"To najgroźniejsza pogoda, z jaką mamy do czynienia"

Źródło:
PAP, New York Times, NWS
Upały na wschodnim wybrzeżu Stanów
Upały na wschodnim wybrzeżu Stanów
Reuters/Stringr
Upały na wschodnim wybrzeżu StanówReuters/Stringr

Fala upałów od tygodnia utrzymuje się nad ogromną częścią Stanów Zjednoczonych. W niektórych miastach w sobotę pobite zostały rekordy temperatury. Gorąco ma utrzymać się jeszcze przez kilka dni - służby publiczne ostrzegały, że tak długa ekspozycja na upał może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Ponad 100 milionów Amerykanów stoi w obliczu alertów lub ostrzeżeń w związku z ekstremalnymi upałami z odczuwalną temperaturą przekraczającą 41 stopni Celsjusza. Niezwykle wczesna w tym roku fala gorąca utrzymuje się od siedmiu dni.

Według Narodowej Służby Pogodowej (NWS) gorąco ma potrwać jeszcze kilka dni. W północno-wschodnich regionach kulminacja fali upałów przypadła na niedzielę, ale na południowym wschodzie gorąco utrzyma się także w tym tygodniu. Synoptycy ostrzegli, że w poniedziałek i wtorek temperatura może miejscami wzrosnąć do 43 st. C, a w nocy nie spadnie poniżej 26 st. C.

Pobite rekordy

W sobotę pobite zostało kilka rekordów temperatury. W rejonie Baltimore termometry pokazały 38,3 stopni, o około stopień więcej niż wynosił poprzedni dzienny rekord dla tej stacji. Był to także pierwszy przypadek zanotowania podobnej temperatury w czerwcu od 2012 roku W okolicy portu lotniczego Waszyngton-Dulles zaobserwowano temperaturę 37,8 st. C, która również pobiła lokalny rekord temperatury dla danego dnia.

Dziennik "USA Today" przytoczył wypowiedź Waszyngtonu Muriel Bowser, która ostrzegła, że "ekstremalne upały mogą mieć wpływ na zdrowie psychiczne mieszkańców". Również niektóre leki mogą zwiększać ryzyko udaru cieplnego. W Baltimore do poniedziałku obowiązuje ostrzeżenie o ekstremalnym upale. W hrabstwie Arlington na przedmieściach Waszyngtonu w niedzielę ogłoszono alert związany z upałem, ostrzegając, że temperatura może osiągnąć wartość 41.7 st. C.

"Najgroźniejsza pogoda"

Niedziela była gorąca również w Nowym Jorku, gdzie temperatura odczuwalna przekroczyć miała 37 st. C. Władze miasta promowały miejską kampanię "Pokonaj upał", mającą na celu zapewnienie mieszkańcom środków pozwalających zachować bezpieczeństwo w obliczu gorąca.

- Upał to najgroźniejsza pogoda, z jaką mamy do czynienia, rocznie pochłaniająca setki ludzkich istnień - ocenił burmistrz Nowego Jorku Eric Adams. W minionym roku według lokalnych władz 350 nowojorczyków zmarło z powodu chorób związanych z upałem.

Centra ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) odnotowały w tym tygodniu na "niezwykle wysoki" wskaźnik chorób związanych z upałem na obszarach Nowej Anglii, Środkowego Zachodu oraz stanów środkowo atlantyckich. Jak wynika z analizy danych Krajowej Służby Pogodowej (NWS), prawie połowa z 3142 osób, które straciły życie powodu dolegliwości związanych z upałem w ciągu ostatnich 20 lat, zmarła w domu.

Autorka/Autor:as

Źródło: PAP, New York Times, NWS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W piątek 28.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, obficie pada i silnie wieje w większości województw. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Zachowajcie ostrożność, zjawiska są silne

Gdzie jest burza? Zachowajcie ostrożność, zjawiska są silne

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Od czwartku w pogodzie jest bardzo niespokojnie. W części Pomorza Zachodniego kilka tysięcy odbiorców nie ma prądu, a strażacy od rana w piątek interweniowali dziesiątki razy. W Gdańsku w wyniku intensywnych opadów deszczu zalane zostały drogi.

Nawałnice w Polsce. Na Pomorzu Zachodnim nie ma prądu, w Gdańsku ulewa zalała drogi

Nawałnice w Polsce. Na Pomorzu Zachodnim nie ma prądu, w Gdańsku ulewa zalała drogi

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Asteroida mierząca od 120 do 260 metrów już w sobotę przeleci nieopodal Ziemi. Odkryto ją zaledwie dwa tygodnie temu, bo 16 czerwca, dzięki obserwacjom prowadzonym w obserwatorium SAAO w Kapsztadzie (RPA).

