Zmarł mężczyzna, któremu ponad dwa miesiące temu przeszczepiono serce genetycznie zmodyfikowanej świni - przekazały w środę władze centrum medycznego Uniwersytetu Marylandu. 57-latek był pierwszą osobą w historii, która przeszła tego typu operację. Nie podano przyczyny zgonu.
Na początku stycznia 57-letni David Bennet z amerykańskiego stanu Maryland przeszedł operację przeszczepu serca z genetycznie zmodyfikowanej świni. Była to pierwsza taka operacja na świecie. Mężczyzna cierpiał na nieuleczaną chorobę serca i nie kwalifikował się do transplantacji ludzkiego organu.
Pacjent zmarł we wtorek w centrum medycznym Uniwersytetu Marylandu. Informację o śmierci potwierdził w środę szpital. Nie poinformowano o przyczynie zgonu, ponieważ nie przeprowadzono jeszcze niezbędnych badań. Po szczegółowej analizie wnioski na ten temat mają zostać przedstawione w czasopiśmie naukowym.
Stan pacjenta zaczął pogarszać się kilka dni przed śmiercią
Przez kilka tygodni od operacji lekarze nie zaobserwowali oznak odrzucenia przeszczepionego serca przez organizm. Stan mężczyzny zaczął się pogarszać kilka dni temu. Placówka, w której wykonano operację przekazała, że 57-latek był poinformowany o ryzyku związanym z przeszczepem. - To było ultimatum: albo śmierć, albo ten przeszczep. Chcę żyć. To mój ostatni wybór - mówił dzień przed operacją.
Jak powiedział chirurg doktor Bartley Griffith, który wykonał przeszczep, personel szpitala jest "zdruzgotany" z powodu śmierci 57-latka. - Był dzielnym i szlachetnym pacjentem, który walczył do samego końca - mówił dr Griffith. - Stał się znany milionom ludzi na całym świecie dzięki swojej odwadze i niezłomnej woli życia - dodał.
Przeszczep serca z genetycznie zmodyfikowanej świni
Naukowcy usunęli w genomie świni geny, które mogłyby spowodować, że przeszczep się nie powiedzie. Pozbyto się trzech genów powodujących odrzucenie organów wieprzowych przez ludzki układ odpornościowy. Usunięty został także gen świni, aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi tkanki sercowej w organizmie pacjenta. Do genomu świni wprowadzono natomiast sześć ludzkich genów odpowiadających za poprawną odpowiedź immunologiczną.
Zgodę na przeszczep 31 grudnia ubiegłego roku wydała Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA).
Po sukcesie operacji badacze mieli nadzieję, że narządy świń pomogą złagodzić niedobory ludzkich organów do przeszczepów. Ponad sześć tysięcy Amerykanów każdego roku umiera, zanim otrzyma przeszczep.
Źródło: NYT, Reuters, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: University of Maryland School of Medicine