojave w południowej części stanu Kalifornia. Jest największą depresją w Ameryce Północnej, najbardziej suchym miejscem na tym kontynencie i jednym z najgorętszych miejsc na ziemi. W 1994 ogłoszono ją parkiem narodowym USA.
Wyjątkowo gorąco w Dolinie Śmierci
W tym miesiącu w Dolinie Śmierci zanotowanych zostało 20 dni z temperaturą powyżej 120 stopni Fahrenheita (49 st. C) - pisze CNN. Natomiast średnia temperatura w lipcu wynosi w tym miejscu na świecie około 47 st. C.
W lipcu tego roku w Parku Narodowym Doliny Śmierci zarejestrowano także dziewięć dni z rzędu, w których temperatura przekroczyła 125 st. F (52 st. C), co jest najdłuższą serią takich dni w historii pomiarów.
Źródło: CNN, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: NPS