Może mieć nawet 260 metrów. W sobotę przeleci tuż obok Ziemi

Może mieć nawet 260 metrów. W sobotę przeleci tuż obok Ziemi

Źródło:
PAP

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w piątek rano do mieszkańców całego kraju SMS-owy alert. Prognozowane są burze, którym mają towarzyszyć silny wiatr oraz ulewny deszcz. Eksperci zalecają, by unikać otwartych przestrzeni oraz zabezpieczyć dobytek.

Alert RCB. "Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek"

Alert RCB. "Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek"

Źródło:
RCB

Fala upałów osiągnie szczyt w weekend. Wszędzie będzie bardzo gorąco, a w części Polski temperatura poszybuje aż do 35 stopni Celsjusza. Początek lipca przyniesie zmianę pogody.

Będzie jeszcze goręcej. Przed nami kulminacja fali upałów

Będzie jeszcze goręcej. Przed nami kulminacja fali upałów

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla całego kraju. W większości regionów obowiązują alarmy drugiego stopnia przed burzami, którym lokalnie mogą towarzyszyć porywy wiatru do 100 km/h oraz opady gradu. Niemal w całej Polsce wciąż w mocy są ostrzeżenia przed wysoką temperaturą.

Wiatr w burzach wiejący z prędkością nawet do 100 km/h. Pomarańczowe ostrzeżenia w całej Polsce

Wiatr w burzach wiejący z prędkością nawet do 100 km/h. Pomarańczowe ostrzeżenia w całej Polsce

Źródło:
IMGW

Kąpiel łosia w przydomowym stawie nagrał pan Piotr z miejscowości Gajewo (woj. warmińsko-mazurskie). Mężczyzna wysłał film na Kontakt 24.

Łoś wykąpał się w stawie pana Piotra, bo było mu za gorąco. Nagranie

Łoś wykąpał się w stawie pana Piotra, bo było mu za gorąco. Nagranie

Źródło:
Kontakt 24

Mieszkańcy południa Chile, gdzie panuje zima, zmagają się z dokuczliwym chłodem. Mróz sprawia, że pękają rury, a drogi pokrywa lód.

Jest tak zimno, że pękają rury

Jest tak zimno, że pękają rury

Źródło:
Reuters, meteored.cl, emol.com

Po silnych opadach deszczu zawalił się dach na głównym lotnisku w stolicy Indii, Nowym Delhi. Zginęła jedna osoba, kilka zostało rannych. W wyniku gwałtownej pogody wstrzymano loty.

Pod naporem deszczu runął dach na lotnisku. Jedna osoba nie żyje

Pod naporem deszczu runął dach na lotnisku. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w czwartek przez Polskę. Strażacy przeprowadzili ponad tysiąc interwencji związanych ze gwałtowną pogodą. W powiecie polkowickim (Dolnośląskie) drzewo przewróciło się na samochód, jedna osoba została lekko ranna. Zalane zostały ulice w wielu miastach, w tym w Łodzi czy Kaliszu.

Ponad tysiąc interwencji po czwartkowych nawałnicach, jedna osoba lekko ranna

Ponad tysiąc interwencji po czwartkowych nawałnicach, jedna osoba lekko ranna

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24, PAP

Pogoda na dziś, czyli na piątek 28.06. W całym kraju dzień zapowiada się burzowo, a miejscami mogą pojawić się opady gradu. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne. Na termometrach zobaczymy od 28 do 33 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 28.06. Burze przejdą nad całym krajem, do 33 stopni na termometrach

Pogoda na dziś - piątek 28.06. Burze przejdą nad całym krajem, do 33 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grecka prokuratura postawiła zarzuty ośmiu obywatelom Kazachstanu. Chodzi o pożar, który wybuchł 21 czerwca na wyspie Hydra w pobliżu Aten. Według świadków z jachtu wyczarterowanego przez zagranicznych turystów wystrzelono fajerwerki.

Pożar na greckiej wyspie. Są zarzuty dla ośmiu obywateli Kazachstanu

Pożar na greckiej wyspie. Są zarzuty dla ośmiu obywateli Kazachstanu

Źródło:
PAP, Reuters

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 nawiedziło region Arequipa u południowych wybrzeży Peru. Osiem osób zostało rannych. Wystąpiły też wstrząsy wtórne, po których na drogi osunęła się ziemia. Mieszkańcy ze strachu wybiegali z domów, są doniesienia o uszkodzonych budynkach. Było ryzyko wystąpienia tsunami.

