Żar znów w Europie. "Czuję, jakbyśmy się roztapiali"

Źródło:
Reuters, PAP, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Nieznośne upały ogarniają kraje Europy. W Hiszpanii temperatura sięga już 43 stopni Celsjusza, a to dopiero początek fali upałów. Podobne gorąco panuje w Portugalii. Ale upalna pogoda zawitała również do Wielkiej Brytanii, gdzie w poniedziałek w cieniu było powyżej 30 stopni. Mieszkańcy i turyści szukają różnych sposobów na ochłodę.

Choć w Hiszpanii temperatura w cieniu osiąga ponad 40 stopni Celsjusza, upały na Półwyspie Iberyjskim nie dziwią tak jak w Wielkiej Brytanii, gdzie również dotarła niezwykle gorąca pogoda. Z ostatnich danych krajowej agencji meteorologicznej Met Office podanych w poniedziałek wieczorem na Twitterze wynika, że tego dnia w Northolt w zachodnim Londynie zmierzono 32 st. C, co oznacza, że niewiele brakowało, by pobity został tegoroczny rekord temperatury, wynoszący 32,7 st. C.

Ale gorąco było już w weekend. W niedzielę odnotowano jak dotąd najwyższą temperaturę w Szkocji w tym roku. W miejscowości Aboyne było 27,3 st. C.

Upały, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu

Według niektórych prognoz to dopiero przedsmak tego, co czeka mieszkańców Wielkiej Brytanii. W najbliższy weekend i w ciągu kolejnych dni w południowo-wschodniej Anglii miałby zostać osiągnięty poziom 39 lub nawet 40 st. C. Met Office zaznacza jednak, że choć nie można tego wykluczyć, to takie wartości są mało prawdopodobne. Dodano, że obecnie z największym prawdopodobieństwem temperatura będzie "jedynie" znacznie przekraczać 30 st. C.

Rekordem najwyższej temperatury kiedykolwiek zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii jest 38,7 st. C, które zanotowano 25 lipca 2019 r. w Cambridge.

Dla większości Anglii i Walii wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami. Alert zacznie obowiązywać w najbliższą niedzielę i będzie trwał przez pierwszą część przyszłego tygodnia, ale może zostać wydłużony. Drugi poziom alertu, pomarańczowy, oznacza możliwość opóźnień w podróży, zamknięcia dróg i kolei, przerwy w dostawie prądu - a nawet potencjalne zagrożenie dla życia i mienia. W związku z tym Met Office zaleca, by w miarę możliwości pozostawać w pomieszczeniach zamkniętych.

"Czuję, jakbyśmy się roztapiali"

Hiszpania walczy z drugą falą upałów tego lata, która ma potrwać co najmniej do 14 lipca. W niedzielę najwyższą temperaturę odnotowano w okolicach Sewilli, gdzie termometry pokazały tam 43 stopnie Celsjusza. Podobnie gorąco było w poniedziałek. W Madrycie temperatura osiągnęła nieco poniżej 40 st. C. Na kolejne dni w Hiszpanii, tak jak i we Włoszech, prognozuje się temperaturę dochodzącą nawet do 45 st. C. Prawie w całej Hiszpanii obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne.

- Naprawdę jest bardzo, bardzo gorąco. Ubrałem się lekko, by jakoś sobie z tym poradzić - mówił Marco Antonio Soso, mieszkaniec Madrytu. - Jest śmiertelnie gorąco. Czuję, jakbyśmy się roztapiali. Noszę mojego psa na rękach, bo nie ma siły chodzić. Ten upał jest nie do zniesienia - dodawała również mieszkanka stolicy Hiszpanii Pili Fernandez.

Jak tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek, "na wschód od Półwyspu Iberyjskiego nad Atlantykiem znajduje się stabilny układ niskiego ciśnienia. (...)". - I to właśnie po jego peryferiach znad Afryki napływa gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego - dodaje.

Według państwowej agencji meteorologicznej AEMET w czerwcu Hiszpanię nawiedziła najwcześniejsza fala upałów od 1981 roku.

Alerty w całej Portugalii

Ponad 40 st. C termometry pokazują już w sąsiedniej Portugalii, a żar ma być jeszcze bardziej nieznośny. Najgoręcej będzie na wschodzie kraju. Prognozuje się temperaturę na poziomie między 42 a 45 st. C. Dla całego kraju wydano alerty drugiego lub pierwszego stopnia.

Upały, a także susza, zwiększają ryzyko wystąpienia pożarów. W niedzielę poinformowano, że w pożarach w Portugalii rannych zostało 29 osób, z czego 12 to strażacy. W czerwcu 96 procent powierzchni Portugalii zostało sklasyfikowane jako obszary "ekstremalnej" lub "dotkliwej" suszy.

