Przeszczepili człowiekowi serce z genetycznie zmodyfikowanej świni. Pierwsza taka operacja w historii

Autor:
ps
Źródło:
CNN, Reuters

Mężczyzna w USA przeszedł operację przeszczepu serca z genetycznie zmodyfikowanej świni. Dokonano tego pierwszy raz na świecie - poinformowało w poniedziałek centrum medyczne Uniwersytetu Marylandu w Baltimore. Jeśli operacja okaże się sukcesem, naukowcy mają nadzieję, że narządy świń pomogą złagodzić niedobory ludzkich organów do przeszczepów.

57-letni David Bennett cierpiał na nieuleczalną chorobę serca. Życie mógł mu uratować tylko przeszczep serca. Nie kwalifikował się jednak do transplantacji ludzkiego organu. - To było albo śmierć, albo ten przeszczep. Chcę żyć. To mój ostatni wybór - mówił dzień przed operacją.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała pozwolenie na przeszczep świńskiego serca 31 grudnia ubiegłego roku.

Przeszczep serca z genetycznie zmodfikowanej świni

Pierwszą tego typu operację na świecie wykonali w piątek chirurdzy z centrum medycznego Uniwersytetu Marylandu w Baltimore. Naukowcy usunęli w genomie świni geny, które mogłyby spowodować, że przeszczep się nie powiedzie. Pozbyto się trzech genów powodujących odrzucenie organów wieprzowych przez ludzki układ odpornościowy. Usunięty został także gen świni, aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi tkanki sercowej w organizmie pacjenta. Do genomu świni wprowadzono natomiast sześć ludzkich genów odpowiadających za poprawną odpowiedź immunologiczną.

Mężczyzna będzie obserwowany przez lekarzy od kilku dni do kilku tygodni, aby sprawdzić, czy przeszczep spełni swoją rolę i uratuje 57-latkowi życie.

Wykonano przeszczep serca z genetycznie zmodyfikowanej świniPAP/EPA/University of Maryland School of Medicine (UMSOM)

Nadzieja dla oczekujących na przeszczepy

- Nie ma wystarczająco dużo ludzkich serc do przeszczepów, aby sprostać długiej liście potencjalnych biorców - powiedział chirurg doktor Bartley P. Griffith. Wyraził nadzieję, że po sukcesie tej operacji narządy świń będą częściej przeszczepianie ludziom.

Obecnie na przeszczep narządu oczekuje ponad sto tysięcy Amerykanów, a ponad sześć tysięcy pacjentów każdego roku umiera, zanim go otrzyma.

Od lat przeszczepianie są ludziom zastawki serca świń - zwraca uwagę CNN. W październiku 2021 roku kobiecie z Nowego Jorku, której mózg był w stanie śmierci, przeszczepiono genetycznie zmodyfikowaną nerkę świni.

Autor:ps

Źródło: CNN, Reuters