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Peru. Są ranni

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Peru. Są ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, CNN

Męczący upalny dzień, a po nim bardzo ciepła noc, podczas której trudno zasnąć. Latem z okolicznościami, które nie pozwalają nam się zregenerować, mierzymy się raz po raz. Co robić, żeby odpocząć po gorącym dniu? Oto praktyczne rady.

Jak przetrwać gorącą noc? 20 sposobów

Jak przetrwać gorącą noc? 20 sposobów

Źródło:
The Independent, tvnmeteo.pl

Rosyjski satelita rozpadł się na orbicie okołoziemskiej. Jak przekazała NASA, w wyniku tego zdarzenia powstało ponad 100 odłamków, które mogły zagrozić bezpieczeństwu astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do zdarzenia doszło w środowy wieczór.

Rosyjski satelita rozpadł się w kosmosie

Rosyjski satelita rozpadł się w kosmosie

Źródło:
Reuters, NASA, Forbes

Nowy gatunek egzotycznego kleszcza został znaleziony niedaleko Sztokholmu. Jak przekazał szwedzki Państwowy Instytut Weterynarii, pajęczaki te mogą być wektorem niebezpiecznych chorób. Eksperci ostrzegli, że gatunek ten może rozprzestrzeniać się na kolejne regiony kraju.

Egzotyczny kleszcz znaleziony w Szwecji. Jest ryzyko, że będzie się rozprzestrzeniał

Egzotyczny kleszcz znaleziony w Szwecji. Jest ryzyko, że będzie się rozprzestrzeniał

Źródło:
PAP, SVA

Południowoafrykańscy naukowcy poinformowali, że wstrzyknęli nietoksyczny radioaktywny materiał w rogi dwudziestu żywych nosorożców. Celem nieszkodliwego dla tych zwierząt zabiegu było ratowanie ich przed kłusownikami.

Radioaktywne nosorożce. Niezwykły pomysł badaczy wszedł w życie

Radioaktywne nosorożce. Niezwykły pomysł badaczy wszedł w życie

Źródło:
tvn24.pl

W czasie ostatnich upalnych dni w Karaczi w Pakistanie gwałtownie wzrosła liczba zgonów. Tamtejsza fundacja Edhi podała, że tylko we wtorek do miejskiej kostnicy przywieziono ponad 140 ciał, a w niecały tydzień - blisko 600.

W niecały tydzień do kostnicy trafiło 586 ciał. Mógł się do tego przyczynić upał

W niecały tydzień do kostnicy trafiło 586 ciał. Mógł się do tego przyczynić upał

Źródło:
PAP, BBC

Upały wiążą się z wieloma zagrożeniami dla naszego zdrowia. Jednym z nich, dosyć nieoczywistym, jest smog letni. Jak powstaje to zjawisko i czym się objawia? Opowiadał o nim w rozmowie z TVN24 doktor Tymoteusz Sawiński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Smog letni. Czym jest i jak może nam zagrażać?

Smog letni. Czym jest i jak może nam zagrażać?

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Nad wezbraną rzeki Blue Earth w amerykańskim stanie Minnesota zawisł dom. Budowla runęła, a moment ten można zobaczyć na nagraniu.

Dom zwisa z klifu i wpada do rzeki. Dramatyczne nagranie

Dom zwisa z klifu i wpada do rzeki. Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, Reuters, tvnmeteo.pl

Pożar lasu zagraża miejscowości Churchill Falls w kanadyjskiej prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. W pobliżu znajduje się elektrownia wodna, jedna z największych tego typu elektrowni w Ameryce Północnej.

Prawie tysiąc ewakuowanych, pożar lasu zagraża elektrowni wodnej

Prawie tysiąc ewakuowanych, pożar lasu zagraża elektrowni wodnej

Źródło:
PAP, CBC

We wtorek Madryt nawiedziła silna burza z gradem. Ulewny deszcz zalewał ulice, a podmuchy wiatru łamały drzewa. Służby interweniowały blisko 100 razy, by usunąć skutki żywiołu. Na jednej ze stacji pogodowych odnotowano znaczny spadek temperatury w bardzo krótkim czasie.

W Madrycie w kilka minut temperatura spadła o prawie 20 stopni

W Madrycie w kilka minut temperatura spadła o prawie 20 stopni

Źródło:
Reuters, ENEX, eldario.es, elconfidencial.com, eltiempo.es, lavanguardia.com

W USA panują wysokie temperatury. Takiej pogody nie wytrzymała znajdująca się w Waszyngtonie woskowa rzeźba byłego prezydenta kraju Abrahama Lincolna. Część pomnika stopiła się, co doprowadziło do jego znacznej deformacji.

Pomnik Abrahama Lincolna nie wytrzymał upału

Pomnik Abrahama Lincolna nie wytrzymał upału

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Zgodnie z planem astronauci Sunita "Suni" Williams i Barry "Butch" Wilmore, którzy dotarli na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie nowego statku Starliner, mieli zakończyć misję 14 czerwca. Z powodu awarii nie wrócili jednak, a po kilkukrotnym przekładaniu nowego terminu obecnie żaden nie został nawet ogłoszony. Co się dzieje ze Starlinerem? I jak długo astronauci mogą jeszcze czekać na powrót na Ziemię?  

Dlaczego Starliner nie wraca? Czas ucieka, terminu powrotu astronautów brak 

Dlaczego Starliner nie wraca? Czas ucieka, terminu powrotu astronautów brak 

Źródło:
ABC News, BBC, tvn24.pl

Niedźwiedzia rodzina została zaobserwowana w Dolinie Chochołowskiej. Samica z trójką młodych przeszły przez turystyczny szlak, stosunkowo blisko turystów. Ci jednak zachowali zimną krew i nie zbliżali się do zwierząt, przez co spotkanie zakończyło się szczęśliwie dla wszystkich stron.

Niedźwiedzia rodzina na szlaku w Dolinie Chochołowskiej

Niedźwiedzia rodzina na szlaku w Dolinie Chochołowskiej

Źródło:
Polskie Towarzystwo Tatrzańskie - Oddział w Bielsku-Białej, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", TPN, tvnmeteo.pl

Ogień szaleje w Kalifornii. Jak podali strażacy, w ciągu dwóch dni pochłonął on 280 hektarów terenów zielonych. Płomienie zawędrowały niebezpiecznie blisko jednego z okolicznych miast, a jego mieszkańcy musieli natychmiast

Niebo czarne od dymu, pola czerwone od ognia

Niebo czarne od dymu, pola czerwone od ognia

Źródło:
Reuters, Cal Fire Butte County

Na orbitę trafił zaawansowany satelita pogodowy GOES-U. Będzie monitorował najgroźniejsze zjawiska atmosferyczne, w tym huragany i ogromne pożary, oraz pogodę kosmiczną. Sprzęt został wyniesiony w przestrzeń pozaziemską na pokładzie rakiety SpaceX Falcon Heavy, a sam start również wart był uwagi.

Na orbitę trafił satelita do badania ziemskiej i pozaziemskiej pogody

Na orbitę trafił satelita do badania ziemskiej i pozaziemskiej pogody

Źródło:
NASA, Reuters

Dwoje amerykańskich astronautów nie mogło w poniedziałek wykonać zaplanowanych prac konserwatorskich na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z powodu awarii skafandra jednego z nich - poinformowała NASA. To drugi anulowany spacer kosmiczny w tym miesiącu.

Astronautce przeciekał skafander. W ostatniej chwili odwołano opuszczenie stacji kosmicznej

Astronautce przeciekał skafander. W ostatniej chwili odwołano opuszczenie stacji kosmicznej

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Szwedzcy naukowcy wypuścili do przepływającej przez Goeteborg rzeki Goeta aelv pierwszy narybek jesiotrów atlantyckich. Gatunek ten wyginął w tych wodach ponad 100 lat temu na skutek przełowienia.

Nie było ich tu od ponad stu lat. Teraz naukowcy będą je śledzić

Nie było ich tu od ponad stu lat. Teraz naukowcy będą je śledzić

Źródło:
PAP

Wysokie fale spowodowały szkody w popularnej miejscowości wypoczynkowej w Meksyku. Fala sztormowa wdarła się do hoteli i klubów oraz zabrała spory kawałek plaży. Za zniszczenia odpowiedzialna jest burza Alberto, która w zeszłym tygodniu przeszła nad Meksykiem.

Natura pokazała, "kto tutaj rządzi". Popularna plaża zniszczona

Natura pokazała, "kto tutaj rządzi". Popularna plaża zniszczona

Źródło:
Reuters

Na Ziemię wróciła chińska sonda Chang'e-6. Na jej pokładzie znajdowały się próbki skał pochodzące z "ciemnej" strony Księżyca - części naszego naturalnego satelity, która jest niewidoczna dla ziemskich obserwatorów. Po raz pierwszy w historii eksploracji kosmosu udało się zebrać skały z tego miejsca i przetransportować je na Ziemię.

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Pierwotne czarne dziury mogą stanowić tylko ułamek ciemnej materii, jaka występuje we Wszechświecie. Tak wynika z obserwacji polskich astronomów z projektu OGLE, którzy przedstawili wyniki analiz danych z niemal 20 lat obserwacji. Wskazują one również na inną ważną kwestię związaną z pochodzeniem fal grawitacyjnych.

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

Źródło:
PAP, Obserwatorium Astronomiczne UW