Francja w szponach upału

W ciągu najbliższych trzech dni we Francji przewidywana jest maksymalna temperatura dochodząca do 38 st. C na południu i zachodzie kraju. Obecnie na zachodnim wybrzeżu i w południowych departamentach obowiązują żółte alerty. Goręcej zapowiadają się dni w kolejnym tygodniu.

Ostrzeżenie przed falą upałów w Niemczech

Niemieccy synoptycy zapowiadają ekstremalną falę upałów trwającą od 17 do 23 lipca. Termometry u naszych zachodnich sąsiadów mają wskazywać wartości rzędu 40 st. C. Tamtejszy minister zdrowia Karl Lauterbach ostrzegł, że upały mogą przyczynić się do "wielu ofiar śmiertelnych".

W Polsce na razie upałów się nie spodziewamy - zgodnie z prognozą pogody na 16 dni Tomasza Wasilewskiego wrócą one w okolicach 18 lipca. W tym tygodniu będzie przeważać umiarkowana temperatura. W środku tygodnia na terenie części kraju zdarzy się tylko gorący epizod, ale z temperaturą poniżej 30 st. C. Sprawdź szczegóły prognozy pogody na najbliższych pięć dni.

Autorka/Autor:ps

Źródło: Reuters, PAP, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Po całej serii upalnych dni, temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W większości województw w niedzielę obowiązywać mają alarmy drugiego stopnia przed upałem. Wysoka temperatura utrzyma się miejscami do poniedziałku.

IMGW ostrzega. Upał ogarnie prawie cały kraj

IMGW ostrzega. Upał ogarnie prawie cały kraj

Źródło:
IMGW

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Pełnia Koźlego Księżyca widoczna była na naszym niebie. Srebrny Glob nie wyglądał wcale na srebrny, ale przyjął charakterystyczną dla lata złotawą barwę. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Niedziela 21.07 będzie słoneczna i gorąca, a nawet upalna. Termometry wskażą od 25 do 32 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 21.07. Nawet 32 stopnie w cieniu

Pogoda na dziś - niedziela 21.07. Nawet 32 stopnie w cieniu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Bułgarscy strażacy od wielu dni zmagają się z potężnymi pożarami, które trawią ich kraj. Walkę z żywiołem utrudnia bardzo wysoka temperatura i brak opadów. W kilku miejscowościach niezbędna była ewakuacja mieszkańców. 

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Źródło:
Reuters

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Z 14 do 17 wzrosła w piątek liczba wydanych alertów najwyższego stopnia z powodu upałów we Włoszech, objęto nimi miasta od północy po południe kraju. Są ofiary śmiertelne, ludzie mdleją na przystankach i w kolejkach. W związku z masowo włączoną klimatyzacją dochodzi do przerw w dostawach prądu.

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Źródło:
PAP, Euronews

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jest nadzieja na przetrwanie krytycznie zagrożonego wyginięciem krokodyla syjamskiego. W Parku Narodowym Kardamon w Kambodży, na wolności, wykluło się 60 młodych osobników. To największy odnotowany przypadek rozrodu tego gatunku w tym stuleciu.

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Źródło:
CNN, phys.org, BBC

Strażacy, którzy od połowy lipca walczą z pożarami lasów w regionie Jakucji na Syberii, nie mogą opanować żywiołu. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr i wysoka temperatura. Żywioł pochłonął ponad 900 tysięcy hektarów tajgi.

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News

Badacze chcą zmienić to, jak Międzynarodowa Unia Astronomiczna definiuje planety. Jak przekazali astronomowie, dotychczas obejmowała ona jedynie światy krążące dookoła Słońca. Według nowej definicji, planety mogłyby obiegać także inne gwiazdy - i nie tylko.

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Astronomowie chcą zmienić definicję planety. Czy to szansa dla Plutona?

Źródło:
UCLA

Ekstremalna letnia pogoda - taka, jakiej doświadczają obecnie kraje południowej Europy - stanowi poważne zagrożenie dla osób cierpiących na schorzenie zwane skórą pergaminową. Dla dotkniętego nim nastolatka z Barcelony każdy kontakt z promieniowaniem UV może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dłuższe i intensywne okresy gorąca wymagają od niego i jego rodziny kompletnej zmiany stylu życia.

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Jest "księżycowym dzieckiem", więc nie spędza wakacji tak jak jego rówieśnicy

Źródło:
Reuters, SJD Hospital Barcelona, tvnmeteo.pl, Przemęcka et al. (2013)

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Nowy lek, który hamuje interleukinę 11, wydłużył życie myszy nawet o 25 procent - informują badacze na łamach pisma "Nature". Mają oni nadzieję, że odkrycie to pomoże spowolnić proces starzenia się również u ludzi. Rozpoczęto pierwsze badania kliniczne.

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl